Ako vytvoriť detské ihrisko – drevené, lanové a preliezky z pneumatík

Aj vy máte najradšej, keď sa vaše deti hrajú spolu doma v záhrade? Sú vonku, no zároveň ich máte stále pod dohľadom a nemusíte sa báť. Aby si užili čo najviac zábavy a nechýbalo im klasické detské ihrisko, môžete si jedno postaviť doma. Hlavne ak máte veľkú záhradu.

Ako vytvoriť detské ihrisko?

Veľa rodičov sa bojí toho, že by ich vlastné ihrisko vyšlo príliš draho. No nemusíte sa báť. Keď si stanovíte rozumný rozpočet, pohľadáte si spoľahlivých dodávateľov a zapojíte sa do práce, viete si detské ihrisko postaviť s nižším rozpočtom. Ako postupovať pri stavbe detského ihriska a čo by na ňom nemalo chýbať? Prečítajte si aj o najlepších materiáloch a využití starých vecí na zábavné detské ihrisko.

Preliezačky a šmýkačky vhodné do záhrady

Detské ihrisko v záhrade (vytvorenie plánu a stanovenie rozpočtu)

Stavbu detského ihriska by ste mali najprv začať detailným plánovaním, prezeraním tovaru v obchodoch a rôznymi náčrtmi, ako by vaše detské ihrisko mohlo vyzerať. Ako prvé si stanovte rozpočet, koľko ste ochotní do tohto projektu investovať. Bez rozhodnutia o financiách sa ďalej nepohnete.

V rozpočte by ste mali rátať so všetkými položkami – úpravou terénu, podkladom pre detské ihrisko, všetkými časťami aj bezpečnostnými prvkami. Na základe financií potom môžete vyberať z riešení rôznych cenových kategórií. Vždy si pamätajte, že pri stavbe detského ihriska nemôžete šetriť na úkor kvality. Mohlo by sa vám to potom vypomstiť životnosťou materiálov alebo slabšou bezpečnosťou používania. Koniec koncov, zdravie vašich detí by malo byť vždy prvoradé.

Tiež by ste mali zvážiť, koľko priestoru máte v záhrade k dispozícii. Detské ihrisko si vyžaduje dostatok miesta a to správne umiestnenie – nemalo by byť blízko bazéna, záhradného jazierka a tvrdých povrchov (napríklad terasy). Z bezpečnostného hľadiska je dôležitá aj vzdialenosť od cesty. Susedia ocenia, keď bude ihrisko trošku ďalej od spoločného plota, aby nevznikali problémy kvôli hluku. Odhlučnenie môžete vyriešiť aj živým plotom. Pri výbere miesta zvážte aj to, či máte na deti výhľad. Vďaka tomu bude stačiť, ak ich občas skontrolujete z okna.

Na veku a názore detí záleží

Ihrisko vytvárate pre svoje deti, takže by malo byť im šité na mieru. Ak by ste ho nevytvárali na základe ich preferencií, trápili by ste sa úplne zbytočne. Pokiaľ deti niečo nebaví, jednoducho to robiť nebudú. Preto je ich názor naozaj dôležitý. Samozrejme, treba myslieť racionálne a nekupovať deťom hneď to, na čo si ukážu. Skôr s nimi preberte jednotlivé prvky detského ihriska, ktoré by tam chceli a ktoré, naopak, nevyužívajú. Zvyčajne sa ihrisko skladá z hracej veže, šmýkačky, pieskoviska a prípadne aj hojdačiek alebo preliezok. Doplnkovým komponentom môže byť v lete aj detský bazén a hračky do exteriéru.

Detské ihrisko v záhrade

Dôležitý je aj vek vašich detí. Je jasné, že ihrisko staviate na dlhú dobu, takže aj keď sú možno ešte teraz malé, treba myslieť na budúcnosť. Ideálne je, keď niektoré prvky prispôsobíte ich aktuálnemu veku, no budú sa môcť vymeniť alebo odstrániť. Jedným z týchto prvkov je napríklad hojdačka s konštrukciou. Keď má dieťa menej ako 2 roky, je nevyhnutnosťou, ale v budúcnosti ju treba vymeniť. Dobré je popozerať sa na zostavy, ku ktorým sa dajú dokúpiť alebo vymeniť jednotlivé komponenty.

Aké materiály by ste mali použiť?

Pri vytváraní detského ihriska by ste mali myslieť hlavne na kvalitu používaných materiálov. Ak kupujete kompletné detské ihrisko v obchode, máte väčšinou na výber z dvoch variantov – kovové, drevené alebo plastové. S plastom sa jednoduchšie manipuluje, no nikdy nebude mať takú výdrž a kvalitu ako kov. Drevo je prírodným materiálom a na dotyk je veľmi príjemné. Na druhej strane nezvláda poveternostné podmienky až tak dobre a musíte sa oň pravidelne starať. Iba tak predĺžite životnosť dreveného detského ihriska.

Šmykľavky nájdete tiež vo viacerých prevedeniach. Najčastejšie je to kov a plast. Tu by ste mali preferovať skôr plastové šmykľavky, pretože tie kovové sa môžu cez leto na slnku poriadne rozpáliť a nedajú sa používať. Tento materiál je vhodný len do tieňa.

Pri výbere konkrétneho materiálu pre jednotlivé prvky detského ihriska zohráva rolu aj čas, ktorý ste ochotní investovať do starostlivosti. Drevo a kov treba pravidelne natierať a ošetrovať. O plast sa starať nemusíte, ale je menej odolný a po pár mesiacoch sa ukážu prvé škrabance. Preto si dajte pozor na kvalitu a hrúbku plastu pri výbere.

Vyberáme z nášho katalógu

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť na detskom ihrisku by mala byť prvoradá. Nielen pre vaše deti, ale aj v prípade, keď sa k vám prídu hrať deti z okolia. Hlavným bezpečnostným prvkom je podklad, na ktorom je detské ihrisko postavené. Ideálna je na to gumová dlažba – je mäkká, príjemná aj pre bosé nohy a po páde slúži ako tlmič. Často rodičia stavajú detské ihrisko a nechajú trávnik ako podklad. Aj keď je zo začiatku príjemný a mäkký, po čase používania ihriska sa zoderie a zostane len tvrdá hlina. Ďalšími možnosťami sú štrk, umelá tráva alebo obklad.

Na bezpečnosť treba dávať pozor aj pri výbere šmykľavky. Základom je dobrá stabilita, zaoblené hrany a dokonale hladká plocha na šmýkanie, aby sa dieťa pri jazde nezranilo o spoj či nerovnosť.

Pravidelne by ste mali kontrolovať aj bezpečnosť podesty, schodíkov alebo rebríka. Je dobré, ak sú ošetrené protišmykovými prvkami. V prípade plastových povrchov si dajte pozor na kvalitu a zdravotnú neškodnosť materiálu. Po rozbalení šmykľavku umyte od prachu a chemikálií od výroby. Chýbať by nemala ani ochrana voči UV žiareniu, aby sa farba šmykľavky časom nezmenila. Predtým, ako šmýkačku začnete používať, sa uistite, že je správne postavená a ukážte dieťaťu, ako by ju malo správne používať. To isté platí aj pri hojdačkách a preliezkach.

Kvalitu a čistotu by ste mali pravidelne kontrolovať aj v prípade pieskoviska. V rámci mikrobakteriálneho rizika sa pri nedostatočnej hygiene môžu deti nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Preto odporúčame pravidelné kontroly a zabrániť vstupu zvieratám. Zvieratá je potrebné pravidelne očkovať a odčervovať.

Vytvorenie detského ihriska – dôležité prvky a vlastné výtvory

Keď už máte pripravený návrh detského ihriska, pripravený podklad, plánik a aj stanovený rozpočet, môžete sa pustiť do výberu konkrétnych produktov, DIY projektov a zostavovania. Pri každom prvku by ste si mali dať záležať na výbere. Na trhu je teraz nespočetné množstvo produktov v rôznych cenových kategóriách. V prvom rade si vyberajte produkty z kvalitných materiálov a zárukou sú aj overené značky. Ako vyberať jednotlivé prvky detského ihriska a ktoré doplnky si viete vyrobiť aj sami?

Pieskovisko

Pieskovisko by nemalo chýbať na žiadnom detskom ihrisku. Dieťa si vďaka pieskovisku rozvinie kreativitu, motoriku a psychomotorické schopnosti. Sú dva základné typy pieskoviska – zapustené a nadzemné. Nadzemné je jednoduchšie na realizáciu, no má horšiu stabilitu a musíte ho umiestniť na vyrovnanú plochu. Zapustené pieskovisko má väčšiu stabilitu, dlhšiu životnosť a môžete ho umiestniť aj na mierne sklonený povrch. Je však náročnejšie na realizáciu.

Pieskovisko na záhradu

Aby ste piesok nemuseli čistiť od buriny, je dobré umiestniť pod pieskovisko fóliu. Hrubšie fólie sú odolnejšie, ale lacnejšou alternatívou je klasická netkaná textília. Minimálne rozmery pieskoviska by mali byť 150 x 150 cm na jedno dieťa, minimálna výška obvodovej konštrukcie je 10 centimetrov.

Piesok môžete kúpiť alebo priniesť z potoka. Prírodný variant vám zaberie viac práce a musíte nájsť také miesto, kde nehrozia chemikálie a iné toxické látky. Kupovaný piesok, na druhej strane, nepotrebuje žiadnu úpravu. Jeho cena sa pohybuje od 3 do 5 € za 20-litrové vrecko. Aby ste vaše hotové pieskovisko ochránili pred znečistením, je dobré zaobstarať si poklop. Nezabudnite, že piesok musí dýchať, inak sa môžu objaviť plesne.

Preliezky

Na rozvíjanie obratnosti, sily a detskej kreativity sú skvelým nástrojom práve preliezky. Ide o úplne jednoduchý prvok detského ihriska, na ktorom sa deti vedia najviac zabaviť. Výber preliezok je na trhu naozaj široký. Od menších a jednoduchých komponentov až po obrovské zložité konštrukcie. Pre všetky vekové kategórie sú vhodné kovové preliezky, ktoré sa skladajú z troch oblúkov a každý z nich má inú veľkosť. Keďže sú výškovo rozdielne, tak si deti v rôznom veku môžu vybrať časť, ktorá im vyhovuje.

Obľúbeným tvarom preliezok je aj tvar „zemegule“. Deti môžu liezť hore, dole a hrať sa vo vnútri. Preliezky v tvare rebriny zas pomôžu deťom pri stabilite a sile v rukách. Pri kovových preliezkach je dôležité to, aby ste ich pravidelne udržiavali. Vplyvom počasia sa farba postupne zošúpe, takže náter treba znovu obnoviť. Pozor treba dávať aj na hrdzu, ktorá by mohla ohroziť bezpečnosť vašich detí.

Preliezačka do záhrady

Preliezky môžete skúsiť vytvoriť aj svojpomocne, ale budete na to potrebovať dostatok kovových častí a zváračské vybavenie. Jednoduchšie je, keď kúpené preliezky doplníte napríklad o lanové prekážky a komponenty. Na laná môžete upevniť drevené časti alebo z nich vytvoriť lezeckú stenu k šmýkačke. Kreativite sa medze nekladú.

Šmykľavka

Zaručeným nástrojom pre väčšiu zábavu je jednoznačne šmykľavka. Na čo sa pri jej výbere zamerať? V prvom rade zvážte vek dieťaťa. V popise každého výrobku sa nachádza veková skupina detí, pre ktoré je daný výrobok vhodný. Pre deti je dôležitým aspektom aj dizajn. V obchodoch nájdete rôzne pestrofarebné prevedenia, šmýkačky s postavičkami aj neutrálne riešenia. Obzvlášť dôležitý je materiál. Na výber máte:

  • Plastové šmýkačky – ide o najbežnejšie riešenie s dokonale zaobleným povrchom a oblými hranami. Plast má ako každý materiál svoje muchy; je krehký a na slnku môže začať blednúť. Plastové konštrukcie by nemali obsahovať zdraviu škodlivé látky.
  • Drevené šmýkačky – teplé, drevené prevedenie vás upúta svojím špecifickým vzhľadom. Navyše, drevo je najviac ekologickým a trvalo udržateľným variantom. Zvláda aj mierne poškodenia a poveternostné vplyvy. V tomto prípade si treba zvážiť, či máte čas na dôkladnú starostlivosť, ktorú drevená šmykľavka vyžaduje. Treba pravidelne kontrolovať hladkosť povrchu a reaplikovať ochranné nátery.
  • Kovové šmýkačky – tým len tak niečo neuškodí. Sú veľmi odolné proti mechanickému poškodeniu aj poveternostným podmienkam. Avšak kov je náchylný na koróziu, takže ho musíte pravidelne ošetrovať nátermi. Mínusom je aj vodivosť tepla – počas horúcich dní sa prehrieva a počas chladných dní je nepríjemne studený.

Základnými parametrami šmykľaviek sú rozmery, hmotnosť a nosnosť. Údaj o výške hovorí o výšku hornej časti – najvyššieho bodu, kam sa dieťa vie dostať. Tento údaj sa pohybuje od 70 do 165 centimetrov. Čo sa týka dĺžky plochy na šmýkanie, orientujte sa podľa veku dieťaťa a dostupného priestoru. Najmenšie šmykľavky majú okolo 4 kilogramov, masívne modely do exteriéru môžu mať viac ako 50 kilogramov. Pri nosnosti sa sústreďte na vek a váhu dieťaťa, no je lepšie myslieť do budúcnosti a kupovať modely s vyššou hmotnosťou. Na takýchto šmykľavkách sa bez problémov zabavia aj staršie deti (možno aj dospelí). Najrobustnejšie modely zvládnu do 80 kilogramov, šmykľavky pre najmenších mávajú nosnosť do 20 kilogramov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie hračky na záhradu

Trampolína – oplatí sa do nej investovať?

Ako zistíte, či sa vám oplatí investovať do trampolíny? Sú deti, ktoré trampolína veľmi baví a dokázali by sa na nej hrať od rána do večera. Ale sú aj také, ktoré sú na začiatku nadšené, no po čase ich táto aktivita prejde. Tu odporúčame deti otestovať. Ideálne, ak má trampolínu niekto z vašich známych. Ak ich to bude aj u nich baviť, potom je to dobré znamenie a je vyššia pravdepodobnosť, že vaša investícia nebude zbytočná.

Keď už ste sa rozhodli pre jej kúpu, poradíme vám, ako na výber správnej trampolíny. Základom je veľkosť. Exteriérová trampolína by mala zodpovedať priestorovým možnostiam v záhrade. Výrobcovia uvádzajú priemer skákacej plochy – ten sa pohybuje v rozmedzí od 90 do 500 centimetrov. Ďalšou dôležitou informáciou je výška odrazovej plochy. Tá môže dosahovať 40, ale aj 100 centimetrov. Od veľkosti trampolíny sa odvíja aj hmotnosť. Ak viete, že budete trampolínu často skladať, vyberajte odľahčenú konštrukciu, ktorá nemá viac ako 8 kilogramov. Vstavané trampolíny môžu mať nad 100 kilogramov. Zamerajte sa taktiež na kvalitu materiálu, upevnenie skákacej plochy, celkovú bezpečnosť a príslušenstvo (ochranná sieť, plachta, kryty pružín, schodíky a transportný obal).

Výtvory zo starých pneumatík

Namiesto toho, aby ste dávali pneumatiky na smetisko, dajú sa využiť na množstvo spôsobov. Rovnako ich viete využiť aj pri vytváraní detského ihriska. Ak si chcete vytvoriť detské ihrisko svojpomocne, staré pneumatiky premeňte na hojdačky. Postačí vám hrubšie lano, pneumatika a silná konštrukcia. Aby bola hojdačka pevná, laná alebo reťaze upevnite v štyroch bodoch a deti si budú môcť pohodlne sadnúť. Vylepšiť ju môžete tak, že otvor vyplníte doskou.

Ak sa vám pneumatiky nepozdávajú pre estetickú stránku, stačí ich namaľovať odolnou farbou. Tvorenie z pneumatík sa nemusí skončiť iba pri hojdačkách. Vytvoriť z nich môžete aj lanové dráhy, preliezky, lezecké steny, prekážkové dráhy, tunely či farebné zvieratká. Kreativite sa v tomto prípade medze nekladú a pneumatiky sú z mäkkého materiálu, takže sú na šantenie pre deti ideálne.

Ďalšie prvky detského ihriska, ktoré si môžete vyrobiť sami

Detské ihriská môžu mať množstvo vylepšení. Všetko závisí od vašej kreativity, času a rozpočtu. Vďaka nim potom budú chcieť deti tráviť na ihrisku ešte viac času. Vo väčšine týchto nápadov vám netreba žiadne špeciálne náradie ani materiály. Čo všetko môžete na detskom ihrisku vytvoriť?

  • Vonkajšia tabuľka – kreslenie je pre deti jednou z najzábavnejších činností. Priestor na kreslenie kriedami môžete vytvoriť aj na detskom ihrisku. Stačí vám na to hladký povrch, čierny tabuľový náter a zábava pre vašich maliarov je na svete.
  • Domček z paliet – tak, ako sa dajú palety využiť na milión spôsobov v domácnosti, viete ich kreatívne použiť aj na detskom ihrisku. Z dvoch paliet vytvorte steny a dve ďalšie oprite o seba. Tak vytvoríte strechu. Ideálne je ošetriť ich náterom proti škodcom a lakom na drevené povrchy.
  • Hudobná stena z kovových častí – na jednu zo stien domčeka môžete pripevniť takúto hudobnú stenu. Na drevenú dosku s odstupom upevnite rôzne duté kovové prvky (staré hrnce, misky, formy na koláče, pokrievky alebo mriežky z rúry). Potom dieťaťu dajte paličku a môže tak prejaviť svoj hudobný talent naplno.
  • Vešiak na odloženie vecí – ďalší zo spôsobov využitia paliet na detskom ihrisku je vytvorenie vešiaku. Pripevnite ju ku stene a pomaľujte ju veselými farbami. Potom umiestnite vešiaky tak, aby na to deti dočiahli a máte hotovo.
  • Oddychová zóna – keď už budú deti z hrania unavené, mali by mať priestor na oddych a občerstvenie. Možnosťou je vytvorenie posedenia z paliet a vankúšov, prípade môžete kúpiť detské stany, aby boli v tieni počas horúcich dní.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie trampolíny

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

20/06/2022 14:58
Tina

najlepšie maju na garden life. jedno z nich mame doma na zahrade a deti sa tam hraju každy den

23/06/2022 13:23
Luba

mam tri deti a u nas dvore je snad uplne všetko. Trampolina, bazen, pieskovisko, šmykačky, hojdačky a zahradny domček. Už sa tam naozaj nič nezmesti

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 10.06.2022
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Modelovacia hmota – ako vybrať + využitie Modelovacia hmota – ako vybrať + využitie

Na výber je množstvo rôznych hmôt, niektoré sú samotvrdnúce, iné vypaľovacie, niektoré sú vhodné pre deti a ďalšie zas na výrobu šperkov. Čo je pri výbere hmoty dôležité?

Rady, ako naučiť dieťa umývať si zubyRady, ako naučiť dieťa umývať si zuby

Jedným z dôležitých návykov, ktoré si musia deti osvojiť, je pravidelná starostlivosť o svoje zúbky. Poradíme vám niekoľko trikov.

Ako vybrať odrážadlo pre deti, výhody, vhodný vekAko vybrať odrážadlo pre deti, výhody, vhodný vek

Prečo sa oplatí dieťaťu zaobstarať odrážadlo a ako si poradiť s jeho výberom? V článku vám to prezradíme.