Ako využiť (zvyšky) tapety? Na dvere, nábytok aj krabice

Skrášlili ste si steny tapetami a na konci vám zostali zvyšky? Nemusia putovať hneď do koša. Tapety sú omnoho univerzálnejší produkt, ako sa môže zdať. Okrášliť sa nimi dajú nielen steny, ale aj nábytok, bytové doplnky a dekorácie.

Zvyšky tapiet a ich využitie

Či vám už zostalo nazvyš niekoľko roliek alebo len menšie kúsky, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi. Tapety majú totiž schopnosť interiér oživiť a dodať mu nový vzhľad – tak prečo zo zvyškov nevytvoriť niečo nové?

Druhy tapiet

Predtým, než sa postíme do tvorenia s tapetami, stojí za to spomenúť, aké typy tapiet poznáme. Nie všetky tapety sa totiž hodia na každý projekt. Ak tapetu použijete napríklad na nábytku v kúpeľni, papierová tapeta bez ochrany pred vlhkosťou a teplom by vám dlho nevydržala. Medzi najčastejšie používané tapety patria papierové, vinylové a vliesové, no môžete sa stretnúť aj s ďalšími typmi.

  • Papierové tapety – Papierové tapety sú predchodcami moderných tapiet s odolnejších materiálov, no stále sa s nimi možno stretnúť. Stoja síce menej peňazí, ale viac nervov. Ťažko sa aplikujú, neraz sa potrhajú a neznesú teplo a vlhkosť, preto ich nie je možné ani umývať. Hodia sa preto na také projekty, ktoré si nevyžadujú vysokú odolnosť.
  • Vinylové tapety – Vinyl predstavuje už o čosi pevnejší materiál. Podklad je papierový, takže opäť platí ťažšia aplikácia, ale vďaka vrstve vinylu sú aspoň odolnejšie, netrhajú sa tak a vydržia a vlhkosť a umývanie. Hodia sa takmer na všetky projekty, no v nevetranej miestnosti alebo v spálni môžete cítiť ich gumený pach.
  • Vliesové tapety – Medzi moderné tapety patria práve vliesové tapety, odolné, priedušné a ľahšie aplikovateľné. Hodia sa kamkoľvek, pri aplikácii sa netrhajú a dajú sa jednoducho umývať. Poskytujú dokonca aj zvukovú a tepelnú izoláciu, preto je možné použiť ich na akýkoľvek projekt.
  • Tapety z prírodných materiálov – Okrem bežných tapiet sú čoraz populárnejšie tapety z prírodných materiálov, hlavne z ekologických dôvodov. Dostupné sú tapety z vlny, prírodného korku, bambusu, dreva a ďalších materiálov. Výhodou je, že neobsahujú chémiu a nedráždia, no ako prírodné materiály môžu mať určité nedostatky, napr. horšia odolnosť voči vlhkosti.
  • Textilné tapety – Textil prináša do interiéru pocit tepla, pohodlia a domova, no môže pôsobiť aj elegantne a luxusne. Používajú sa rôzne textílie, bavlna, vlna, ľan, syntetické textílie, viskóza alebo hodváb. Takéto tapety sú odolné, majú dlhú životnosť aj izolačné vlastnosti. Niektoré textílie môžu horšie znášať vlhko, ale inak sú pomerne všestranne použiteľné.

Ako využiť zvyšky tapiet

Aj keď tapety sme zvyknutí vídavať skôr na stenách, ich využitie vás prekvapí svojou rôznorodosťou. Na prôzne projekty pritom môžete využiť ako väčšie rolky tapiet, ktoré možno použiť na väčšie plochy nábytku, ale aj tie najmenšie zvyšky, z ktorých sa tiež dajú vyčarovať zaujímavé doplnky. Kreativite sa medze nekladú, stačí kúsok inšpirácie a aj váš domov sa premení na magické miesto.

Lampa

Tapetu nemusíte len niekam nalepiť – dekoráciu môže vytvoriť aj sama o sebe, napríklad v podobe tienidla na lampu. Nepotrebujete pritom ani príliš veľký kus tapety. Stačí sa nechať inšpirovať umením origami a z kusu tapety vytvoriť geometrické tienidlo. Na tento projekt sa výborne hodia textilné alebo vliesové tapety. Výborne sa hodia najme kvetinové a výrazné vzory pestrých farieb alebo farieb v tóne s farbami v miestnosti. Po zložení tienidla možno tapetu previazať šnúrkou vo farbe tapety, aby okolo lampy dobre držala, a zaujímavé tienidlo je na svete. Ak vám ale origami nejde, môžete upcyclovať aj staršie tienidlo z lampy, na ktoré sa dá tapeta jednoducho nalepiť obojstrannou lepiacou páskou. Tapetu pritom nemusíte lepiť len z vonkajšej strany – pri nočných lampách môže byť zaujímavý aj skrytý dizajn zvnútra.

Fotostena

V dobe Instagramu a sociálnych médií neraz hľadáme zaujímavé miesta na fotenie, či už seba, rodiny, domáceho miláčika alebo svojho produktu. Stačí pritom niekoľko farebne ladiacich zvyškov tapiet, z ktorých si vyrobíte domácu fotostenu. Zaujímavú kombináciu by vytvorili napríklad zvyšky tapiet púdrovej a ružovej farby a kvetinové vzory, ktoré by vytvorili šik pozadie, alebo tmavozelená a zlatá farba a vzory džungľových rastlín, ktorými si vytvoríte atmosféru mestskej džungle. Tapety nemusíte lepiť na ozajstnú stenu – stačí väčší kartón alebo iný pevný materiál. Hrany tapiet môžete odtrhnúť, aby vznikol prirodzený prechod, a jednoducho ich nalepiť lepidlom. Potom už stačí len vybrať si zaujímavý outfit a fotenie môže začať.

Kvetináče

Z množstva malých kúskov tapiet môžete ozdobiť menšie predmety, napríklad kvetináče, ale aj rôzne nádoby. Vhodné sú klasické terakotové kvetináče, ktoré nemajú lesklý finiš, pretože na matnom povrchu sa tapeta lepšie uchytí. Najlepšie je upcyclovať staršie kvetináče, ktorým tapetou prekryjete odbité hrany, škvrny a nedostatky. Kvetináč pred nalepením tapety poriadne umyte na nechajte vysušiť. Až keď bude kvetináč úplne suchý, aplikujte lepidlo a tapetu. Môžete použiť len jeden vzor alebo z natrhaných kúskov vytvoriť mozaiku. Ak použijete rovnakú tapetu ako v izbe na stenu, kvetináče budú v miestnosťou dokonale ladiť na okennom parapete. Pred zasadením rastliny sa ale uistite, že lepidlo dobre vyschlo a tapeta poriadne drží.

Schody

Výrazným oživeným interiéru môže byť použitie tapety na schodišti. Dlhé pásy tapety sa lepia na vertikálnu časť, ktorú je vidno pri pohľade zdola. Na tento projekt sú najlepšie odolnejšie typy tapiet, ktoré sa aj pri zakopávaní nezošúchajú. Vyhnite sa teda papierovým tapetám, ktoré by sa hneď trhali, a ak máte možnosť použiť samolepiace tapety, ušetríte si kopu práce. Pred strihaním si dobre premerajte rozmer vertikálnej časti schodu a ak máte atypické schody a rozmery jednotlivých schodíkov sa menia, merajte vždy pri každom schode. Pred nalepením tapety ale schody dobre umyte, aby na ploche neostali škvrny a prach, inak by sa mohla tapeta odlupovať. Až keď plocha úplne vyschne, začnite s postupným nalepovaním pásov tapiet.

Nábytok

Pri väčších zvyškoch obráťte svoju pozornosť na nábytok. Tapeta sa dá použiť takmer na každom kúsku nábytku, či už ide o skriňu, stolík, stoličku alebo knihovničku. Tapetu môžete lepiť spredu z vonkajšej strany, teda napr. na dvierka skrine alebo povrch vešiaka, na vrch, napr. na drevené sedadlo stoličky alebo vrch nočného stolíka, ale tapeta môže vyzerať zaujímavo aj zvnútra, teda napr. pri knihovničke to môže byť stena za knihami. V prípade komody so zásuvkami máte niekoľko možností – individuálne zásuvky môžete polepiť rovnakou alebo rozdielnymi tapetami zvonku, ale aj z vnútra. Tapeta sa hodí naspodok zásuvky, ale aj na bočné strany, ktoré uvidíte po otvorení. Pred aplikáciou ale nezabudnite nábytok dobre umyť a nechať vysušiť, aby sa tapeta dobre prilepila.

Chladnička

Oblepiť chladničku tapetou neznie ako obvyklé riešenie, ale tapetu môžete skutočne aplikovať aj na niektoré elektrospotrebiče. Kľúčové je vybrať si stranu, ktorá nemá vplyv na chod elektrospotrebiča a vybrať si taký elektrospotrebič, ktorý sa nezahrieva a teda nevzniká riziko požiaru. Predná strana chladničky, teda dvierka, sú na tapetu ideálnym miestom. Hodí sa hlavne vtedy, ak vám chladnička farebne veľmi neladí s kuchyňou, alebo chcete nudnú bielu farbu vymeniť za niečo pestrejšie a výraznejšie. Okrem premerania rozmerov chladničky počítajte aj s rúčkami. Tie by sa mali dať pred lepením tapety odmontovať, aby ste si uľahčili prácu. A keďže ide o kuchynský spotrebič, kde býva vlhkosť vyššia, na tento projekt použite skôr odolnejšiu tapetu.

Stropy

Tapety síce patria na stenu, ale stropy nimi oblepené bývajú málokedy. Lepenie tapety na strop je náročnejšia práca a v mnohých domácnostiach zostáva strop skôr nenápadný element, pričom výraznejšie bývajú steny. Vhodnou tapetou ale môžete úplne zmeniť dynamiku miestnosti. Zrazu sa môžete ocitnúť v tropickej džungli, pod ružovou sakurou, v objatí kvetov alebo aj pod nočnou oblohou s hviezdami či pokojnou dennou oblohou s prenikajúcim slnkom a mráčikmi. Možností je neúrekom a vôbec nemusia byť takto konkrétne, stropu niekedy stačí dodať farbu alebo jemný vzor. Na tento druh práce si vyberte čo najjednoduchšie aplikovateľnú samolepiacu tapetu.

Podnos a podložky pod poháre

Aj predstieranie môžete vylepšiť tapetou. Veľmi zaujímavo vyzerajú drevené podnosy, ktorých vnútro je vyložené tapetou. Pri prírodných a jemných vzoroch tapeta krásne ladí s dreveným rámom podnosu, no ak máte radi žiarivejšie farby a výrazné vzory, pokojne namaľujte rám podnosu kontrastnou akrylovou farbou. Rám farbite ešte pred nalepením tapety, aby ste ju pri maľovaní nepošpinili. S podnosom môžu ladiť aj podložky pod poháre, pre ktoré si môžete vybrať rovnaký vzor tapety alebo na každý nalepiť iný zvyšok. Podložky by mali byť z materiálov ako kartón, drevo či korok, na ktoré sa tapeta dobre prilepí a bude držať.

Dvere

Na dvere sa tapety lepia z rôznych dôvodov – niektoré dvere je potrebné opticky ukryť, iné zvýrazniť, zladiť farebne s interiérom alebo aj zamaskovať škrabance a známky poškodenia. V prípade maskovania odrenín a škrabancov dvere dobre prehliadnite a ak sa vyskytnú odstávajúce alebo drsné časti, zahlaďte ich brúsnym papierom. Dvere poriadne umyte, aby nečistoty nebránili v lepení. Na dvere používajte odolné tapety, ktoré zvládnu vlhkosť a je možné ich umývať. Vyhrať sa môžete aj s prírodnými tapetami, napr. z korku. Ak chcete dvere zvýrazniť, napr. v chodbe s viacerými ďalšími dverami, použite veľké vzory alebo výrazné farby.

Krabice a úložné priestory

Ak hľadáte lepší organizačný systém pre svoj písací stôl, pracovňu alebo dielňu, nemusíte kupovať drahé úložné boxy. Vyrobte si ich z krabíc a tapiet. Odložte si krabice rôznych veľkostí, od väčších pre objemnejšie veci až po najmenšie pre drobnosti na stole. Uistite sa, že krabica je pevná, prípadne spevnite dno kartónom a lepiacou páskou. Krabicu oblepte samolepiacou tapetou alebo za pomoci obojstrannej lepiacej pásky. Pokojne použite viacero zvyškov tapiet a vytvorte si farebnú mozaiku. Podobne môžete oblepiť aj zakladač, konzervy či obaly od produktov, napr. plastovú nádobku na vatové tyčinky. Rôzne tvary a veľkosti krabíc vám pomôžu lepšie zorganizovať všetky drobnosti na stole.

Nástenné dekorácie

Keď chceme zavesiť zaujímavú fotografiu, rodinný portrét alebo obrázok, ktorý sa nám páči, neraz sa stane, že nevieme nájsť rám podľa svojich predstáv. Mnohé sú jednofarebné, v čiernej alebo bielej farbe a na prvý pohľad veľmi nezaujmú. Tapetou však pretvoríte aj všedný rám, či už pre fotografiu alebo rám zrkadla, ktoré je taktiež často nevýrazné. Okrem zarámovaných obrazov môžete obraz vytvoriť aj zo samotnej tapety. Stačí nastrihať kúsky dostatočne veľké do rámu a aj tie môžu pôsobiť ako umelecké dielo. Tapetu môžete nastrihať aj na rôzne tvary a nalepiť priamo na stenu. Do detskej izby môžete vystrihnúť písmená mená dieťaťa, vystrihnúť mapu sveta alebo ďalšie zaujímavé tvary.

Kútik na hranie

Ak zvažujete, že svojmu dieťaťu vyrobíte domček pre bábiky, hračkársku kuchynku alebo dielničku pre malých majstrov, môžete ju dotvoriť práve tapetami. Takéto kútiky na hranie sa výborne tvoria zo starších komôd a nábytku, ktoré stačí pretvoriť, namaľovať zdraviu neškodnou farbou a boky alebo zadné steny pokryť tapetami. Podobne si svoj hrací kútik môžu vytvoriť aj deti za pomoci krabice, ktorú môžu pretvoriť na obchod alebo domček. Tapetami vyložte vnútorné steny krabice a tá hneď získa čarovnejšiu atmosféru. Nechajte fantáziu dieťaťa pracovať a pomôžte mu domček dotvoriť dekoračnými prvkami, špagátmi, mašľami, korkovými zátkami, pierkami, kamienkami a čokoľvek, čo mu predstavivosť pomôže pretvoriť na hru.

Baliaci papier

Zvýšilo vám veľa papierovej tapety a pre náročnosť aplikácie sa vám ju už naozaj nechce nikam lepiť? Nevadí, jej ďalšie využitie môže byť úplne jednoduché. Pri najbližších narodeninách môžete baliaci papier vymeniť práve za zvyšnú rolku tapety. Zvážte však, koho takýmto darčekom obdarujete, aby sa oslávenec nečudoval, prečo jeho darček ladí s vašou obývačkou. Takýto darček môžete všakovako dotvoriť. Ak ide o jednofarebnú tapetu, pokojne ju dozdobte pečiatkami alebo jednoduchým motívom pomocou akrylovej farby. Použiť môžete aj mašľu, prírodný špagát, pierko, sušený kvet či na Vianoce vetvičku alebo sušený pomaranč.

Záložka do knihy a drobnosti

Zvyšné kúsky tapety nenechajte vyjsť nazmar, a to ani v prípade najmenších zvyškov. Aj tie sa dajú pretaviť do milých maličkostí. Jednoducho si vyrobíte záložku do knihy, menovku k darčeku (môžete doladiť k tapetovému baliacemu papieru), obálku na narodeninové prianie či malú krabičku na uchovávanie drobností, resp. obal na menší darček. Zvyšky môžete použiť na ozvláštnenie zápisníka, denníka či bullet journalu. Ak máte doma škôlkarov alebo deti na základnej škole, tapety môžu využiť na tvorenie podobne ako farebný papier.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 25.06.2024
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ťahokov na plot, zábradlie, fasádu – aké sú jeho výhody?Ťahokov na plot, zábradlie, fasádu – aké sú jeho výhody?

(Lepený) vinyl na steny či schodisko? Využitie vinylovej podlahy(Lepený) vinyl na steny či schodisko? Využitie vinylovej podlahy

Vytvorte pomocou vinylu dokonalý interiérový dizajn. Viete ako na to? Inšpiráciu a aj návod ako aplikovať vinylovú podlahu na stenu, nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...