Ako zariadiť detskú izbu podľa fengshui

Feng šuej predstavuje staré čínske umenie, ktoré vnáša harmóniu, zdravie a šťastie do každej oblasti života. Vychádza z predpokladu, že každý predmet, rastlina alebo človek má v sebe energiu, ktorá nás ovplyvňuje. Táto energia sa podľa fengšuej nazýva čchi a vyžarujú ju predmety, tvary, farby, materiály, ľudia, rastliny a zvieratá.

Zariadenie detskej izby podľa fengšuej 

Rozloženie nábytku a usporiadanie priestoru teda rozhoduje o tom, či bude energia plynúť voľne.

Hlavným cieľom detskej izby podľa fengšuej je vytvorenie zdravého, bezpečného a príjemného priestoru. Celé zariadenie izby podľa fengšuej slúži ako emocionálna a psychická podpora pre zdravý vývoj dieťaťa. 

Ako začať?

Pri zariaďovaní izby podľa fengšuej je dobré ako prvé položiť si tieto otázky: 

  • Aký je v izbe vzduch? Je dostatočne svieži? 
  • Sú v izbe rastliny? 
  • Koľko prirodzeného svetla je v izbe? 
  • Kde je umiestnená posteľ? 
  • Aká je kvalita umelého osvetlenia v izbe?  
  • Koľko je v izbe elektrických spotrebičov? 
  • Je v izbe neporiadok? 

Dobrá energia v detskej izbe je veľmi dôležitá. Čistý a voľný priestor môže znieť ako banalita, ale veľakrát sa práve na toto neprihliada. Nastaviť dobré fengšuej v detskej izbe je pritom pomerne jednoduché.  

Čo je teda v detskej izbe podľa fengšuej dôležité a odpovedá na vyššie položené otázky? 

Umiestnenie izby

Umiestnenie izby v byte alebo dome je prvým bodom. Najlepšie umiestnenie vyjadruje obrázok nižšie. Ukazuje, kde by rozhodne nemala byť, ale naopak aj to, ktorá svetová strana je na umiestnenie detskej izby najlepšia. 

Umiestnenie detskej izby v dome alebo byte

Čerstvý vzduch

Toto je základný a nevyhnutný predpoklad dobrého fengšuej obzvlášť v detskej izbe, kde je v podstate najviac pohybu. Často kontrolujte či je vyvetrané a často vetrajte. Ak je v izbe suchý vzduch - čo sa obzvlášť v mestách stáva - kúpte zvlhčovač vzduchu, ktorý určite pomôže. Pri jeho výbere vám pomôže náš článok Ako vybrať zvlhčovač vzduchu?

Takisto je vhodné použiť osviežovač vo forme prírodného aromatického oleja. Ak je vaše dieťa nekľudné alebo nepokojné, tak ho pridajte do aroma lampy. Ak sa vaše dieťa cíti zle a unavene, tak potom citrónovú trávu, mätu alebo eukalyptus- Tieto vône dieťaťu navrátia stratenú energiu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie aroma lampy

Rastliny v izbičke

Tento bod súvisí úzko s predchádzajúcim. Rastliny produkujú kyslík, preto by v detskej izbe nemali chýbať. Pokiaľ sa obávate, že ich deti budú prevrhávať alebo jesť, tak ich umiestnite kľudne na skriňu. Ideálne sú rôzne typy paliem, fikus alebo ľalia. Ak máte malé deti alebo zvieratá, tak sa vyvarujte jedovatým rastlinám ako brečtan. 

Odstráňte neporiadok

Aj keď sa to v prípade detskej izby zdá byť obzvlášť nemožné, udržujte poriadok. Vhodným a primeraným usporiadaním nábytku zabezpečíte dostatočný prísun čchi energie. Vytvorte jasný systém organizácie a dodržujte ho.

Poriadok v detskej izbe ako súčasť feng shui

Myslite na pravidlo, že každá hračka musí mať svoje miesto. Skúste vymyslieť kreatívne spôsoby ukladania prostredníctvom krabíc alebo vriec, ktoré za pár eur kúpite v každom dobrom nábytkovom obchode. Do tohto bodu samozrejme zapojte aj deti.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Úložné boxy

Najlepšie farby do detskej izby

Farby sú dôležitým “nástrojom” fengšuej. Dobre zvolené farby prinesú harmóniu a vyrovnanosť. Feng šuej farby stoja na piatich elementoch: oheň, zem, kov, voda a drevo. Oheň vyjadruje pohyb a sexuálnu energiu, čiže červené farby do detskej izby nie sú úplne vhodné. Kombinácie farieb všetkých ostatných elementov sú vhodnými farbami. S farbami je potrebné sa pohrať a kombinovať tak, aby sa k sebe hodili a zároveň boli príjemné.  

 Tip: Vhodné farby do detskej izby sú jasné - ako žlté, svetlozelené, fialové, ružové. Najlepšiu energiu do detskej izby prinesie žltá farba.

Dekorácie sú dôležité

Feng šuej detská izba by mala mať aj dekorácie. Na stenu sa hodí obraz. Ak je dieťa príliš aktívne, tak určite nevešajte na stenu obraz s dopravnými motívmi, pretože tieto vyjadrujú pohyb a aktivitu. Ak je dieťa nepokojné, tak mu zaveste na stenu alebo položte na stôl fotku rodičov a energia sa upokojí. Ak máte plaché dieťa, tak použite motívy s veľkými otvorenými horizontmi. A samozrejme - obrazy s detskými motívmi sú moderné stále.

Dekorácie do detskej izby podľa feng šuej

Do detskej izby sa hodí aj zrkadlo. Dajte ale pozor, aby ste ho umiestnili tak, aby sa v ňom dieťa videlo, inak sa bude báť, že nevyrastie a spôsobí mu to stres. 

Umiestnenie nábytku

Umiestnenie postele v detskej izbe je jedným z najdôležitejších bodov. Pokojný spánok dieťaťa je základ pre každý deň. Posteľ by mala byť umiestnená tak, aby dieťa z vankúša videlo na dvere. Je tomu tak preto, aby sa nebálo nečakaných návštevníkov a spalo bez stresu. Zároveň by posteľ nemala byť presne oproti haly. Hlava by nemôže byť pri okne a pri stene, kde vedie potrubie. 

Ak máte na strope otočný ventilátor, tak ho nedávajte nad posteľ, keďže točiace sa nože spôsobujú nepohodu a obavy. Čo sa týka poschodových postelí, tak sa podľa fengšuej neodporúčajú. Výnimka je jedine v prípade, že deti takúto posteľ veľmi chcú, sú zdravé a budú sa v nej cítiť pohodlne. 

Pri vstupe do detskej izby sa na ľavej strane nachádza zóna vedomostí - tu by preto mal byť umiestnený stôl na učenie. Stolička by mala byť chrbtom k miestnosti tak, aby dieťa nevidelo na izbu, hračky, ktoré by ho mohli vyrušovať od učenia. V detskej izbe by malo byť čo najmenej elektroniky kvôli elektromagnetickým vlnám.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie písacie stoly

Usporiadanie detskej izby je na rozdiel od ostatných miestností veľmi odlišné. Feng šuej pre deti zabezpečuje pokoj a harmóniu. Takisto je fengšuej ideálne využiť na zmiernenie rôznych detských nálad a ovplyvniť ním správanie. Urobte deťom z ich izby oázu pokoja, kde vždy nájdu svoje útočisko. 

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 02.03.2018
Hodnotenie článku:
(93.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Osvetlenie terasy – solárne lampy alebo LED svietidlá? Osvetlenie terasy – solárne lampy alebo LED svietidlá?

Vonkajšie osvetlenie terasy je možné realizovať viacerými spôsobmi. Ak sa pýtate, ako osvetliť terasu, určite vám naše rady prídu vhod. Predstavíme vám praktické riešenia osvetlenia...

Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík

Záhrada nemusí slúžiť iba na prácu a pestovanie plodín. Vytvorte si v tej vašej nádhernú oázu pokoja, kde si budete môcť oddýchnuť. Ozdobiť si ju môžete vkusnými dekoráciami, ktoré sú...

Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere

Jar a pomaly aj Veľká noc sú už na spadnutie. Najkrajšie sviatky jari však nie sú len o povinnom upratovaní, spájajú sa aj so zdobením príbytku a prejavením kreativity. Chcete, aby vaša...