Ako zariadiť detskú izbu podľa fengshui

Feng šuej predstavuje staré čínske umenie, ktoré vnáša harmóniu, zdravie a šťastie do každej oblasti života. Vychádza z predpokladu, že každý predmet, rastlina alebo človek má v sebe energiu, ktorá nás ovplyvňuje. Táto energia sa podľa fengšuej nazýva čchi a vyžarujú ju predmety, tvary, farby, materiály, ľudia, rastliny a zvieratá.

Zariadenie detskej izby podľa fengšuej 

Rozloženie nábytku a usporiadanie priestoru teda rozhoduje o tom, či bude energia plynúť voľne.

Hlavným cieľom detskej izby podľa fengšuej je vytvorenie zdravého, bezpečného a príjemného priestoru. Celé zariadenie izby podľa fengšuej slúži ako emocionálna a psychická podpora pre zdravý vývoj dieťaťa. 

Ako začať?

Pri zariaďovaní izby podľa fengšuej je dobré ako prvé položiť si tieto otázky: 

  • Aký je v izbe vzduch? Je dostatočne svieži? 
  • Sú v izbe rastliny? 
  • Koľko prirodzeného svetla je v izbe? 
  • Kde je umiestnená posteľ? 
  • Aká je kvalita umelého osvetlenia v izbe?  
  • Koľko je v izbe elektrických spotrebičov? 
  • Je v izbe neporiadok? 

Dobrá energia v detskej izbe je veľmi dôležitá. Čistý a voľný priestor môže znieť ako banalita, ale veľakrát sa práve na toto neprihliada. Nastaviť dobré fengšuej v detskej izbe je pritom pomerne jednoduché.  

Čo je teda v detskej izbe podľa fengšuej dôležité a odpovedá na vyššie položené otázky? 

Umiestnenie izby

Umiestnenie izby v byte alebo dome je prvým bodom. Najlepšie umiestnenie vyjadruje obrázok nižšie. Ukazuje, kde by rozhodne nemala byť, ale naopak aj to, ktorá svetová strana je na umiestnenie detskej izby najlepšia. 

Umiestnenie detskej izby v dome alebo byte

Čerstvý vzduch

Toto je základný a nevyhnutný predpoklad dobrého fengšuej obzvlášť v detskej izbe, kde je v podstate najviac pohybu. Často kontrolujte či je vyvetrané a často vetrajte. Ak je v izbe suchý vzduch - čo sa obzvlášť v mestách stáva - kúpte zvlhčovač vzduchu, ktorý určite pomôže. Pri jeho výbere vám pomôže náš článok Ako vybrať zvlhčovač vzduchu?

Takisto je vhodné použiť osviežovač vo forme prírodného aromatického oleja. Ak je vaše dieťa nekľudné alebo nepokojné, tak ho pridajte do aroma lampy. Ak sa vaše dieťa cíti zle a unavene, tak potom citrónovú trávu, mätu alebo eukalyptus- Tieto vône dieťaťu navrátia stratenú energiu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie aroma lampy

Rastliny v izbičke

Tento bod súvisí úzko s predchádzajúcim. Rastliny produkujú kyslík, preto by v detskej izbe nemali chýbať. Pokiaľ sa obávate, že ich deti budú prevrhávať alebo jesť, tak ich umiestnite kľudne na skriňu. Ideálne sú rôzne typy paliem, fikus alebo ľalia. Ak máte malé deti alebo zvieratá, tak sa vyvarujte jedovatým rastlinám ako brečtan. 

Odstráňte neporiadok

Aj keď sa to v prípade detskej izby zdá byť obzvlášť nemožné, udržujte poriadok. Vhodným a primeraným usporiadaním nábytku zabezpečíte dostatočný prísun čchi energie. Vytvorte jasný systém organizácie a dodržujte ho.

Poriadok v detskej izbe ako súčasť feng shui

Myslite na pravidlo, že každá hračka musí mať svoje miesto. Skúste vymyslieť kreatívne spôsoby ukladania prostredníctvom krabíc alebo vriec, ktoré za pár eur kúpite v každom dobrom nábytkovom obchode. Do tohto bodu samozrejme zapojte aj deti.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Úložné boxy

Najlepšie farby do detskej izby

Farby sú dôležitým “nástrojom” fengšuej. Dobre zvolené farby prinesú harmóniu a vyrovnanosť. Feng šuej farby stoja na piatich elementoch: oheň, zem, kov, voda a drevo. Oheň vyjadruje pohyb a sexuálnu energiu, čiže červené farby do detskej izby nie sú úplne vhodné. Kombinácie farieb všetkých ostatných elementov sú vhodnými farbami. S farbami je potrebné sa pohrať a kombinovať tak, aby sa k sebe hodili a zároveň boli príjemné.  

 Tip: Vhodné farby do detskej izby sú jasné - ako žlté, svetlozelené, fialové, ružové. Najlepšiu energiu do detskej izby prinesie žltá farba.

Dekorácie sú dôležité

Feng šuej detská izba by mala mať aj dekorácie. Na stenu sa hodí obraz. Ak je dieťa príliš aktívne, tak určite nevešajte na stenu obraz s dopravnými motívmi, pretože tieto vyjadrujú pohyb a aktivitu. Ak je dieťa nepokojné, tak mu zaveste na stenu alebo položte na stôl fotku rodičov a energia sa upokojí. Ak máte plaché dieťa, tak použite motívy s veľkými otvorenými horizontmi. A samozrejme - obrazy s detskými motívmi sú moderné stále.

Dekorácie do detskej izby podľa feng šuej

Do detskej izby sa hodí aj zrkadlo. Dajte ale pozor, aby ste ho umiestnili tak, aby sa v ňom dieťa videlo, inak sa bude báť, že nevyrastie a spôsobí mu to stres. 

Umiestnenie nábytku

Umiestnenie postele v detskej izbe je jedným z najdôležitejších bodov. Pokojný spánok dieťaťa je základ pre každý deň. Posteľ by mala byť umiestnená tak, aby dieťa z vankúša videlo na dvere. Je tomu tak preto, aby sa nebálo nečakaných návštevníkov a spalo bez stresu. Zároveň by posteľ nemala byť presne oproti haly. Hlava by nemôže byť pri okne a pri stene, kde vedie potrubie. 

Ak máte na strope otočný ventilátor, tak ho nedávajte nad posteľ, keďže točiace sa nože spôsobujú nepohodu a obavy. Čo sa týka poschodových postelí, tak sa podľa fengšuej neodporúčajú. Výnimka je jedine v prípade, že deti takúto posteľ veľmi chcú, sú zdravé a budú sa v nej cítiť pohodlne. 

Pri vstupe do detskej izby sa na ľavej strane nachádza zóna vedomostí - tu by preto mal byť umiestnený stôl na učenie. Stolička by mala byť chrbtom k miestnosti tak, aby dieťa nevidelo na izbu, hračky, ktoré by ho mohli vyrušovať od učenia. V detskej izbe by malo byť čo najmenej elektroniky kvôli elektromagnetickým vlnám.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie písacie stoly

Usporiadanie detskej izby je na rozdiel od ostatných miestností veľmi odlišné. Feng šuej pre deti zabezpečuje pokoj a harmóniu. Takisto je fengšuej ideálne využiť na zmiernenie rôznych detských nálad a ovplyvniť ním správanie. Urobte deťom z ich izby oázu pokoja, kde vždy nájdu svoje útočisko. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 02.03.2018
Hodnotenie článku:
(94%)

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...

V tejto kategórií nájdete aj:

20 tipov na darček za vysvedčenie 20 tipov na darček za vysvedčenie

Vaše ratolesti si zaslúžia odmenu po ťažkom roku. Aké sú teda najlepšie darčeky za vysvedčenie? Ponúkame vám 20 tipov na darček za vysvedčenie pre tých menších i väčších.

Solárne záhradné sprchy so zásobníkom sú skvelé nielen k bazénom Solárne záhradné sprchy so zásobníkom sú skvelé nielen k bazénom

Mať počas horúcich letných dní k dispozícii záhradnú sprchu na osvieženie je na nezaplatenie! Aj vy by ste jednu chceli? Poradíme vám, ako si správne vybrať.

Travertínový obklad ako lacnejšia varianta mramoru Travertínový obklad ako lacnejšia varianta mramoru

V poslednej dobe si získava množstvo nových priaznivcov. Prečo je travertín tak obľúbený? Aký je travertínový obklad? Všetko podstatné vám ponúkame v nasledujúcom článku.


Pridať komentár