Ako zariadiť hosťovskú izbu: Malá moderná hosťovská izba – inšpirácie

Máte vo svojom byte alebo v dome jednu prázdnu miestnosť? Buďte „IN“ a urobte z nej izbu pre hostí. Viete, čo by v hosťovskej izbe malo byť a čo v nej naopak byť nemusí?

Ako zariadiť hosťovskú?

Poradíme vám, ako hosťovskú zariadiť tak, aby sa u vás vaši hostia cítili dobre.

Účel hosťovskej izby

Hosťovská izba je miesto, kde by sa vaša návšteva mala cítiť rovnako dobre ako doma. Je to priestor, v ktorom návšteva vykonáva najintímnejšie, a pritom najzakladanejšie úkony, jedným z nich je trávenie noci spánkom a prezliekanie sa, či uvoľnenie, ktoré dovoľuje jedine dostatočný priestor na súkromie.

Pri zariaďovaní izby je dôležité nezabudnúť na účel izby. Nemá to byť herňa, kuchyňa, hotelová jednotka, ale hosťovská izba v bežnom dome. Hoci máte dom alebo byt zariadený podľa vašich špecifických požiadaviek a izby hýria rôznymi farbami, izba pre hostí, by mala byť v neutrálnom farebnom odtieni, malo by sa v nej nachádzať len to, čo hosť skutočne potrebuje, teda žiadne dekorácie, taburetky, kreslá, vaše fotorámiky, sošky – jednoducho nič z toho, čoho ste sa nedokázali vzdať a tak ste to „šupli“ do hosťovskej izby. Musí byť jednoduchá, svetlá a pritom estetický zladená.

Zariadiť hosťovskú izbu je hotovou výzvou

Hoci sa zdá, že zariadiť takúto izbu je jednoduché, nie je to celkom tak. Doma je predsa len doma a nech robíte čokoľvek, hostia budú aj tak mať obmedzené možnosti. S tým však návšteva určite počíta. Vytvoriť priestor, v ktorom sa hosť bude cítiť aspoň tak dobre ako v priemernom hoteli, je náročné. Preto si dajte záležať, aby ste z hosťovskej vytvorili miestnosť, v ktorej sa hosť bude cítiť príjemne a v ktorej bude rád tráviť svoj čas.

Neutrálne farby

Hosťovská miestnosť v neutrálnej farbe neznamená, že všetky steny budú len a len biele a všetko v izbe (nábytok, obliečky atď.) bude biele tiež. Nejde o nemocničnú izbu, ale o útulné miesto. Preto zvoľte modernú, neutrálnu farbu a jej jemné tóny. Momentálne je populárna „mustard“ farba alebo horčicová farba. Natrite farbou jednu stenu a ostatné sa budú od nej odrážať. Miestnosť tak bude celá presvetlená, a bude vzbudzovať dojem neustáleho slniečka. Neutrálnym a zato moderným odtieňom je aj biela s vhodnou kombináciou, napr. fialovej, ale aj stará dobrá klasika béžová, maslová, broskyňová, jemné odtiene zelenej a modrej. S farbami sa môžete aj trochu pohrať a vytvoriť zaujímavý farebný tón v tóne.

Hosťovskú je vhodné ladiť do neutrálnych farieb

Poskytnite hosťom všetko, čo budú potrebovať

Keďže hostia vo vašom dome budú mať obmedzené možnosti pohybu, je dobré, aby ste im do izby umiestnili všetky dôležité veci. Preto sa zamyslíte nad bežnými potrebami človeka a následne zariadenie hosťovskej izby nebude až také náročné. Pouvažujte nad tým, čo robíte a čo potrebujete od ranného vstávania z postele až po večerné líhanie si a zaspávanie. Na základe toho sa vám bude postupne vynárať jedna potreba  za ďalšou, od čoho sa odvíja aj zariadenie v hosťovskej izbe.

Základom je posteľ

Základom hosťovskej izby je, samozrejme, posteľ. Tá, by v miestnosti určite nemala chýbať. Možnosť, akú posteľ zvoliť, závisí od veľkosti miestnosti a polohy okien či dverí. Ideálnou voľbou je izbu zariadiť klasickou dvojlôžkovou, manželskou posteľou s úložným priestorom, do ktorého môžete dať paplóny, vankúše, obliečky a ďalšie veci. Ak to však nejde, dobrou voľbou je aj rozťahovacia pohovka, ktorá okrem spacieho účelu slúži aj ako ukladací priestor a ako gauč. Dajte si záležať na výbere vhodného matraca a na rozkladaciu posteľ rovno zabudnite. Od kvality spánku sa odvíja nálada každého človeka a ak nechcete, aby vaši hostia boli mrzutí a balili si kufre hneď po prvej noci, kvalitnú posteľ a matrac budete potrebovať. Na posteľ položte dekoračné vankúšiky, najlepšie v rôznych veľkostiach a vhodnú posteľnú bielizeň. Obliečky skúste zladiť s odtieňmi izby, čo s amateriálu týka, uprednostníte obliečky z mäkkých a zamatových tkanín pred syntetickými a teplými.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Úložný priestor

V izbe, ktorá je určená pre hostí, je hneď po posteli druhým najdôležitejším prvkom dostatočný úložný priestor. Hostia, hoci sú u vás len na pár dní, sa určite budú cítiť lepšie, ak si svoje veci budú môcť uložiť do skrine, ako keby ich mali mať v kufroch po celý čas. Poskytnite im teda priestor, kde si môžu veci uložiť, zavesiť, položiť. Zaobstarajte do miestnosti šatníkovú skriňu, v ktorej by mal byť aspoň malý priestor na zavesenie, poličky na uloženie oblečenia, zásuvka alebo úložný box na ukladanie spodnej bielizne.

Nemusíte kupovať veľkú trojdverovú skriňu, postačí ak kúpite menšiu, dvojdverovú alebo dokonca jednodverovú skriňu na zavesenie oblečenia a úložný priestor doriešite komodou na uskladnenie zvyšných odevov. Tým pádom sa vám vytvorí priestor aj pre položenie vonných sviečok.

Toaletný stolík

Toaletným alebo nočným stolíkom v hosťovskej izbe si u hostí určite navýšite vaše bodové skóre. Vaša návšteva sa bude cítiť dobre, keď si na stolík bude môcť položiť svoje najdôležitejšie veci. Veď  kto už dnes zaspáva bez toho, aby mal na dosah svoj mobilný telefón, nepoložil si na stôl dobrú knihu či dioptrické okuliare? Nezabudnite na nočný stolík položiť lampičku, ktorú dokáže hosť ovládať priamo z postele. Myslite aj nato, že nočný stolík by mal byť v tesnej blízkosti zásuvky, pre prípad nabitia mobilného telefónu.

Okrúhly toaletný stolík v hosťovskej izbe

Osvetlenie

Svetlo by sa malo nachádzať pri posteli z každej strany, buď na nočnom stolíku, alebo zavesené tesne nad ním. Takto si hosť bude môcť čítať knihu pred spaním bez toho, aby musel vstať a zhasnúť hlavné svetlo a s malou lampičkou nebude rušiť ani svoju spiacu polovičku. V hosťovskej izbe by nemalo chýbať ani poriadne svetlo. Nemusíte ho hneď vešať na strop, môžete zvoliť stojatú lampu, na ktorej sa dá nastaviť intenzita. Do nočných lampičiek dajte žiarovky s teplým, žltým svetlom, ktorého účelom je človeka príjemne uspať. Na hlavné svetlo použite zase biele svetlo, ktoré je jasné, energetické, človeka zaktivizuje a prebúdza.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lampy

Zrkadlo

Zosvetliť priestor môžete aj pomocou zrkadla. Dobre zvolené a umiestnené zrkadlo môže malú zatienenú miestnosť zosvetliť tak, ako keby ste pridali jedno okno navyše. Priestor navyše otvorí a zväčší. Myslite však nato, že by nemalo byť umiestnené na mieste, kde sa v ňom osoba, ktorá leží v posteli, vidí, pretože to narúša spánok. Ak máte problém s umiestnením zrkadla, dajte ho na vnútornú stranu dverí v skrini.

Malé, ale zato významné doplnky

Myslite nato, že aj keď miestnosť na prvý pohľad bude pôsobiť, že v nej nič nechýba, nemusí to tak byť. Dajte do izby aj veci, ktoré si hostia nemusia a niekedy ani neberú z domu so sebou. Tak sa vyhnete nepríjemným situáciám, ako napr. nedostatku uterákov. Preto nezabudnite na uteráky viacerých rozmerov, najlepšie jeden veľký a jeden malý a to vždy po 2 alebo po 3 kusy. Pri hosťovskej izbe je potrebné myslieť vždy na potreby minimálne 2 ľudí. V šatníkovej skrini by nemalo chýbať niekoľko kusov vešiakov. Dajte do nej aj jednu deku, pre prípad, že by bolo hosťom chladno. Miestnosť vybavte rôznymi kúpeľňovými pomôckami ako zubná pasta, mydielka, šampón, krémy, spreje (antiperspirant), ale aj osviežovač vzduchu, ktorý by nemal chýbať ani na toalete či v kúpeľni. Môžete ich dať do zásuvky na nočnom stolíku, spolu s čistým hrebeňom, tampónmi na odličovanie, s tyčinkami, papierovými vreckovkami alebo servítkami, poprípade so zvlhčenými obrúskami a špáradlami. Nezabudnite na papučky. Na komodu alebo na stolík dajte pero a možno aj písací blok, pohár a džbán na vodu.

Stolík v hosťovskej izbe s lampou a písacím blokom

Ďalší nábytok

Nie je to pravidlom, ale do hosťovskej miestnosti môžete umiestniť aj písací stolík alebo pohovku s konferenčným stolíkom a televízorom. Keď chcete miestnosť naozaj vyšperkovať, potom televízor môžete zavesiť aj na stenu oproti posteli. Zabudnúť by ste nemali na stoličky. Hosť si totiž potrebuje svoje oblečenie, ktoré si pripraví na druhý deň, dať na nejaké iné miesto ako sú poličky v skrini. Ak ich už nemáte kam umiestniť, dajte do skrine plastový pojazdný regál, ktorý sa väčšinou dáva do kúpeľne.

Záverečné odporúčanie

Úplne najdôležitejšie je zabezpečiť, aby izba pred príchodom hostí bola čistá, voňavá a teplá, hlavne počas zimy. Prvý dojem je najdôležitejší a hoci je izba akokoľvek vkusne zariadená, keď v nej bude chladno, bude to hosťom absolútne jedno. Na posteľ môžete dať aj prehoz, na komodu a stôl pár časopisov, krížovky s perom, vázu s čerstvými kvetmi. Čím viac detailov zaobstaráte, tým dáte hosťom najavo, že ste ich príchod a pohodlie nepodcenili a záleží vám na tom, aby sa u vás cítili čo najlepšie, potom sa k vám budú vracať vždy radi.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrkadlá

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 07.10.2020
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kukučkové hodiny majú stále svoje čaro. Poradíme, ako si ich vybraťKukučkové hodiny majú stále svoje čaro. Poradíme, ako si ich vybrať

Kukučkové hodiny poznáme väčšinou ako retro kúsok visiaci na stene v obývačke starých rodičov. V poslednej dobe však prichádzajú kukučkové hodiny opäť do popredia s novými, modernými...

Manželská posteľ z masívu, s úložným priestorom, s matracom a roštom? Vieme, ako vybraťManželská posteľ z masívu, s úložným priestorom, s matracom a roštom? Vieme, ako vybrať

Rozmýšľate nad kúpou manželskej postele? Prezradíme vám, na čo sa zamerať, a ako postupovať pri výbere manželskej postele.

Vysoké, stojace, s košom na bielizeň alebo s umývadlom – ako vybrať skrinku do kúpeľne?Vysoké, stojace, s košom na bielizeň alebo s umývadlom – ako vybrať skrinku do kúpeľne?

Úložný priestor v kúpeľni je rovnako dôležitý ako ten, v ktorom skladujete oblečenie či kuchynský riad. Poradíme vám, ako si vybrať skrinku, ktorá bude ako ušitá pre vás a vašu kúpeľňu....