Ako zariadiť klietku pre chov zajaca v byte?

Ak ste sa rozhodli pre chov zajaca v byte, je dôležité, aby ste týmto roztomilým zvieratkám dopriali dostatočnú starostlivosť a veľkú klietku, v ktorej sa budú cítiť komfortne. Taktiež neuškodí, ak ich sem tam z nej vypustíte a doprajete im kúsok voľného pobytu.

Klietka pre domáceho zajaca

V takomto prípade je potrebné postupovať veľmi opatrne. Poďme sa teda pozrieť na to, čo chovanie králika v domácnosti obnáša a na čo sa pripraviť.

Obľúbené klietky pre zajace

Králiky potrebujú hlavne váš čas

Zajace či králiky si prešli slušným vývojom. Z polí a lúk sme ich naučili na chov v klietkách a postupne ich presúvame do našich bytov. Hoci sa to nezdá, dokážu si veľmi rýchlo zvyknúť na ľudskú prítomnosť - sú prítulné a hravé. K tomu, aby boli prítulné a nebáli sa je potrebná určitá starostlivosť.

Zajace vnímame skôr ako plaché zvieratá, no ak sa im od útleho veku budete dostatočne venovať - hrať sa s nimi či hladkať ich, zvyknú si a neskôr nebudete mať problém chytiť ich na ruky. Dokonca budú vašu prítomnosť vyhľadávať! Po prvých neúspechoch sa nevzdávajte, časom si na vás určite zvyknú. 

Výhodou je, že králiky nevydávajú žiadne zvuky, sú milé a nenápadné. Nevýhodou môže byť to, že ak sa im cez deň dostatočne nevenujete, tak ho prespia a v noci môžu byť až príliš aktívne.

Čistota a časová náročnosť

Ak stále nie ste presvedčení o chove zajaca doma, pomôcť by mohla skutočnosť, že zajace sú čistotné a pri výbere správnej podstieľky a pravidelnom čistení dokážu vykonávať potrebu na jednom mieste. Záchod sa im čistí približne raz za deň alebo raz za dva dni. Záleží od toho, aký veľký zajac je. Ak náhodou vykoná potrebu na iné miesto ako obvykle, znamená to, že je záchod špinavý a je potrebné ho vyčistiť.

Chovanie zajaca

Potešiť vás môže fakt, že zajačiky ako domáci maznáčikovia si nevyžadujú toľkú pozornosť ako napríklad psy. Ak sa mu budete venovať od malička, dokážete ho naučiť základné povely - príde si po jedlo a ak ho vypustíte z klietky, tak sa rád príde aj pomaznať. I napriek tomu sa mu však denne aspoň trochu povenujte - je dobré, keď cíti vašu prítomnosť, cíti sa tak príjemnejšie.

V klietke sa musí cítiť ako doma

Aká je vhodná klietka pre zajaca do bytu? V prvom rade musíte pochopiť, že zvieratko svoju klietku vníma ako domov a má k nej podobný vzťah ako divé zajace k svojej nore.

Klietka pre zajace

Čo sa týka rozmerov, musí byť dostatočne veľká na to, aby si v nej zajac mohol zastať na zadné. Radi totiž skúmajú svoje okolie a keď stoja majú pochopiteľne lepší rozhľad. Zároveň je dôležité, aby v nej mal dostatočne veľa miesta na spánok. Ak zajac väčšinu času pobehuje v byte voľne, postačí aj menšia klietka, kde sa príde najesť alebo sa vyspať.

Klietka alebo box?

Okrem klietky sa na trhu stretnete tiež s boxami alebo akváriami pre zajačikov. Táto alternatíva má svoje výhody, ale aj nevýhody. Rozdiel s klasickou klietkou spočíva v tom, že box má plastový nadstavec, v ktorom horšie prúdi vzduch. Na druhej strane, okolie boxu je čistejšie, keďže zajac nevyhadzuje podstieľku či potravu cez mreže. Klietka je lepšia aj z toho hľadiska, že sa v nej nesparí jedlo.

Výbava klietky

Základom pri chovaní zvieraťa je naplniť jeho primárne potreby - jedlo, pitie a spánok. To následne podmieňuje konkrétne vybavenie jeho klietky. Na spodok klietky sa dáva podstielka - seno alebo slama. Niekto využíva aj drevené hobliny, ale pri nich sa častejšie tvorí prach, ktorý môže zajacovi škodiť.

Klietka pre zajaca do bytu

Keď je podstieľka na mieste, tak na rad prichádzajú misky, jasle na seno alebo napájačka. Misky by mali byť ťažké, aby ich zajac neprevrátil. Môžete do nich dávať krmivo, ale aj vodu, ktorá sa dá zároveň umiestniť aj do napájadla, kde vydrží dlhšie, keďže zajac ju nezašpiní ani nevyleje. Zajace si taktiež radi pochutia na vysušenom sene alebo čerstvej tráve, čiže sú potrebné jasle, kde im ju budete dávať.

Nezabúdajte na to, že zajac je hlodavec, a preto si pravidelne obrusuje svoje zúbky a pazúry. Odporúčame zavesiť do klietky pevnú kamennú kosť alebo postačí drevená doska, ktorú môžete pevne uložiť po dĺžke alebo šírke. Zajac tieto predmety bude využívať práve na ohryzkávanie alebo škrabanie.

Záchod a hygiena

Ak je klietka zariadená, tak sa musíme o ňu pravidelne starať. Zajac je pomerne rozumný a dokáže sa naučiť vykonávať potrebu na jedno mieste, čiže do rohu klietky môžete dať podstieľku určenú pre mačky, ktorá je na záchod ako stvorená. Podstiteľku v klietke je potrebné vymieňať, aby sa v nej nerozmnožili škodlivé baktérie. Vyčistiť treba aj misky na potravu.

Strava pre domáce zajace

K hygiene a starostlivosti vám pomôže kefa na česanie, lopatka na výkaly a ak sa so zajačikom chcete prechádzať a nechcete, aby vám ušiel, tak su dostupné aj vodítka s postrojmi.

Voľný poyhyb zajaca v dome/byte

Ak je zajac nejaký ten čas v klietke zabývaný, je na vás zvyknutý, tak ho môžete voľne vypustiť do bytu. Svoju klietku má označkovanú a vďaka dobrému čuchu sa do nej bez problémov vráti. Dávajte si však pozor na to, že zajace do všetkého radi hryzú, čo by mohlo byť dosť nebezpečné, hlavne pri elektrických kábloch. Ak ho však budete mať pod kontrolou, tak by sa nič zlé nemalo stať. Zajace zároveň veľmi radi uvítajú pobyt vo voľnom priestranstve.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 01.11.2018
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vodítko pre psa: Aké na behanie či bicykel? Lanové či samonavíjacie? Vodítko pre psa: Aké na behanie či bicykel? Lanové či samonavíjacie?

Vyberáte vodítko pre vášho štvornohého kamaráta? Trh ponúka kožené, látkové, sťahovacie či polosťahovacie. Dnes vám poradíme s výberom.

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa? Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.

Nechať či nenechať spať psa vo svojej posteli? Prezradíme vám plusy aj mínusy Nechať či nenechať spať psa vo svojej posteli? Prezradíme vám plusy aj mínusy

Psičkári často riešia otázku, či pustiť psíka do postele, alebo nie? Odpoveď nie je jednoznačná, v článku sa však dozviete všetky pre a proti.