Ako zariadiť obývačku - malú aj veľkú, v paneláku aj v dome

Miesto oddychu, stretnutia s rodinou, pozerania futbalu či telenovely alebo miestnosť, kam vodíte návštevy. Obývačka je centrum domova a presne preto si treba dať na jej zariadení záležať. Hovorí totiž veľa nielen o vašom vkuse, ale aj o vás samých. Ako ju teda zariadiť, aby ste sa v nej cítili príjemne a zároveň sa za ňu nemuseli hanbiť?  

Moderne zariadená obývačka

Predstavte si situáciu, kedy si k sebe zavoláte kamarátky do nového domu či bytu. Všetko je pripravené, koláčiky rozvoniavajú, zapálili ste si aromalampu, upratali. No vaše kamarátky sa napriek tomu tvária kyslo. Problém môže byť v zlom zariadení. Možno sú zle rozmiestnené nábytky, možno špatne zvolené farby alebo príliš veľa zbytočností, ktoré pôsobia chaoticky. Existuje však pár zásad, ktoré keď budete dodržiavať, budete sa môcť svojou obývačkou pýšiť. Veď predsa, musíte v nej mať pocit domova.  

Začnite od základov

Predtým, než sa vyberiete do obchodných domov s nábytkom, zvážte, aké podlahy a steny chcete vo svojej obývačke mať. Je to akýsi odrazový mostík, od ktorého sa budete môcť odraziť a určiť si štýl, ktorým sa pri zariaďovaním budete uberať. V tomto prípade platí „v jednoduchosti je krása“.

Tapeta do obývačky

Podlahy s motívom dreva sú stále trendy a hodia sa do interiérov ladených do vidieckeho štýlu ako aj do tých modernejšie ladených.No a či už zvolíte parkety, linoleum alebo keramiku, to už je úplne na vás. 

Čo sa týka stien, bielou nič nepokazíte. Ak však holdujete farbám, zvoľte skôr tie prírodnejšie. Prípadne sa môžete poobzerať po nejakej peknej tapete, ak vám nestačí obyčajná stena. Tapety často dodávajú stenám to pravé čaro.  

Buďte kreatívni, no nelietajte v oblakoch

Keď už prichádza fáza zariaďovania, možno siahnete po rôznych dizajnérskych časopisoch alebo web stránkach, aby ste načerpali inšpiráciu. Vysnívali ste si obrovskú obývačku s vysokým stropom, krbom a s veľa m2, no tá vaša obývačka má len niečo okolo 20m2 a krb sa tam nedá vsadiť ani náhodou? Nesmúťte.

Každý priestor je jedinečný a pri troške kreativity a vkusu sa dá veľmi pekne zariadiť. Takže dizajnérske časopisy áno, no zostaňte pri nich nohami na zemi. 

Kreatívne online inšpirácie

Prvý krok je ťažisko

Konečne je to tu. Podlaha položená, steny vymaľované, nejaká tá predstava v hlave tiež už je. Teraz už len vymyslieť, kde umiestniť hlavný kus nábytku – pohovku. Tento krok je dôležitý z hľadiska ďalšieho zariaďovania. Zaberie veľa miesta a preto jej polohu treba voliť s rozumom.  

Ak máte v obývačke krb, položte sedačku oproti nemu. V menšom priestore ukotvite pohovku pod okná. Tieto steny bývajú ťažšie zariaditeľné a preto keď pod okná dáte sedačku, šikovne využijete priestor. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sedačky a pohovky

Nenechajte steny, aby vás obmedzovali

Myslíte si, že nábytok musí byť vždy umiestnený len priamo pri stene? Omyl. Nechajte nábytok i steny trochu dýchať a doprajte im voľnosť. Častokrát vyzerá lepšie pohovka viac odsunutá od steny, ako keď je na nej nalepená. Stačí pár centimetrov a miestnosť začne odrazu dýchať.

Kožená sedačka v priestornej obývačke

Ak máte priestoru viac, kľudne môžete priestor využiť ešte lepšie. Skúste sedačku umiestniť do približne tretiny priestoru od steny a umiestnite za ňu napríklad menší regál s knihami či konferenčný stolík, na ktorý umiestnite lampičku. Veď fantázií sa medze nekladú. 

Veľká priestorná obývačka s luxusným zariadením

Kombinujte rôzne textúry a materiály

Látka s drevom, matné s lesklým, kameň a drevo,.. Kombinácií je množstvo. Nebojte sa pohrať sa s rôznymi textúrami. Ak by ste všetok nábytok ladili do jednej farby a materiálu, vyzeralo by to možno síce čisto, avšak trochu nudne až sterilne. Rôzne textúry dodajú vašej obývačke šmrnc. Treba mať však stále na pamäti, že nič netreba preháňať.  

Svetlo je dôležitým prvkom

Správne osvetlenie je v obývačke veľmi dôležité. Okrem denného svetla, ktorého by tam malo byť dostatok, je dôležité, aby sa tam nachádzal mix svetiel, ktoré dodajú tú správnu atmosféru. Od stolového svetla, cez stojace lampy až po lustre, ktoré dokážu dodať obývačke ideálny nádych. Tak isto treba vhodne zvoliť odtieň osvetlenia – teplý či naopak studený.

Originálne svietidlo do obývačky

Rozžiarte svoj interiér pomocou vhodne umiestnených zrkadiel! Štýlové zrkadlá dokážu opticky zväčšiť každý priestor.

Zvoľte si dominantu

V mnohých domácnostiach sa ľudia pri zariaďovaní obývačky dopúšťajú veľkej chyby. Ako dominantný prvok si zvolia televízor. Prečo? Existuje veľa krajších a kreatívnejších možností, ktoré môžu na prvý pohľad zaujať. 

Obývačka s veľkou drevenou knižnicou

Ak vám to priestor dovoľuje, nechajte vyniknúť krb. Ďalším zaujímavým prvkom môže byť knižnica. Tá bude vzbudzovať dojem príjemného, útulného priestoru. Poobzerať sa však môžete aj po zaujímavom obraze, zrkadle či nejakom umeleckom diele. 

Obývačka s veľkým obrazom a klavírom

Dbajte na maličkosti

Už máte ako-tak obývačku zariadenú, nábytky rozmiestnené, no stále to nie je ono. Myslite aj na drobnosti, akými sú napríklad kvety, rastliny, koberce či závesy. Namiesto klasických žalúzií sa skúste poobzerať po závesoch. Vyzerá to lepšie a navyše, vhodne zvolené závesy dokážu pretvoriť obývačku na krásny priestor. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Ako si zariadite obývačku je len na vás a aj keď sa môžete inšpirovať rôznymi tipmi a radami, zariaďte si ju tak, aby ste v nej videli seba. Vždy je treba myslieť na to, že je to VÁŠ domov a VY sa v ňom musíte cítiť príjemne. Ak však patríte medzi tých, ktorí sa r

A aký nábytok vybrať?

Keď sa zameriame lepšie na výber samotného nábytku, zistíme, že je tu pár MUST kusov, ktoré by v žiadnej obývačke nemali chýbať.Sú to:  

Existuje mnoho variácií, z ktorých si môžete pri nákupe sedacej súpravy vybrať. Záleží to ako od vkusu, tak aj od priestoru, ktorý máte k dispozícií. Môžete si zadovážiť rohovú sedačku alebo menšiu pohovku doplnenú o kreslo či leňošku. Nech už zvolíte akúkoľvek, platí, že v obývačke by malo byť minimálne 6 miest na sedenie. 

  • Konferenčný stolík

Šikovný stolík na odkladanie kávy, ovládaču či knihy je naozaj potrebný v každej obývačke. Okrem toho, že je užitočný, dokáže byť sám o sebe krásnym doplnkom. Dávajte si však pozor na jeho výšku- tá by nemala byť vyššia ako 41 cm. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie konferenčné stolíky
  • Lampy (stojace, stolové, stropné) 

Ako bolo písané už vyššie, výber vhodného osvetlenia je veľmi dôležitý. Okrem toho, že lampy nám dávajú svetlo v priestore, dokážu pôsobiť aj ako veľmi pekný doplnok. Do módy sa dostávajú opäť lustre. Zvoliť môžete obyčajné, no skúste sa poobzerať aj po rafinovanejších variantoch. Napríklad také kryštálové lustre dokážu pôsobiť elegantne a luxusne a nemusia byť vždy nutne gýč.  

Pre výber obývacej zostavy neexistujú nijaké pravidlá, avšak ako pri väčšine, aj tu platí, že menej je viac. Kým v minulosti boli moderné masívne obývacie zostavy cez celú stenu, dnes ľudia volia skôr jednoduchšie varianty. 

Malá či veľká, knižnica s knihami dýchajú životom v každej obývačke. Pri väčších priestoroch je jedno, akú veľkosť zvolíte. Naopak, paradoxne pri malých priestoroch je vhodné zvoliť vyššiu knižnicu až po strop. Táto totiž priestor opticky zväčšuje. 

Doplnky sú nutnou súčasťou každého priestoru. A v prípade obývačky je veľmi veľa možností, ktoré môžete zvoliť, napr. sviečky, koberce, fotografie, kvety, obrazy, deka, závesy a mnoho iných.

Zariaďujte podľa seba

Ako si zariadite obývačku je len na vás a aj keď sa môžete inšpirovať rôznymi tipmi a radami, zariaďte si ju tak, aby ste v nej videli seba. Vždy je treba myslieť na to, že je to VÁŠ domov a VY sa v ňom musíte cítiť príjemne.

Doplnky do obývačky

Ak však patríte medzi tých, ktorí sa radi nechávajú usmerňovať, pri zariaďovaní svojej obývačky myslite na rady, ktoré tu boli spomínané a takisto si zadovážte vhodný nábytok, aby vaša obývačka bola moderná a vkusne zariadená.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Veronika Filipová

Som toho názoru, že písanie musí byť vášňou. Je rozdiel, ak text napíše niekto, kto musí a nebaví ho to, ako keď ho napíše niekto, koho písanie...


Komentáre

31/10/2018 21:03
LiviaL

Ta prva obyvacka je naaadherna. Uplne by sa mi tam hodila este tato vyhliadnuta vintage tv stena

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 10.02.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne. Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne.

Vedeli ste, že do každej miestnosti sa hodí iný typ osvetlenia? Pozrite sa, podľa čoho si v jednotlivých miestnostiach osvetlenie vyberať.

Ako lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý byt Ako lacno zariadiť byt či dom? Praktické tipy aj pre malý byt

Byt si môžete zariadiť či zútulniť aj bez toho, aby ste investovali tisíce eur. Ponúkame vám zopár tipov a trikov, ako lacno zariadiť svoj príbytok.

Ako vybrať moderný obraz na stenu, nad sedačku v obývačke, do spálne či detskej izby? Ako vybrať moderný obraz na stenu, nad sedačku v obývačke, do spálne či detskej izby?

Obraz oživí každú jednu miestnosť v domácnosti. V obývačke či pracovni je obraz samozrejmosťou, vyhýbať sa mu však nemusíte ani v kuchyni či spálni.