1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov

Niekto mačku, niekto psa a niekto chameleóna. Vec vkusu. Aj exotický živočích, akým je chameleón môže byť milovaným členom rodiny. Možno ho nebudete učiť aportovať ani vám nebude „priasť hudbu" pred spaním, no už len jeho prítomnosť môže byť pre vás upokojujúca.

Terárium pre chameleóna

Starostlivosť o tohto výnimočného tvora však so sebou prináša určité úskalia. Ako budúci majiteľ chameleóna sa musíte poriadne pripraviť, aby ste mu vytvorili, čo možno najviac identické prostredie, v ktorom žije aj v prírode. Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Čo v ňom nesmie chýbať? Pripravili sme pre vás jednoduchého sprievodcu, ktorý pomôže so správnym zariadením terária.

Obľúbené produkty

Typ a veľkosť terária

Pre chov chameleóna je prioritou vytvoriť v teráriu také prostredie, ktoré je čo najviac podobné originálnemu prostrediu, ktorom žije  v prírode. Najčastejšie ide o sklenené terária, ktoré nájdete v každých chovateľských potrebách. Aj tu je však potrebné myslieť na to, že terárium by malo byť vysoké a široké. Ideálne s rozmermi 70x50x100 cm či 50x50x100 cm. Ak sa vám to zdá príliš, minimum by malo byť aspoň 60x40x80 cm. Sklené terária dobre udržujú vlhkosť a teplotu. Na druhej strane sa ťažšie čistia a dezinfikujú. Takisto cirkulácia vzduchu nie je úplne ideálna, stále sú však sklené terária najlepšou voľbou.

Sklenené terárium pre chameleóna

Vo veľkom sa využívajú plastické materiály (plexisklo), ktoré plnia svoj účel, no je potrebné myslieť aj na ich kvalitu. Vlastnosti sú podobné, ako pri klasickom skle. Niektorí chovatelia sú dokonca odporcami skla či plastu a odporúčajú teráriá s hustým kovovým pletivom, ktoré síce až tak dobre nedrží teplo a vlhkosť, no umožňujú lepšiu cirkuláciu vzduchu. Zo skúseností ľudí, sklo to je stále najlepšou voľbou.

Požiadavky na terárium

Na mysli máme samotné podmienky, ktoré by terárium malo vytvárať. Chameleónovo prirodzené prostredie je vlhké a teplé.  Vlhkosť v teráriu by mala byť na úrovni 50 až 60 %. O tento efekt sa treba starať rosením aspoň 2x do dňa. Na dno používajte substrát, ktorý sa dobre stará práve o udržanie vlhkosti. Vhodným substrátom je jemný piesok alebo piesčitá zmes (rašelina s pieskom v pomere 1:1). Nevhodným substrátom je lignocel, kôra stromov alebo najrôznejšie štiepky, ktoré môžu pri náhodnej konzumácií upchať črevá.

Následne sú to dekorácie v podobe rôznych rastlín či drevených konárikov, ktoré takisto udržujú úroveň vlhkosti a zároveň imitujú prostredie, v ktorom chameleón žije.

Chamelón v teráriu

Teplota v teráriu by sa mala pohybovať v najteplejších častiach na úrovni 28 až 30 °C. Chameleón však občas vyhľadávaj aj „chladnejšie miesta.“ Preto by v teráriu mali byť aj miesta, kde teplota dosahuje približne 20 až 25 °C. O tieň sa starajú napríklad rastliny či skrýše z kameňa a podobne.

Vybavenie a dekorácie

Chýbať nesmie osvetlenie. Bez správneho svetla nebude ani správna teplota. V teráriu by malo byť lineárne osvetlenie. Pokojne postačí 40-60 Wattová žiarovka. Je nutné ju však umiestniť tak, aby sa chameleón nepopálil. Žiarovka sa takisto okrem svetla stará aj o zvýšenie teploty v teráriu. Nevyhnutné je však poskytnúť chameleónovi aj UV žiarenie. Zvyčajne ide o 20 Wattové UV-UVB svietidlá, lineárne žiarovky, ktoré umožňujú chameleónovi produkovať vitamín D. Chameleón potrebuje svetlo aspoň 12 – 15 hodín denne.

Výstelku terária sme už spomínali. Malo by ísť o minimálne 5 cm vrstvu. Kombinovať môžete piesok, jemný štrk, spomínané kokosové vlákno alebo jemnú kôru z chovateľských potrieb (nie ostrú bukovú) či špeciálny netoxický substrát. Skrášliť terárium môžete aj jazierkom, no veľmi plytkým. Avšak, pridáte si prácu s čistením a dezinfekciou.

Svetlo v teráriu pre chameleóna

Prirodzené prostredie, úkryt i útočisko vytvárajú aj rastliny. Terén terária by mal byť členitý. Chýbať by nemali ani vyššie rastliny. Tie však musia byť také, aby sa pod chameleónom nezlomili. Chameleóny sa pohybujú po stromoch, je teda prirodzené, že sa zdržujú na vyšších rastlinách. Rastliny sú takisto skvelým zdrojom vlhkosti. 2x denne by ste mali rozprašovačom zvlhčiť prostredie terária. Chameleóny totiž pijú vodu z vyzrážanej vlhkosti na listoch rastlín či stenách terária. Vyhnite sa rastlinám s ostrými listami či tŕňmi alebo príliš aromatickými kvetmi. Zabudnite aj na jedovaté rastliny.

Dôležité je aj vetranie, ktoré by malo byť na viacerých miestach vrátane otvoru. Uzatváranie terária by malo byť samozrejmosťou. Buď to je otvor na strane terária, alebo z vrchu. V zásade to nie je až tak podstatné, no nezabudnite vždy otvor skontrolovať.

Kam s teráriom

Rozhodne by malo byť na svetelnom a vyvýšenom mieste. Pozor však na priame slnečné svetlo. Tomu by ste sa mali vyhnúť. Všetkého veľa škodí. Terárium je dobré mať na vyvýšenom mieste, aby bol chameleón približne vo vašej úrovni a necítil sa ako korisť. Rovnako je dobre ho ochrániť pred psami, mačkami či inými domácimi zvieratkami. Na vyššom miesta sa cíti bezpečnejšie.

Terárium svojpomocne

V obchodoch môžete zakúpiť dokonca hotové teráriá a nemusíte mať starosti s kupovaním všetkých možných doplnkov a lámať si hlavu nad tým, čo je alebo nie je vhodné. Postaviť si terárium svojpomocne, resp. ho zariaďovať osobitne a ísť detail za detailom.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 22.10.2018
Hodnotenie článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...

Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín Ako sušiť šípky? Sušenie v rúre, na vzduchu aj v sušičke potravín

Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič Ako sa starať o vonkajšie (exteriérové) rolety? Pomôže parný čistič

Vonkajšie, resp. externé žalúzie a rolety sú výborné pre dosiahnutie maximálnej tmy. Sú výborným tienidlom, bránia akémukoľvek prieniku externého svetla do miestností.   Aké sú ich...