Starostlivosť o auto v zime/zazimovanie auta – umývanie, poťah na auto v zime, kontrola pneumatík

Vedeli ste, že auto, s ktorým cez zimu nejazdíte, by ste mali zazimovať? Vhodné zazimovanie, resp. garážovanie auta počas zimy, sa odporúča aj v prípade, ak máte auto na dieselový pohon a jazdíte len pár minút počas dňa, čo znamená, že auto väčšinu času stojí vonku na parkovisku. Potom sa často stáva, najmä pri starších modeloch áut, že nenaštartujte. Dôvodom je, že autobatéria je dlhodobo v chladných podmienkach a nemá sa kedy nabiť, keďže sa dobíja pravidelným jazdením na dlhšie trasy. Zazimovať sa auto dá aj v prípade, ak nemáte garáž alebo priestor, kde by ste auto mohli uschovávať.

Ako zazimovať auto?

Na Slovensku každý 5. občan, ktorý vlastní auto, počas zimy nejazdí. Ľudia sa buď boja ciest počas zimy, chcú ušetriť na výmene pneumatík, na kúpe zimných pneumatík, alebo majú doma viacero áut a niektoré z nich strávia zimu bez pohybu. Dôvodov je niekoľko, ale len málokto vie, ako správne zazimovať a starať sa o auto počas zimy. Od správneho zazimovania totiž závisí, ako sa automobil bude správať počas naštartovania a počas odštartovania novej sezóny.

Prečo zazimovať auto?

Výhodou autičkárov, ktorých bavia veteráni, je, že už presne vedia, ako zazimovať svoj automobil tak, aby ich štvorkolesová láska bola pripravená na začiatok novej jarnej sezóny bez problémov. Chce to totiž dôkladné zazimovanie a starostlivosť o auto v zime, aj keď celú zimu prečká v garáži.

Hlavným dôvodom, prečo sa naučiť zazimovať auto, je jeho životnosť. Správnym postupom a spôsobom zazimovania auta môžete predĺžiť funkčnosť a životnosť vozidla o pekných pár rokov a auto bude vyzerať perfektne aj keď dovŕši okrúhly vek. So zazimovaním ochránite celý systém auta, autobatériu, resp. akumulátor, motor, rozvody, ostrekovače a aj vonkajší vzhľad auta, čo znamená lak, vzhľad a funkčnosť pneumatík, funkčnosť a priehľadnosť svetiel, karosériu a podvozok od hrdzavenia. A keďže jedno nadväzuje na druhé, musíte vhodne zazimovať nielen vnútornú časť vozidla, teda to, čo sa nachádza pod kapotou, ale aj auto zvonka. Ak zazimujete len jednu časť auta, potom zazimovanie nebude postačujúce a všetko úsilie, ktoré ste vynaložili na zazimovanie, vyjde nazmar. Viete, ako sa starať o auto počas zimy? Ak nie, my vám poradíme.

Krok za krokom, ako zazimovať auto

Nevhodné zazimovanie môže vozidlu urobiť rovnako zle, ako keby ste ho nezazimovali vôbec, preto je nesmierne dôležité, naučiť sa vozidlo zazimovať správne. Okrem toho, že vás na jar pri štartovaní nesklame, zazimovanie má aj mnoho výhod, jednou z nich je vyššia predajná cena. Auto, ktoré pravidelne zazimujete, predáte určite za viac peňazí, ako auto, ktoré ste nezvykli zazimovať. Na druhej strane, zazimovanie má aj svoje nevýhody. Jednou z nich je určite investícia do pomôcok, ktoré na správne zazimovanie potrebujete, a aj to, že nejde len o jednodňovú starostlivosť o auto, ktorou ho dokonale pripravíte na zimné obdobie, o auto, ktoré je zazimované, sa treba starať neustále.

Viete, čo sa myslí pod pojmom správne zazimovanie a ako sa realizuje? Tu je pár krokov, s ktorými to zvládnete na výbornú.

1. Kontrola kvapalín

Začnite pravidlom, že o auto sa počas zimy musíte starať tak, ako keby ste s ním jazdili. Najrizikovejšou záležitosťou počas zimy sú kvapaliny. Treba ich zazimovať správne, inak hrozí, že kvapaliny, ktoré obsahujú vodu zamrznú a poškodia techniku. Znamená to, že zazimovanie začnite kontrolou prevádzkových kvapalín a doplňte ich až po vrchný okraj.

Urobte kontrolu nemrznúcej zmesi v chladičoch a ostrekovačoch. Myslite na to, že čím vyššia hladina nemrznúcich prevádzkových kvapalín, tým je šanca na zamrznutie kvapalín nižšia.

Kontrola auta pred zimou

2. Vymeňte olej

Pred zazimovaním vymeňte starý olej za nový, pretože v starom sa môžu nachádzať nečistoty, ako je sadza a zvyšky nespáleného paliva, ktoré počas zimy môžu veľmi ľahko poškodiť motor. Ak s autom nejazdíte len pár týždňov, cca 3 až 4, potom olej meniť nemusíte.

Pri výmene dbajte na to, aby olej obsahoval esterové syntetické zložky, ktoré zabezpečujú dôkladné premazávanie systému a bránia jeho vyschnutiu aj po dlhšej odstávke vozidla.

3. Kontrola laku

Nasleduje kontrola laku a chrómových dielov karosérie. Pozrite sa, či lak nie je niekde poškodený. Ak áno, je potrebné automobil na týchto miestach prelakovať, pretože sa môže stať, že vplyvom zimy sa popraskané miesto alebo miesto, kde nastalo narušenie lakovanej vrstvy, začne odlupovať, čo následne vedie ku korózii a k drahým opravám.

4. Vonkajšia údržba auta

Ďalším krokom je auto dôkladne umyť zvonka a ošetriť ho voskom, ktorý chráni auto pred chladom, ale aj pred koróziou. Vosk je akoby obal, s ktorým rastie odolnosť auta proti mrazu, chladu, prudkým teplotným zmenám, ale aj proti neželaným predmetom, napr. štrku z ciest a cestárskej soli, ktorej je počas zimy na cestách až-až.

Odporúčame zájsť s autom do špecializovanej autoumyvárne, kde si ho môžete dôkladne umyť, môžete si navoliť rôzne prímesi špeciálnych autosaponátov a auto aj navoskovať. To, čo by vám ručne trvalo hodiny, v autoumyvárni zvládnete za pár minút.

Nezabudnite aj na dôkladné usušenie auta, ktoré mnohí podceňujú. Môže sa totiž stať, že niekde niečo zle tesní a malá kvapka vody zostane zabudnutá na dôležitom mieste, kde zamrzne a narobí problémy.

5. Vnútorná očista auta

Po vonkajšej údržbe sa vrhnite na tú vnútornú. Auto povysávajte, kožené alebo textilné čalúnenie vyčistite vhodnými prostriedkami, na zimu autopoťah operte alebo vymeňte. Utrite prach a vyhoďte všetko, čo v aute nemá byť, teda papieriky, staré parkovacie lístky a všetko, čo ste tam počas roka nahromadili.

Vysávanie auta priemyselným vysávačom

Ak máte v aute špeciálne prvky, ktoré sú z netradičného materiálu, napr. palubová doska alebo dvere obsahujúce drevený dekór, potom ho ošetrite adekvátnym spôsobom a vhodným prostriedkom či handričkou. Nezabudnite na gumové tesnenie okolo okien a dverí a, samozrejme, okolo dverí na batožinovom priestore. Odborníci radia ošetriť gumové tesnenia sprejom na gumu alebo silikónovým olejom. Neošetrené tesnenie môže vplyvom chladu zanechať po sebe otlaky, preto, aj napriek namazaniu, niekoľkokrát za zimu dvere preventívne otvorte a zavrite.

6. Starostlivosť o pneumatiky

Nasledujú pneumatiky. Tým, ani tak nerobí zle chlad, ako dlhé státie. Možno patríte medzi ľudí, ktorí cez zimu na aute nejazdia vôbec, potom sa netrápte prezúvaním. V prípade, že s autom nebudete cez zimu jazdiť, bolo by to zbytočné. Je však dobré vedieť, že pri dlhom státi sa na pneumatikách môžu vytvárať sploštené miesta, a preto ich treba ošetriť. Na ošetrenie použite špeciálny sprej na to určený.

Ak ste už ošetrili gumové tesnenie sprejom, pozrite sa, či nie je vhodný aj na pneumatiky. Niektoré prípravky, ktoré sú určené na ošetrenie gumového tesnenia, sú totiž vhodné aj na ošetrenie pneumatík.

7. Kontrola tlaku vzduchu

Okrem toho, že pneumatiky nasprejujete, skontrolujte aj, ako je na tom tlak vzduchu v pneumatikách. Ak sú gumy mäkké, dofúkajte ich alebo si ich choďte nafúkať. Vzhľadom na to, že vzduch z pneumatík uniká aj keď sa auto počas zimy nepohybuje, je dobré vybaviť sa kompresorom na auto, pretože ich budete musieť fúkať niekoľkokrát počas odstávky. Je to šikovné zariadenie, za ktoré zaplatíte približne od 15 eur vyššie a prostredníctvom neho nafúkate aj kolesá na kočíkoch, bicykloch a pod.

Odborníci radia nafúkať pneumatiky na vyššiu hodnotu, ako je predpísané, a meniť polohu pneumatík aspoň každý mesiac. Takže, myslite na to, že s autom by ste sa mali trochu v garáži pohnúť, aby kolesá zmenili svoju polohu.

8. Zazimovanie akumulátora

Akumulátor alebo autobatéria je zariadenie mimoriadne náchylné na zimu a dlhú odstávku. Čo s ním teda urobiť počas zimy? Na výber máte 2 možnosti. Buď ho necháte v aute, alebo ho vyberiete. V prípade, že si vyberiete možnosť, pri ktorej zostáva v aute, dobite ho na plnú kapacitu, pretože prázdna alebo nedostatočne nabitá batéria obdobie zimy nevydrží a vy sa na jar nevyhnete kúpe novej batérie. Podmienkou zanechania batérie v aute je, aby bolo auto garážované v teplom prostredí. Pri vonkajšom zazimovaní alebo v garáži bez vyhrievania sa odporúča zvoliť druhú možnosť, ktorou je výber akumulátora. Vybratý akumulátor treba nabiť do plna a uschovať na suchom mieste, s relatívne stálou plusovou teplotou. Ak viete, že počas zimy auto určite nebudete využívať, odporúčame zvoliť práve túto možnosť.

Výber autobatérie z auta

Pravidelná zimná kontrola batérie

Či si už vyberiete jednu alebo druhú možnosť, v oboch prípadoch je nutné kontrolovať stav batérie. S vhodnou pomôckou to nie je nič zložité. Existuje spoľahlivé zariadenie, ktorou je nabíjačka autobatérií. Ide o zariadenie, ktoré behom niekoľkých hodín dobije autobatériu u vás doma v obývačke. Priemerná cena auto nabíjačiek je okolo 30 €, no ak sa vám to zdá priveľa, namiesto nej môžete použiť štartovacie káble, ktoré stoja len okolo 15 €. Pre náročnejších je tu aj štartovacia stanica, ktorej cena je už vyššia, začína na cenovej hodnote 50 €, ale býva vybavená aj kompresorom alebo niečím iným.

Pozor! V prípade, že sa rozhodnete vybrať akumulátor, jeho odpojením deaktivujete aj alarm. Preto, ak nie je auto na bezpečnom mieste, radšej ju nevyberajte, len pravidelne dobíjajte.

9. Plná nádrž

Natankovať na zimu alebo nádrž vyprázdniť? To je dilema, pretože niekto odporúča tak a niekto tak. Ak máte nové auto alebo relatívne nové, potom je pravdepodobné, že nádrž je ošetrená proti korózii, ale aj napriek tomu... Auto by ste do garáže alebo na iné miesto, kde sa bude nachádzať počas zimy, mali zaparkovať s plnou nádržou. Nebuďte však prekvapení, keď po naštartovaní, hladina paliva výrazne klesne. Je to spôsobené vyprchávaním paliva.

U starších vozidiel ide zväčša o nádrž hliníkovú, oceľovú s vložkou alebo minimálne pozinkovanú, čo znamená, že by mohla hrdzavieť a uvoľňovať hrdzavé farbivo do paliva. Dôvodom je poloprázdna nádrž, v ktorej sa okrem paliva nachádza aj vzduch, resp. vzdušná vlhkosť, ktorá sa odparuje, čím dochádza k zrážaniu vody. Aby ste tomuto neželanému procesu čo najviac zabránili, odporúča sa aj v tomto prípade natankovať nádrž doplna.

Kvalitný obsah v nádrži

Na zimu natankujte vždy kvalitnejšie palivo a primiešajte doň aj stabilizátor benzínu. Do starších vozidiel tankujte palivo bez biozložky. Namiesto nej, pridajte do paliva prípravok, ktorý má antioxidačné účinky. Vďaka nim, bude auto na začiatku novej sezóny perfektne štartovať. Takýmto prípravkom sú dobre známe aditíva, ktoré zlepšujú fungovanie motora a ktoré môžete aplikovať v prípade dieslu aj benzínu.

Vedeli ste, že aditívum bráni tvorbe povlakov, zabraňuje oxidácii, teda hrdzaveniu a pomáha udržiavať čisté plaváky a vstrekovače? Možno ho aplikovať do snežných skútrov, sekačiek na trávu, do kosačiek, motocyklov, dokonca aj do lodí.

10. Nezaťahujte ručnú brzdu

Brzdenie je pri zazimovaní veľmi dôležité. Niektorí majitelia na zimu povoľujú pomocné brzdové remene, mechanické lanovody na ručnej brzde a brzdové strmene zatlačujú piestikmi. Nemusíte to robiť, ak s tým nemáte skúsenosti, úplne postačí, ak pri zazimovaní nezatiahnete ručnú brzdu a nezaradíte ani rýchlosť.

Použitie ručnej brzdy pri parkovaní

11. Mazanie a zahrievanie motora

Hneď ako sa teplota zdvihne nad 0 °C, sadnite si za volant a motor pretočte. Môžete to robiť naprázdno, bez zaradenej rýchlosti, teda púšťať plyn bez toho, že by ste sa pohli. Toto chvíľkové štartovanie však nerobí príliš dobre motoru. Áno, je pravda, že lepšie ako nič, ale odporúča sa premazať motor kratšími vychádzkami, keď sa teplota nachádza nad nulou. Premazávať by ste počas zimy mali niekoľkokrát. Týmto spôsobom motor zahrejete, premažete a navyše dobijete aj akumulátor. Stratí sa aj tenký hrdzavý povlak z kotúčov, z diskov, pneumatiky zmenia polohu a vlastne, autu vychádzkou urobíte celkovú ozdravujúcu kúru, no musí to byť len v prípade, ak teplota stúpne nad 0 °C.

12. Vetranie

Nie je garáž ako garáž. To, že máte garáž, nemusí hneď znamenať, že vaše auto je v bezpečí pred chladom, vlhkom a koróziou. Je pravda, že pre auto je lepšie, ak je teplo, ale aj pri garážovaní je potrebné zabezpečiť vetranie. V prípade, že je v garáži príliš vlhký vzduch a teplota kolíše, môžete sa pripraviť na to, že skôr či neskôr dôjde ku korózii karosérie a to bez rozdielu, či máte nové alebo staré vozidlo. Najideálnejšie je, aby bola garáž temperovaná, teda zahrievaná. Keďže to vyžaduje nemalé úsilie a financie navyše, úplne postačí, ak bude garáž bez vlhkosti, s dobrým odvetrávacím systémom. Systém môžete vytvoriť sami a to tak, že pod autom urobíte dostatočne veľkú jamu, na ktorú položíte pevné drevené latky a na strope, oproti jame, urobíte vetracie okno. Tak zabezpečíte nasávanie pri zemi a odsávanie pri strope.

13. Stierače

Osobitnú starostlivosť vyžadujú stierače. Okrem doplnenia nemrznúcej zmesi do ostrekovačov a do chladiča, je nutné stierače nadvihnúť. Na ostrekovačoch sa nachádzajú gumičky, pri ktorých hrozí, že môžu primrznúť k oknu. Potom sa často stáva, že vodič zabudne na ich primrznutie, zapne stierače a buď poškodí gumičky, alebo ich rovno odtrhne. Môžete ich ošetriť namazaním silikónovým olejom, podobne ako pri gumenom tesnení okolo dverí.

Čo by ste, ešte, mali vedieť

Postup, ako správne zazimovať vozidlo, máme úspešne za sebou. V nasledujúcej pasáži sa venujeme otázkam a odpovediam, s ktorými sa bude vaše auto mať počas zimy ako v bavlnke.

 • Ako postaviť auto pri zazimovaní?

Najšetrnejším spôsobom je jeho prirodzená poloha, teda postavte ho na všetky kolesá, nezaťahujte ručnú brzdu a prevodovú páku zaraďte do neutrálu. Aby sa nestalo, že sa auto neželane pohne, keďže sú brzdy povolené, kolesá by ste mali zaistiť drevenými hranolmi, a to z prednej i zadnej strany.

 • Ako zazimovať auto, ak nemám garáž?

Len máloktorý vlastník bytu disponuje garážou. Väčšinou je k bytu len parkovacie miesto, čo šetrí peniaze a aj priestor. To je dôvod, prečo mnoho ľudí nemôže zazimovať auto. Skutočne neexistuje žiadne riešenie? Samozrejme, že existuje – autoplachta. Vyrába sa v rôznych veľkostiach, materiálových prevedeniach a aj na konkrétny model auta.

 • Koľko stojí plachta na auto, ktorá sa používa v zime?

Cena vodoodolnej autoplachty, ktorá sa používa na zazimovanie vozidla, sa pohybuje okolo 35 €. Ak vám to je príliš a špekulujete, že auto zakryjete starou vojenskou celtou, ktorú máte v pivnici, nerobte to, nepomôže vám.

Plachta na auto na zazimovanie auta vonku

 • Existujú aj iné autoplachty?

Existuje aj špeciálna plachta na auto proti krupobitiu, ktorá je drahšia, pretože je z pevnejšieho materiálu, ďalej plachta proti prehrievaniu vozidla cez leto, plachta na zakrytie vyzutých pneumatík a pod. Čo sa týka zazimovania, ešte spomenieme bavlnenú plachtu na auto, ktorá nie je určená na vonkajšie použitie, no používa sa ako ochrana auta v garáži pred sadajúcim prachom.

 • Prečo na zimu netankovať palivo s biozložkou?

Benzín alebo nafta s biozložkou sa neodporúča tankovať na zimu, pretože toto palivo nie je určené na dlhodobé skladovanie. Už behom 30 dní môže začať degradovať, čo poškodzuje motor, a teda aj celé auto. Takéto palivo obsahuje už spomenuté nestabilné biozložky, čo spôsobuje, že palivo vodnatie a vytvára kaly, ktoré ohrozujú vstrekovače, palivové potrubie, autobatériu a celý systém, ktorý sa nachádza pod kapotou. Výsledkom je korózia a vysoké poplatky za servis. Preto radšej tankujte obyčajné palivo a dopĺňajte ho aditívami.

 • Ako naštartovať auto v zime?

Po niekoľkodňovej odstávke vozidla, najmä počas zimy, je obrovským problémom štartovanie. Motory len ťažko zdolávajú námahu pri studenom štartovaní, ak niekoľko dní stáli. Z toho dôvodu sa štartovať počas chladných dní vôbec neodporúča. Štartujte len v prípade, ak je vonkajšia teplota vyššia ako bod mrazu. Je to z toho dôvodu, že olej, ktorý bol v obehu, natiekol do olejovej vaničky a systém tým pádom vyschol, nie je namazaný. Preto, pokým motor všetko spojazdní, resp. namaže, narobí sa a niekedy sa mu štartovanie nemusí ani podariť. O to horšie, ak v systéme chýba olejová kvapalina, ktorá neobsahuje esterové syntetické zložky.

Štartovanie studeného motora, ak je motorový olej pomiešaný s nespáleným palivom, môže byť rizikové. Olej sa nemôže zahriať na optimálnu teplotu, palivo v oleji sa nemá ako z oleja odpariť. Výsledkom je, že degradované palivo, degraduje aj olej a ten zase všetko, cez čo prechádza.

Toto nikdy nerobte

 • Nenechávajte auto počas zimy na tráve, aj napriek tomu, že je zabezpečené plachtou. Vlhkosť z trávy a z pôdy môže prispieť ku korózii.
 • Nepoužívajte pogumovanú plachtu a ani igelit. Ide o materiál, ktorý síce dobre izoluje teplo, ale keďže nad plachtou je zima a pod plachtou teplo, dochádza k vysokej zrážanlivosti a auto sa pod plachtou doslova potí, čo vedie k hrdzaveniu a plesniveniu materiálov. Veľmi ľahko sa stáva aj to, že ak sa pod takúto plachtu dostane čo i len malá smietka, môže ľahko poškriabať lak auta.
 • Počas zazimovania nenechávajte auto stáť na tehlách. Predná a aj zadná náprava sa tak zbytočne namáha.
 • Batéria, ktorá je vybitá, ľahko zamrzne a potom hrozí, že roztrhne motor. V žiadnom prípade ju nenechávajte v aute vybitú.

Užitočné rady na záver

 • Ak máte garáž, ale je v nej príliš vlhko, odporúčame používať kvalitné odvlhčovače vzduchu.
 • V prípade, že nemáte garáž, no napriek tomu by ste si radi zazimovali auto v garáži, môžete si ju prenajať. Nie je to drahá záležitosť, slušnú garáž si dokážete prenajať aj za mesačný poplatok 30 eur.
 • Je pravda, že kvalitná plachta z umelých textílii ochráni vozidlo pred zimou, ale takýto ochranný účinok má len vtedy, ak vozidlo počas zimy stojí vonku. V garáži by mohla urobiť presný opak. Namiesto ochrany auta by mohla spôsobiť jeho poškodenie. V garáži neprekrývajte auto vodoodolnou autoplachtou, pretože pod ňou by sa mohla vytvárať vlhkosť.
 • Pred tým, ako zagarážujete alebo zazimujete auto, odstráňte všetky nečistoty, vtáčí trus, fľaky, nečistoty od odskakujúceho blata a pod. Berte to zodpovedne, pretože ak zamrznú a odstránia sa, môžu poškodiť lak vozidla a na skle môžu zostať fľaky.
 • Aby sa zabránilo opotrebovaniu pneumatík počas státia v zime, niektorí pedantní vodiči prezúvajú pneumatiky do starých, ktoré už nepoužívajú.
 • S auto systémom EVAP sa nemusíte báť o vyparovanie a zrážanie sa vody pri poloplnej nádrži. Cieľom EVAP je zadržať výpary z paliva a po naštartovaní ich spáliť v motore bez toho, že by to nejako ohrozilo vozidlo. Touto špeciálnou funkciou disponuje už väčšina nových áut a ak to vaše EVAP nemá, môžete si ho dať inštalovať.  
 • Ak sa v ostrekovačoch nachádza letná zmes, potom ju nerieďte nemrznúcou zmesou. Namiesto toho vystriekajte zvyšok letnej zmesi, a potom nádrž naplňte nemrznúcou zmesou. Tá chráni auto nielen pred mrazom, ale aj pred hrdzavením.
 • ak sa chystáte investovať do plachty, nekupujte plachtu, s ktorou zakryjete len strechu a sklo, ale takú, ktorá zakryje celé vaše auto, najlepšie aj pneumatiky. Dôvodom je to, že nepriaznivé poveternostné zmeny poškodzujú lak vozidla na tej časti, ktorá je odkrytá. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie odvlhčovače

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 11.12.2020
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rady, ako presvetliť tmavú obývačku, chodbu či kuchyňuRady, ako presvetliť tmavú obývačku, chodbu či kuchyňu

Ak máte pocit, že sa do vášho bytu neviete zmestiť, všetko je príliš stiesnené a tmavé, nemusíte sa ihneď sťahovať. Niekedy stačí vymeniť skutočne iba zopár drobností.

Protipožiarna ochrana v bytoch a domoch – vytvorte si únikové cesty a protipožiarny plánProtipožiarna ochrana v bytoch a domoch – vytvorte si únikové cesty a protipožiarny plán

Prevencia je najlepšia ochrana. Každý by mal ovládať zásady požiarnej bezpečnosti, ako požiaru v budovách predchádzať a mať pripravené únikové cesty, ktoré v prípade núdze bude môcť...

Rady a tipy, ako rýchlo a dôkladne upratať nielen pred VianocamiRady a tipy, ako rýchlo a dôkladne upratať nielen pred Vianocami

V dnešnom článku vám dáme pár tipov na to, ako upratovanie bytu zefektívniť. A nemusíte ich využiť len vtedy, keď sa blížia sviatky.