Ako zazimovať skleník – dezinfekcia zeminy v skleníku a príprava na jar

Dni sa pomaličky skracujú a teploty klesajú nižšie a nižšie, najmä v noci. Teplé letné počasie vystriedala jeseň, čo znamená, že je čas pripraviť záhrady na zimu. Súčasťou procesu zimovania je aj starostlivosť o skleník, ktorý si rovnako vyžaduje na jeseň pozornosť.

Ako zazimovať skleník?

Čím viac starostlivosti mu pred zimou venujeme, o to viac bude na jar pripravený na výsadbu nových rastlín.

Zazimovanie skleníka v niekoľkých krokoch

Zimovanie skleníka nie je vôbec náročné, no je potrebné venovať mu dostatok času a pozornosti. Ak si skleník pred zimou dôkladne pripravíte, na jar, keď budete mať aj tak dostatok práce s výsadbou a prípravou záhradky, mu už budete môcť venovať menej pozornosti. V nezazimovanom skleníku sa totiž môže rozšíriť pleseň a ochorenia zo zvyškov rastlín a burín, ktoré by ste museli odstrániť. Neskyprená pôda bude menej úrodná a celkovú výsadbu tak kvôli údržbe budete musieť odložiť na neskôr. Nechajte sa preto viesť niekoľkými jednoduchými krokmi a tipmi a pripravte si skleník pred zimou efektívne a poriadne.

Vyčistite skleník a odstráňte zvyšky rastlín

Prvým krokom po zbere celej úrody by malo byť vyčistenie skleníka. To spočíva hlavne v odstránení rastlinných zvyškov – zbavte sa rastlín, z ktorých ste pozbierali úrodu (okrem tých, ktoré chcete zazimovať, ako jahody), odstráňte popadané listy a hnijúce plody, vytrhajte burinu, aby pôda zostala čistá a mohla dýchať. Rastlinné zvyšky by mohli hniť, rozkladať sa, zachytávať vlhkosť a spôsobovať pleseň. Ak vám navyše ostali rastliny napadnuté škodcami či chorobami, tieto rastliny by škodcov a choroby naďalej rozširovali. Rastlinné zvyšky preto vhoďte do kompostu a napadnuté časti spáľte. Ak ste mali rastliny v kvetináčoch a nádobách, dobre ich poumývajte, aby boli na jar pripravené na použitie. Ak ste na paradajky a ťahavé rastliny použili mriežky, palice a priviazali ich špagátom, mriežky a palice očistite, uložte v záhradnom domčeku, a špagát zviňte.

Pripravte pôdu

Keď je už pôda bez zvyškov rastlín, je čas ju porýľovať a skypriť. Rýľujte hlboko, aby sa pôda poriadne skyprila, a napokon ju zásobte živinami v podobe kompostu či kravského hnoja. Takýmto spôsobom a striedaním umiestnenia rastlín sa pôda aspoň niekoľko rokov neunaví a nebude potrebná jej výmena. Ak si nie ste istý, aké hnojivo je pre váš typ pôdy vhodné, po skyprení môžete odobrať vzorku pôdy a poslať ju na agrochemický rozbor, vďaka čomu sa dozviete, čo pôda potrebuje. Kompost či hnojivo najlepšie zapracujete rýľovaním. Pôda v skleníku by mala ostať mierne vlhká, preto podľa potreby môžete pôdu zvlhčiť.

Skleník na jeseň

Ak v skleníku nemáte na zimu žiadne rastliny, pôdu v zime nepolievajte. Vlhká pôda by mohla byť vhodným domovom pre škodcov a plesne. Najčastejšie sa zvyknú objavovať rôzne larvy a pandravy, ťažko sa zbavuje napríklad háďatka, na ktoré je potrebné použiť dusíkové vápno, ktoré pomôže pôdu dezinfikovať. Na ďalších škodcov je účinné pálenie sírnych knôtov, ktoré sa rozvešajú v uzatvorenom skleníku, pričom sa uistite, že doň nevstúpia iné osoby a hlavne nie deti.

Zazimujte závlahu

Ak je váš skleník vybavený závlahou, pred zimou sa postarajte aj o ňu – inak sa môže stať, že vám voda v hadiciach a potrubí zmrzne a narobí škody. Preto odpojte závlahu a z hadíc nechajte úplne vytiecť vodu. Vyhraďte si na to 1 až 2 slnečné dni, keď necháte všetko dobre na slnku vyschnúť. Závlahu a hadice následne uskladnite napríklad v záhradnom domčeku. Ak vám v skleníku ostali nejaké rastliny aj cez zimu, napr. jahody či bylinky, nezabudnite ich občas poliať manuálne, aj keď v zime si budú vyžadovať menej vlahy.

Skontrolujte stav zateplenia

Niektoré skleníky sú v zime a v chladnom období zateplené aj za pomoci ohrievača. V takom prípade je práve na jeseň vhodné skontrolovať izoláciu, či v skleníku nedochádza k úniku tepla, a tieto deficity opraviť. Čo sa týka ohrievača, skontrolujte stav elektrického vedenia, oprášte ohrievače a otestujte ich, či fungujú bezproblémovo a vyhrievajú na požadovanú teplotu a či nie sú nejakým spôsobom poškodené. Práve toto obdobie je vhodné na servisné práce a opravy. Ak termostat nemáte, aj tak môže byť prospešné skontrolovať stav izolácie, či do skleníka neprefukuje prievan. Zároveň zistite, ktoré miesta v skleníku sú teplejšie a ktoré chladnejšie – zíde sa vám to pri zimovaní rastlín v kvetináči.

Postarajte sa o údržbu pred zimou

Na jeseň skontrolujte celý skleník a odhaľte, čo si vyžaduje opravy a vašu pozornosť. Začnite doťahovaním skrutiek kovovej konštrukcie, pánty a kľučky dvier a okien si môžu vyžadovať naolejovanie, aby nevŕzgali. Skontrolujte aj to, či sa dobre zatvárajú, keďže v ráme mohli klesnúť. V tom prípade dotiahnite skrutky, aby ste okná či dvere zdvihli. Uistite sa, že kovová konštrukcia nie je poškriabaná a nehrdzavie – poškodené miesta, kde sa zoškrabal náter, hneď opravte, inak sa môže rozvinúť hrdza. Ak konštrukcia hrdzavie, skleník si bude vyžadovať nový náter, ktorý by mal byť ochranný a vodoodolný.

Príprava skleníka na zimu

Máte v skleníku lavice či parapety? Všetko starostlivo prekontrolujte. Napokon nezabudnite na sklenené tabule, ktoré sa mohli poškodiť. Niektoré si budú vyžadovať výmenu, iné vyplniť škáry, inak vám v zime nebude skleník dostatočne tesniť. Súčasťou údržby sklenenej výplne je jej umytie, a to zvonku aj zvnútra. To je dôležité najmä vtedy, ak v skleníku zimujete rastliny. V zime je svetla beztak málo, preto je dôležité, aby sklo dokázalo prepustiť maximum slnečných lúčov.

Nezabudnite na dezinfekciu. Tak, ako pôdu dezinfikujete od škodcov dusíkovým vápnom, podobne potrebuje dezinfekciu aj samotný skleník, lavičky a parapety v ňom. Na čistenie použite dezinfekčný prípravok bez obsahu chlóru, ktorý rozriedite vodou a umyjete ním všetky povrchy. Ak má skleník drevené časti, ošetrite ich voskom či olejom.

Nezabudnite na cirkuláciu vzduchu

V zime je potrebné, aby vzduch v skleníku nestál, ale prúdil. V opačnom prípade sa v skleníku môže kumulovať vlhkosť, čo prispieva k vzniku plesní. Niektorí majitelia skleníkov to riešia ventiláciou, ktorá rozhýbe teplý vzduch v skleníku či vytvorí optimálne prostredie pre rastliny rastúce v zime. Ak takúto ventiláciu nevlastníte, odporúča sa aspoň vetranie cez otvorené okienka, pričom si dajte pozor, aby vám teplota neklesla príliš nízko.

Sneh môže skleník poškodiť

Nie každá zima nás obdarí ideálnou nádielkou snehu, niektoré zimy sú teplejšie, iné tuhšie. Práve preto v zime myslite na váš skleník a s pribúdajúcim snežením mu venujte pozornosť. Väčšia snehová pokrývka môže byť pre sklenené tabule poriadnou záťažou a môže mu dať skutočne zabrať. Veľké množstvo ťažkého snehu tak v konečnom dôsledku môže váš skleník poškodiť, preto sneh zo strechy radšej vždy omeťte. Ak je aj snehu pomenej, sneh zo skleníka odstráňte, aby ste zazimovaným rastlinám dopriali dostatok slnečných lúčov.

Zimná sezóna sa končí nečakane rýchlo

Po zime je skleník ideálnym miestom na sadenie priesad. Každý druh zeleniny vysievame podľa jej individuálnych potrieb a kalendára výsevu, niektoré včasnejšie ako iné, no ak máte v skleníku vyhrievanie, s výsadbou sa začína už na prelome februára a marca. V skleníku možno v nádobkách vysadiť priesady, pričom získajú dostatočnú teplotu a vhodnejšiu vlhkosť než v dome na okne. Tým pádom vyrastú priesady väčšie a na výsadbu do pôdy budú pripravené skôr. Preto je vhodné mať pôdu v skleníku už vopred pripravenú, pričom na jar ju pred nasadením priesad môžete ešte raz vyživiť kompostom a pôda pre rast priesad bude pripravená.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...



Publikované dňa: 05.11.2020
Hodnotenie článku:
(94.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líšiAké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líši

Vstupné dvere slúžia ako brána do domu, a preto je ich výber zodpovednou úlohou. Hliníkové, plastové aj drevené vstupné dvere totiž majú odlišné bezpečnostné, izolačné a ďalšie...

Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?

Neodmysliteľným symbolom Vianoc je vianočný stromček. Ak mávate živý stromček, nezaobídete sa bez poriadneho stojana. Poradímevám, ako ho vybrať.

Ako zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vámAko zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vám

Garáže, naše sklady nepotrebného i potrebného náradia, sa dajú zariadiť tak, aby ste sa v nich vedeli krásne zorientovať. Stačí použiť ten správny nábytok, veci ukladať logicky a vedieť,...