Ako zazimovať záhradný nábytok? Príprava nábytku na zimu

Každý, kto má na záhrade priestor alebo rozľahlú terasu, sa pohráva s myšlienkou, ako z terasy urobiť útulné miesto, kde sa dá tráviť čas počas letných večerov. Samozrejmosťou je kúpa vhodného záhradného nábytku, ktorý bude vyzerať atraktívne a bude spĺňať svoj účel. Nábytok nenechávajte počas zimy vonku. V októbri alebo novembri ho vhodne zazimujte, aby sa nestalo, že novú sezónu budete musieť začať kúpou nového nábytku.

Ako zazimovať záhradný nábytok?

Pozor však na to, aby ste zazimovanie zrealizovali správne. Záhradný nábytok vyžaduje starostlivosť podľa toho, z akého materiálu je vyrobený.

Očistenie záhradného nábytku

Prvým krokom úspešného zazimovania je očistenie záhradného nábytku. Inak treba postupovať pri dreve, inak pri ratane a inak pri plaste.

Starostlivosť o drevený záhradný nábytok

Drevo sa hodí do akejkoľvek záhrady na akúkoľvek terasu. Je pevné, krásne a aj voňavé, no, keďže ide o prírodný materiál, vyžaduje precíznejšiu a náročnejšiu údržbu, pretože neustále pracuje. Úplným základom čo najjednoduchšieho udržiavania dreva je výber kvalitného materiálu. Čím kvalitnejšie drevo, o to menej náročná a kratšia starostlivosť.

Postrach dreva s názvom VLHKOSŤ

Najväčším nepriateľom dreva je vlhkosť. Vlhké drevo rýchlo splesnivie. Dá sa tomu zabrániť tak, že ho budete pravidelne čistiť jemnou handričkou namočenou v čistej vode alebo mydlovou vodou. Na plesnivé miesta použite mäkšiu kefu s vhodným čistiacim prostriedkom na drevo, poprípade so zriedeným kyslíkovým bielidlom. Dbajte na to, aby ste čistili v smere dreva, inak môžete poškodiť jeho jedinečnú štruktúru. V prípade, že tento spôsob čistenia nie je dostačujúci, mäkkú kefu vymeňte za brúsny papier. Následne drevený nábytok opláchnite čistou vodou a poriadne nechajte vyschnúť. Potom nasleduje impregnačný náter, olejový náter alebo náter farbou. Takouto starostlivou kúrou výrazne predĺžite životnosť dreveného nábytku.

Olejová revitalizačná kúra na drevo

Éterický olej na drevený záhradný nábytok nemusíte použiť, ale je to výborný prostriedok, ktorý pomáha predchádzať vysychaniu dreva a následnému praskaniu. Chráni drevo pred slnečným žiarením, vetrom a počasím. Udržuje silu dreva, zdravie, pružnosť a bráni jeho vysychaniu, možno povedať, že je to taká revitalizačná kúra pre drevo. Ak použijete olej a nie farbu, zachováte prirodzený vzhľad. Drevo by ste malo olejovať pravidelne, nielen pred zazimovaním.

Ošetrovanie dreveného nábytku pred zimou

Môžete použiť aj farbu

Ak ste sa rozhodli namiesto oleja použiť farbu, musí ísť o exteriérovú farbu, ktorá je odolná voči vlhkosti. Podobne ako olej, aj farba chráni drevo pred vlhkosťou a pred častými poveternostnými zmenami. Vďaka farbe drevo nevybledne a zároveň je chráné pred nečistotami. Olej poskytuje drevu revitalizáciu, ale vďaka farbe drevený nábytok nevyžaduje príliš časté a opakovateľné ošetrenie.

Farbu na drevo si môžete pohodlne zakúpiť v ✅ e-shope efarby.sk.

Starostlivosť o záhradný nábytok z prírodného ratanu

Nábytok z prírodného ratanu je potrebné ošetrovať a čistiť pravidelne. Odporúča sa týždenné očistenie, pretože ide o mimoriadne náchylný materiál a jedine častou údržbou možno zabrániť rozsiahlym škodám. Na čistenie sa používa voda, do ktorej sa pridáva roztok s vhodným čistiacim prostriedkom na prírodný ratan, poprípade taký, ktorý neobsahuje agresívne látky, a mäkká handrička. Následne treba nábytokopláchnuť čistou studenou vodou, napr. pomocou záhradnej hadice, ale nie pomocou wapky. Nábytok poriadne vysušte. Keďže ratanový nábytok je jedna spleť ratanových vlákien, nezabudnite vyčistiť a utrieť všetky štrbiny a drážky, s čím vám pomôže obyčajná zubná kefka.

Olejovať, olejovať a ešte raz olejovať

Čo sa týka preventívnych opatrení, prírodný ratan je citlivý na slnečné žiarenie, preto ratanový nábytok radšej na slnko nevystavujte. Môže zmeniť farbu a materiál sa výrazne oslabí. Umiestnite ho radšej do chládku alebo nad nábytok umiestnite slnečník. Prírodný ratan nezabudnite pravidelne potierať špeciálnym ochranným olejom, ktorý je určený na tento materiál.

Starostlivosť o umelý ratan

Umelý ratan nevyžaduje takú precíznu a častú údržbu, ako ten prírodný. To je jedna z výhod nábytku zo syntetického ratanu. Ďalšou je, že už od výroby býva povrchovo upravený, aby úspešne odolal účinkom slnečného žiarenia.

Starostlivosť o ratanový záhradný nábytok

Umelý ratan stačí očistiť vodou zmiešanou s roztokom, ktorý bežne používate pri umývaní riadu alebo s mydlovou vodou. Stačí, ak to urobíte 2-krát počas sezóny, a to na začiatku letnej sezóny a na jej konci.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradný nábytok

Ako správne zazimovať nábytok

Ak ste čítali článok od začiatku až po túto pasáž, potom prvú fázu zazimovania máte za sebou. Nábytok treba očistiť a veľmi dôležité je ho poriadne vysušiť.

Teplo, ale nie sucho, vlhko, ale nie mokro

Nábytok ošetrite a následne nájdite vhodné miesto, kde by mohol stráviť zimu. Musí to byť miesto, kde je plusová teplota a minimálna vlhkosť. Na druhej strane, v miestnosti by nemalo byť ani príliš suché teplo, pretože to nerobí dobre niektorým z materiálov, z ktorých sa záhradný nábytok vyrába.

Nemám priestor na zazimovanie

Ak nemáte žiadny priestor na zazimovanie záhradného nábytku, potom ho aspoň zakryte nepremokavým, ochranným krytom, pod ktorým sa nebude nábytok "potiť. Kryt by mal byť v takej veľkosti, aby pokryl celý nábytok. Nemal by byť príliš veľký, ale ani tesný No a nezabudnite nábytok spolu s krytom upevniť, aby ho vietor neodfúkol.

Ako správne zazimovať drevený nábytok?

Pred uskladnením skontrolujte, či sa na nábytku nevytvorili nejaké prasklinky, či sú jednotlivé kusy dreva pospájané pevne. Ak spozorujete nejakú chybu, je potrené ju opraviť. Na praskliny a nedokonalosti použite brúsny papier. Drevo ošetrite olejom alebo farbou, namorte a uskladnite.

Pre drevo je najlepšia garáž a pivnica

Najideálnejšie miesto pre drevný nábytok je studená pivnica alebo nevyhrievaná garáž. Ak nemáte pivnicu a ani dostatočne veľkú garáž, jedinou možnosťou je vonkajšie zazimovanie. Základným pravidlom vonkajšieho zazimovania dreveného nábytku je nenechávať ho stáť na tráve, pretože vlhkosť z pôdy a trávy môže drevo poškodiť. Radšej ho dajte na betón, terasu alebo na niečo, kde je vyparovanie vlhkosti minimálne. Pokiaľ nemáte k dispozícii voľnú betónovú plochu, pod všetky nožičky umiestnite na pár hodín, cca 3 až 4, mištičky s kondenzačným prostriedkom. Drevo prostriedok nasiakne a získa dostatočnú ochranu proti vlhkosti. Týmto spôsobom ho môžete ošetrovať častejšie, aj počas sezóny a aj mimo nej.

Drevený záhradný nábytok v zime

To, či je nutné drevo ošetriť alebo nie, zistíte podľa rýchleho testu. Pokvapkajte drevo vodou a v prípade, že sa voda vpije do dreva, je nutné ho ošetriť. Ak sa nevpije, potom ste sa o drevený nábytok starali dobre a nie je nutné jeho momentálne ošetrenie.

Ako správne zazimovať nábytok z prírodného ratanu?

Nábytok z prírodného ratanu treba na zimu uskladniť na miesto, kde je sucho a relatívne teplo, inak hrozí, že ratan nasaje vlhkosť, napučí sa a rozštiepi. Pred uskladnením ho povysávajte, utrite vlhkou handričkou a nezabudnite ošetriť olejom, ktorým by ste ho mali ošetrovať pravidelne, nie len raz za rok.

Ak pri údržbe narazíte na poškodené miesto, kde sú vlákna uvoľnené alebo roztrhané, použite sekundové lepidlo alebo vlákna prišite a prelakujte transparentným lakom. Ak je poškodená kovová konštrukcia, napr. hrdzavie alebo sa odlupuje farba, potom miesto zastriekajte alebo natrite prostriedkom proti korózii. Následne uskladnite nábytok pod strechu alebo do pivnice. V pivnici ho nemusíte zakrývať plachtou, ale vonku, ak nemáte prístrešok, ho zakryť treba. Počas zimy (pri plusovej teplote) ho sem-tam celý odkryte, aby sa dokonale prevzdušnil.

Ako správne zazimovať nábytok zo syntetického ratanu?

Nábytok zo syntetického ratanu je už od výroby ošetrený prostriedkami, ktoré ho chránia pred dažďom a mrazom – odolá mrazu až do -50 °C. Napriek tomu vám odporúčame, aby ste ho zakryli, pretože nikto vám nezaručí, že výrobca nábytok ošetril kvalitne. Prikryte ho krytom alebo vhodnou plachtou. Počas zimného obdobia ho uskladnite na suché miesto, môžete aj vonku na betóne, ale nie na tráve. Pred tým skontrolujte, či je nábytok v poriadku, či kovová konštrukcia nehrdzavie alebo či nie je poškodená spleť vlákien. Ak sa vyskytli nejaké chybičky, opravte ich podobným spôsobom, ako pri prírodnom ratane.

Ratanový nábytok v zime

Ako správne zazimovať plastový nábytok?

Plastový nábytok je pomerne pevný a lacný materiál, ktorý má nízku hmotnosť, ľahko sa čistí a čo to vydrží. Je však dobré vedieť, že počas zimy ho nie je vhodné nechať vonku. Dokonca ani počas leta sa neodporúča nechávať ho priamo na slnku, pretože sa stráca jeho pôvodná farba, slabne a praská. Pri zazimovaní ho uskladnite na suchom mieste s relatívne stabilnou teplotou, ktorá by mala byť plusová, ale v miestnosti by sa nemalo kúriť.

Ako správne zazimovať kovový, liatinový a hliníkový nábytok?

Kovový, liatinový alebo hliníkový nábytok je najmenej náročným materiálom, napriek tomu ho pred uskladnením dôkladne skontrolujte. Svoju pozornosť zamerajte najmä na pevnosť spojov, ktoré prípadne dotiahnite. Očistite ho, poriadne vysušte a natriete náterom, ktorý bráni korózii. Dbajte pri tom na to, aby bol náter nepoškodený, aby sa neodlupoval, inak nábytok znovu zhrdzavie.

Umiestnite ho na chladnejšie miesto, ale vonku ho nenechávajte, najmä ak ide o montovaný nábytok. Kovový nemontovaný nábytok, ktorý nie je možné premiestňovať, stačí natrieť prostriedkom proti korózii a nechať vonku.

Kovový nábytok s prvkami plastu

V prípade, že máte nábytok z kovu, ale nachádzajú sa na ňom aj prvky z plastu, radšej ho chráňte pred UV žiarením a pred mrazom a to tak, že ho buď umiestnite pod prístrešok, do chládku alebo umiestnite nad neho slnečník. V zime, prikryte plachtou.

Nezabudnite na vankúše a vankúšiky

Samozrejme, že ak máte nábytok obložený aj podsedákmi a vankúšmi, uskladnite aj tie, najlepšie dovnútra, kde je sucho a čisto. Pred tým ich operte alebo očistite vhodným prostriedkom, vytepujte. Buďte opatrní, pri praní a čistení čítajte štítky, aby ste ich oprali čo najšetrnejšie. Opäť ich poriadne vysušte a uložte, najlepšie do plastových vákuových vriec, s ktorými ušetríte miesto v skrini.

Toto nikdy nerobte

  • Na záhradný nábytok z prírodného ratanu nepoužívajte vysokotlakový čistič. Môžete tak poškodiť spleť vlákien. Opatrní buďte aj pri dreve, aby ste nenarušili súdržnosť drevených vlákien. Radšej začnite s najmenším tlakom vody a podľa možností pridávajte, ale najlepšie je vsadiť na istotu, ktorou je manuálna údržba pomocou handričky alebo kefy a vody.
  • Na prírodný ratan nepoužívajte bieliace prostriedky, pretože môžu spôsobiť vznik prasklín, v ktorých sa potom bude usádzať prach, nečistoty a vlhkosť.
  • Záhradný nábytok z akéhokoľvek materiálu nikdy nebaľte do fólie, alobalu či iných plastových priliehavých materiálov. Mohlo by to spôsobiť zrážanlivosť vody a viesť k hnilobe.
  • Nikdy neuskladňujte špinavý nábytok, pretože na jar vás môže prekvapiť pleseň, hniloba, ktorú ste neočistili pred tým, ako ste nábytok zazimovali.
  • Pri ošetrení nábytku ochrannými prostriedkami neexperimentujte. Ošetrujte prostriedkami, ktoré sú na daný materiál a danú činnosť aj určené, inak riskujete nenapraviteľné škody.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 01.11.2020
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rady, ako si uľahčiť žehlenie košieľ, nohavíc, riflí a bavlny. Žehlenie na vešiaku či na stole neskúšajteRady, ako si uľahčiť žehlenie košieľ, nohavíc, riflí a bavlny. Žehlenie na vešiaku či na stole neskúšajte

Periete niekoľkokrát za týždeň a tešíte sa, že zo špinavej kopy postupne ubúda? Praním a sušením sa nekonečný príbeh s oblečením nekončí, bielizeň je potrebné ešte aj ožehliť.

Tlakomer na zápästie alebo na rameno? Najpresnejší tlakomer ponúka Omron, Microlife a TensovalTlakomer na zápästie alebo na rameno? Najpresnejší tlakomer ponúka Omron, Microlife a Tensoval

Trpíte hypertenziou? Objavil sa u vás kolísavý krvný tlak? V takom prípade vám možno už váš lekár odporučil zadovážiť si domáci tlakomer. Poradíme vám, ako ho vybrať.

Rady, ako presvetliť tmavú obývačku, chodbu či kuchyňuRady, ako presvetliť tmavú obývačku, chodbu či kuchyňu

Ak máte pocit, že sa do vášho bytu neviete zmestiť, všetko je príliš stiesnené a tmavé, nemusíte sa ihneď sťahovať. Niekedy stačí vymeniť skutočne iba zopár drobností.