Ako zistiť kvalitu vody a ako získať mikrobiologický rozbor zadarmo?

Tekutina, bez ktorej si život nedokážeme predstaviť. Voda. Zvládnete bez nej 2 dni, najviac týždeň. Nedá sa to určiť presne. Dehydratácia môže mať vážne následky. Neriskujte a dobre sa o vodu starajte.

Vzorka vody na kontrolu kvality

Kvalita vody sa nepodpíše len na vašich spotrebičoch, ale aj na vašom zdraví. Ako zistíte, či voda ktorú pijete je kvalitná?

Obľúbené domáce testy na vodu

Kedy potrebujete skontrolovať kvalitu vody?

Vykopali ste studňu a chcete vedieť, či je voda v nej v poriadku? Nechajte si urobiť rozbor vody a analýzu jej fyzikálnych, chemických a mikrobiologických ukazovateľov. Dozviete sa, na čo je voda určená (pitná a úžitková) a či neobsahuje žiadne škodlivé látky. Nekvalitná voda sa môže odzrkadliť na vašom zdravotnom stave a životnosti zariadení, pri ktorých činnosti sa bez vody nezaobídete.

S domácim testom kvalitu vody overíte aj sami

Domáci test vám pomôže zistiť, akú tvrdú vodu doma máte, jej pH, množstvo chlóru, ale aj obsah dusičnanov a dusitanov. Manipulácia s testerom je jednoduchá a k výsledkom sa dostanete do jednej minúty. Niečo sa vám nepozdáva? Profesionálny rozbor vody vykonáva Štátny zdravotný ústav a vodárne a kanalizácie v každom väčšom meste. Obráťte sa na nich.

Domáci test na kontrolu vodu

Bežná vs. úplná kontrola kvality vody

Úplný rozsah analýz pri bežnej kontrole vody nečakajte. Je to časovo a finančne náročný proces. Urobia vám ho iba v tom prípade, že chcete vodu použiť na výrobno-potravinárske účely a jej cena bude vyššia.

Ak sa pri bežnej kontrole zistí odchylka stanovených hodnôt, minimálny rozsah analýz sa môže rozšíriť. Namerané hodnoty a ich porovnanie so stanovenou normou dostanete zhrnuté v Protokole o analýze vzorky.

Odoberáte vodu z verejného vodovodu?

Test vody z vodovodu robiť nepotrebujete. Informácie o jej kvalite si vyžiadajte od prevádzkovateľa. Je povinný vám ich poskytnúť. Ak na teste trváte, počkajte si na Svetový deň vody – 22. marec. Vodárenské spoločnosti v tento deň vychádzajú svojim zákazníkom v ústrety a rozbor vody vám urobia zadarmo.

Test kvality vody v laboratóriu

Ako vodu na kontrolu odobrať? 

Poraďte sa s pracovníkom firmy, ktorá bude kvalitu vody merať. Pri biologickom meraní je potrebná sterilná fľaša, niektoré odbery musia robiť odborní pracovníci, niekedy stačí vypláchnutá PET fľaša. Overte si to, aby boli výsledky analýzy čo najpresnejšie. 

Ako prídete na to, že s vodou niečo nie je v poriadku?

Prezradí vám to chuť, vôňa a farba vody. Zmenu chute vody postrehnete väčšinou vtedy, keď sa v nej nachádza veľa chlóru, ale môže ju znehodnotiť aj železo, mangán a iné látky.

Aj za zmenou vône vody je najčastejšie chlór. Maximálne množstvo chlóru vo vode je 0,3 mg/l. Ak sa táto hranica prekročí, je to cítiť. Nie je to problém len pri jej konzumácii. Chlór do organizmu dostanete cez póry a vdychovaním výparov aj počas sprchovania. Vodný zdroj môže byť znečistený aj fekálne. Nepríjemný zápach vám to zaručene prezradí.

Z kohútika vám tečie hnedá voda? Áno, aj to sa môže stať. Máte v nej veľa železa, mangánu alebo hrdzavé potrubie.

Špinavá voda tečúca z vodovodu

S vodným kameňom ste sa už určite stretli. Sú to tie žltkasté nánosy v kúpeľni, na batériách a v rýchlovarnej kanvici. Tvrdá voda si vyberá svoju daň. Zvýšené náklady na energie a čistiace prostriedky, slabšia výkonnosť spotrebičov, suchá pokožka a vlasy. Za všetkým hľadaj vodný kameň. Rozbor vám prezradí, či potrebujete vodu, ktorú používate zmäkčiť.

Tráviace ťažkosti? Čo ak je za tým voda?

Nechajte si vypracovať mikrobiologický rozbor vody. Voda často obsahuje aj mikroorganizmy a škodlivé látky, ktoré spôsobujú nevoľnosť a prihlásia sa aj problémy s trávením. Jej dlhodobé užívanie sa odzrkadlí na vzniku močových kameňov, problémoch s obličkami, srdcovocievných ochorení a zlom krvnom obraze.

Ukazovatele kvality vody. O čom je reč?

Pri mikrobiologických ukazovateľoch ide o baktérie žijúce v črevnom trakte človeka, alebo teplokrvných živočíchov. Ich prítomnosť v organizme sa nemusí prejaviť hneď. Ak takúto vodu pijete denne, telo si vytvorí určitú odolnosť. Oslabená imunita si s nimi poradiť už nemusí a vtedy to vypukne. Môže sa stať, že od vás návšteva odíde s nevoľnosťou či tráviacimi ťažkosťami a to len preto, že organizmus sa baktériám, ktoré sú pre vás bežné, bráni.

Testovanie pH vody

Fyzikálne a chemické ukazovatele prezradia, či máte vodu kyslú alebo zásaditú. Kyslá má pH vyššie ako 7, zásaditá nižšie ako 7. Neutrálne pH je 7. pH pitnej vody sa pohybuje v rozmedzí 6,5 až 8. V kyslej vode sa môže nachádzať železo, zinok, meď a olovo. Ich prítomnosť ovplyvňuje aj to, z akého materiálu je vyrobené potrubie. Vodu v tomto prípade neutralizuje filter s vápencovou alebo dolomitovou náplňou. V zásaditej vode môžu byť stopy vápna a rozkladu organických látok.

Ktorý rozbor na kontrolu kvality vody si vybrať?

Chcete len vedieť, čo pijete? Nepotrebujete taký istý rozbor ako veľká potravinárska firma. Pozrite si ponuku firiem, ktoré rozbory robia a vyberte si ten, ktorý sa vám pozdáva najviac. Odchýlky v ponuke sú malé. 

Informatívny rozbor vody

Máte novú studňu alebo vlastný zdroj vody? Voda zmenila farbu a chuť? Chcete si len overiť, či je voda, ktorú pijete, v poriadku? Tento rozbor preverí základné fyzikálne ukazovatele a chemické prvky, tvrdosť vody, pH vody, vodivosť, TDS, množstvo voľného chlóru, dusičnanov, dusitanov, železa, mangánu a amónnych iónov vo vode.

Informatívny rozbor vody

Minimálny rozbor pitnej vody

Ste zvedaví, či voda, ktorú pijete, je pre vás a vašu rodina vhodná? Kolaudujete a potrebujete doložiť aj protokol rozboru vody? Vyžiadajte si minimálny rozbor pitnej vody. Vykonáva ho akreditované laboratórium na rozbor vody a skontroluje 29 zákonom stanovených ukazovateľov. Vodu na rozbor odoberá odborný pracovník, aby sa predišlo znehodnoteniu vody a zbytočným problémom. Veľký dôraz sa kladie najmä na mikrobiologický rozbor. Meranie baktérií a ďalších mikroorganizmov vo vode netreba zanedbať.

Komplexný rozbor vody

Ide o rozbor, ktorý je časovo a finančne veľmi náročný. V ojedinelých prípadoch sa robí na vyžiadanie klienta. Táto analýza sleduje až 81 ukazovateľov, napr.: vápnik, horčík, anorganické a organické ukazovatele, dezinfekčné prostriedky, mangán, železo, amónne ióny, sírany.

Koľko taký rozbor stojí?

Cena za základný rozbor pre domácnosť sa pohybuje od 20 € vyššie, pre studne od 35 € vyššie. Výsledná cena komplexného rozboru je rôzna. Odvíja sa od množstva meraných parametrov a firmy, ktorú si zvolíte.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

04/09/2019 14:25
Erika

kde si v Nitre viem dat spravit rozbor vody? poradite mi prosim?

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 26.05.2019
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.

Využitie živého vianočného stromčeka po Vianociach – palivo, mulč či dekorácieVyužitie živého vianočného stromčeka po Vianociach – palivo, mulč či dekorácie

Ešte pred vyhodením stromčeka by sme sa mali informovať, aké sú všetky možné cesty, ako sa stromčeka zbaviť správnym spôsobom. A práve toto všetko sa dočítate v dnešnom článku.