Rady, ako presvetliť tmavú obývačku, chodbu či kuchyňu

Ak máte byt alebo dom s priestrannými izbami a veľkými oknami, nemusíte si lámať hlavu s presvetľovaním interiéru. Byty s malými oknami orientovanými na „tmavšiu“ svetovú stranu, maličkými izbičkami, preplnené nábytkom či doplnkami a ladené do tmavých farieb však nie sú veľmi útulné.

Ako presvetliť interiér?

Ak máte pocit, že sa do vášho bytu neviete zmestiť, všetko je príliš stiesnené a tmavé, nemusíte sa ihneď sťahovať. Niekedy stačí vymeniť skutočne iba zopár drobností.

Zamyslite sa nad rozmiestnením jednotlivých izieb

Predtým, ako začnete bezhlavo trhať závesy z okien a vyhadzovať nábytok, sa pozrite na to, či ste si váš byt zariadili „správne“. Napríklad v obývačke či kuchyni potrebujete viac svetla ako v spálni. V rámci optického zväčšovania priestoru preto nezabudnite ani na správne rozloženie izieb. V najtmavších miestnostiach si zriaďte spálňu, poprípade pracovňu, v ktorej využijete viac umelého svetla. Obývačka, kuchyňa a detská izba by sa mali nachádzať v najsvetlejších častiach domu či bytu.

Čím väčšie okná, tým lepšie

Asi vám neprezradíme tajomstvo, ak povieme, že veľké okná vpustia do miestnosti viac svetla. V tomto smere skutočne nevymyslíte nič iné. Malé okná = málo svetla, veľké okná = veľa svetla. Najefektívnejším riešením je teda ich výmena, čo je pomerne komplikované hlavne v panelákoch, kde potrebujete na takéto úpravy mnohokrát stavebné povolenie. Samozrejme, ide aj o pomerne veľkú investíciu.

Menšie a vyslovene malé okná sa snažte čo najviac odkryť. Úplne nevhodné sú závesy a žalúzie, ktoré nielenže bránia prenikaniu svetla, ale výrazne zasahujú do priestoru. Ak už závesy alebo záclony, tak zásadne v svetlých farbách a vyrobené z jemných, vzdušných materiálov. Lepšou alternatívou sú určite žalúzie a úplne ideálnou solárne či zrkadlové fólie. Tie vám zabezpečia tienenie aj súkromie počas dňa, v noci je však potrebné využiť aj ďalší tieniaci prvok.

Pri malých oknách sa snažte „upratať“ parapetné dosky. Kvety, sošky, dečky, jednoducho čokoľvek na nich nie je dobré. Ak chcete pestovať rastliny, umiestnite ich radšej na regál položený vedľa okna, alebo sa pusťte do pestovania niekoľkých veľkých kúskov, ktoré môžu byť položené priamo na zemi.

Vymeňte klasické dvere

Obyčajné dvere neprepustia z miestnosti do miestnosti absolútne žiadne svetlo. Navyše, keď ich otvoríte, zasahujú do voľného priestoru, a to celkom zásadne. Tento problém sa dá vyriešiť posuvnými sklenenými, posuvnými alebo sklenenými dverami.

Biele posuvné dvere

Opäť hovoríme o finančne aj časovo náročnejšom riešení. Asi najrýchlejšou a najlacnejšou alternatívou sú závesné posuvné dvere. Nad stavebný otvor sa priamo na stenu namontuje závesný systém, na podlahu vodiaca koľajnička a dvere sa do týchto komponentov zavesia. Ich výmenu teda zvládnete bez búrania a iných náročnejších prác.

TIP: Úplne dokonalým riešením sú sklenené priečky, a to ako vo vnútri, tak i v rámci fasády.

Prirodzené svetlo nahraďte umelým

Prirodzené denné svetlo je bez debaty tým najlepším, čo môžete vpustiť do vášho bytu. Bohužiaľ, nie vždy je možné ho získať dostatok cez okná. V takomto prípade musíte siahnuť po umelom osvetlení. Nenechajte sa však pomýliť, viac neznamená vždy viac. Pri osvetlení sa snažte dodržiavať tieto zásady:

  • Stropné svetlo musí priestor osvetľovať čo najrovnomernejšie.
  • Tmavé kúty uberajú z miesta viac, ako si myslíte, preto ich osvetlite menšími svetlami, napr. tými bodovými.
  • K hlavnému stropnému svetlu pridajte vždy aj niekoľko „bodoviek“ a menších lampičiek.
  • Všímajte si výber tienidiel. Tmavé, látkové alebo až príliš tieniace prvky zo svetla skôr uberú.
  • Studené bielo svetlo presvetlí priestor najlepšie, na druhej strane nemusí vyhovovať vašim očiam a nepridá ani na útulnosti. Je dobré ho kombinovať so svetlom teplejším, aby ste mali na výber.
  • Príliš mäkké a teplé svetlo používajte skôr večer, cez deň pôsobí doslova uspávajúco a stiesňujúco.
  • Najlepším a ekonomickým riešením sú stmievateľné – nastaviteľné svetlá.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie lampy

Pohrajte sa s farbami na stenách

Tmavé farby svetlo pohlcujú, svetlé ho zas dokážu „znásobiť“. To však neznamená, že steny v málo svetlom alebo malom byte musia byť vymaľované zásadne na bielo. Vyberať si môžete z akýchkoľvek farieb v svetlých odtieňoch, samozrejme okrem čiernej. Vyslovene vítaná je piesková žltá, krémová hnedá, staroružová, svetlozelená, jemná tyrkysová alebo svetlučká sivá.

TIP: Ak máte malý, no dostatočne presvetlený byt, nemusíte sa brániť ani vyslovene tmavým stenám. Tmavá farba okrem toho, že pohlcuje istú časť svetla, miestnosti dodáva aj väčšiu hĺbku. Úplnou istotou je tmavozelená a hnedá farba.

Priestor je možné opticky zväčšiť aj farebným predelením stien. Obzvlášť populárny spôsob je takzvaný color-blocking. Ide o rovnaký princíp, aký sa využíva napríklad na chodbách v panelákoch, kde je tmavšou farbou namaľovaný sokel. Stenu takto predeľte vo výške okolo 1 metra. Použite vždy „tón v tóne“ a tmavším odtieňom vymaľujte spodnú časť steny.

TIP: Podobný optický klam vytvoríte aj svetlým – bielym pásikom na vrchnej časti steny, ktorý na oko pretiahne strop. Svetlý pás nesmie byť hrubší ako cca 10 cm.

Tapety a vzory na stenách

Tapety a vzory na stenách využiť môžete, avšak opatrne. Určite nezdobte všetky steny v miestnosti. Tapety alebo namaľované vzory by mali byť vždy v porovnaní s farbou, ktorú ste použili na steny, o trošku tmavšie. Takýto dekor využite ideálne len na jednej alebo dvoch stenách pri sebe. Riešením je tiež „vyzdobenie“ spodnej časti steny tepaetou (spomínaný color-blocking).

TIP: Nepoužívajte matné, ale skôr lesklé tapety. Tie prirodzene odrážajú svetlo.

Čo so stropom

V prvom rade zhodnoťte, čí máte vysoký alebo nízky strop. Miestnosti s vysokými stropmi bývajú nepriestranné a tmavé len málokedy. Ak máte pocit, že daná izba potrebuje presvetliť, chyba nebude v strope, ale v preplnenom priestore či farbách. Preto presvetľujte ďalšími spomínanými spôsobmi.

Bodové svetlá na strope

Omnoho väčším problémom bývajú nízke stropy, teda tie, ktoré sa nachádzajú vo výške do 2 metrov. V takomto prípade nie je priestor na experimentovanie. Strop musí byť svetlý, ideálne biely, poprípade krémový. Určite sa vyhnite akýmkoľvek vzorom a štruktúram. Omietka má byť hladká, jednoliata a svetlá.

Čo s podlahou

Podlaha je presným opakom. Či už je izba malá, veľká, svetlá, nízka, alebo vysoká, podlaha by mala byť vždy tmavšia ako steny a stropy. Tmavšou podlahou vytvoríte ilúziu akéhosi ukotveného základu miestnosti. Predstavte si napríklad strom. Kmeň je tmavý a masívny, postupne prechádza do tmavších, no prevzdušnených konárov, a na jeho konci sú zelené listy.

Veľmi dobrým riešením a kompromisom zároveň sú podlahy so vzorom. Vhodnou farebnou kombináciou je napríklad klasická čiernobiela. Nič nepokazíte ani spojením krémovej či bielej s hnedou, tmavšou sivou, tmavomodrou, tmavobordovou alebo vínovo červenou. Pri čisto čiernobielej kombinácii sa snažte vyhnúť veľmi populárnej šachovnici. Nie je na nej nič zlé, avšak zladiť tento vzor s ostatnými farbami, doplnkami a nábytkom nie je jednoduchšie.

Dobrou možnosťou sú rôzne iné geometrické tvary či kvetované vzory. Dnes natrafíte aj na podlahy, ktoré vytvárajú zaujímavé optické klamy. Pri nich si však dajte pozor, aby priestor v konečnom dôsledku ešte viac „nezdeformovali“. Nebojte sa ani experimentov v podobe metalickej dlažby.

Určite sa vyhnite opačnému postupu, teda svetlej podlahe a tmavému stropu. Takto vytvoríte veľmi nepríjemný a chaotický dojem, ktorý nie je vhodný do malých ani veľkých miestností. Ak sa tmavej podlahe bránite zubami-nechtami, snažte sa docieliť minimálne to, aby bola v porovnaní so stropom tmavšia aspoň o jeden stupeň.

Koberce: áno, či nie? 

S podlahou úzko súvisia aj koberce. Nezakrývajte nimi určite celú plochu, pretože pôsobia ťažkým dojmom. Malé koberčeky použiť môžete, avšak iba v primeranom množstve a na správnom mieste. Maximum sú 2 malé koberčeky na jednu miestnosť. Dobrým miestom je napríklad vstup do izby alebo priestor pod gaučom. Ak by ste chceli koberec uložiť do stredu miestnosti, môžete tak urobiť, v tomto prípade však použite o čosi väčší kúsok, ktorý do priestoru zapadne a nebude pôsobiť ako „päsť na oko“.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Minimalizmus v nábytku

Prvým problémom je nadmerné množstvo nábytku. Ak chcete priestor prevzdušniť, používajte len ten, ktorý je nevyhnutný pre váš život. Vyhnite sa hlavne malým kúskom roztrúseným po celej miestnosti. Lepším riešením je niekoľko väčších kusov, ktoré však nesmú byť mohutné, prekombinované či inak výrazné.

Vyberajte si nábytok s čistými, najlepšie ostrými líniami. Okrúhle stolčeky a stoličky alebo avantgardný gauč nie sú dobrou voľbou. Nevhodné sú aj akékoľvek vzory. Pri výbere nábytku platí staré známe, „menej je niekedy viac“.

Rozloženie nábytku je ďalším zásadným faktorom. Situujte ho skôr do rohov a k stenám. Zjednodušene povedané, snažte sa dosiahnuť, aby bolo v miestnosti čo najviac voľného priestoru. Dobrým riešením sú napríklad vstavané skrine, ktoré splynú so stenami. Takto miestnosť nezahltíte predmetmi, ktoré do nej budú zbytočne zasahovať a vytvárať dojem stiesnenosti.

Ak milujete drevo, masív vám, bohužiaľ, v tomto smere veľmi nepomôže. Drevo je povolené, avšak iba vo veľmi jemnom a jednoduchom prevedení. Vhodnými materiálmi sú tiež hliník, plast a samozrejme sklo. Vyhýbajte sa tmavým farbám. Nábytok by mal byť ladený v podobnom štýle ako steny. Nehovoríme o rovnakej farbe, ale o sile daných odtieňov, v preklade, k pieskovo žltej stene môžete použiť napríklad sivý, nie však čierny nábytok.

Zrkadlá, lesk a vhodné doplnky

  • Zrkadlá odrážajú svetlo a vytvárajú dojem väčšej hĺbky priestoru. Ak sa rozhodnete váš problém vyriešiť takto, používajte menej väčších, nikdy nie veľa malých zrkadielok. Nezabudnite ich tiež umiestniť do správnej výšky, teda približne do úrovne očí.
  • Ilúziu o väčšom a svetlejšom priestore urobia aj lesklé povrchy. Môžete ich aplikovať na podlahy, steny, nábytok či využiť lesklé, alebo trblietavé tapety. Naopak, úplne nevhodné sú všetky predmety s matnou povrchovou úpravou.
  • Doplnky bývajú veľmi častým problémom. Dečky, koberčeky, sošky, kvetináče, dokonca i obrazy a fotky na stenách priestor opticky výrazne zmenšujú. Niekedy je toto zmenšenie nielen optické, ale i reálne. Snažte sa preto vyhnúť takýmto zbytočnostiam. Priestor čo najviac zjednodušte a odľahčite.

Pozor na neporiadok

Rozhádzané oblečenie na nábytku, neodložený riad, knihy rozvalené na stole, všetko, čo nemá svoje fixné miesto, zmenšuje priestor okolo vás. Pocit vzdušnosti niekedy dosiahnete skutočne iba tým, že si dokonale poupratujete. V tomto smere zohráva dôležitú rolu úložný priestor. Potrebujete ho veľa, a musí byť skrytý. V malých bytoch sú najlepším riešením postele, gauče či taburetky s úložným priestorom a stolíky so zásuvkami.

POZOR: Ak premýšľate nad poschodovou posteľou, pod ktorou si zriadite kanceláriu alebo sedenie, nemusí ísť o najlepší nápad. Takéto riešenie vám pomôže s tým, aby ste mali viac úložného priestoru, prepchaný dojem však môže opticky z priestoru skôr ubrať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrkadlá

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 15.01.2021
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tlakomer na zápästie alebo na rameno? Najpresnejší tlakomer ponúka Omron, Microlife a TensovalTlakomer na zápästie alebo na rameno? Najpresnejší tlakomer ponúka Omron, Microlife a Tensoval

Trpíte hypertenziou? Objavil sa u vás kolísavý krvný tlak? V takom prípade vám možno už váš lekár odporučil zadovážiť si domáci tlakomer. Poradíme vám, ako ho vybrať.

Protipožiarna ochrana v bytoch a domoch – vytvorte si únikové cesty a protipožiarny plánProtipožiarna ochrana v bytoch a domoch – vytvorte si únikové cesty a protipožiarny plán

Prevencia je najlepšia ochrana. Každý by mal ovládať zásady požiarnej bezpečnosti, ako požiaru v budovách predchádzať a mať pripravené únikové cesty, ktoré v prípade núdze bude môcť...

Rady a tipy, ako rýchlo a dôkladne upratať nielen pred VianocamiRady a tipy, ako rýchlo a dôkladne upratať nielen pred Vianocami

V dnešnom článku vám dáme pár tipov na to, ako upratovanie bytu zefektívniť. A nemusíte ich využiť len vtedy, keď sa blížia sviatky.