Tipy, ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti (hodnotu domu či bytu) pred predajom

Chystáte sa predať byt alebo dom? V tom prípade by ste mali vedieť, že existujú spôsoby, ako cenu nehnuteľnosti navýšiť. Samozrejme, že pri stanovení ceny je kľúčová najmä lokalita, či sa nehnuteľnosť nachádza v sympatickej a praktickej oblasti, či je súčasťou predaja a kúpy aj sklad, pivnica alebo parkovacie miesto, ale do veľkej miery viete s cenou hýbať aj vy, ako predávajúci.

Ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti pred predajom?

Ak viete, ako na to, s malými úpravami dokážete zvýšiť cenu nehnuteľnosti aj o niekoľko tisíc eur. Prečítajte si, ako predať byt alebo dom tak, aby ste boli nadmieru spokojný nielen vy ako predajca, ale aj kupujúci, ako nový majiteľ.

Znalec je prvým pomocníkom

Najlepším riešením je vydať sa smerom znaleckého posudku. Tento štart bude síce o niečo drahší, ale potom sa od neho ľahko odrazíte. Zájdite do realitnej kancelárii, na stavebný úrad alebo si kliknite na internet a požiadajte špecialistu o nezávislé ohodnotenie nehnuteľnosti. Ten presne vie, čo daný trh žiada, na čom je možné cenu zvýšiť a naopak, z akých dôvodov by cena mala byť nižšia. Ocenenie nehnuteľnosti je výborným prostriedkom, ako majiteľovi bytu poskytnúť reálny obraz o tom, akú cenu má nehnuteľnosť. Ohodnotenie stojí približne okolo 100 až 200 eur, v prípade rodinného domu od 300 eur vyššie.

Online kalkulačka nehnuteľnosti

Ak sa vám zdá suma za špecialistu privysoká, na internete nájdete aj praktické kalkulačky, ako si vypočítať približnú sumu za vašu nehnuteľnosť. Výhodou je, že ide o službu zdarma, ale často sa stáva, že majiteľ nehnuteľnosti cenu navýši umelo, neobjektívne. Lepšou voľbou je využite online nezáväzného ohodnotenia nehnuteľnosti. Nie je to úplne zadarmo, ide o malý poplatok, cca 10 eur. Nevýhodou je, že nikto sa na nehnuteľnosť nepríde pozrieť, sú vám len kladené otázky, často formou dotazníka, v ktorom sa nachádzajú základné údaje o rozlohe bytu, o lokalite bez bližšej špecifikácie a pod. Na základe vyplnenia vám obratom príde odpoveď, koľko zhruba vaša nehnuteľnosť stojí.

Viete, čo ovplyvňuje cenu nehnuteľnosti?

Každopádne, odporúčam vám nespoliehať sa veľmi na online výpočty a kalkulačky a radšej si zavolať znalca. Ten presne vie, čo práve "letí", čo ľudia vyhľadávajú, po čom túžia a, naopak, od čoho sa radšej držia ďalej. Pri hodnotení nehnuteľností sa vždy berie do úvahy lokalita, vlastníctvo, ak ide o byt, potom aj poloha bytu v bytovom komplexe (1. alebo 15. poschodie), stav nehnuteľnosti, veľkosť, občianska vybavenosť, parkovanie.

Lokalita

Na cene najviac pridáva alebo odoberá lokalita, teda miesto, v ktorej sa byt alebo dom nachádza. Dôležité nie je len to, v akom stave je lokalita, ale aj jej potencionálny charakter, teda čo sa v lokalite plánuje, čo je rozostavené, rozpracované, teda aktuálna perspektívnosť polohy. Kľúčovou informáciou je počet voľných pracovných miest, dostupnosť do práce v danom regióne, ale aj mimo neho, kultúrny život, turizmus, parky, vzdialenosť nehnuteľnosti od centra a pod. Čím viac kultúry, viac pracovných miest, tým vyššia cena nehnuteľnosti. Z toho dôvodu je často cena bytu v meste oveľa vyššia ako cena domu na dedine, no nemusí to tak byť vždy.

Cenu nehnuteľnosti ovplyvňuje lokalita,v ktorej sa nachádza

Vlastníctvo

Ďalším faktorom, ktorý sa podieľa na celkovej výške nehnuteľnosti, je vlastníctvo. Čo to znamená? To, že napr. v prípade predaja bytu nemusí byť byt len v osobnom vlastníctve, ale aj v spoluvlastníctve, najmä ak byt patrí družstvu. Ide o to, že máte plné právo užívať ho vo svoj prospech, no nie ste jeho vlastníkom, ste len členom družstva, ktorý má nájomnú zmluvu k bytu. Tento spôsob sa často praktikoval v minulosti, ale stále sa s ním môžete stretnúť.

Poloha bytu v bytovom dome

Je to poschodie, na ktorom sa byt nachádza. Byt, ktorý je na prízemí, bude mať nižšiu cenouj ako byt na 3. poschodí, hoci sa nachádzajú v tom istom bytovom komplexe. Dôvodom je najmä bezpečnosť.

Podobne je to aj s bytmi, ktoré sa nachádzajú pod strechou. Niektoré majú podkrovie, čo do značnej miery pripomína dom, preto ľudia tieto byty vyhľadávajú, ale na druhej strane, keďže sa boja horúcich letných dní alebo prípadného zatekania zo strechy, od kúpy podkrovného bytu ich to odradí. Preto prízemné a podkrovné byty bývajú o niečo lacnejšie, závisí to však aj od ďalších faktorov, napr. či bytový komplex disponuje výťahom, akú má výťah nosnosť a rozmerovú kapacitu a pod.

Stav nehnuteľnosti

Dôležitým faktorom je aj stav nehnuteľnosti. Teda, či ide o novú stavbu, čiastočne alebo kompletne rekonštruovanú. V prípade novostavby sa prihliada aj na rok kolaudácie a v prípade rekonštrukcie, čo všetko bolo robené a, samozrejme, kedy prebehli opravy. Najdôležitejšie je vedieť čas výmeny podstatných elementov, ako sú okná, podlahy, kúrenie, rozvody, maľovka, zasklenie balkóna... Práve s týmto faktorom, pri zvyšovaní ceny nehnuteľnosti sa dá pohrať najviac.

Veľkosť

Pri veľkosti funguje priama úmera, čím je byt alebo dom väčší, tým je jeho cena vyššia. Ak sa ohodnocuje cena nehnuteľnosti na metre štvorcové, potom cena 2-izbového bytu bude určite nižšia ako 1-izbového, resp. výhodnejšia. Veľkú rolu zohráva aj to, čo žiada trh. Je jasné, že v meste, kde je blízko priemyselný park, budú drahé aj garsónky, pretože sa v nich ubytuje značná časť obyvateľov, ktorí do tohto miesta chodia len za prácou.

Občianska vybavenosť

Pod týmto pojmom sa rozumie dostupnosť obchodného centra, úradu, školy od nehnuteľnosti. Dôležité je, či je v mieste zdravotné stredisko, lekáreň, potraviny, poprípade nejaká kultúrna inštitúcia, napr. divadlo, kino, parky, ihriská. Ak aj nie je všetko po ruke, zisťuje a zohľadňuje sa dostupnosť autobusovej dopravy, ako často premáva, kde je najbližšia škola atď. Občianska vybavenosť je niekedy dôležitejšia ako rozloha bytu.

Moderný bytový komplex

Parkovanie

Dnes už takmer každá domácnosť disponuje minimálne jedným autom. K niektorým nehnuteľnostiam prislúcha aj adekvátny počet miest na parkovanie, poprípade je možné si miesto alebo garáž kúpiť. Ak nie, je to náročnejšie, a to či chytíte alebo nechytíte dobrý parkovací flek, bude závisieť od náhody, čo znižuje aj cenu nehnuteľnosti. V prípade domu je to s parkovaním oveľa jednoduchšie, no v mestách je s parkovacími miestami problém. Nové domy musia podľa zákona mať aj parkovacie miesta.

Náklady na bývanie

Celkové mesačné náklady zohrávajú taktiež dôležitú úlohu. Byt alebo dom, ktorý šetrí energie, je cenovo drahší ako byt, ktorý nešetrí. Zvláštne? Ani nie, cena nehnuteľnosti to zohľadňuje, keďže všetci túžia po tom, aby počas svojho bývania V NOVOM čo najviac ušetrili na energiách. Sem sa rátajú poplatky za kúrenie, pričom je dôležitá aj informácie, či je byt vybavený centrálnym kúrením alebo má samostatné odoberanie elektrickej energie. Potom sú to náklady, ktoré sa týkajú príspevku do bytového fondu na opravy, poprípade na zaplatenie služby, ktorá sa stará o chodbu a o ďalšie spoločné priestory.

Dianie vo svete

Cena nehnuteľnosti sa neustále upravuje, pretože závisí od aktuálneho diania a okolností, ktoré sa dejú vo svete. Ak je ekonomická kríza, ceny za nehnuteľnosti pôjdu dole, pretože bude klesať aj záujem o kúpu.

Susedia

Ľudí zaujíma, či budú mať v byte pokoj a ticho, alebo ich život V NOVOM bude sprevádzať rušný susedský život s novorodencom alebo s tínedžermi. Ani predstava bývania s čudným susedom a ohovárajúcou susedou nie je najsympatickejšia, každý totiž hľadá domov, kde sa bude cítiť bezpečne a príjemne.

Ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti

Uvedené faktory slúžili na to, aby ste si vedeli predstaviť, od čoho závisí cena nehnuteľnosti, na čo by ste mali byť pri obhliadke nehnuteľnosti, ktorú chcete predať, pripravený, aké otázky vám môžu byť položené. Teraz si povieme, s ktorými faktormi viete pracovať tak, aby ste cenu svojej nehnuteľnosti navýšili o pár stoviek, a možno aj tisíc eur.

Rekonštruovať, či nie?

Oplatí sa, alebo sa neoplatí vrážať peniaze do rekonštrukcie pred predajom bytu? Určite áno, len treba vedieť, aká rozsiahla by rekonštrukcia mala byť, aby ste neprerobili. To sa často stáva pri kompletnej rekonštrukcii, ktorá, hoci zvýši cenu nehnuteľnosti, zníži aj peňažný stav na vašom účte do takej miery, že sa vám nevráti, ani keby ste nehnuteľnosť premiestnili do centra mesta. Preto je dobré vedieť, čo rekonštruovať a do akej miery, aby ste získali omnoho viac ako stratili.

Rekonštrukcia domu pred predajom

Lepšou voľbou je vykonať len čiastočnú rekonštrukciu. Nemusíte prísť pri nej o mnoho peňazí a, naopak, mnoho za ňu môžete získať. Výhodou čiastočnej rekonštrukcie je, že sa pri nej viete trafiť do vkusu nového majiteľa. Táto zmena zahŕňa výmenu základných a aj neutrálnych záležitostí, ako je výmena starých okien za nové, plastové, zmena vchodových a interiérových dverí, nová podlaha, nové maľovky, podotýkame v neutrálnej farbe, najlepšie v bielej atď. Oplatiť sa môže aj zasklenie balkóna, kúpa elektrického krbu alebo zabudovanie podlahového kúrenia, výmena elektrických rozvodov, potrubia, plota. Čo sa týka rozvodov, je to dôležitý parameter, na ktorý sa vás nový majiteľ určite opýta.

Čo je neutrálne, to je dobré

Nech sa už rozhodnete pre kompletnú alebo čiastočnú rekonštrukciu, potom sa držte neutrálnych tónov. To znamená, že zariaďte a vymeňte všetko vo farbách, s ktorými sa nedá nič pokaziť. Je to dôležité, keďže mnoho párov si po kúpe bytu túži byt zariadiť podľa seba, angažovať sa a špekulovať, čo kam umiestniť, v akej farbe kúpiť koberec...  S neutrálnymi farbami to bude vždy jednoduchšie ako v prípade, ak by stena v byte bola tyrkysová. Kupujúci by hneď kalkuloval, čo táto zmena zahŕňa, preto je najlepším riešením biela, čo sa týka farby stien, hnedé drevené podlahy, okná s bielym rámom. Neutrálny tón neznamená, že sa prísne treba držať klasiky, očariť môžete zaujímavými dverami, napr. s prvkami skla, ktoré budú vyzerať dobre a navyše aj opticky zväčšia priestor.

Opravte to, čo sa dá

Zamyslite sa nad tým, čo všetko ste vo svojom byte pokazili, poprípade, čo by bolo dobré, konečne, opraviť. Ide o drobné vecičky, ktoré sú pri predaji bytu dôležité. Ak ste si na to doteraz nevedeli nájsť čas, potom nastal práve teraz. Lieta vám prah pod dverami? Prichyťte ho, zaberie vám to 2 minúty. Máte povolený vypínač na stene? Potom ho uchyťte špeciálnym lepidlom, skrutkami či kúpte rovno nový. Kvapkajú vodovodné batérie alebo ventily na radiátoroch nie sú v dobrom stave? Opravte to a podobne tak urobte aj so všetkým, o čom viete, že nie je celkom v poriadku. Poprechádzate sa v byte alebo v dome a veľmi rýchlo zistíte, že ešte je čo zveľadiť.  

Určite zasadrujte diery v stene, ktoré tam zostali po vašich fotkách, obrazoch a hodinách, a myslite na to, aby pri prehliadke všetky svetlá fungovali. V prípade, že bude počas prehliadky iskriť alebo blikať žiarovka len preto, že je zle utiahnutá, pravdepodobne tým záujemcov neohúrite.

Vytvorte optickú ilúziu väčšieho priestoru

Pár detailov, o ktorých by ste povedali, že sú absolútne zbytočné, až tak zbytočné nemusia byť. S trochou snahy dokážete pomocou jednoduchých dekorácií vykúzliť z malej miestnosti opticky omnoho väčšiu. Napr. sa stačí trochu pohrať so svetlom. Niekde umiestniť zrkadlo, niekde svetlý koberec, niekde obrovský stropný luster.

Malý luxusný byt

Prvý dojem je prvý dojem

Ak už máte dohodnutú obhliadku, potom myslite na prvý dojem. Musí byť taký dobrý, aby ste si po rekapitulácii obhliadky túžili svoju nehnuteľnosť znovu kúpiť. Poriadne vyupratujte, pokoste trávu, očistite terasu, bazén, zútulnite altánok, pripravte miesto na odloženie topánok a kabáta a myslite nato, ako pôsobíte VY. Ľudia sa často rozhodujú na základe svojho emocionálneho rozpoloženia a na základe sympatií k predošlému majiteľovi. Ak budete vyzerať dobre a slušne sa správať, vytvoríte príjemnú atmosféru a potenciálni majitelia prihodia pár bodov k svojmu finálnemu hodnoteniu len preto, že ste v nich vyvolali dobrý pocit.

Využite rôzne služby

Na to, aby ste čo najlepšie a najrýchlejšie predali nehnuteľnosť, je dobré využiť čo najviac služieb zadarmo. Napr. mnoho realitných maklérov má poradenské konzultácia zadarmo, tak prečo to nevyužiť?

Homestaging

Modernou službou, ktorá síce nie je zdarma, ale oplatí sa o nej niečo vedieť, je homestaging. Profesionáli sa pozrú na vašu nehnuteľnosť a upravia ju tak, aby pre kupujúceho a znalca vyzerala príťažlivejšie. Služba sa špecifikuje na upratovanie i na optické zvýraznenie priestoru. Homestaging v preklade znamená domáce predstavenie, podčiarkne detaily priestoru, na ktorých záleží, a zakryje nedostatky, ktoré by mohli kupujúceho od nehnuteľnosti odradiť.

homestagingom budú aj fotky vašej nehnuteľnosti v inzeráte pútavejšie ako bez neho. Fotky sú prvou vecou, ktorú si záujemca o nehnuteľnosť všimne. Cena sa pohybuje od 80 € vyššie. Či sa to oplatí alebo nie, posúďte sami, ale štatistiky ukázali, že s homestagingom sa cena nehnuteľnosti zvýšila v priemere až o 6 %.

Rýchle tipy a triky, ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti

 • Nerealizujte kompletnú rekonštrukciu, ktorá vám zaberie mnoho času a oberie vás o veľa peňazí.
 • Nezabudnite urobiť revíziu kotla, poprípade vymeniť kotol.
 • Povymieňajte šindle na streche, očistite komín alebo poriadne vyleštite sklo na krbe.
 • Pri obhliadke odstráňte všetky fotky, sošky.
 • Eliminujte množstvo kvetov.
 • Dbajte na to, aby v dreze, na dreze a ani v okolí kuchynskej dosky nebolo príliš veľa riadu a zaváranín.
 • Minimalizujte počet kusov nábytku. Minimalizmus je trendy, navyše vám pridá body aj za optické zväčšenie priestoru.
 • Pri obhliadke, ale aj pri fotografovaní miestností, pustite do priestoru čo najviac denného svetla.
 • Využite silu modernej doby a doplnkov, porozmýšľajte o umiestnení LED pásikov, napr. pod kuchynskú linku nad pracovnú dosku.
 • Ak máte obývaciu stenu, v ktorej je zabudované bodové alebo iné svetlo, nech pri obhliadke funguje.
 • Zrkadlo umiestnite tak, aby odrážalo čo najviac svetla z priestoru, napr. oproti oknám alebo oproti lampe, opticky tak rozžiari a zväčší miestnosť.
 • Voľte neutrálne farby a steny v bielych odtieňoch, ktoré opticky zväčšujú priestor.
 • Ak predávate nehnuteľnosť aj s nábytkom, potom opravte každé dvierka na skrini, každú pokazenú zásuvku.
 • Nefajčite v nehnuteľnosti, pretože to znižuje jej cenu a pred plánovaným predajom ju dajte očistiť od dymu špeciálnej upratovacej službe.
 • Pozor na domácich maznáčikoch. Nie každý je milovník zvierat,preto ak s vami v nehnuteľnosti žil pes alebo mačka, radšej to pri predaji bytu nespomínajte.
 • Upracte!
 • Využite čo najviac služieb zdarma.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 26.10.2020
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prenájom nehnuteľností: Na vlastnú päsť alebo cez realitku?Prenájom nehnuteľností: Na vlastnú päsť alebo cez realitku?

Cena nehnuteľností stúpa raketovým tempom. Pre vlastníkov nehnuteľnosti ide preto o výhodnú investičnú príležitosť, a to formou prenájmu.

Kolaudácia novostavby – aké doklady predložiť?Kolaudácia novostavby – aké doklady predložiť?

Predtým, než sa pustíte do sťahovania a udomácnenia v novom dome, čaká vás ešte jedna povinnosť – kolaudácia novostavby. Aké doklady potrebujete?

Málo miesta nemusí byť problém: Ako si správne vybrať projekt domu aj na menší či úzky pozemok?Málo miesta nemusí byť problém: Ako si správne vybrať projekt domu aj na menší či úzky pozemok?

Ako postupovať, keď sa rozhodnete pre menší alebo úzky pozemok?