Akú farbu do obývačky? Takéto sa hodia nielen na steny

Obývacia izba je miestnosť v každom byte alebo dome, kde sa zdržuje najčastejšie. Je to miesto, kde sa ľudia po celom dni stretávajú, pozerajú televízor alebo sa rozprávajú. Takisto je to jediné miesto v byte, kam sa usádza návšteva a priatelia. Aj preto je dôležité, aby sa ľudia v obývačke cítili dobre. To ako sa cítime v obývačke záleží aj od nás, ale aj od toho ako je obývačka upravená. 

Ako zladiť farby v obývačke?

Každý má svoj osobitý štýl a vkus. Obývačky môžu byť moderné, prírodné alebo extravagantné. Nech si vyberiete akýkoľvek štýl, tak vždy sa stretnete s problémom akú farbu obývačky vybrať. Najčastejšie sa rozhodujete o troch základných pilieroch v obývačke: akú farbu zvoliť na stenu, na sedačku a na podlahu. Keď sú tieto tri farby v harmónii, potom sú v harmónii aj ľudia nadchádzajúci sa v obývačke. 

Na začiatok je potrebné uviesť pravidlo farieb, ktorého by ste sa mali držať, aby bola farebnosť vyvážená. Ide o pravidlo 60 - 30 - 10. 60 % miestnosti by mala tvoriť dominantná farba, 30 % sekundárna farba a zvyšok len doplnková farba. Z uvedeného vyplýva, že v obývačke nie je dobré mať viac ako tri farby. 

Svetlé alebo tmavé odtiene?

Pri výbere aká farba sa hodí do obývačky je potrebné zvážiť dve najdôležitejšie kritéria. Svetlo a veľkosť. Svetlo je dôležité a farby v obývačke mu dokážu napomôcť. Takisto je podstatné svetlo v kombinácii s veľkosťou.

Svetlo v obývačke 

  • Ak máte malú obývačku, nepoužívajte tmavé farby. Tmavé farby opticky zmenšujú, svetlé farby naopak miestnosť zväčšia. 
  • Ak máte veľkú obývačku, tak môžete použiť aj tmavšie odtiene. 
  • Ak máte dostatok svetla počas celého dňa, môžete zvoliť tmavšie odtiene. 
  • Ak máte tmavú obývačku, zvoľte svetlé odtiene. 

Veľkosť obývačky

Ak potrebujete opticky zmeniť veľkosť obývačky, tak potom sa odporúča pri kombinácií farieb na steny brať ohľad na nasledujúce: 

  • Ak máte veľkú obývačku, natrite všetky steny okrem stropu. 
  • Ak máte malú obývačku, natrite steny a strop svetlou farbou a podlaha môže byť tmavá. 
  • Ak je izba úzka, tak farebne namaľujte iba jednu úzku stenu, ostatné nechajte biele. Podlaha môže byť tmavá. 
  • Ak je izba široká, tak vymaľujte na tmavo dlhšie steny. Strop a zadná stena by mala zostať svetlá.  
  • Vysoká obývačka by mala mať tmavší strop a podlahu ako zvyšok. 
  • Na optické zväčšenie nízkej obývačky použite na zadnú stenu zvislé pruhy. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývacie steny
Výpredaj až 60%

Dobrá rada: Odporúčame nákup v obchode AndreaShop.sk. Dnes obrovské výpredaje, s doručením až pred dvere a s možnosťou vrátenia tovaru do 14 dní. Pozrite si širokú ponuku za bezkonkurenčné ceny .

Ako zvoliť farbu na pohovku 

Výber pohovky je pomerne veľkým výdavkom pre každú domácnosť. V obývačke sa bude nachádzať po dlhé roky, preto by ste pri jej výbere mali postupovať uvážene. Jej farebnosť bude mať pravdepodobne vplyv na to, aký nábytok a steny budete mať v obývačke dlhé roky. Pohovka je v miestnosti dominantou. Okolo nej zariaďujete všetko ostatné.  

Niektorí dizajnéri sa zhodujú v názore, že pohovka by mala byť vo farbe steny. Tým pádom dôjde k harmonickému zjednoteniu a obývačka bude opticky vyzerať väčšia. No môže nastať problém, ak budete chcieť prefarbiť steny. Preto je vhodné vybrať takú farbu pohovky, ktorá nie je stredobodom pozornosti a ani “zamaskovaná” do steny. Preto sú najobľúbenejšie neutrálne farby pohovky a kombinácie farieb so sivou alebo hnedá kombinácia farieb. 

Hnedá pohovka v obývačke

Ďalším dôležitým bodom pri výbere pohovky je rozhodnutie o odtieni, či svetlom alebo tmavom. Veľký vplyv na toto rozhodnutie má farba podlahy. Ak zvolíte tmavú pohovku na tmavú podlahu, tak pravdepodobne spolu splynú. Predísť splynutiu sa dá napríklad tak, že pred pohovku umiestnite svetlý koberček. Pri výbere svetlých farieb pohovky myslite aj na jej využitie. Ak máte deti alebo domáce zviera, potom vám svetlá farba môže spôsobiť viac starostí ako radosti. Ak aj napriek tomu trváte na svetlej pohovke, vyberte si takú, ktorá je ľahko umývateľná (kožená alebo pri látkových pohovkách sú špeciálne ľahko umývateľné materiály). 

Tip: Máte už obývačku zariadenú a meníte len pohovku? Zožeňte si deky rôznych farieb a skúste prekrývať súčasnú pohovku. Možno takto nájdete tú správnu farbu a kontrast. 

Ideálnymi neutrálnymi farbami na sedačku do obývačky teda sú: béžová, šedá, hnedá, tmavohnedá, čierna. Sú to farby, ku ktorým dokážete bez problémov doladiť nábytok a doplnky a vytvoriť harmonické prostredie. Pri výbere neutrálnej farby nezabudnite na doplnky v podobe vankúšov, ktoré môžu byť kľudne v kontraste s pohovkou. 

Inšpirácie na farebné kombinácie

Sviežosť a relax docielite týmito farbami:

Hnedá a tyrkysová do obývačky

Teplo a svetlo si prinesiete do obývačky napríklad takto:

Oranžovo - bielo - hnedá obývačka

Ak máte radi neutrálne farby a vyznávate klasický štýl, skúste túto farebnú kombináciu: 

Obývačka v hnedých odtieňoch

Pre chladnejšie tóny obývačky skúste zvoliť kombinácie týchto farieb:

Kombinácia farieb do obývačky

Kombinácia hnedej a tyrkysovej do obývačky

Pre svetlejšie farby a tmavšie miestnosti môže byť vhodná táto kombinácia:

Svetlejšie odtiene do obývačky

Svetlejšie farby do obývačky

Tieto tipy na farebnosti sa dajú označiť za moderné a štandardné. Na trhu si však môžete vyberať z obrovského množstva paliet farieb a dať priestor vašej kreativite a extravagancii. Kombinácia so šedou a čiernou stenou je napríklad v protiklade so sýtožltou alebo červenou pohovkou.

Obývačka v sivo červenej kombinácií

Takisto sa môžete inšpirovať jedným z európskych štýlov, ktoré sú moderné, či už provenslávsky alebo škandinávsky.  

Provensálsky štýl obývačky

Tento štýl je typický pre Francúzsko a niekedy ho nazývame aj vidieckym štýlom. Základom provensálskeho štýlu obývačky sú rustikálne prvky a istý druh vintage. Využívajú sa prírodné materiály a základom je starožitný nábytok v bielej alebo smotanovej farbe. V obývačke prevládajú pastelové farby, najmä odtiene žltej, červenej, zelenej, modrej. Vzory sú v tomto štýle najmä kvetinové a keď chceme byť úplne precízny, tak využívame levandule. Tento štýl je veľmi osobitý a napríklad filozofia feng šuej s ním nie je totožná. Obývačka a farba obývačky podľa feng šuej sa skôr zhoduje so škandinávskym štýlom. 

Obývačka v provensálskom štýle

Škandinávsky štýl

Severské krajiny majú svoj špecifický štýl. Ich základom je čistota, funkčnosť a minimalizmus. V štýle obývačiek je striedmosť a jednoduchosť. Dôležité je nemať izbu preplnenú, čiže aj pri výbere nábytku treba byť opatrný. Škandinávsky štýl obývačky predstavuje akýsi protiklad k rustikálnemu štýlu. Farby sú väčšinou svetlé a nikdy sa nevybočí z pravidla, že do obývačky môžu ísť maximálne tri farby. Svetelnosť obývačky je prekrytý kontrastom v podobe farebných doplnkov, napríklad vankúšov. 

Obývačka v škandinávskom štýle

Obývačka dáva priestor na rôzne kombinácie štýlov a farieb. Nemusíte však pri zariaďovaní dodržiavať striktne jeden štýl. Kľudne kombinujte a skúšajte, hľadajte inšpirácie a zariaďte si obývačku tak, aby ste sa tam cítili dobre najmä vy. Potom sa tam budú cítiť dobre aj vaši známi a priatelia.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

28/03/2019 14:42
Nikola

mám rada jednoduchy štyl ala velká rozkladacia sedačka, konferenčny stolik a nejaky stolik, resp komoda pod TV, nejake doplny na oživenie. Som konzerva a stale som nazoru, že obyvačke ma dominovat hlavne velká sedačka

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 03.11.2017
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Veľká noc v záhrade: veselé kvetináče, štýlové osvetlenie, zaujímavé aktivity s deťmiVeľká noc v záhrade: veselé kvetináče, štýlové osvetlenie, zaujímavé aktivity s deťmi

Tak, ako si kraslicami a veľkonočnými dekoráciami zdobíme interiér, si môžeme vyzdobiť aj terasu, altánok či záhradu. Stačia šikovné ruky a zopár kreatívnych nápadov.

Hrniec na cestoviny Tescoma, Orion alebo Tefal? Poradíme, ako vybrať nepriľnavý hrniec na špagetyHrniec na cestoviny Tescoma, Orion alebo Tefal? Poradíme, ako vybrať nepriľnavý hrniec na špagety

Hrniec na cestoviny je praktickou pomôckou, ktorú možno využiť na prípravu rôznych pokrmov a uľahčiť si tak varenie. O čo vlastne ide a oplatí sa do tejto pomôcky investovať?

Zabudnite na záclony a vnútorné žalúzie, oveľa obľúbenejšie je „neviditeľné” tienenieZabudnite na záclony a vnútorné žalúzie, oveľa obľúbenejšie je „neviditeľné” tienenie