Akú farbu do obývačky? Maľovanie stien obývačky, trendy, farby a inšpirácie

Obývacia izba je miestnosť v každom byte alebo dome, kde sa zdržuje najčastejšie. Je to miesto, kde sa ľudia po celom dni stretávajú, pozerajú televízor alebo sa rozprávajú. Takisto je to jediné miesto v byte, kam sa usádza návšteva a priatelia. Aj preto je dôležité, aby sa ľudia v obývačke cítili dobre. To ako sa cítime v obývačke záleží aj od nás, ale aj od toho ako je obývačka upravená. 

Ako zladiť farby v obývačke?

Každý má svoj osobitý štýl a vkus. Obývačky môžu byť moderné, prírodné alebo extravagantné. Nech si vyberiete akýkoľvek štýl, tak vždy sa stretnete s problémom akú farbu obývačky vybrať. Najčastejšie sa rozhodujete o troch základných pilieroch v obývačke: akú farbu zvoliť na stenu, na sedačku a na podlahu. Keď sú tieto tri farby v harmónii, potom sú v harmónii aj ľudia nadchádzajúci sa v obývačke. 

Dôležitosť farby – pravidlo pre maľovanie stien

Hoci sa často hovorí o farbe stien len z pohľadu vizuálnej hodnoty, ich význam často skrýva viac, ako si myslíte. Veď samotné farby majú aj svoj psychologický charakter, ktorým na človeka pôsobia. Niektoré farby sú znakom pokoja a relaxu, iné sú akčné či agresívne. Aj tieto faktory môžu zohrávať pri výbere farby úlohu, hoci, ak sa človek riadi svojím vkusom, ich psychologická hodnota nemusí zohrávať úlohu.

Na začiatok je potrebné tiež uviesť pravidlo farieb, ktorého by ste sa mali držať, aby bola farebnosť vyvážená. Ide o pravidlo 60-30-10. 60 % miestnosti by mala tvoriť dominantná farba, 30 % sekundárna farba a zvyšok len doplnková farba. Z uvedeného vyplýva, že v obývačke nie je dobré mať viac ako tri farby. 

Studené a teplé farby na stene

Pri výbere aká farba sa hodí do obývačky je potrebné zvážiť dve najdôležitejšie kritéria. Svetlo a veľkosť. Svetlo je dôležité a farby v obývačke mu dokážu napomôcť. Takisto je podstatné svetlo v kombinácii s veľkosťou. V zásade tu platí jedno dôležité pravidlo. Svetlé, respektíve teplé farby priestor opticky zväčšujú, naopak, tmavé farby priestor zmenšujú.

Studené farby v obývačke

Svetlo v obývačke a teplé farby na stenu

  • Ak máte malú obývačku, nepoužívajte tmavé farby. Tmavé farby opticky zmenšujú, svetlé farby naopak miestnosť zväčšia. 
  • Ak máte veľkú obývačku, tak môžete použiť aj tmavšie odtiene. 
  • Ak máte dostatok svetla počas celého dňa, môžete zvoliť tmavšie odtiene. 
  • Ak máte tmavú obývačku, zvoľte svetlé odtiene. 

Ak máte v obývačke nedsotatok svetla vždy siahnite po svetlých farbách a teplejších odtieňoch, ktoré priestor urobia útulnejším. Teplé farby a ich odtiene pôsobia neutrálne a veľmi pozitívne. Naopak však moderné farby na stenu sa riadia aj trendami v nábytku a nábytok zemitých a surových farieb najlepšie doplní neutrálna biela farba steny.

Veľkosť obývačky a tmavé farby

Ak potrebujete opticky zmeniť veľkosť obývačky, tak potom sa odporúča pri kombinácií farieb na steny brať ohľad na nasledujúce: 

  • Ak máte veľkú obývačku, natrite všetky steny okrem stropu. 
  • Ak máte malú obývačku, natrite steny a strop svetlou farbou. Tmavá podlaha v obývačke v takomto prípade nie je problém.
  • Ak je izba úzka, tak farebne namaľujte iba jednu úzku stenu, ostatné nechajte biele. Podlaha môže byť tmavá. 
  • Ak je izba široká, tak vymaľujte na tmavo dlhšie steny. Strop a zadná stena by mala zostať svetlá.  
  • Vysoká obývačka by mala mať tmavší strop a podlahu ako zvyšok. 
  • Na optické zväčšenie nízkej obývačky použite na zadnú stenu zvislé pruhy. 

Vo veľkej obývačky sa nemusíte báť ani tmavších odtieňov. Ak je obývačka priestranná a presvetelná, pokojne siahnite po tmavších prírodných zemitých farbách. Pokojne ich kombinujte a vytvorte kontrast. Tmavšie farby stien môžete vykompenzovať bledšími odtienmi dreva, nábytku alebo podlahy.

Sivá farba steny

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývacie steny

Ako zvoliť farbu sedacej súpravy

Výber pohovky je pomerne veľkým výdavkom pre každú domácnosť. V obývačke sa bude nachádzať po dlhé roky, preto by ste pri jej výbere mali postupovať uvážene. Jej farebnosť bude mať pravdepodobne vplyv na to, aký nábytok a steny budete mať v obývačke dlhé roky. Pohovka je v miestnosti dominantou. Okolo nej zariaďujete všetko ostatné.  

Niektorí dizajnéri sa zhodujú v názore, že pohovka by mala byť vo farbe steny. Tým pádom dôjde k harmonickému zjednoteniu a obývačka bude opticky vyzerať väčšia. No môže nastať problém, ak budete chcieť prefarbiť steny. Preto je vhodné vybrať takú farbu pohovky, ktorá nie je stredobodom pozornosti a ani “zamaskovaná” do steny. Preto sú najobľúbenejšie neutrálne farby pohovky a kombinácie farieb so sivou alebo hnedá kombinácia farieb. 

Ďalším dôležitým bodom pri výbere pohovky je rozhodnutie o odtieni, či svetlom alebo tmavom. Veľký vplyv na toto rozhodnutie má farba podlahy. Ak zvolíte tmavú pohovku na tmavú podlahu, tak pravdepodobne spolu splynú. Predísť splynutiu sa dá napríklad tak, že pred pohovku umiestnite svetlý koberček. Pri výbere svetlých farieb pohovky myslite aj na jej využitie. Ak máte deti alebo domáce zviera, potom vám svetlá farba môže spôsobiť viac starostí ako radosti. Ak aj napriek tomu trváte na svetlej pohovke, vyberte si takú, ktorá je ľahko umývateľná (kožená alebo pri látkových pohovkách sú špeciálne ľahko umývateľné materiály). 

Tip: Máte už obývačku zariadenú a meníte len pohovku? Zožeňte si deky rôznych farieb a skúste prekrývať súčasnú pohovku. Možno takto nájdete tú správnu farbu a kontrast. 

Ideálnymi neutrálnymi farbami na sedačku do obývačky teda sú: béžová, šedá, hnedá, tmavohnedá, čierna. Sú to farby, ku ktorým dokážete bez problémov doladiť nábytok a doplnky a vytvoriť harmonické prostredie. Pri výbere neutrálnej farby nezabudnite na doplnky v podobe vankúšov, ktoré môžu byť kľudne v kontraste s pohovkou. 

Hnedá pohovka v obývačke

Kombinácia farieb do obývačky

Sviežosť a relax docielite týmito farbami:

Hnedá a tyrkysová do obývačky

Teplo a svetlo si prinesiete do obývačky napríklad takto:

Oranžovo - bielo - hnedá obývačka

Ak máte radi neutrálne farby a vyznávate klasický štýl, skúste túto farebnú kombináciu: 

Obývačka v hnedých odtieňoch

Pre chladnejšie tóny obývačky skúste zvoliť kombinácie týchto farieb:

Kombinácia farieb do obývačky

Kombinácia hnedej a tyrkysovej do obývačky

Pre svetlejšie farby a tmavšie miestnosti môže byť vhodná táto kombinácia:

Svetlejšie odtiene do obývačky

Svetlejšie farby do obývačky

Tieto tipy na farebnosti sa dajú označiť za moderné a štandardné. Na trhu si však môžete vyberať z obrovského množstva paliet farieb a dať priestor vašej kreativite a extravagancii. Kombinácia so šedou a čiernou stenou je napríklad v protiklade so sýtožltou alebo červenou pohovkou.

Takisto sa môžete inšpirovať jedným z európskych štýlov, ktoré sú moderné, či už provenslávsky alebo škandinávsky. 

Obývačka v sivo červenej kombinácií

Provensálsky štýl obývačky

Tento štýl je typický pre Francúzsko a niekedy ho nazývame aj vidieckym štýlom. Základom provensálskeho štýlu obývačky sú rustikálne prvky a istý druh vintage. Využívajú sa prírodné materiály a základom je starožitný nábytok v bielej alebo smotanovej farbe. V obývačke prevládajú pastelové farby, najmä odtiene žltej, červenej, zelenej, modrej. Vzory sú v tomto štýle najmä kvetinové a keď chceme byť úplne precízny, tak využívame levandule. Tento štýl je veľmi osobitý a napríklad filozofia feng šuej s ním nie je totožná. Obývačka a farba obývačky podľa feng šuej sa skôr zhoduje so škandinávskym štýlom. 

Obývačka v provensálskom štýle

Škandinávsky štýl

Severské krajiny majú svoj špecifický štýl. Ich základom je čistota, funkčnosť a minimalizmus. V štýle obývačiek je striedmosť a jednoduchosť. Dôležité je nemať izbu preplnenú, čiže aj pri výbere nábytku treba byť opatrný. Škandinávsky štýl obývačky predstavuje akýsi protiklad k rustikálnemu štýlu. Farby sú väčšinou svetlé a nikdy sa nevybočí z pravidla, že do obývačky môžu ísť maximálne tri farby. Svetelnosť obývačky je prekrytý kontrastom v podobe farebných doplnkov, napríklad vankúšov. 

Obývačka dáva priestor na rôzne kombinácie štýlov a farieb. Nemusíte však pri zariaďovaní dodržiavať striktne jeden štýl. Kľudne kombinujte a skúšajte, hľadajte inšpirácie a zariaďte si obývačku tak, aby ste sa tam cítili dobre najmä vy. Potom sa tam budú cítiť dobre aj vaši známi a priatelia.

Obývačka v škandinávskom štýle

Najčastejšie otázky – FAQ

Je pre vás rozhodovanie sa pre farbu obývačky náročný proces? Inšpirujte sa naším článkom. Ak máte rady alebo odporúčania, ako kombinovať farby v obývačke, budeme radi za vaše komentáre v diskusii.

Aké farby sa k sebe hodia do obývačky?

Trendom posledných rokov je napríklad sivá farab na stenu v kombinácii s bielou farbou. V prípade živších farieb sa vynikajúco ladí olivovo zelená farba s jemnou žltou a bielou farbou. Populárna je teiž kombinácia hnedých oditeňov. 

Aké sú teplé farby na stenu?

Za teplé farby alebo hrejivé považujeme, žltú, hnedú, oranžovú, ružovú, krémovú, slabé oditene ružovej a červenej.

Ako zladiť farby v obývačke?

Ideálne je určiť si dominantnú farbu, ktorá bdue v priestore dominovať. Následne použite farbu, ktoré bude tvoriť doplnkovú úlohu. Ak chcete voliť tretiu farbu, mala by byť kontrastnou alebo naopak len mierne odlišnou od doplnkového oditeňa. Farbu prispôsobte aj sedacej súprave. Ak sa neviete rozhodnúť, zvoľte neutrálnu bielu farbu stien.

Aká farba sa hodí k hnedému nábytku?

V tomto prípade ide o vec vkusu. Oplatí sa pridŕžať odtieňov hnedej, napríklad krémová alebo piesková farba. Odtieň hnedej na nábytku môže rozhodovať, ak je tmavší, použite svetlejšie odtiene, ak bledší, nebojte sa aj tamvších oditeňov. Napríklad šedej alebo olivovo zelenej.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

28/03/2019 14:42
Nikola

mám rada jednoduchy štyl ala velká rozkladacia sedačka, konferenčny stolik a nejaky stolik, resp komoda pod TV, nejake doplny na oživenie. Som konzerva a stale som nazoru, že obyvačke ma dominovat hlavne velká sedačka

25/02/2023 14:22
Sema

obyvačku máme bielu (sten), nabytok v prirodnych farbach a kedže mam pracovnu v obyvačke, tak som aj PC stolik a kancelarsku stoličku zvolila v rovnakom dekore, aby to spolu pekne ladilo

18/04/2023 21:33
Lama

všetky steny doma mám biele a som za to rada, lebo teraz som si kupila červene relaxačné kreslo zo stoličky24 a v tom bielom interieri mi krasne vynikne

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 03.11.2017
Posledná aktualizácia: 18.04.2023
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na stenyAko zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na steny

Obývačka by mala pôsobiť príjemným a útulným dojmom. A presne tomu môžete napomôcť správe zvolenými farbami na steny.  Poradíme vám zopár jednoduchých rád, aká kombinácia farieb do...

Tapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakartTapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakart

Máte voči tapetám do kúpeľne predsudky? Dnešné samolepiace a vodoodolné tapety sú veľmi vhodnou náhradou za obkladačky. V byte vás takýto dizajnový prvok poteší, ak chcete vytapetovať...

Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom

Vianočný darček plný nadhľadu a zábavy? Darujte svojim blízkym, kamarátm či kolegom v práci vianočné ponožky s motívom Vianoc. V našom článku nájdete tipy na krásne ponožky pre každého.