Najlepší mlynček na mäso - recenzie chvália Zelmer, Bosch a Moulinex

Tentoraz sa vyberieme do kuchyne. Mlynček na mäso je pomocníkom, ktorý sa z kuchyne už takmer vytráca. Spôsobené je to predovšetkým našou pohodlnosťou. Dnes nám stačí, ak prídeme do obchodu a z chladiarenského boxu alebo mrazničky vyberieme hotové a ochutené mleté mäso.

Elektrický mlynček na mäso

Ten, kto však aspoň trochu pozná gastronomické zásady, určite vie, že čerstvo namleté mäso má svoje nesporné výhody. Ak aj vy chcete mať doma kvalitný mlynček na mäso, pomôžeme vám ho vybrať.

Najobľúbenejšie elektrické mlynčeky do 100€

Prečo mlieť mäso doma?

Odpovieme ďalšou otázkou. Nie je lepšie vedieť, čo vlastne jeme? Práve to je podstatou toho, že mäso si pomeliete doma sami. Dnes kúpite na pultoch obchodov mleté hydinové, bravčové či hovädzie mäso, prípadne nejaký mix.

Avšak v skutočnosti je obsah týchto mletých výrobkov predsa len iný. Hydinové mäso je doplnené o mleté kože či chrupavky. Pri bravčovom mäse sú bežným prídavkom šľachy či múka a hovädzie sa často zmieša s bravčovými kožami. V bežných hypermarketoch tak 100%-ný mäsový výrobok nehľadajte.

Praktický pomocník

Okrem toho, že vďaka mlynčeku na mäso presne viete, že váš výrobok skutočne obsahuje 100 % mäsa, mlynček na mäso vám pomôže aj v iných veciach. V prípade mletia mäsa na klobásy, fašírky či iné dobroty môžete pokojne pridať zeleninu, pečivo, koreniny a ušetríte si tak množstvo času a energie s krájaním. Zároveň mletím mäsa a surovín doma si môžete byť istí čerstvosťou surovín, ktoré používate.

Ručný mlynček na mäso

Mechanický, resp. ručný mlynček na mäso je klasickým pomocníkom, ktorý bol bežnou súčasťou každej domácnosti 20 či 30 rokov dozadu. Samozrejme, doba so sebou prináša pokrok, no niekto na klasiku nedá dopustiť. Predovšetkým preto, že ide o takmer nezničiteľný kus železa, ktorý svojím jednoduchým princípom odvedie skvelú prácu. Dnešné ručné mlynčeky sú už aj kombináciou plastov a kovu.

Ručný kovový mlynček na mletie mäsa

Dopredu však upozorňujeme, že ručný mlynček na mäso vám príliš veľa energie neušetrí. Výsledok práce je totiž závislý od vašej sily. Váš výkon sa teda rovná priamo úmerne výsledku práce. I keď sú už ručné mlynčeky na ústupe, stále nájdu využitie pri mletí maku či orechov. Ak vám však už máme poradiť, vyberajte spomedzi elektrických kandidátov.

Elektrický mlynček na mäso

Tu už môžeme parametrov porovnať viac. Posledné roky si elektrický mlynček na mäso vyslúžil v gastronómii naozaj stabilné miesto. Reštaurácie či domácnosti, jednoducho mletie mäsa je s týmto pomocníkom hračkou. Okrem šetrenia energie ušetríte aj množstvo času.

Ponuka na trhu je naozaj bohatá a vybrať si dá niekedy skutočne zabrať. Treba si všímať podstatné parametre počnúc výkonom, rýchlosťou mletia, funkciami, materiálom až po príslušenstvo.

Ako vybrať elektrický mlynček na mäso

Pri ručných mlynčekoch okrem nadstavcov na hrúbku mletej zmesi nie je príliš o čom diskutovať. Pri elektrických mlynčekoch však už je potrebné brať do úvahy určité parametre.

Výber elektrického mlynčeka na mäso

Spomínaný výkon, rýchlosť mletia, funkcie alebo príslušenstvo môžu z mlynčeka na mäso vytvoriť naozaj multifunkčného pomocníka.

Príkon/Sila

Od príkonu mlynčeka na mäso závisia aj ďalšie parametre. Napríklad rýchlosť mletia, ako aj samotný výkon. Prirodzene, čím je príkon mlynčeka väčší, tým je väčšia aj hrubá sila mlynčeka.

Príkon sa pohybuje od 1 300 do 2 300 W. Pri vyššom príkone sa zvýšenej spotreby elektrickej energie naozaj nemusíte obávať. U týchto prístrojov je spotreba zanedbateľná. Čo môžeme spomenúť je fakt, že vyšší príkon okrem väčšej sily znamená zvyčajne aj vyššiu hlučnosť.

Rýchlosť mletia

Tento parameter sa priamo úmerne odvíja práve od príkonu a sily, ktorú dokáže mlynček na mäso vyvinúť. Silnejší elektromotor dokáže totiž pracovať s vyššou frekvenciou a teda mlieť rýchlejšie.

Rýchlosť mletia mäsa na mlynčeku

Tento parameter sa udáva podľa množstvo zomletej hmoty v gramoch za minútu. Pohybuje sa okolo 2 000 až 4 500 g/min.

Spätný chod

Ide o špeciálnu funkciu, ktorá má zabezpečiť automatické vypnutie v prípade, že sa mlynček prehreje. Táto funkcia je však praktická aj z dôvodu, kedy sa mlynček môže zaseknúť. Spätným chodom sa tak hlavica a šnek uvoľní a môžete pokračovať v mletí. Touto funkciou by mal byť vybavený takmer každý mlynček na mäso.

Funkcie a príslušenstvo

Nie je to len o mletí, samozrejme, prvotnou úlohou mlynčeka na mäso je mletie, no dnešné mlynčeky dokážu zvládnuť omnoho viac ako len to. Sprievodnými funkciami, ktoré mlynčeky zvládnu, je napríklad pasírovanie, resp. akési odšťavovanie. Ďalšou funkciou je rovnako tak strúhanie. Ku každej z týchto funkcií však potrebujete niečo navyše.

Príprava domácich klobás na mäsovom mlynčeku

Príslušenstvo je dôležitým vybavením každého mlynčeka na mäso. Už len samotné matrice (kotúče) na mletie sú veľmi podstatné pre požadovanú hrúbku mletia. Ideálne je, ak sú z nehrdzavejúcej ocele alebo antikoru. Napríklad aj na spomínané pasírovanie či mletie orechov alebo maku. Na strúhanie či pasírovanie sú vítaným príslušenstvom takisto aj tzv. slimáky (šneky), ktoré rotujú v hlavici prístroja. Príslušenstvom je napríklad aj plnička črievok, resp. rúrka na plnenie čriev klobás.

Hmotnosť a hlučnosť mlynčeka

Pre gazdinky je určite podstatným parametrom aj hmotnosť takejto „mašinky“. Tá je pomerne rôznorodá. Záleží takisto od použitých materiálov. Zvyčajne ide vždy o kombináciu plastu a kovu. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 3 – 8 kg. Hmotnosť ovplyvňuje takisto aj výkon elektromotora. Hlučnosť je ovplyvnená predovšetkým príkonom. Dnešné moderné mlynčeky sa však už príliš veľkým hlukom nevyznačujú.

Top 5 elektrických mlynčekov na mäso

TOP 5 ručných mlynčekov na mäso

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 06.07.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne

Nie každý má k dispozícii záhradku – niektorí majitelia si pobyt v nej nahrádzajú grilovaním na balkóne. Za akých podmienok je takéto grilovanie dovolené? A aký gril je vhodný?

Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Pri výbere spotrebiča vám často ani nenapadne, že by ste sa mali zaujímať o jeho hlučnosť. Ide pritom o jednu z kategórií, ktorej dôležitosť sa často ukáže až po začatí používania...

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?