Najlepší mlynček na mäso - recenzie chvália Zelmer, Bosch a Moulinex

Tento raz sa vyberieme do kuchyne. Mlynček na mäso je pomocníkom, ktorý sa z kuchyne už takmer vytráca. Spôsobené je to predovšetkým našou pohodlnosťou. Dnes nám stačí ak prídeme do obchodu a z chladiarenského boxu alebo mrazničky vyberieme hotové a ochutené mleté mäso.

Elektrický mlynček na mäso

Ten kto však aspoň trocha pozná gastronomické zásady určite vie, že čerstvo namleté mäso má svoje nesporné výhody. Ak aj vy chcete mať doma kvalitný mlynček na mäso, pomôžeme vám ho vybrať.

Prečo mlieť mäso doma?

Odpovieme ďalšou otázkou. Nie je lepšie vedieť, čo vlastne jeme? Práve to je podstatou toho, že mäso si pomeliete doma sami. Dnes kúpite na pultoch obchodov mleté hydinové, bravčové či hovädzie mäso, prípadne nejaký mix.

Avšak v skutočnosti je obsah týchto mletých výrobkov predsa len iný. Hydinové mäso je doplnené o mleté kože či chrupavky. Pri bravčovom mäse sú bežným prídavkom šľachy či múka a hovädzie sa často zmieša s bravčovými kožami. V bežných hypermarketoch tak 100%-ný mäsový výrobok nehľadajte.

Praktický pomocník

Okrem toho, že vďaka mlynčeku na mäso presne viete, že váš výrobok skutočne obsahuje 100% mäsa, mlynček na mäso vám pomôže aj v iných veciach. V prípade mletia mäsa na klobásy, fašírky či iné dobroty môžete pokojne pridať zeleninu, pečivo, koreniny a ušetríte si tak množstvo času a energie s krájaním. Zároveň mletím mäsa a surovín doma si môžete byť istí čerstvosťou surovín, ktoré používate.

Ručný mlynček na mäso

Mechanický, respektíve ručný mlynček na mäso je klasickým pomocníkom, ktorý bol bežnou súčasťou každej domácnosti 20 či 30 rokov dozadu. Samozrejme, doba so sebou prináša pokrok, no niekto na klasiku nedá dopustiť. Predovšetkým preto, že ide o takmer nezničiteľný kus železa, ktorý svojim jednoduchým princípom odvedie skvelú prácu. Dnešné ručné mlynčeky sú už aj kombináciou plastov a kovu.

Ručný kovový mlynček na mletie mäsa

Dopredu však upozorňujeme, že ručný mlynček na mäso vám príliš veľa energie neušetrí. Výsledok práce je totiž závislý od vašej sily. Váš výkon sa teda rovná priamo úmerne výsledku práce. I keď sú už ručné mlynčeky na ústupe, stále si nájdu svoje využitie pri mletí maku či orechov. Ak vám však už máme poradiť, vyberajte spomedzi elektrických kandidátov.

Elektrický mlynček na mäso

Tu už môžeme parametrov porovnať viac. Posledné roky si elektrický mlynček na mäso vyslúžil v gastronómii naozaj stabilné miesto. Reštaurácie či domácnosti, jednoducho mletie mäsa je s týmto pomocníkom hračkou. Okrem šetrenia energie ušetríte aj množstvo času.

Ponuka na trhu je však naozaj bohatá a vybrať si dá niekedy skutočne zabrať. Treba si všímať podstatné parametre počnúc výkonom, rýchlosťou mletia, funkciami, materiálom až po príslušenstvo.

Ako vybrať elektrický mlynček na mäso

Pri ručných mlynčekoch okrem nástavcov na hrúbku mletej zmesi nie je príliš o čom diskutovať. Pri elektrických mlynčekoch však už je potrebné brať do úvahy určité parametre.

Výber elektrického mlynčeka na mäso

Spomínaný výkon, rýchlosť mletia, funkcie alebo príslušenstvo môžu z mlynčeka na mäso vytvoriť naozaj multifunkčného pomocníka.

Príkon/Sila

Od príkonu mlynčeka na mäso závisia aj ďalšie parametre. Napríklad rýchlosť mletia ako aj samotný výkon. Prirodzene, čím je príkon mlynčeka väčší tým je väčšia aj hrubá sila mlynčeka.

Príkon sa pohybuje od 1 300 do 2 300 W. Pri vyššom príkone sa zvýšenej spotreby elektrickej energie naozaj nemusíte obávať. U týchto prístrojov je spotreba zanedbateľná. Čo môžeme spomenúť je fakt, že vyšší príkon okrem väčšej sily znamená zvyčajne aj vyššiu hlučnosť.

Rýchlosť mletia

Tento parameter sa priamo úmerne odvíja práve od príkonu a sily, ktorú dokáže mlynček na mäso vyvinúť. Silnejší elektromotor dokáže totiž pracovať s vyššou frekvenciou a teda mlieť rýchlejšie.

Rýchlosť mletia mäsa na mlynčeku

Tento parameter sa udáva podľa množstvo zomletej hmoty v gramoch za minútu. Pohybuje sa okolo 2000 až 4500 g/min.

Spätný chod

Ide o špeciálnu funkciu, ktorá má zabezpečiť automatické vypnutie v prípade, že sa mlynček prehreje. Táto funkcia je však praktická aj z dôvodu, kedy sa mlynček môže zaseknúť. Spätným chodom sa tak hlavica a šnek uvoľní a môžete pokračovať v mletí. Touto funkciou by mal byť vybavený takmer každý mlynček na mäso.

Funkcie a príslušenstvo

Nie je to len o mletí, samozrejme prvotnou úlohou mlynčeka na mäso je mletie, no dnešné mlynčeky dokážu zvládnuť omnoho viac ako len to. Sprievodnými funkciami, ktoré mlynčeky zvládnu je napríklad pasírovanie, respektíve akési odšťavovanie. Ďalšou funkciou je rovnako tak strúhanie. Ku každej z týchto funkcií však potrebujete niečo navyše.

Príprava domácich klobás na mäsovom mlynčeku

Príslušenstvo je dôležitým vybavením každého mlynčeka na mäso. Už len samotné matrice (kotúče) na mletie sú veľmi podstatné pre požadovanú hrúbku mletia. Ideálne je ak sú z nehrdzavejúcej ocele alebo antikoru. Napríklad aj na spomínané pasírovanie či mletie orechov alebo maku. Na strúhanie či pasírovanie sú vítaným príslušenstvom takisto aj tzv. slimáky (šneky), ktoré rotujú v hlavici prístroja. Príslušenstvom je napríklad aj plnička črievok, respektíve rúrka na plnenie čriev klobás.

Hmotnosť a hlučnosť mlynčeka

Pre gazdinky je určite podstatným parametrom aj hmotnosť takejto „mašinky.“ Tá je pomerne rôznorodá. Záleží takisto od použitých materiálov. Zvyčajne ide vždy o kombináciu plastu a kovu. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 3 – 8 kg. Hmotnosť ovplyvňuje takisto aj výkon elektromotora. Hlučnosť je ovplyvnená predovšetkým príkonom. Dnešné moderné mlynčeky sa však už príliš veľkým hlukom nevyznačujú.

Top 5 elektrických mlynčekov na mäso

ETA Ambo 2075

Mlynček ETA Ambo ponúka elektromotor s príkonom 1 300 W. Prioritne je určený na mletie mäsa avšak vďaka výmenným nástavcom je vhodný napríklad aj na strúhanie a mletie zeleniny, mletie syra či pečiva. Milovníkov domácich klobások a jaterníc poteší pribalený nadstavec na plnenie údenín.

Mlynček má vo výbave aj 3 druhy matríc, ktorými môžete ovplyvňovať hrúbku mletia. Rýchlosť mletia uvádza výrobca na úrovni 2 000 g/min. Prístroj je určený aj na tvarovanie cestovín (po dokúpení potrebných nástavcov). Cena je približne 87 €.

možnosť strúhania zeleniny, syra a prípravy cukroviniek
plnenie údenárských produktov (jaternice, klobásy …)
priehradka na kábel
možnosť dokúpiť ďalšie príslušenstvo

trošku hlučnejší


Gorenje MG2000SJE

Mlynček na mäso, ktorý váži niečo okolo 5,5 kg. Ponúka výkon až 2 000 W. Rýchlosť mletia je 2 200 g/min. K mletiu mäsa ponúka až 4 kotúče (matrice) na mäso. Pričom dva sú určené na mletie mäsa, dva na plnenie klobás a takisto sú tu tri nástavce na strúhanie zeleniny. Nechýba ani spätný chod.

Tento model tak možno označiť za multifunkčného pomocníka v kuchyni, s ktorým môžete mlieť, strúhať či pasírovať. Cena je na úrovni 129 €.

kapacita mletia 2,2 kg / min
celokovový plášť
2 nástavce pre prípravu klobás
v balení nástavec na strúhanie a odšťavovač

zápory sme nenašli


Bosch ProPower MFW68660

Model ProPower sa vyznačuje predovšetkým vysokým výkonom až na úrovni 2 200 W. Rýchlosť mletia tak dosahuje hodnotu až 4 300 g/minSpätný chod je tak pri takomto výkone úplnou samozrejmosťou. Výhodou je aj príslušenstvo pre lisovanie ovocia, nástavec na klobásy, nástavec na kebbe, mletie zeleniny alebo 4 nástavce pre mletie mäsa podľa toho, akú hrubosť potrebujete.

Prístroj je takisto veľmi stabilný i keď hmotnosť 6,4 kg je pomerne vysoká. Jeho konštrukcia je ľahko zložiteľná a prístroj sa jednoducho umýva vďaka rýchlej demontáži. Kvalitný mlynček značky Bosch vás bude stáť približne 149 €.

rýchlosť mletia 4,3 kg/min
integrovaný systém uloženia príslušenstva
veľký plniaci otvor
bohaté príslušenstvo
vysoká stabilita

vyššia hmotnosť


Kenwood Pro 2000 MG700

Zákazníkmi veľmi pozitívne hodnotený model. Príkon 2 000 W zabezpečuje rýchlosť mletia až 3 000 g/min. Konštrukcia je z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a antikoru. Hoci sa to odráža na hmotnosti, ktorá je až 7,3 kg.

Prístroj má veľmi tichý chod. Samozrejme, prístroj disponuje aj spätným chodom. Na mletie mäsa máte k dispozícii až 3 matrice s rôznou hrúbkou mletia. Nechýba ani nástavec na plnenie klobás a nástavec na kebbe (mäsové guľky). Cena tohto mlynčeka na mäso je približne 185 €.

rýchlosť mletia 3 kg/min
celokovový model
stabilná konštrukcia
2 rýchlosti mletia

vyššia hmotnosť
vyššia cena
bez lisu na ovocie


Zelmer ZMM4080W

Zástupca značky Zelmer sa hlási výkonom 1 900 W a predovšetkým svojou malou veľkosťou upúta množstvo záujemcov. Takisto však upúta jeho mlecí výkon 2 500 g/min. Avšak nízka hmotnosť môže byť na úkor plastovej konštrukcie.

Pre mletie mäsa však mlynček ponúka 3 nerezové nástavce. Rovnako tak nerezová je aj hlavica. Pre mletie či strúhanie zeleniny je potrebné zakúpiť príslušenstvo. Zelmer zaujme nízkou cenou na hranici 70 €.

lacnejší mlynček pre nenáročných
rýchlosť mletia 2,5 kg / min
kvalitná značka

nízky príkon
v balení len základné príslušenstvo
plastové telo


TOP 5 ručných mlynčekov na mäso

Tescoma Handy

Dizajnovo ho možno označiť za mechanický mlynček 21. storočia. Nepotrebujete elektrickú zásuvku a vďaka svojej energii zomeliete takmer všetko od mäsa, orechov, zeleniny až po syr či pečivo. Mlynček je vyrobený z tvrdeného plastu a k upevneniu sa používa veľká prísavka, čo poteší gazdinky, pretože ušetria svoju kuchynskú linku od škrabancov.

Zaujímavosťou je transparentné hrdlo mlynčeka, kde vidíte, čo prechádza samotným mlynčekom. Váži necelý kilogram a dokúpiť k nemu môžete aj rôzne príslušenstvo, napríklad aj plničku klobás. Cena tohto moderného mlynčeka je približne 30 €.

4 bubnové strúhadlá
jednoduchá výmena strúhadiel
výhodná cena
vtláčadlo pre bezpečnú manipuláciu

uchytenie mlynčeka prísavkou


Banquet Culinaria v.5

Teraz ste zrejme spozorovali mlynček, ktorý mala vaša babka a možno aj prababka. Výrobca Banquet sa zameral na retro dizajn, ktorý pozná zrejme každý. Na funkčnosť takýchto strojčekov nedá dopustiť nejedna gazdinka.

Mlynček je skladný a ponúka klasické upevnenie skrutkou. Veľkosť plniaceho otvoru je 5,15 cm, čo značí veľkosť mlynčeka číslom 5. Konštrukcia je z klasickej zliatiny, ktorá je odolná a váži približne 2 kg. Cena mlynčeka je približne 13 €.

nezničiteľný klasický mlynček
upevnenie pomocou skrutky
skvelá cena

nie je vhodný do umývačky riadu


Perfect Home 80021 v. 10

Opäť ďalší z rady ručných mlynčekov, ktorý je vyrobený z pevnej železnej zliatiny. Veľkosť otvoru je tentokrát okolo 10 cm, takže označený je číslo 10.

Pripevniť ho možno opäť klasickou skrutkou na linku alebo stôl. Približná cena tohto mlynčeka je 11 €.

pevný a odolný model
jednoduché zloženie a používanie

vyššia hmotnosť


Orion nerezový mlynček na mäso

Mlynček od českého výrobcu sa vyznačuje kvalitnou nerezovou konštrukciou. Mlynček zvládne mletie akéhokoľvek druhu mäsa. Tento konkrétny model má veľkosť 8.

Váha je približne 2 kg. Upevnenie prebieha klasicky za pomoci upevňovacej skrutky. Približná cena je 17€.

kvalitný model
osvedčená značka
pripevnenie pomocou otočnej skrutky

mierne vyššia cena oproti konkurencií


Kela mlynček na mäso v.5

Ručný mlynček na mäso vyrobený z kvalitnej liatiny s upevnením so skrutkou o linku. Mlynček má označenie veľkosti č. 5.

Takisto je mlynček skladný a disponuje odnímateľnou drevenou rukoväťou. Cena mlynčeka Kela je približne 41 €.

odolné liatinové telo
nižšia hmotnosť
nemecký výrobca

vyššia cena


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 06.07.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie AKU nožnice na živý plot. Pozrite si recenzie a test Najlepšie AKU nožnice na živý plot. Pozrite si recenzie a test

Nožnice na živý plot sú povinnou výbavou každého, kto má v záhrade či okolo domu vysadený živý plot. Niekto používa elektrické, benzínové a niekto práve aku nožnice. Ktoré sú tie...

Najlepšie drony s kamerou - Recenzie a test dronov poradia, ako vybrať Najlepšie drony s kamerou - Recenzie a test dronov poradia, ako vybrať

Drony s kamerou, na pretekanie alebo drony na hranie. Každý si nájde to svoje. Preto skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu drona, zistite si tie najzákladnejšie parametre. My vám prezradíme...

Najlepší výrobník sódy je SodaStream Najlepší výrobník sódy je SodaStream

Pamätáte si na sklenenú fľašu na sódu, ktorá bola chránená postriebreným drôtom? Výrobníky sódy prešli naozaj dlhú cestu... Slovenským aktuálne domácnostiam kraľuje Soda Stream a my vám...


Pridať komentár