Čím zatepľovať dom? Zorientujte sa medzi jednotlivými materiálmi

Plánujete rekonštrukciu svojho príbytku v podobe zateplenia? V tom prípade by ste mali vedieť, že trh ponúka viacero možností ako zatepliť dom.

Zatepľovanie domu

Viete sa orientovať medzi všetkými dostupnými možnosťami? Materiálov je relatívne dosť, v našom clánku vám tepelno izolačné materiály predstavíme.

Čo nám zateplenie domu ponúka?

Než sa dostaneme k samotným izolačným materiálom, priblížme si zatepľovanie ako také. Čo nám ponúka a aké výhody so sebou táto rekonštrukcia prináša? Zatepľovanie domov a bytov je čoraz viac populárne. Niet sa čomu čudovať, hoci sa počiatočné náklady môžu zdať vyššie, tak z dlhodobého hľadiska sa jedná o dobrú investíciu.

Hlavným dôvodom, prečo zatepľovať je eliminácia tepelných strát počas zimy. To priamo korešponduje s predošlou poznámkou, že zatepľovanie je finančne výhodné. Tým, že znižujeme tepelné straty, znižujeme aj spotrebovanú energiu na vykurovanie, čo bude mať v dlhodobom merítku pozitívny vplyv na našu peňaženku.

Ako najlepšie zatepliť?

A aj keď sa to nezdá, aj počas leta sú tepelné izolácie prospešné. Ako? Počas teplých dní slúžia tieto materiály ako ochrana voči vysokým teplotám a interiér vášho domu sa prehrieva oveľa menej. Vďaka tomu nie ste nutení investovať do drahých klimatizačných či iných chladiacich zariadení.

O izolačných materiáloch...

Do zatepľovacích systémov sa využíva viacero druhov materiálov, no medzi najrozšírenejšie patrí polystyrén a minerálna vlna. Ako postupovať pri výbere vhodného materiálu?

Dôležité je poznať jeho vlastnosti. Najviac nás, pochopiteľne, zaujímajú tepelnoizolačné vlastnosti. Tie sú vyjadrené veličinou súčiniteľ tepelnej vodivosti. Čím menšia je táto hodnota, tým lepšie, pretože materiál prepúšťa menej tepla. V lete sú zase dôležité vlastnosti ako merná kapacita či objemová hmotnosť, ktoré zabraňujú prílišnému prehrievaniu.

Ďalej môžeme investovať do tepelnoizolačných materiálov, ktoré sú odolné voči požiarom alebo zlepšujú akustiku miestnosti. Je rozdiel či zatepľujete podkrovie alebo fasády. O kvalite zatepľovacieho systému rozhodujú tiež použité lepidlá, penetrácia povrchu, stierkovacia zmes alebo finálna výstuž.

Polystyrén

Na zatepľovanie sa používa špeciálny druh polystyrénu, ktorý je vyrobený z ropy a ide o najrozšírenejší materiál. 

Výhody a nevýhody

Obľube sa teší najmä vďaka svojej nízkej objemovej hmotnosti, jednoduchej manipulácii a opracovateľnosti a rolu zohráva aj cenová dostupnosť. Taktiež má nízku nasiakavosť a je 100% recyklovateľný, tým pádom ekologický.

Zatepľovanie domu polystyrénom

Medzi nevýhody patria zlé akustické vlastnosti a okrem toho zle reaguje na vlhkosť, keďže má nižšiu priepustnosť vody, respektíve vodnej pary. Kvôli tomu môže dôjsť k vzniku plesní. Pri rezaní sa môže polystyrén drobiť, a preto je nutné využívať elektrickú rezačku. Pri aplikácii dodržujte predpísané množstvo a ďalšie normy, keďže polystyrén môže vylučovať organické zlúčeniny.

Použitie a delenie

Najčastejšie sa využíva v zatepľovacích systémoch plochých striech, no s tým, že neponúka ochranu proti požiaru. Nevadia mu nové stavby, ani staršie budovy. Používa sa v rámci rodinných domov, bytov ale aj pri priemyselných budovách, rovnako na zateplenie fasád a aj podláh.

Na trhu sa stretnete s epoxidovými polystyrénom a extrudovaným, v skrátkach EPS a XPS. EPS je rozšírenejší typ a jeho vlastnosti a použitie prakticky korešpondujú s predošlými riadkami. Extrudovaný polystyrénu sa využíva na miestach, kde by klasický EPS nestačil. Príkladom sú spodné stavby alebo základy domov, keďže je odolný voči tlaku a vlhkosti.

Minerálna vlna

Minerálnu vlnu rozdeľujeme do dvoch kategórií:

  • Sklená minerálna vlna: Vyrába sa z kremíka a drveného recyklovaného skla. Oproti polystyrénu je paropriepustná, vďaka čomu sa vlhkosť nedrží v miestnosti a nevytvárajú sa tak plesne. Ďalším plusom je, že poskytuje lepšiu ochranu pred požiarmi. Používa sa na izoláciu šikmých striech, stropov, ale aj na fasády a vnútorné steny. Je mäkká, elastická, a preto sa dodáva v zrolovanom stave.

Zatepľovanie domu vlnou

  • Kamenná (čadičová) minerálna vlna: Rozdiel v porovnaní so sklenou vlnou spočíva hneď vo výrobnom základe, ktorým je v tomto prípade čadič. Udržiava si svoj objem a tvar aj pri teplotných výkývoch. Zároveň si lepšie udržuje hrúbku v porovnaní so sklenou vlnou. Jej hustota môže byť vyššia až desaťnásobne, preto sa používa aj v zaťažovaných systémoch. V rámci domov nájde uplatnenie pri fasádach a priečkach.

Tepelnoizolačná omietka

Na trhu je tento produkt pomerne nový, no vďaka svojim vlastnostiam sa rýchlo dostáva do popredia. Omietky sú trvácne, prepúšťajú vodné pary, dobre odvádzajú vlhkosť a aplikujú sa priamo na múry, bez tepelných mostov. Všeobecne sa za asi najlepšie tepelnoizolačné omietky považujú omietky HFR-TS.

Určené sú na fasádne izolácie do interiérov aj exteriérov a dá sa nimi pracovať na rozličných podkladoch - tehly, betón, železobetón, drevo alebo kov. Poradia si aj s jednoduchými, aj zložitými tvarmi. Vytvárajú priedušnú vrstvu, sú odolné voči plesniam, hubám a iným škodcom.

Tepelno izolačná omietka

Ekologické a alternatívne izolácie

Okrem týchto typov sa na trhu pohybujú aj ekologické izolácie a ďalšie alternatívne druhy. Ovčia vlna slúži ako tepelná aj akustická izolácia a udržuje v miestnosti dobrý vzduch, keďže pohlcuje vlhkosť. Môžeme ju označiť za čističku vzduchu. Nevýhodou je komplikovanejšia aplikácia, nutnosť chemickej úpravy pre odolnosť voči škodcom a vyššia cena. Využíva sa napríklad na salašoch či kolibách.

No a na záver tu máme jeden netradičný izolačný materiál, ktorý uvádzame skôr ako zaujímavosť. Je ním slama. Má veľmi dobre izolačné i akustické vlastnosti, práca s ňou je síce náročnejšia, no za to je cenovo dostupná a využiteľná v rámci striech, podláh alebo ako samotná konštrukcia.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 16.09.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia teplovzdušná pištoľ? Bosch, Parkside alebo Patriot Najlepšia teplovzdušná pištoľ? Bosch, Parkside alebo Patriot

Teplovzdušná pištoľ je šikovným pomocníkom v domácnosti alebo v dielňach. Slúži na odstraňovanie starej farby, lakov či polepov. Ak sa rozhodnete pre jej kúpu, tak by ste vo výbere mali...

Ako vymeniť zámku vo dverách? Ako vymeniť fabku bez kľúča? Ako vymeniť zámku vo dverách? Ako vymeniť fabku bez kľúča?

Pokazená zámka vo dverách je problém. O tom niet pochýb. Komplikácia s vložkou vo dverách dokáže narobiť poriadne vrásky. Myslíte, že okamžite je to práca pre zámočníka? Ako vymeniť...

Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad

Plánujete obkladať kuchyňu, kúpeľňu alebo inú miestnosť? V tom prípade by ste rozhodne nemali podceniť výber škárovacej hmoty. Poradíme vám, ako si správne vybrať škárovaciu maltu tak,...