1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Čím zatepľovať dom? Zorientujte sa medzi jednotlivými materiálmi

Plánujete rekonštrukciu svojho príbytku v podobe zateplenia? V tom prípade by ste mali vedieť, že trh ponúka viacero možností ako zatepliť dom.

Zatepľovanie domu

Viete sa orientovať medzi všetkými dostupnými možnosťami? Materiálov je relatívne dosť, v našom clánku vám tepelno izolačné materiály predstavíme.

Čo nám zateplenie domu ponúka?

Než sa dostaneme k samotným izolačným materiálom, priblížme si zatepľovanie ako také. Čo nám ponúka a aké výhody so sebou táto rekonštrukcia prináša? Zatepľovanie domov a bytov je čoraz viac populárne. Niet sa čomu čudovať, hoci sa počiatočné náklady môžu zdať vyššie, tak z dlhodobého hľadiska sa jedná o dobrú investíciu.

Hlavným dôvodom, prečo zatepľovať je eliminácia tepelných strát počas zimy. To priamo korešponduje s predošlou poznámkou, že zatepľovanie je finančne výhodné. Tým, že znižujeme tepelné straty, znižujeme aj spotrebovanú energiu na vykurovanie, čo bude mať v dlhodobom merítku pozitívny vplyv na našu peňaženku.

Ako najlepšie zatepliť?

A aj keď sa to nezdá, aj počas leta sú tepelné izolácie prospešné. Ako? Počas teplých dní slúžia tieto materiály ako ochrana voči vysokým teplotám a interiér vášho domu sa prehrieva oveľa menej. Vďaka tomu nie ste nutení investovať do drahých klimatizačných či iných chladiacich zariadení.

O izolačných materiáloch...

Do zatepľovacích systémov sa využíva viacero druhov materiálov, no medzi najrozšírenejšie patrí polystyrén a minerálna vlna. Ako postupovať pri výbere vhodného materiálu?

Dôležité je poznať jeho vlastnosti. Najviac nás, pochopiteľne, zaujímajú tepelnoizolačné vlastnosti. Tie sú vyjadrené veličinou súčiniteľ tepelnej vodivosti. Čím menšia je táto hodnota, tým lepšie, pretože materiál prepúšťa menej tepla. V lete sú zase dôležité vlastnosti ako merná kapacita či objemová hmotnosť, ktoré zabraňujú prílišnému prehrievaniu.

Ďalej môžeme investovať do tepelnoizolačných materiálov, ktoré sú odolné voči požiarom alebo zlepšujú akustiku miestnosti. Je rozdiel či zatepľujete podkrovie alebo fasády. O kvalite zatepľovacieho systému rozhodujú tiež použité lepidlá, penetrácia povrchu, stierkovacia zmes alebo finálna výstuž.

Polystyrén

Na zatepľovanie sa používa špeciálny druh polystyrénu, ktorý je vyrobený z ropy a ide o najrozšírenejší materiál. 

Výhody a nevýhody

Obľube sa teší najmä vďaka svojej nízkej objemovej hmotnosti, jednoduchej manipulácii a opracovateľnosti a rolu zohráva aj cenová dostupnosť. Taktiež má nízku nasiakavosť a je 100% recyklovateľný, tým pádom ekologický.

Zatepľovanie domu polystyrénom

Medzi nevýhody patria zlé akustické vlastnosti a okrem toho zle reaguje na vlhkosť, keďže má nižšiu priepustnosť vody, respektíve vodnej pary. Kvôli tomu môže dôjsť k vzniku plesní. Pri rezaní sa môže polystyrén drobiť, a preto je nutné využívať elektrickú rezačku. Pri aplikácii dodržujte predpísané množstvo a ďalšie normy, keďže polystyrén môže vylučovať organické zlúčeniny.

Použitie a delenie

Najčastejšie sa využíva v zatepľovacích systémoch plochých striech, no s tým, že neponúka ochranu proti požiaru. Nevadia mu nové stavby, ani staršie budovy. Používa sa v rámci rodinných domov, bytov ale aj pri priemyselných budovách, rovnako na zateplenie fasád a aj podláh.

Na trhu sa stretnete s epoxidovými polystyrénom a extrudovaným, v skrátkach EPS a XPS. EPS je rozšírenejší typ a jeho vlastnosti a použitie prakticky korešpondujú s predošlými riadkami. Extrudovaný polystyrénu sa využíva na miestach, kde by klasický EPS nestačil. Príkladom sú spodné stavby alebo základy domov, keďže je odolný voči tlaku a vlhkosti.

Minerálna vlna

Minerálnu vlnu rozdeľujeme do dvoch kategórií:

  • Sklená minerálna vlna: Vyrába sa z kremíka a drveného recyklovaného skla. Oproti polystyrénu je paropriepustná, vďaka čomu sa vlhkosť nedrží v miestnosti a nevytvárajú sa tak plesne. Ďalším plusom je, že poskytuje lepšiu ochranu pred požiarmi. Používa sa na izoláciu šikmých striech, stropov, ale aj na fasády a vnútorné steny. Je mäkká, elastická, a preto sa dodáva v zrolovanom stave.

Zatepľovanie domu vlnou

  • Kamenná (čadičová) minerálna vlna: Rozdiel v porovnaní so sklenou vlnou spočíva hneď vo výrobnom základe, ktorým je v tomto prípade čadič. Udržiava si svoj objem a tvar aj pri teplotných výkývoch. Zároveň si lepšie udržuje hrúbku v porovnaní so sklenou vlnou. Jej hustota môže byť vyššia až desaťnásobne, preto sa používa aj v zaťažovaných systémoch. V rámci domov nájde uplatnenie pri fasádach a priečkach.

Tepelnoizolačná omietka

Na trhu je tento produkt pomerne nový, no vďaka svojim vlastnostiam sa rýchlo dostáva do popredia. Omietky sú trvácne, prepúšťajú vodné pary, dobre odvádzajú vlhkosť a aplikujú sa priamo na múry, bez tepelných mostov. Všeobecne sa za asi najlepšie tepelnoizolačné omietky považujú omietky HFR-TS.

Určené sú na fasádne izolácie do interiérov aj exteriérov a dá sa nimi pracovať na rozličných podkladoch - tehly, betón, železobetón, drevo alebo kov. Poradia si aj s jednoduchými, aj zložitými tvarmi. Vytvárajú priedušnú vrstvu, sú odolné voči plesniam, hubám a iným škodcom.

Tepelno izolačná omietka

Ekologické a alternatívne izolácie

Okrem týchto typov sa na trhu pohybujú aj ekologické izolácie a ďalšie alternatívne druhy. Ovčia vlna slúži ako tepelná aj akustická izolácia a udržuje v miestnosti dobrý vzduch, keďže pohlcuje vlhkosť. Môžeme ju označiť za čističku vzduchu. Nevýhodou je komplikovanejšia aplikácia, nutnosť chemickej úpravy pre odolnosť voči škodcom a vyššia cena. Využíva sa napríklad na salašoch či kolibách.

No a na záver tu máme jeden netradičný izolačný materiál, ktorý uvádzame skôr ako zaujímavosť. Je ním slama. Má veľmi dobre izolačné i akustické vlastnosti, práca s ňou je síce náročnejšia, no za to je cenovo dostupná a využiteľná v rámci striech, podláh alebo ako samotná konštrukcia.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 16.09.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou

Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek? Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú krásu. Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom...

Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku

Jeseň je tu a zima sa blíži. Pripravte svoju záhradu a celý exteriér domu na toto obdobie. Aby ste na nič nezabudli, urobili sme zoznam činností, ktorý vám pomôže zvládnúť všetko...