Ako vybrať najlepší Penny board? Chcete originál alebo lacnejšiu alternatívu

Pennyboardy sa vďaka svojim malým rozmerom tešia veľkej obľube najmä u detí či začiatočníkov. 

Najlepší pennyboard pre deti

To, ako pristupovať k tomuto produktu a čo je dôležité sledovať pri výbere vám prezradia nasledujúce tipy.

Obľúbené pennyboardy

Pennyboard a jeho výhody/nevýhody?

Pennyboard je zmenšená verzia longboardu, obvykle je doska vyrobená z plastu, no predávajú sa aj drevené verzie. Kompaktnosť zabezpečuje dobrú ovládateľnosť a tým pádom je vhodný pre začínajúcich jazdcov alebo pre deti. Kolieska sú gumové a tiché a je to ideálny "parťák" do rušného mestského prostredia. Výrobcovia si dávajú záležať aj na štýlovom dizajne. Široký výber farieb a unikátny vzhľad robí z pennyboardu aj veľmi pekný módny doplnok, ktorý si so sebou môžete vziať aj v batohu. Dokonca sa vyrábajú aj modely s LED podsvietením či rôznou potlačou.

Kvalitný pennyboard

Nevýhodou môže byť nižšia nosnosť. Pochopiteľne, ak vyzdvihujeme malé rozmery, tak s tým ide ruka v ruke znížená nosnosť, ktorá vo svojich maximálnych hodnotách dosahuje 100 kg. Ak však kupujete pre deti, tak by tento faktor nemal byť problémom.

Optimálna dĺžka pennyboardu

  • Kratšie dosky - 22"/56 cm: Ovládanie kratších pennyboardov je citlivejšie a ak ste len začiatočník, tak pri vyšších rýchlostiach môžete ľahko stratiť stabilitu. Sú vhodné pre ľudí s menšou postavou a pre tých, ktorí si užívajú rýchlu jazdu a neboja sa vyskúšať si aj nejaké tie triky. Výhodou je aj ich skladnosť.
  • Dlhšie dosky - 27"/71 cm: Pre tých, ktorí preferujú stabilnú jazdu a väčší priestor pre nohy je tu predĺžená verzia pennyboardu. Ako sme už naznačili, tak je vhodný pre vyššie osoby alebo pre začiatočníkov v oblasti skateboardingu, keďže ponúka väčšiu rovnováhu.

Ako je to s kolieskami?

Aj kolieska majú nemalý vplyv na celkovú kvalitu jazdenia. Ideálne je, ak sú čo najväčšie. Veľké kolieska sú rýchlejšie, lepšie prekonávajú nerovnosti terénu a tým pádom sú aj stabilnejšie. Na druhej strane, ich rozjazd je o niečo pomalší. Väčšie kolieska však zvyšujú aj samotnú cenu pennyboardu. Ak majú byť kolieska kvalitné, tak by mali byť z polyuretánu. Určite sa vyhnite nekvalitným plastovým kolieskám. Materiál následne ovplyvňuje aj ďalší parameter - tvrdosť.

Kolieska pennyboardu

Mäkké kolieska majú lepšie priľnavosť, dobre tlmia nerovnosti, no sú náchylné na ostré kamienky a rýchlejšie sa opotrebujú. Tvrdé kolieska, nad 80 A, sú vhodné na drsnejšiu a hlavne rýchlejšiu jazdu.

Ložisko len z chrómovej ocele

S kolieskami úzko súvisia aj ložiská, ktoré ovplyvňujú to, ako dobre sa budú kolieska točiť. Ich prevedenie a kvalita sa vyjadruje pomocou ABEC a následne sa pripája číslovka od 1 do 15. Čím väčšie číslo, tým by mala byť aj vyššia presnosť a rýchosť. Ideálne ja začínať aspoň u ABEC-5.

Pennyboard pre deti

Toto značenie však nie je úplne presné a oveľa dôležitejší je materiál ložiska. Tu by ste mali výhradne hľadať chrómovú oceľ a nie lacnejšiu alternatívu v podobe uhlíkovej ocele. Čistenie ložísk nie je potrebné, no mali by sa meniť už pri prvých náznakoch poškodenia.

Cena pennyboardov - oplatí sa priplatiť

Rôzne časti pennyboardu môžu byť zostrojené buď z kvalitných materiálov, ktoré sú drahšie, alebo z lacnejších alternatív, ktoré sa môžu veľmi rýchlo poškodiť. Práve preto odporúčame trochu si priplatiť a mať tak väčšiu istotu, že pennyboard skutočne vydrží. Cenový interval sa u bežných druhov pohybuje približne v rozmedzí od 20 do 40€. To nie je až taká veľká čiastka a ak chcete urobiť radosť sebe alebo niekomu inému, tak radšej hľaďte na tie drahšie výrobky.

Obľúbené pennyboardy

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 13.02.2019
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Slackline - čo to je? Cena výbavy je nízka. Vhodné aj pre deti Slackline - čo to je? Cena výbavy je nízka. Vhodné aj pre deti

Slackline má niekoľko disciplín a môže ho skúsiť každý, kto si chce zlepšiť koordináciu a posilniť malé svalové skupiny, ktoré telu pomáhajú udržiavať rovnováhu. Poradíme vám, ako na to.

Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse Bežecký pás na chudnutie a 4 ďalšie dôvody, prečo cvičiť na bežeckom páse

Chcete zapracovať na svojej postave alebo kondícii? Beh je výborným spôsobom na to, ako sa dostať do formy. Počasie môže behanie dosť skomplikovať, no bežecký pás poslúži ako skvelá...

Aká fitness trampolína na cvičenie doma a jumping je najlepšia? Aká fitness trampolína na cvičenie doma a jumping je najlepšia?

Ako si vybrať správnu fitness trampolínu na jumping? Prináša jumping ako druh cvičenia skutočné výsledky? Dá sa takto účinne schudnúť? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.