Ako vybrať najlepší Penny board? Chcete originál alebo lacnejšiu alternatívu

Pennyboardy sa vďaka svojim malým rozmerom tešia veľkej obľube najmä u detí či začiatočníkov. 

Najlepší pennyboard pre deti

To, ako pristupovať k tomuto produktu a čo je dôležité sledovať pri výbere vám prezradia nasledujúce tipy.

Obľúbené pennyboardy


Pennyboard a jeho výhody/nevýhody?

Pennyboard je zmenšená verzia longboardu, obvykle je doska vyrobená z plastu, no predávajú sa aj drevené verzie. Kompaktnosť zabezpečuje dobrú ovládateľnosť a tým pádom je vhodný pre začínajúcich jazdcov alebo pre deti. Kolieska sú gumové a tiché a je to ideálny "parťák" do rušného mestského prostredia. Výrobcovia si dávajú záležať aj na štýlovom dizajne. Široký výber farieb a unikátny vzhľad robí z pennyboardu aj veľmi pekný módny doplnok, ktorý si so sebou môžete vziať aj v batohu. Dokonca sa vyrábajú aj modely s LED podsvietením či rôznou potlačou.

Kvalitný pennyboard

Nevýhodou môže byť nižšia nosnosť. Pochopiteľne, ak vyzdvihujeme malé rozmery, tak s tým ide ruka v ruke znížená nosnosť, ktorá vo svojich maximálnych hodnotách dosahuje 100 kg. Ak však kupujete pre deti, tak by tento faktor nemal byť problémom.

Optimálna dĺžka pennyboardu

  • Kratšie dosky - 22"/56 cm: Ovládanie kratších pennyboardov je citlivejšie a ak ste len začiatočník, tak pri vyšších rýchlostiach môžete ľahko stratiť stabilitu. Sú vhodné pre ľudí s menšou postavou a pre tých, ktorí si užívajú rýchlu jazdu a neboja sa vyskúšať si aj nejaké tie triky. Výhodou je aj ich skladnosť.
  • Dlhšie dosky - 27"/71 cm: Pre tých, ktorí preferujú stabilnú jazdu a väčší priestor pre nohy je tu predĺžená verzia pennyboardu. Ako sme už naznačili, tak je vhodný pre vyššie osoby alebo pre začiatočníkov v oblasti skateboardingu, keďže ponúka väčšiu rovnováhu.

Ako je to s kolieskami?

Aj kolieska majú nemalý vplyv na celkovú kvalitu jazdenia. Ideálne je, ak sú čo najväčšie. Veľké kolieska sú rýchlejšie, lepšie prekonávajú nerovnosti terénu a tým pádom sú aj stabilnejšie. Na druhej strane, ich rozjazd je o niečo pomalší. Väčšie kolieska však zvyšujú aj samotnú cenu pennyboardu.

Ak majú byť kolieska kvalitné, tak by mali byť z polyuretánu. Určite sa vyhnite nekvalitným plastovým kolieskám. Materiál následne ovplyvňuje aj ďalší parameter - tvrdosť.

Kolieska pennyboardu

Mäkké kolieska majú lepšie priľnavosť, dobre tlmia nerovnosti, no sú náchylné na ostré kamienky a rýchlejšie sa opotrebujú. Tvrdé kolieska, nad 80 A, sú vhodné na drsnejšiu a hlavne rýchlejšiu jazdu.

Vyberáme z nášho katalógu

Ložisko len z chrómovej ocele

S kolieskami úzko súvisia aj ložiská, ktoré ovplyvňujú to, ako dobre sa budú kolieska točiť. Ich prevedenie a kvalita sa vyjadruje pomocou ABEC a následne sa pripája číslovka od 1 do 15. Čím väčšie číslo, tým by mala byť aj vyššia presnosť a rýchosť. Ideálne ja začínať aspoň u ABEC-5.

Pennyboard pre deti

Toto značenie však nie je úplne presné a oveľa dôležitejší je materiál ložiska. Tu by ste mali výhradne hľadať chrómovú oceľ a nie lacnejšiu alternatívu v podobe uhlíkovej ocele. Čistenie ložísk nie je potrebné, no mali by sa meniť už pri prvých náznakoch poškodenia.

Cena pennyboardov - oplatí sa priplatiť

Rôzne časti pennyboardu môžu byť zostrojené buď z kvalitných materiálov, ktoré sú drahšie, alebo z lacnejších alternatív, ktoré sa môžu veľmi rýchlo poškodiť. Práve preto odporúčame trochu si priplatiť a mať tak väčšiu istotu, že pennyboard skutočne vydrží. Cenový interval sa u bežných druhov pohybuje približne v rozmedzí od 20 do 40€. To nie je až taká veľká čiastka a ak chcete urobiť radosť sebe alebo niekomu inému, tak radšej hľaďte na tie drahšie výrobky.

Najčastejšie otázky o pennyboardoch

Ako vybrať správnu dĺžku pennyboardu pre začiatočníka?

Pre začiatočníkov je ideálna dĺžka približne 22 až 27 palcov (56-68 cm) a šírka okolo 6 až 7 palcov (15-18 cm).

Ako sa správne učiť jazdiť na pennyboarde?

Vyberte si rovnú a hladkú plochu (parkovisko alebo chodník). Postavte sa na pennyboard nohami na šírku ramien. Pomaly sa odrazte a pokúste sa udržiavať rovnováhu. Brzdenie a zatáčanie si vyžaduje trochu skúseností, ale po nejakom čase sa dá dobre natrénovať.

Hlavné ozdiely medzi pennyboardom a skateboardom?

Pennyboardy sú menšie, kompaktnejšie. Majú svoj charakteristický tvar. Vyrábajú sa najmä z plastu, nájdu sa však aj drevené modely. Skateboardy sú väčšie a často majú drevenú konštrukciu.

Ako vykonávať pravidelnú údržbu pennyboardu?

Pravidelne čistite ložiská kolies. Premažte ich špeciálnym olejom alebo mazivom. Skrutky a matice musia byť vždy dobre utiahnuté. V prípade poškodenia či výraznejšieho opotrebenia kolies neváhajte s ich výmenou.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

05/08/2021 08:44
Michal

Syn používa Penny Classic 27, ktorý si vybral v internetovom obchode na základe pekného dizajnu a dobrého popisu produktu. S produktom je spokojný a často ho používa. Doska má rozmery tak akurát, aby sa na nej pohodlne stálo. Kolieska sú tiež fajn, rýchlo sa otáčajú a nedrhnú, čo je pre pohodlnú a plynulú jazdu podstatné. Tento board má skvelé a kvalitné spracovanie, je ľahký a teda sa ľahko prenáša na potrebné miesto. Čo sa týka vyhotovenia, nemám mu čo vytknúť. Som rád, že syn je spokojný a neľutujem, že som za "túto hračku" vyhodil toľko peňazí. :-) Ak hľadáte vhodný penny board, tento je na úrovni a odporúčam ho.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...Publikované dňa: 13.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...