Aký sprchový záves – textilný, so závažím, na mieru? Výhody a nevýhody sprchových závesov

Sprchové kúty či vane so závesom sú populárne – záves je nielen lacnou alternatívou zásteny, ale zároveň môže byť výrazným dekoratívnym prvkom. Dnes už výber sprchového závesu nie je obmedzený len na lacné plastové závesy, ale možno si vybrať z pestrofarebných i vzorovaných textilných sprchových závesov či závesov z ekologických materiálov.

Aký sprchový záves?

Pri kúpe sprchového závesu sa treba zamyslieť aj nad inými kritériami než vzhľadom, preto si v nasledujúcich riadkoch o nich povieme viac.

Sprchové závesy do každej kúpeľne

Prečo siahnuť po sprchovom závese

Sprchové závesy nie sú prežitkom – v našich kúpeľniach majú nezastupiteľné miesto. Aj keď v sprchových kútoch ich začínajú striedať priehľadné dvere, závesy majú stále svoje opodstatnenie, a to z niekoľkých dôvodov.

 1. Sú cenovo výhodnejšie – Prerábate kúpeľňu a neviete sa rozhodnúť medzi sprchovým závesom a dverami? Pozrite sa na ekonomický aspekt. Sprchové závesy sú omnoho menej nákladné, vďaka čomu si ich budete môcť dovoliť aj s menším rozpočtom.
 2. Sú výrazným dekoratívnym prvkom – Sprchové závesy predstavujú pomerne veľkú plochu, vďaka čomu sú v kúpeľni dôležitým prvkom interiérového dizajnu. Vďaka farbám a vzorom dokážu dotvoriť štýl kúpeľne, a ak vás už momentálny záves omrzí, za pomerne nízku cenu si môžete zakúpiť nový.
 3. Kúpeľni dodajú jemný vzhľad – Kúpeľňa väčšinou pôsobí veľmi chladno a "tvrdo", všetko je vykachličkované, z pevných materiálov. Práve kúpeľňový záves jej dodá jemnosť, pocit tepla a pohodlia. Môže ladiť aj s osuškami a uterákmi a vytvoriť tak dokonalú atmosféru domova.
 4. Montáž zvládnete aj sami – Na rozdiel od sprchových dvier, ktoré vám namontuje firma, si tyč so závesom zvládnete upevniť aj sami. Ušetríte tak nielen na nákupe materiálu, ale aj na nákladoch za vykonanú prácu.
 5. Zídu sa aj ako vaňový doplnok – Máte v kúpeľni len vaňu, no niekedy si skrátka túžite dopriať sprchu? Stačí si nainštalovať tyč so sprchovacím závesom a rameno na sprchovú hadicu na stenu. Záves tak zabráni, aby sa voda dostala mimo vane, a vy si budete môcť dopriať vytúženú sprchu.
 6. Ponúkajú nekonečné možnosti – Výhodou sprchových závesov je ich široká ponuka dizajnov, farieb a potlačí. Okrem klasických kúpeľňových farieb a vzorov sú v ponuke napríklad závesy do detských kúpeľní s obľúbenou kreslenou postavičkou, závesy s potlačou značiek alebo vecí, ktoré máte radi, či dokonca závesy s umeleckými dielami a produktmi dizajnérov. Môžete si vybrať dizajn, ktorý kúpeľňu opticky zväčší, presvetlí alebo dodá pohodovú atmosféru.
 7. Poskytnú viac súkromia – V nejednej domácnosti býva kúpeľňa spojená s toaletou. Preto sa niekedy stane, najmä ak má domácnosť viacerých členov, že kým jeden sa sprchuje, druhý si neodkladne potrebuje odbehnúť na toaletu. V takomto prípade je vhodné porovnať priehľadné sklenené dvere a sprchový záves. Záves možno dostať v rôznych farebných variantoch a vzoroch, vďaka čomu poskytnú väčšie krytie, a tým aj viac súkromia.
 8. Jestvujú ekologické alternatívy – Nevýhodou plastových sprchových závesov je to, že nepatria k ekologickým výrobkom. Našťastie sú tu aj alternatívy zo 100 % organickej bavlny, konope, ľanu alebo materiálov, ktoré prešli recykláciou.

Ako vybrať sprchový záves

Pri výbere sprchového závesu zaváži predovšetkým vzhľad. Je to pochopiteľné, keďže ide o prvok, ktorý dokáže výrazne ovplyvniť celkový vzhľad kúpeľne. Viete však, po akom závese siahnuť, aby vyzerala kúpeľňa priestorovo väčšia, svetlejšia alebo aby pôsobila menej chladno? Dizajn závesu je síce dôležitý aspekt, no pozrieme sa aj na ďalšie kritériá, ako materiál, rozmery či spôsob úchytu.

Látkový sprchový záves

Materiál

 • Vinyl – Vinyl je najčastejšie používaným materiálom. Je lacný, nevyžaduje si zložitú údržbu, veľmi dobre odpudzuje vodu, vďaka čomu nie je taký náchylný na plesne, a nájdete ho v širokom spektre farieb a vzorov. Nevýhodou je, že síce málo stojí, ale zato aj lacno vyzerá. Keďže ide o ľahký materiál, môže sa nepríjemne lepiť, prípadne presvitať a vyšší tlak vody ho ľahko odsunie.
 • Polyester – Ďalší umelý materiál, ktorý má však na rozdiel od vinylu vyššiu gramáž, je ťažší, lepšie odolá tlaku vody a nepôsobí presvitajúco. Polyester je vodu odpudzujúci materiál, ľahko sa perie a udržiava. Vzhľadom pripomína textil, no je menej náchylný na plesne a má dlhú životnosť.
 • PE, PEVA – V rámci umelých materiálov si skutočne je z čoho vyberať. Tieto materiály nezapáchajú po plaste či gume, majú dlhú životnosť, sú vysoko vodeodolné a veľmi ľahko sa udržiavajú. PEVA je navyše odolný plast, ktorý nepôsobí lacno a umelo.
 • Bavlna – Na rozdiel od umelých materiálov, bavlna predstavuje prírodnú alternatívu. Vyzerá na pohľad elegantnejšie a luxusnejšie, veľmi ľahko sa perie a pri správnej údržbe vydrží dlho. Nevýhodou je, že ide o drahší produkt a že bavlna pomerne ľahko navlhne. Dá sa ale siahnuť po závesoch s ochrannou antibakteriálnou vrstvou a vrstvou proti plesniam a vlhkosti.
 • Ekologické materiály – Pre tých, ktorí nechcú svoj príbytok zaplavovať ďalšími plastmi, sú vhodné závesy z ekologických materiálov, ako už spomínaná bavlna. Alternatívou je aj ľan a konope, ktoré síce nie sú úplne vodeodolné, no sú organické a kompletne rozložiteľné. Ak ale chcete siahnuť po vodeodolných závesoch, no stále myslieť na životné prostredie, siahnite aspoň po tých s označeným „PVC-free“, teda neobsahujúce PVC.

Vyberáme z nášho katalógu

Rozmery

Rozmery sprchového závesu? Môže sa to zdať ako maličkosť – väčšinou sú vyrábané v štandardnej veľkosti 180 x 180 cm. Avšak jestvujú aj ďalšie dostupné veľkosti, ako 150 x 200 cm, 180 x 200 cm, 180 x 230 cm či 200 x 200 cm. Zistiť rozmery závesu sa zdá jednoduché – stačí zmerať dĺžku tyče a v akej výške je nainštalovaná. Avšak aj pri hľadaní správnych rozmerov vezmite do úvahy niekoľko tipov. Ak máte sprchový záves nad vaňou, nemal by siahať úplne po zem. Na zemi by zbytočne vlhol, zbieral nečistoty a dlhšie by schol. To isté platí aj v prípade spŕch. Niektoré sprchy však nemajú vyvýšené a ohraničené okolie, preto sa voda ľahko môže dostať do celej kúpeľne. V takom prípade je lepšie siahnuť po dlhšom závese.

Pri výbere dĺžky vezmite do úvahy, či sa záves vešia na kolieska alebo priamo na tyč. Ak sa vešia rovno na tyč, počítajte s niekoľkými cm navyše, keďže bude zavesený vyššie. To, akú šírku závesu chcete, nezávisí len od dĺžky tyče, ale aj od toho, ako husto nariasený záves si želáte. Hustejšie riasenie vyzerá elegantnejšie a záves je menej priehľadný, avšak pravdepodobne bude dlhšie schnúť, čo môže viesť k vzniku plesní.   

Spôsob úchytu

Sú 2 spôsoby, ako možno záves na tyč uchytiť. Klasickým spôsobom je zavesenie závesu na krúžky na tyči, no čoraz častejšie sa objavujú aj závesy s otvormi na samostatné zavesenie. Každý spôsob má svoje pre aj proti.

 • S krúžkami – Ide o tradičný spôsob úchytu závesu, pričom výhodou je, že pri praní závesu možno záves jednoducho zložiť z krúžkov, resp. hákov. Zároveň krúžky dotvárajú celkový dejem – dajú sa zakúpiť lacné plastové krúžky, ktoré aj lacno vyzerajú, ale aj moderné kovové krúžky, pri ktorých je však nevýhoda, že môžu zhrdzavieť.
 • Bez krúžkov – Alternatívou sú závesy, ktoré majú pozdĺž hornej časti vyšité dierky alebo pripevnené úchytky, cez ktoré stačí tyč prevliecť. Pri praní síce budete musieť odňať celú tyč, ale takýto úchyt je elegantným riešením bez lacných plastových krúžkov či zhrdzaveného kovu.

Dizajn

Dizajn sprchového závesu je určite dôležitý, keďže zaberá pomerne veľkú plochu v miestnosti a tým pádom vzbudzuje pozornosť. Na trhu nájdete nespočetné množstvo farebných kombinácií, vzorov, potlačí, priesvitné závesy i elegantné a hrubšie závesy. Ako sa teda rozhodnúť, po čom siahnuť? Záves by mal ladiť so zvyškom kúpeľne. Ak je kúpeľňa ladená v určitých farebných tónoch, môžete záves zladiť so zvyškom kúpeľne. Ak je kúpeľňa už beztak dosť farebná, veľmi elegantne pôsobí čistý biely sprchový záves, ktorý je častou voľbou v luxusných hoteloch. Priesvitné závesy, biela a ďalšie svetlé farby taktiež pomáhajú presvetliť miestnosť a opticky ju zväčšiť. Naopak, tmavé a ťažkopádne závesy dosiahnu opačný efekt.

Vzorovaný sprchový záves

Ak je kúpeľňa nevýrazná, práve záves môže priniesť ten farebný akcent, ktorý privedie celkový dizajn kúpeľne do dokonalosti. Nevyhýbajte sa ani vzorom; práve tie dokážu dať kúpeľni správny šmrnc. Ak ich už je priveľa, napr. na kachličkách, zvoľte radšej jednofarebný záves. Nebojte sa siahnuť ani po veselých motívoch pre deti, avšak dajte si pozor, aby nevyzerali lacno. Namiesto veľkej vycapenej postavičky Elsy či SpongeBoba radšej zvoľte obľúbenú farbu dieťaťa so zaujímavým vzorom. Zaujímavým doplnkom sú aj magnetky a ťažítka na závesy, ktoré zvýraznia jednofarebné závesy a zároveň majú praktickú funkciu.

Cena nie je vysoká

Cena sprchových závesov je taktiež relevantné kritérium výberu. Závisí predovšetkým od materiálu, rozmerov, ale aj potlače závesu. Tie najlacnejšie PVC závesy nájdete už od 6 – 10 eur v štandardných rozmeroch 180 x 200 cm. Drahšie závesy sú z polyesteru a textílie a možno ich nájsť v cenovom rozmedzí okolo 20 – 30 eur. Najdrahšie sú dizajnérske sprchové závesy, ktorými si do kúpeľne vnesiete aj kúsok umenia. Zakúpite ich približne od 40 a viac eur.

Ako sa starať o sprchový záves

Na to, aby sprchový záves vydržal čo najdlhšie, je potrebne sa oň aj patrične starať. Po sprchovaní je najlepšie rozprestrieť ho – takto skôr vyschne, čím predchádzate vzniku plesní. Zároveň v kúpeľni schová všetky fľaštičky šampónov, sprchových gélov a ďalšej kozmetiky. Sprchový záves je potrebné aj z času na čas vyprať, najlepšie raz za 1 – 3 mesiace. Odporúča sa pranie v práčke pri 40 °C, vďaka čomu predídete plesniam a baktériám zachyteným v závese. Pred praním si pozrite inštrukcie na vašom konkrétnom závese – niektoré závesy nemusia byť na pranie v práčke vhodné. Záves môžete predprať v horúcej vode s octom, ktorý si dokáže poradiť s prípadnou množiacou sa plesňou a mikroorganizmami. Pred ďalším použitím sa najprv uistite, že záves je úplne suchý. Najlepšie urobíte, ak ho vysušíte vonku na čerstvom vzduchu, v miestnosti s otvoreným oknom alebo v sušičke (ak to materiál povoľuje).

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 09.02.2022
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Americkú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú poštovú schránku? Každá má svoje výhodyAmerickú na stojane, kovanú, drevenú alebo kamennú poštovú schránku? Každá má svoje výhody

Okrem materiálu je tiež dôležitý typ, veľkosť a umiestnenie. Tiež treba rozlišovať poštové schránky v prípade domu a bytovky. Podľa čoho si vyberať schránku?

Dekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izbyDekoratívne vinylové, svietiace, 3D samolepky na stenu do kuchyne, obývačky, detskej izby

Hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob, ako ozvláštniť obývačku, spálňu či detskú izbu? Odpoveďou sú samolepky na stenu.

Veľkonočné dekorácie z roliek toaletného papiera – zvieratká (zajac, motýľ, kuriatka), kvety i košíčkyVeľkonočné dekorácie z roliek toaletného papiera – zvieratká (zajac, motýľ, kuriatka), kvety i košíčky

Postačí vám niekoľko roliek z toaletného papiera, farby a kreativita. Na tvorenie sa vždy najviac tešia deti, a preto ide o ideálnu aktivitu v predsviatočnom období.