Aký stôl do dielne? Umývateľné ponky a skladacie s dvierkami

Pracovný stôl do dielne je rozhodne niečo, čo nesmie chýbať vo výbave žiadneho poriadneho kutila. Pracovný stôl, respektíve ponk do dielne je náradím, ktoré poskytne naozaj všestranné využitie.

Dielňa s pracovným stolom a náradím

Samozrejme, aj pracovný stôl musí spĺňať určité kritériá. Či je domáce majstrovanie vaše hobby, opravujete veci príležitostne alebo sa majstrovaniu venujete profesionálne, kvalitný ponk musí mať určité kvalitatívne vlastnosti. Aké to sú?

Obľúbené produkty

Priestrannosť

Pochopiteľne tento aspekt je pri výbere pracovného stolu najdôležitejším. Prečo? Pretože na základe toho, na aký účel ponk do dielne potrebujete, vyberáte aj vhodnú veľkosť. Tým pádom aj to, aký priestor vám stôl ponúkne.

Samozrejme, zvažovať netreba len to koľko priestoru mi ponúkne ponk, ale aký priestor preň mám ja. Či máte veľkú dielňu a stačí vám dielenský stôl, ku ktorému si dokúpite skrinky na náradie alebo máte garáž či malú dielňu, kde sa vám skôr hodí pracovný stôl so vstavanými zásuvkami a poličkami na ukladanie. Pracovná doska je však skutočne dôležitým parametrom, keďže všetky procesy a úkony sa odohrávajú na jej povrchu. Rozmery sú samozrejme rôzne a preto záleží na vašich potrebách.

Odolnosť pracovnej dosky

Tento parameter je pre akéhokoľvek majstra podstatným. Práca s drevom, kovom, plastmi, ťažkými či ľahkými vecami si vyžaduje odolný povrch pracovnej dosky. Samotný stôl by mal vydržať veľkú záťaž a tlak aj cez 1 000 kg. Odolnosť voči otrasom, vibráciám, prašnosti či vlhkosti sú podmienkou.

Pracovný stôl do dielne

Pracovná doska je vyrábaná z rôznych materiálov. Najčastejšie ide o kovovú platňu, masívne drevo alebo lisovanú drevotriesku s PVC. Ponky s kovovou platňou sú zvyčajne najkvalitnejšie a najodolnejšie. V prípade, že chcete zvýšiť odolnosť pracovnej dosky, odporúča sa montáž PVC na jej povrch.

Konštrukcia a stabilita

Dnešné konštrukcie pracovných stolov sú najčastejšie vyrobené z kovu prípade z masívneho dreva. Samozrejme nájdete aj kombinované konštrukcie. Samotná konštrukcia by však mala byť skutočne stabilná. Zamerajte sa preto radšej na mohutnejšie a ťažšie ponky. Hoci je manipulácia s nimi zložitejšia, konštrukčná kvalita a stabilita hrá v ich prospech.

Pre pohodlnejšiu prácu je podstatná aj výška konštrukcie ponku. Priemerná výška pracovných stolov je 80 – 100 cm. Táto miera by mala byť pre pracovnú činnosť ideálna. Samozrejme, u každého je to individuálny parameter.

Poriadok a čistota

Nie každý majster si na to potrpí, no dielňa by predsa len mala mať určitý systém. Pracovný stôl by mal mať povrch, ktorý je ľahko udržiavateľný. Umývateľný pracovný stôl by teda rozhodne mal byť samozrejmosťou.

Pracovný stôl do dielne - ponk

Poriadok v rámci vašej dielne vám môže zabezpečiť aj úložný priestor. Ak máte veľa náradia určite uvítate pracovný stôl so vstavanými zásuvkami. Ďalej môže ísť o háčiky, kde si môžete nejaké to náradie aj zavesiť. Každopádne, dielenský stôl je náradím, ktoré kupujete možno raz, maximálne dvakrát za život. Preto sa oplatí myslieť prakticky. Samozrejme, stôl nemusí mať všetko. Opakujeme, závisí predovšetkým od účelu práce a vašich potrieb.

Elektroinštalácia

Detail, ktorý však niektoré pracovné stoly ponúkajú. Ide predprípravu na zásuvky alebo dokonca samotné zásuvky už sú súčasťou a stačí ich len prepojiť s elektrickou sieťou. Tým pádom získate priamo na stole prístup ku zdroju elektrickej energie. Často ide aj o tzv. zásuvkové bloky (pop-up krabice), ktoré sa položia do stola alebo na stôl a môžete zapojiť akékoľvek náradie.

Ponk so zverákom alebo bez?

Častou dilemou majstrov je či stôl kupovať s montovaným zverákom alebo nie. V tomto prípade nemôžeme definovať nevýhody, prečo si ponk so zverákom nekúpiť. V zásade nemá žiadnu nevýhodou. Možno vyššiu cenu. Avšak, keď zverák dokúpite „sólo“ cena sa vyrovná.

Pracovný ponk so zverákom

Je tak len na vás, či zverák na ponku bude už pri kúpe alebo ho dokúpite neskôr. Zárukou ponku so zverákom by mala byť vlastnosť, že pracovná doska odolá aj vysokým tlakom a väčšej záťaži.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 20.08.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší valček na maľovanie je ten, ktorý nekvapká Najlepší valček na maľovanie je ten, ktorý nekvapká

Ak sa chystáte svojpomocne vymaľovať svoj byt či dom, určite by ste mali vedieť, že výber maliarskeho valčeka je kľúčom k tomu, ako si prácu uľahčiť. Na trhu sa nachádza veľké penzum...

Čím zatepľovať dom? Zorientujte sa medzi jednotlivými materiálmi Čím zatepľovať dom? Zorientujte sa medzi jednotlivými materiálmi

Plánujete rekonštrukciu svojho príbytku v podobe zateplenia? V tom prípade by ste mali vedieť, že trh ponúka viacero možností ako zatepliť dom. Viete sa orientovať medzi všetkými...

Najlepšie hobľovačky s prieťahom sú Gude, Makita a Scheppach Najlepšie hobľovačky s prieťahom sú Gude, Makita a Scheppach

Stroje na hobľovanie a hrúbkovanie dreva boli odjakživa výsadou veľkých stolárskych dielní. Od čias, kedy sa ručné a stacionárne náradie stalo lacnejším, začali byť tieto aj mnohé iné...


Pridať komentár