Čo je Alexa a prečo si ju zaobstarať?

Ak máte radi filmy, ktoré vyobrazujú, ako by mohol svet vyzerať o XY rokov, určite vás fascinuje aj umelá inteligencia. Asi najpokrokovejšími ukážkami toho, ako ju dne môže reálne využívať aj „obyčajný“ človek, sú hlasoví asistenti.

Amazon Alexa Slovensko

Aj keď poznáme už troch rôznych inteligentných pomocníkov do domácnosti a života, jeden z nich sa stal o čosi populárnejším. Ste pripravení spoznať Alexu? A je v skutočnosti tak inteligentná, ako o nej mnohí tvrdia? Rozhodnite sa sami.

Kde kúpite Amazon Alexa na Slovensku?

Čo alebo kto je Alexa

Alexa je inteligentný hlasový asistent od spoločnosti Amazon, pomocou ktorého môžete ovládať svoju Smart domácnosť, vyhľadávať nespočetné množstvo informácií z internetu, zaznamenávať si svoje stretnutia či poznámky, alebo sa nechať zobudiť v presný čas. Jej multifunkčnosť vám asi najlepšie pomôže pochopiť údaj, že v súčasnosti ovláda viac ako 100 000 rôznych „zručností“.

Na rozdiel od iných aplikácií či internetových vyhľadávačov sa s Alexou rozprávate. Všetky otázky a požiadavky teda nikam nepíšte alebo „neťukáte“, ale ich iba slovne oznamujete. Alexa je umelá inteligencia, ktorá sa neustále zdokonaľuje – učí sa, napríklad spoznávať váš hlas, prízvuk, konkrétne požiadavky, zlepšuje sa vo vyhľadávaní informácií alebo zrýchľuje svoje reakcie.

Je Alexa živá?

O tejto technológií môžete počúvať ako o „tej Alexe“. Áno, nepochybne pôsobí veľmi živo, no v skutočnosti ide len o veľmi komplikovaný programovací kód, ktorý je nahraný na cloude, ďaleko od miesta, kde sa s vami táto hlasová asistentka rozpráva. Keď si teda kúpite Alexu, v skutočnosti si kúpite len jej „telo“, teda zariadenie prostredníctvom ktorého s ňou môžete komunikovať. Samotná asistentka nemá žiadnu hmatateľnú podobu. Predstavte si ju napríklad ako váš email. Ten sa taktiež nachádza len vo virtuálnom online priestore. Aby ste sa do neho dostali, musíte mať notebook, tablet alebo mobil.

Alexa navyše nepočuje a nerozpráva. To, čo jej poviete, je cez internet odoslané na cloud a prepísané do textovej podoby. Tento úkon nerobí človek, ale programovací kód – umelá inteligencia, vďaka čomu odpovie na vašu otázku a „urobí“ to, čo od nej žiadate. Vidíte? Žiadna živá Alexa nie je.

Čo Alexa dokáže

Niečo sme si už načrtli, no Alexa je tak pokrokovou technológiou, že by bolo hriechom nepopísať jej „schopnosti“ podrobnejšie. Hlasovú asistentku využijete najlepšie vtedy, keď máte Smart domácnosť, alebo je Smart aspoň časť z nej. Hovoríme o inteligentných spotrebičoch (vysávač, chladnička, sporák, práčka atď.), zástrčkách, oknách, ventilácií, klimatizácii, kúrení, jednoducho o čomkoľvek, čo radíme do kategórie „Smart“. Alexu najprv s týmito spotrebičmi prepojíte. Následne už nemusíte na ich ovládanie používať žiadnu inú aplikáciu. Všetko stačí povedať Alexe.

Amazon Echo Dot systém Alexa

Alexa pre vás bude užitočná aj vtedy, keď máte úplne klasickú a „staromódnu“ domácnosť. Využijete ju ako inteligentný plánovač stretnutí či budík, alebo vám pomôže s vyhľadávaním informácií na internete. Alexa taktiež prehrá hudbu na požiadanie, aj keď Echo reproduktory nie sú prednostne určené na jej počúvanie. Preto vám môže vadiť mierne zhoršená kvalita. Na druhej strane, zvuk Echo spoľahlivo kvalitou prekoná viac ako polovicu reproduktorov v podobnej cenovej relácii.

Čo Alexa nedokáže

Alexa v prvom rade nedokáže komunikovať v Slovenčine. Jazyky, ktoré ovláda v súčasnosti sú Angličtina, Španielčina, Francúzština, Nemčina, Taliančina, Japončina a Portugalčina. Jedným z nich sa s ňou teda budete musieť dorozumieť. Pri používaní Alexy na Slovensku sa navyše môžete stretnúť s ďalšími komplikáciami. Rýdzo slovenské slovíčka jej robia závažné problémy. „Alexa, vyhľadaj mi recept na šúľance s makom“, „Alexa, aká premávka je na ulici Alexandra Dubčeka?“, „Alexa, chcem počúvať Lúčnicu“, takéto otázky môžu byť nad jej sily. Alexa taktiež nevie zavolať 911, čo je ekvivalent k našej 112, a nedokáže s vami diskutovať ako reálny človek. Predsa len, stále hovoríme o umelej inteligencii.

Čo je to Alexa Skills Store

Okrem základných funkcií toho Alexa dokáže mnoho viac. Zahrá si s vami rôzne vedomostné kvízy, hru „hádaj na čo myslím“ či Blackjacka, na požiadanie bude imitovať zvuky zvierat, smiech a rôzne pokriky, alebo vám prečíta bibliu. Tieto schopnosti si však musíte najprv stiahnuť cez Amazon Skills store, čo netrvá dlhšie ako 20 sekúnd. V súčasnosti existuje viac 100 000 rôznych Skills aplikácií, ktoré sú zadarmo.

Medzi novinky patrí napríklad hlas Samuela L. Jacksona, ktorý vám porozpráva vtipy, hlášky z populárnych filmov alebo pošle vaše deti do postele. Koncom roka 2019 Amazon prisľúbil, že plánuje podobné aplikácie s hlasmi Gordona Ramsayho, Cardi B, Anthonyho Hopkinsa či Rebel Wilson. Všetky Alexa Skills nateraz taktiež fungujú len v angličtine a ďalších spomínaných jazykoch.

Ako dostať Alexu k sebe domov

Amazon Echo, to je názov celej skupiny zariadení, cez ktoré s Alexou môžete komunikovať. Veľmi často sa zvykne používať aj slovný zvrat, že v nich „Alexa žije“. Echo by sme mohli veľmi zjednodušene opísať ako reproduktor a mikrofón v jednom. Samotné Echo, ako sme si už vysvetlili, sa s vami rozprávať nebude. Ide o obyčajné elektronické zaradenie. V súčasnosti Amazon ponúka Echo 1., 2., a 3. generácie, Echo plus, Echo Dot, Echo StudioEcho Show.

Na to, aby ste mohli Alexu spustiť a používať, budete najprv potrebovať práve Echo. Našťastie už niekoľko rokov nie je problém s dovozom na Slovensko cez Amazon. Echo si však kúpite i cez Heureku, Alzu, MALL, NAY a mnoho ďalších menších e-shopov. Pár rokov dozadu bol nákup priamo z Amazonu cenovo výhodnejší, no dnes je to viac – menej jedno, dokonca sa to pri niektorých modeloch Echo „otočilo“. Teda, viete si ich kúpiť o pár eur lacnejšie cez slovenské e-shopy.

Koľko stojí Amazon Echo Alexa + porovnanie cien so Siri a Google Assistant

Amazon Echo Dot si kúpite v cene od cca 40 do 70 eur. Drahšou verziou sú zariadenia Echo 1. – 3. generácie. Tie stoja od 100 eur vyššie (cca 350 eur). Amazon má v ponuke aj Echo Show, ktorého cena sa pohybuje medzi 200 – 400 eur. Jeho funkcie sú rovnaké ako pri všetkých ostatných Echo zariadeniach, s tým rozdielom, že má 7 palcový dotykový displej. Na ňom si prehráte napríklad Youtube videá, filmy alebo uskutočníte video-rozhovory. Dokáže tiež komunikovať s ostatnými Echo zariadeniami alebo telefónmi s Alexa aplikáciou. Echo Show teda nie je nevyhnutnosťou, no ak chcete skutočne vymakaného hlasového asistenta, je určite dobrou voľbou.

Google Home Mini je podstatne lacnejšou alternatívou. Malý reproduktor v tvare hokejového puku stojí od 20 do 40 eur. Naopak Apple-ovská Siri – Apple HomePod nezoženiete pod 300 eur.

Ako spojazdniť a ovládať Alexu

Keď už budete mať doma svoje Echo, stačí ho zapojiť do zástrčky a pripojiť na domácu Wi-fi sieť. Logicky, bez internetu Alexa nefunguje. Následne budete potrebovať aj Amazon Alexa aplikáciu, ktorú si zadarmo stiahnete cez Google Play alebo App Store priamo do vášho mobilu či iného zariadenia s operačným systémom Android, alebo iOS.

Amazon Alexa - aplikácia, cena, dostupnosť na Slovensku

Nebuďte zmetení, Alexu ovládate pomocou svojho hlasu, no rôzne nastavenia, ako je výber danej krajiny, spravodajského portálu, z ktorého bude Alexa čerpať informácie (napr. Wikipédia), pripojenie na Wi-fi, prepojenie na Smart spotrebiče v domácnosti či inštalovanie Alexa skills musíte sťahovať a nastavovať cez aplikáciu Amazon Alexa.

Keď sa chcete k „aktívnej“ Alexe prihovoriť, stačí použiť takzvané „wake“ slovíčko, teda „Alexa“. Potom sa jej môžete opýtať alebo jej prikázať čokoľvek: „Alexa, koľko je hodín?“, „Alexa, povedz mi recept na lístkové cesto“, „Alexa, stiahni kúrenie“ a tak ďalej.

Dá sa Alexa prepojiť s PC?

Toto je veľmi častá otázka a odpoveď na ňu je áno aj nie. Zároveň je to trochu komplikované, takže si to vysvetlíme v jednotlivých bodoch.

  • Aplikácia Amazon Alexa sa dá stiahnuť aj na zariadenia s operačným systémom Windows 10, momentálne však iba napríklad v Spojených štátoch amerických, Veľkej Británii, Nemecku či Japonsku. Pre nás je dôležité, že na Slovensku momentálne dostupná nie je.
  • Aplikácia Amazon Alexa sa nedá stiahnuť na žiadny starší Windows, a to v žiadnej krajine na svete.
  • Ak budete vlastniť takzvaný Alexa Built-in PC, na ovládanie Alexy nebudete potrebovať žiadne iné zariadenie, teda Echo. Budete ju ovládať a aj sa s ňou rozprávať priamo cez reproduktory a mikrofón v počítači. Inak povedané, Built-in PC sú plnohodnotnou náhradou Echo reproduktorov aj Amazon Alexa aplikácie. Ak by ste premýšľali nad takouto možnosťou, Zoznam Built-in PC nájdete priamo na Amazon.de.

S akými zariadeniami dokáže Alexa spolupracovať

Alexa prvotne vznikla ako nástroj, ktorým môžete ovládať všetky Smart spotrebiče a zriadenia vo svojej domácnosti. Ak si ju chcete zaobstarať vyslovene na tento účel, dopredu si zistite, s ktorými z nich bude schopná spolupracovať. Úplnou istotou sú zariadenia s certifikátom „Works with Alexa“. Pokiaľ však už Smart domácnosť máte, nemusíte polovicu z vecí vymieňať. Bezproblémové je napríklad prepojenie s aplikáciou Home Connect, ktorou sa ovládajú Siemens Smart spotrebiče.

S akými zariadeniami spolupracuje Amazon Alexa a čo vlastne dokáže?

Alexa by mala spoľahlivo spolupracovať aj so zariadeniami so ZigBee protokolom. To, čo a ako jednoducho s Alexou zosynchronizujete, záleží aj od konkrétneho Echo zariadenia. Napríklad Echo plus sa dokáže na spotrebiče ZigBee pripojiť automaticky, pri iných modeloch musíte využiť externé huby alebo iné finty. Keďže Alexa v našich končinách ešte nie je úplne „varená – pečená“, na mnohé veci budete musieť prísť sami a postupne.

Alexa a súkromie

Ak patríte medzi tých, ktorí veria, že ich odpočúva vlastný telefón alebo, že cookies v skutočnosti slúžia na osobnú špionáž všetkých užívateľov internetu, potom budete s vysokou pravdepodobnosťou pochybovať aj o Alexe. V tomto prípade je to však na mieste. Predsa len, hovoríme o umelej inteligencii, ktorá je schopná nahrávať váš hlas, pričom je non-stop online. No a ak by ste aj nepatrili k paranoikom alebo konšpirátorom, túto teóriu minulý rok potvrdil i samotný Amazon.

Pre mediálnu spoločnosť Bloomberg uviedol, že zamestnáva tisícky ľudí po celom svete, ktorí počúvajú, čo Alexa nahrá v našich domácnostiach či kanceláriách. Nahrávky následne prepisujú a analyzujú. Zároveň však vedenie spoločnosti všetkých užívateľov ubezpečilo, že dodržiava tie najprísnejšie bezpečnostné predpisy a súkromie svojich zákazníkov si cení nadovšetko. „Odpočúvanie“ je nutné len z dôvodu ďalšieho vývoja Alexy.

Amazon tiež tvrdí, že odpočúvané môžu byť len tie rozhovory, ktoré sa uskutočnia pri Wake-up režime, teda po vyslovení jasného a hlasného „Alexa!“. Navyše, ak si neželáte, aby vás hocikto z Amazonu počúval, môžete to asistentke zakázať v nastaveniach súkromia, cez aplikáciu.

Na druhej strane sú tú takzvané „falošné alarmy“, ktoré sa môžu objaviť až 3krát za deň. Falošný alarm vyzerá tak, že vám Alexa odpovedá bez toho, aby ste sa jej na niečo opýtali a použili „wake word“ - Alexa. Z tohto dôvodu sa mnohí domnievajú, že hlasová asistentka dokáže počúvať, nahrávať, zaznamenávať a „špehovať“ vtedy, keď sa jej, alebo niekomu z vývojárov z Amazonu, zachce.

Kde kúpite Amazon Alexa na Slovensku?

Alexa – porovnanie s Google Assistant a Siri

Priekopníkom medzi hlasovými asistentami bola spoločnosť Apple, ktorá vyvinula hlasovú asistentku Siri. Už roky dozadu ste ju mohli mať vo svojom telefóne. Poznáme aj asistenta od Google, s príznačným názvom, „Google Assistant“. Alexa teda nie je jediná. Svoju popularitu si však získala práve vďaka množstvu doplnkových funkcií, ktoré ostatní asistenti nemajú. Na druhej strane sa ukázalo, že Alexa pred Google Asistentom a Siri výrazne zaostáva, čo sa týka hlavne jej schopností vyhľadávať relevantné odpovede na vaše otázky. Podľa testu od Loup Ventures z roku 2019, v ktorom bolo všetkým trom asistentom položených 800 otázok, Alexa pochopila 99,9 % z nich, no odpovedala správne len na necelých 80 %.

Siri pritom rozumela 99,8 % otázok a zvládla 83,1 % správnych odpovedí. Google Assistant test zvládol najlepšie. Pochopil 100 % otázok a odpovedal správne až v 92,9 % prípadov. Vysvetlenie je pomerne jednoduché. Kým Alexa svoje odpovede vyhľadáva len v presne ohraničenom okruhu spravodajských portálov, prevažne vo Wikipédii, Google Assistant funguje rovnako ako Google vyhľadávač. Prejde všetky možné odpovede a následne filtruje tie najrelevantnejšie. Alexa však zároveň získala plusové v body v schopnosti a rýchlosti jej učenia sa.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 11.06.2020
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa zbaviť drobného stavebného odpadu? Cena a odvoz stavebného odpaduAko sa zbaviť drobného stavebného odpadu? Cena a odvoz stavebného odpadu

Rekonštruujete alebo ste sa pustili do jarného upratovania, teraz stojíte nad kopou tehál, dosák, lepeniek a iného odpadu, a neviete kam s ním? Pozrite sa, ako s ním správne naložiť a...

Interiérové a exteriérové fólie na okná – výhody, nevýhody

Interiérové alebo exteriérové fólie? Pozrieme sa na ich výhody a nevýhody a tiež na to, pre koho sú lepšou voľbou interiérové a pre koho zas exteriérové fólie.

Povinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničíPovinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničí

Povinná výbava sa musí nachádzať v každom jednom osobnom automobile, ktoré vyjde na cestu. Pri jej nedodržaní vám hrozí pokuta vo výške do 50 eur.