Automatická závlaha trávnika svojpomocne (povrchový aj podzemný systém)

Automatické závlahové systémy nie sú len výsadou poľnohospodárov – čím ďalej, tým viac získavajú na obľube aj v bežných domácnostiach. Využitie nájdu nielen v zeleninových a okrasných záhradách, ale aj v rámci závlahy trávnikov, ktorým dávajú zabrať hlavne letné horúčavy.

Automatický závlahový systém trávnika

Poďte sa s nami pozrieť na to, s akými typmi závlah sa možno stretnúť, aj na to, ako zvládnuť inštaláciu závlahy trávnika svojpomocne.

Vhodné zavlažovače do každej záhrady


Prečo sa oplatí investovať do zavlažovacích systémov

Aj keď moderné automatické závlahy predstavujú vyššiu počiatočnú investíciu, oproti manuálnemu zavlažovaniu záhrady hadicou má ich využívanie niekoľko výhod.

 • Ušetríte čas aj peniaze – Prvým značným benefitom automatického zavlažovania je jednoznačne to, že to urobí za vás. Ušetríte tak mnoho času, ktorý by ste strávili vyťahovaním hadíc každé ráno aj večer. Značný je aj finančný benefit, keďže cieleným zavlažovaním ušetríte peniaze za vodu a správnou starostlivosťou o trávnik nevyjde vaša investícia do zelenej plochy nazmar.
 • Závlaha sa postará o trávnik aj počas dovolenky – Tento druh závlahy sa oplatí najmä pre tých, ktorí sú často mimo domu, dlho pracujú, chodia na pracovné cesty, víkendy a dovolenky, počas ktorých by si inak museli zabezpečiť niekoho na zavlažovanie trávnika. Automatický závlahový systém pritom urobí prácu za vás – stačí si nastaviť požadované kritériá, kedy a ako dlho trávnik polievať.
 • Dokáže optimalizovať potreby vody – Mnohé automatické závlahy už dokážu omnoho viac než len spustiť zavlažovanie vo vami požadovanom čase. Potrebu vody dokážu upraviť podľa času, tepla, vlhka a zrážok. Keď prší, závlaha zbytočne nepolieva, no keď je pôda suchšia, závlaha poskytne viac vody. Takto docielite zdravší trávnik a ušetríte aj vodu a peniaze.
 • Docielite zdravší trávnik – Optimalizáciou potrieb rastlín docielite to, že budú v omnoho lepšej kondícii. V praxi to znamená napr. to, že pri manuálnom polievaní často dochádza k prelievaniu, čím sa môžu v pôde tvoriť plesne, rýchlo sa odplavujú živiny a pôda je kompaktnejšia. Automatickým zavlažovaním taktiež predídete nedostatočnému polievaniu a vysychaniu trávnika.
 • Vyhnete sa nerovnomernému polievaniu – Polievanie hadicou má neraz za následok nerovnomernú distribúciu vody. To znamená, že niektoré miesta budú premočené, iné nedostanú dostatok vlahy. Automatická závlaha poskytuje čo najrovnomernejšiu distribúciu vody a najmodernejšie technológie dokonca ponúkajú senzory v pôde, ktoré zistia jej vlhkosť.
 • Dá sa využiť aj na balkóne alebo v malom priestore – Automatická závlaha nie je len pre veľké záhrady a trávniky, ale dá sa použiť aj v menších priestranstvách. Závlaha vám môže pomôcť, najmä v čase dovoleniek, taktiež v prípade, že si pestujete rastliny na balkóne alebo máte menšiu záhradku na terase.
 • Prospieva životnému prostrediu – Napokon spomenieme aj jeden z najvýznamnejších benefitov, a to šetrnosť k životnému prostrediu. Závlahou šetríte prírodné zdroje, pestujete zdravý trávnik, čím sa znižuje korózia pôdy, ktorá je tak schopná udržať viac živín. Zdravá trávnatá plocha pomáha v lete udržiavať okolie chladnejšie, čo prospieva vám aj organizmom v okolí.

Typy zavlažovacích systémov

Podľa spôsobu obsluhy systému a distribúcie vody v záhrade rozlišujeme niekoľko druhov zavlažovacích systémov. V prvom rade môžeme rozlíšiť medzi manuálnou a automatickou závlahou:

 • Manuálna závlaha – Ide o ručné polievanie, väčšinou za pomoci hadice alebo hadice s prípojkou či dýzou pre rovnomernejšie rozmiestnenie vody. Výhodou je nižšia nákupná cena, avšak v konečnom dôsledku môžete zaplatiť viac. Polievanie nie je úplne rovnomerné a môžete spotrebovať viac vody, než je to potrebné, čo sa odrazí aj na zdraví trávnika.
 • Automatická závlaha – Je to závlahový systém, ktorý vodu strieka alebo kvapká automaticky, podľa vami nastavených kritérií. Takéto systémy bývajú drahšie, no sú spoľahlivé, ušetria vám čas aj vodu, keďže tú distribuujú rovnomerne.

Závlaha trávnika svojpomocne

Rozprašovací vs. kvapkový zavlažovací systém

Na základe toho, akým spôsobom závlahový systém dodáva vodu k rastline, rozlišujeme ďalšie typy závlah. Medzi základné typy patrí postrekovacia závlaha a kvapková závlaha.

 • Rozprašovací zavlažovací systém  – Tento druh závlahy polieva plochu prostredníctvom rozprašovača, ktorým kropí rastliny zvrchu. Jestvuje niekoľko druhov postrekovačov, ktoré fungujú na turbínovom alebo úderovom princípe a vodu rozprašujú buď okolo celej svojej osi (kruhový alebo rotačný zavlažovač), alebo len v rámci určitého výseku (sektorový alebo impulzný zavlažovač), čo je použiteľné najmä v miestach s nepravidelnou plochou. Tento druh závlahy sa dá použiť kdekoľvek, ľahko sa udržiava a dokáže rozdistribuovať vodu aj na väčšie vzdialenosti. Nevýhodou je väčšia strata vody počas horúčav, kedy sa kvapôčky vo vzduchu rýchlejšie vyparia a je potrebné väčšie množstvo vody, aby sa dostala až ku korienkom.
 • Kvapkový zavlažovací systém – Čoraz populárnejšia je kvapková alebo priesaková závlaha, ktorá privádza vodu priamo ku korienkom rastlín. Využíva systém hadíc, ktoré sú umiestnené najčastejšie nad zemou alebo aj pod povrchom, a cez otvory v nich steká voda rovno k rastlinám. Takýto systém sa využíva skôr pri pestovaní plodín a okrasných rastlín a je výhodný hlavne v oblastiach s vysokými teplotami, kdeby inak dochádzalo k rýchlemu odparovaniu vody. Dochádza tak k šetreniu vody, a tým aj financií, voda steká priamo k rastline, čím sa nevyživujú buriny v okolí, a nízkym tlakom vody sa neopotrebujú tak rýchlo potrubia.

Okrem týchto typov sú obľúbené aj kombinácie postrekových a kvapkových závlah, ktoré sa hodia tam, kde sa pestuje viacero druhov rastlín. Postrek dosiahne aj do odľahlejších miest záhrady, kým kvapková závlaha zavlažuje korienky priamo v okolí.

Povrchová vs. podpovrchová závlaha

Napokon je vhodné rozlišovať aj závlahové systémy umiestnené pod zemou a nad zemou:

 • Povrchová závlaha – Ako už z názvu vyplýva, ide o závlahu nainštalovanú na povrchu záhrady či trávnika, pričom môže ísť o postrekovú alebo kvapkovú závlahu. Tento typ závlahy je lacnejší, je jednoduchšie ho namontovať aj ovládať (dostupné automatické ovládanie) a je celkovo dostupnejší.
 • Podpovrchová závlaha – Je závlaha, ktorá sa inštaluje pod povrchom zeme, a to z ekonomických dôvodov. Pod povrchom vody zo závlahy kvapká a steká priamo ku korienkom, čím nemá šancu sa za horúceho počasia vo vzduchu odpariť, ale smeruje rovno na výživu rastliny. Šetrí sa tak veľké množstvo vody, no vyžaduje si odbornú inštaláciu a ešte stále skôr manuálne než automatické ovládanie.

Na čo myslieť pri výbere závlahy

Kúpa závlahy predstavujú investíciu do budúcna, preto je pri výbere potrebné zvážiť všetky dôležité faktory. Odpovedzte si na otázky:

 • Čo všetko chcete závlahou polievať? Chcete závlahu výhradne len na trávnik alebo potrebujete poliať aj zeleninu v záhrade či okrasné záhony?
 • Odkiaľ budete čerpať vodu? Pôjde zo studne alebo z vodovodu? Zvážte, akým spôsobom závlahu pripojíte a či máte dostatočný prietok a tlak vody. Tlak by mal byť minimálne 3 bary (dá sa zistiť tlakomerom) a prietok aspoň 25 – 30 l (dá sa zistiť meraním času napustenia nádoby).
 • Kde sa nachádza trávnik? Iné potreby závlahy bude mať trávnik na priamom slnku a iné zase trávnik v tieni (pozor na premočenie a vznik hubových ochorení).
 • Akú veľkú plochu chcete polievať? Zistite si dosah závlahy, aby vám vystačila aj na odľahlejšie miesta.
 • Je povrch trávnika rovný a aká je kvalita pôdy? Ak je povrch čo i len trochu pod uhlom, zavlažovanie bude ovplyvnené stekaním vody. Typ pôdy zase ovplyvní množstvo závlahy, napr. piesočnatá pôda si vyžaduje častejšie zalievanie.
 • Vzali ste do úvahy aj klimatické podmienky? V miestach s vysokými teplotami sa voda môže vyparovať prirýchlo, vtedy je vhodnejšia kvapková závlaha. V rovinatých terénoch a dolinách so silnými vetrami zase nie je postrekovací systém práve najvhodnejší.

Povrchová závlaha

Ako nainštalovať závlahu trávnika svojpomocne

Na inštaláciu závlahového systému si môžete vybrať jar, leto aj jeseň, no vyhnite sa zime, pre mrazy. Najjednoduchšie je závlahu nainštalovať ešte pred položením trávnika, avšak nie je to podmienkou. Pri už založenom trávniku sa vyberie vrchná vrstva trávy v miestach, kde sa položí potrubie a rozvody. Cena zavlažovača trávnika sa rôzni, lacná závlaha nemusí byť trvácnym riešením, preto investujte pár stoviek až tisíc eur podľa toho, akú veľkú plochu potrebujete pokryť aj akú závlahu si vyberiete. Medzi obľúbené značky pritom patria Gardena, Kärcher, Rain Bird či Hunter.

 1. Začnite plánovaním projektu. Prvým krokom inštalácie akejkoľvek závlahy by malo byť plánovanie. Je nevyhnutné premerať si plochu, zistiť rozmery závlahy, akú plochu pokryje a akým spôsobom ju rozložíte. Aby ste sa ubezpečili, že závlaha pokryje celú plochu, vezmite si plán záhrady a zakreslite naň umiestnenie rozprašovačov. Podľa ich reálneho dosahu následne kružidlom zakreslite plochu, ktorú dokážu pokryť. V niektorých miestach by sa mali prekrývať, no žiadna plocha by nemala zostať bez dosahu. Tam, kde je priestor menší, použite rozprašovač so 180° alebo 90° dosahom (napr. do rohu alebo pri okraji plotu).
 2. Rozmiestnite a spojte jednotlivé časti. Riaďte sa manuálom v balení a dýzy si najprv rozmiestnite po teréne trávnika, resp. plánovaného trávnika, podľa nákresu a tak, aby sa dali ľahko pripojiť k zdroju vody. Ak máte kvapkovú závlahu, hadice rozmiestňujte približne s 30 cm odstupom – preto je takúto závlahu lepšie položiť ešte pred založením trávnika. V prípade, že máte väčší pozemok, si môžete rozmiestnenie najskôr zaznamenať kolíkmi a špagátom. Narežte si PVC rúrky, obrúste hrany a pozapájajte ich spolu s ďalšími komponentmi. Je veľmi dôležité, aby sa do vnútra potrubia nedostali nečistoty, ktoré by zavlažovač ihneď zaniesli.
 3. Vyskúšajte zavlažovač. Po zapojení potrubia a rozprašovačov ich zapojte do zdroja vody. Ku kohútiku môžete pripojiť aj regulátor tlaku vody, adaptér či filter, časovač a pod. Nezabudnite na spätnú klapku, ktorá zabráni spätnému toku vody zo záhrady, keďže tá by mohla obsahovať nežiaduce látky (hnojivo), ktoré sa do zásob pitnej vody nesmú dostať. Závlahu vysúšajte, či vodu distribuuje a funguje, ako má. Skúšku vykonajte vždy ešte pred zakopaním do zeme, aby ste včas zistili prípadné nedostatky.
 4. Vykopte zeminu. Keď všetko funguje, môžete začať s výkopovými prácami. Kopte do hĺbky 20 – 30 m, asi 10 cm na šírku, najlepšie v tvare písmena V. Ak musíte vykopať priestor aj pod chodníkom, zeminu navlhčite vodou z hadice, keďže taká pôda bude utlačená. Nezabudnite, ak už máte založený trávnik, vykopanú trávu si odložte bokom, najlepšie tak, aby ste si pamätali, ktorá časť kam patrí a nemali problém pri spätnom zakladaní. Vykopte aj malú šachtu pre ventily s hlavným uzáverom, ktorá sa vysype štrkom. Mala by mať otvárací poklop, ktorým sa budete môcť k týmto ventilom jednoducho kedykoľvek dostať.
 5. Zasypte potrubie. Do vykopaných zákopov vložte poskladané potrubie s dýzami. Ak sa chcete uistiť, že všetko funguje správne, vykonajte ešte raz test fungovania zavlažovača predtým, než ho zasypete zeminou. Uistite sa, že žiadna časť závlahy nepretŕča cez povrch. Aj samotná dýza by mala byť umiestnená na úrovni terénu, ak máte výsuvný zavlažovač, čím si uľahčíte kosenie. Pred zasypaním si taktiež môžete pozemok odfotiť, aby ste mali prehľad o umiestnení potrubia, aj keď tráva zarastie. Potrubie napokon zasypte zeminou a povrch pokryte vykopanou trávnou mačinou, ktorú pritlačte napr. doskou, aby sa korienky rýchlo prichytili k zemine a tráva nevyschla.
 6. Nastavte časovač. Ak ste zvolili automatický zavlažovač s riadiacou jednotkou a časovačom, nastavte vami požadované časy a trvanie zavlažovania. Odporúča sa polievať ráno medzi 6. – 10. hodinou alebo večer medzi 4. – 8. hodinou, pričom nový trávnik sa polieva dvakrát (alebo trikrát v prípade horúčav) a už založený trávnik jedenkrát denne. Aby ste trávnik neprelievali, oplatí sa nainštalovať snímač zrážok, ktorý zaznamenáva množstvo vlahy a v prípade dažďa závlahu nespustí.

Ukončenie sezóny

Keďže v našich klimatických podmienkach bývajú zimy mrazivé, závlahu je potrebné pripraviť pred zimou tak, aby ju mrazy nepoškodili. Zavlažovač odpojte, hlavne ak máte automatický systém, aby sa náhodou v zime nespustil. Keďže voda v potrubí by mohla zmrznúť, a tým ho aj poškodiť, je treba ju kompresorom vytlačiť z potrubia. Preto odstavte hlavný uzáver vody, napojte kompresor a spustite ho, kým nevytečie všetka voda z potrubia. Pri používaní kompresora si vždy chráňte oči ochrannými okuliarmi. Vodu možno vypustiť aj manuálne, a to vtedy, ak sú ventily položené nižšie a pri ich otvorení voda prirodzene stečie do nižších polôh. Ventily môžete pred poškodením mrazom ochrániť izoláciou, napr. penovou izoláciou, ktorá sa okolo ventilov obmotá.

Vhodné zavlažovače do každej záhrady


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

26/05/2023 10:05
Tibor

Dakujem! Tu som sa aspon dozvedel praktické veci!

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...Publikované dňa: 06.04.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Matrace, deky a vankúše Dormeo – skúsenosti a recenzie hovoria ánoMatrace, deky a vankúše Dormeo – skúsenosti a recenzie hovoria áno

Pokiaľ máte zlý a nekvalitný spánok, problémom môže byť zlý matrac či vankúš. Čo takto skúsiť Dormeo, firmu, ktorá sľubuje kvalitný spánok.

Medvedík obyčajný – krtonôžka v záhrade. Ako sa zbaviť medvedíkov?Medvedík obyčajný – krtonôžka v záhrade. Ako sa zbaviť medvedíkov?

Medvedík obyčajný v záhrade skutočne značí nemalý problém a niekedy ani odporúčaná ochrana proti medvedíkom nezaberie podľa predstáv. Ako teda s medvedíkom v záhrade bojovať?

Ohlásenie drobnej stavby. Čo je drobná stavba? Všetko, čo potrebujete vedieťOhlásenie drobnej stavby. Čo je drobná stavba? Všetko, čo potrebujete vedieť

Čo je drobná stavba? Ako vybaviť povolenie na jej realizáciu? Môžem vykonať aj dodatočné ohlásenie drobnej stavby? Poradíme vám, čo všetko musíte vedieť pred začiatkom prác a aké...