1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Baklažán – sadenie a pestovanie zo semena aj v kvetináči

Baklažán. Plodina, ktorú poznáme aj vďaka jej špecifickej farbe sa u nás teší stále väčšej obľube. Ľahké letné jedlá si bez neho mnohí nedokážeme predstaviť.

Pestovanie baklažánu v skleníku

Chcete vedieť, ako sa o baklažán starať, aby ste sa od semienka, či priesady dopracovali až k plodu?

Ako viete, že ide o baklažán?

Je to jednoročná letnička z čeľade ľuľkovité, ktorá sa pri raste poriadne rozkonáruje a prináša tmavofialové, čierne, biele, zelené a žlté oválne, podlhovasté alebo guľaté plody s lesklým povrchom, široké 5 až 10 cm. Ich veľkosť a tvar záleží od odrody a spôsobu pestovania. Určite si ho všimnete aj kvôli veľkým a hrubým listom a kvetom bielej až fialovej farby. Keď im v tom nezabránite vyväzovaním, vyrastú až do výšky 40 až 150 cm.

Vedeli ste, že, plod baklažánu obsahuje nikotín? Nebojte sa. Na to, aby ste z nich dostali také množstvo ako sa nachádza v jednej cigarete, musíte zjesť skoro 10 kilogramov.

Baklažán a jeho pestovanie zo semena

Plánujete dopestovať baklažán zo semienka? Počítajte s tým, že vám to zaberie viac času a pozornosti. Bez skleníka, fóliovníka alebo pareniska sa k silnej priesade nedopracujete. Zo zasadených semien vám vzíde len 60 %. Nezabudnite na to a zasaďte ich dostatočné množstvo. Klíčiť začnú o 14 dní a najlepšie im to pôjde pri teplote 25 °C.

Skleník pred vysadením priesad 7 až 10 dní vetrajte, aby priesady trochu spevneli a na zmenu teploty si pomaly zvykli.

Tri plody baklažánu pestovaného v záhrade

Kde a ako baklažán zasadiť?

Baklažán ste si predpestovali, máj sa prehupol do druhej polovice, jarný mráz už priesadám neublíži, je čas ich vysadiť. Baklažánu vyberte miesto chránené pred vetrom s dostatkom slnka. Najlepšie sa mu bude dariť v priepustnej a výživnej pôde pri dennej teplote 22 až 28 °C a v noci by sa už nemala dostať pod 15 °C. Vyhovujú mu také podmienky ako paprike a paradajkám. Ak s pestovaním baklažánu nemáte skúsenosti, ale vypestovať paradajku a papriku vám nerobí žiadny problém, nemáte sa čoho báť.

Pôdu si aspoň 2 týždne pred ich vysadením poriadne pripravte. Na to, aby bola úroda naozaj bohatá, doprajte pôde dostatok superfosfátov a síranu draselného. Pri hnojení postupujte podľa návodu na obale. Aby ste pôde pri všetkej snahe nakoniec viac neuškodili.

Ako na to?

Vytvorte si riadky vo vzdialenosti cca 60 cm. Priesady saďte v 30 – 35 cm odstupoch, aby mali dosť miesta. Korene baklažánov sa rady rozťahujú a často siahajú až do hĺbky 1 metra. Pravidelne ich polievajte. Počas rastu a vytváraní plodov potrebujú vody najviac. Ak ju baklažánom nedoprajete v dostatočnom množstve, dá vám to najavo zhadzovaním kvetov a mladých plodov. Občas ich okopte. V prekyprenej pôde sa im bude lepšie dariť.

Polievanie baklažánu

Na jednej rastline nechajte 3 až 7 plodov. Zbytočne ju nepreťažujte a vrchol rastliny zaštipnite tak, aby nad najvrchnejším plodom ostal len jeden list.

Baklažán vypestujete aj v kvetináči a na balkóne. Presne tak, ako paradajky alebo papriku.

Baklažán a jeho choroby

Choroby sa v prípade baklažánov neobjavujú často. Najviac ich dokáže potrápiť pásavka zemiaková. V boji s ňou môžete použiť prípravky určené pre paradajky. Snažte sa vybrať také, aby ujmu neutrpeli aj včely a neboli toxické pre vás. Pri riedení postupujte podľa návodu na obale.

Kedy odtrhnúť / zbierať baklažán

Pri zbere baklažánov nečakajte, kým úplne prezrejú. Zhorknú a zmľandravejú a vaša snaha vyjde nazmar. Poznačte si, kedy baklažány odkvitli. O 30 dní neskôr ich môžete zbierať. Plody za ten čas nadobudnú typickú farbu a veľkosť. Z prvej úrody sa môžete tešiť už v polovici augusta. S baklažánom odrežte aspoň 2 cm stopky, aby ste nenarušili plod a baklažán mohli skladovať aj dlhšie. Pri dobrom spôsobe uskladnenia vám vydrží aj 3 týždne.

Rôzne odrody dopestovaných baklažánov

Viete, že surový baklažán obsahuje pre ľudský organizmus jedovatý solanín, ktorý rozkladá len tepelná úprava?

Prečo baklažán zaradiť do svojho jedálnička?

Pri baklažáne si v prvom rade všimnete jeho farbu. V sebe však skrýva oveľa viac tajomstiev, o ktorých by ste mali vedieť:

  • obsahuje silné prírodné antioxidanty,
  • je bohatý na vitamíny skupiny B,
  • je zdrojom fenolových flavonoidov a antokyánov,
  • nechýba v ňom železo, draslík, mangán, meď,
  • bojuje proti rakovine,
  • spomaľuje starnutie,
  • protizápalové účinky,
  • znižuje krvný tlak,
  • ustaľuje hladinu cukru v krvi.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 11.04.2019
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vrizea, Vriesea, Bromélia – Pestovanie, polievanie, rozmnožovanie, starostlivosť Vrizea, Vriesea, Bromélia – Pestovanie, polievanie, rozmnožovanie, starostlivosť

Vďaka svojim okúzlujúcim kvetom, ktoré pripomínajú horiace meče, je "ihlou v oku" v každom kvetinárstve. Ak po nej túžite aj vy, prezradíme vám všetko čo potrebujete vedieť o pestovaní...

Rodinné šťastie (Soleirolia) – Pestovanie, polievanie. Rodinné šťastie (Soleirolia) – Pestovanie, polievanie.

Je veľmi vrtkavé a akurát, keď nechcete, je ho až až a keď po ňom túžite, nie a nie ho vypestovať. V našom článku vám povieme všetko potrebné o pestovaní Rodinného šťastia!

Ako pestovať pažítku? Sadenie, polievanie, uskladnenie Ako pestovať pažítku? Sadenie, polievanie, uskladnenie

Nie je náročná na pestovanie, a preto bude tou správnou voľbou. Ochutí vám nielen jedlo, ale aj dušu. Odkiaľ pochádza pažítka, aké má účinky, a hlavne ako ju pestovať, sa dozviete v...