Baktérie do žumpy - všetko čo potrebujete vedieť

Odpadové vody z bytov a domov sa automaticky vypúšťajú do kanalizácie. Čo ale robiť, keď miesto na kanalizáciu napojené nie je a ani sa nedá napojiť? Je niekoľko možností.

Cementová žumpa v záhrade

Tými možnosťami sú žumpa, septik alebo čistička odpadových vôd. Tieto tri možnosti majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Zo žumpy si musíte vodu nechať vyvážať, septik už vodu za určitých podmienok vodu vyčistí a jej určitá časť sa môže nechať vsiaknuť do zeme. Čistička odpadových vôd je najekologickejšia, ale aj najnáročnejšia.

Žumpa, septik alebo ČOV?

Žumpa predstavuje uzavretú nádobu, doktorej je napojený odpad. Je to najjednoduchší spôsob. Ak máte žumpu, tak musíte pravidelne nechať odpad vyvážať do čističky odpadových vôd. Za odvoz sa samozrejme platí. Žumpa teda musí byť uzavretá a vývoz odpadových vôd musí byť založený na pravidelnej báze. Na jej stavbu síce nepotrebujete povolenie, ale môže vám prísť kontrola o tom, že ju pravidelne čistíte. Preto si tieto doklady o odvoze ponechajte. Dajte si ale pozor. Tam, kde nie je kanalizácia vám úrady nevydajú stavebné povolenie na stavbu, prípadne ju neskolaudujú bez zabezpečenia odpadových vôd. Žumpa môže byť plastová alebo betónová.

Septik funguje ako usadzovacia nádrž a má väčšinou dve alebo tri komory. V prvej nádrži sa na dne zachytáva kal a v hornej časti sa nachádza mastná časť odpadu. V ďalšej komore nastáva odkalenie na ešte jemnejší odpad a v poslednej časti sa nachádza už prečistená voda. Takto prečistená voda sa však nevypúšťa do prostredia, je potrebné ešte dodatočné biologické vyčistenie. Odporúča sa dodatočne aj zemná filtrácia cez piesok, ktorý zabezpečí prečistenie na cca 90%. Pri septikoch si ale treba dať pozor, ani takto prečistená voda sa nemôže vždy vypúšťať. Výhoda oproti žumpe spočíva v tom, že ceny nádrží sú nižšie a ich čistenie (čistenie kalu a výmena filtračného piesku) je finančne náročnejšie, aj keď je postačujúce raz za cca 10 rokov. Nevýhodou je práve vsakovanie do pôdy, čo môže byť z byrokratického hľadiska zložitý proces.

Septik v záhrade

Čistička odpadových vôd je zariadenie, na ktoré potrebujete stavebné povolenie a povolenie od vodoprávneho úradu. ČOV pracuje na niekoľkých princípoch. Najčastejší typ je založený na prevzdušňovaní a biologickom odbúravaní nečistôt. Prevzdušnenie si vyžaduje inštaláciu tzv. elektrodúchadla, ktorého prevádzka tiež niečo stojí. ČOV je závislá od správnej funkcie baktérií do ČOV. Čistička ale funguje s účinnosťou 96%. Pri čističke je dôležitý aj počet osôb, ktoré ju budú využívať a takisto je s ňou spojenej veľa byrokracie.

Ako pracujú baktérie

S využívaním všetkých troch vyššie spomenutých možností je spojený zápach. V dnešnej dobe sa však so zápachom dá bojovať. Najväčší zápach samozrejme vzniká, pokiaľ máte žumpu. Baktérie do žumpy fungujú na princípe špeciálne vyšľachtených kmeňov baktérií. Hneď ako sa dostanú do žumpovej vody, tak začnú produkovať špecifické látky, ktoré tento odpad rozkladajú. Pod odpadom sa myslí všetko, čo môže byť súčasťou žumpy: bielkoviny, škrob, tuky, papier, uhľohydráty, prípadne ďalší organický odpad. Zjednodušene proces baktérií (či už do ČOV, žumpy/septiku) spočíva:

Baktérie vyprodukujú enzýmy, požerú odpad, rozmnožia sa. Ak je celý odpad strávený, tak zahynú. Rozložením organického odpadu sa samozrejme znižuje aj zápach.

Tip pre prácu s baktériami: Pri práci s baktériami si vždy dajte ochranné rukavice. Na čistenie záchodu a ďalších zariadení produkujúcich odpadovú vodu nepoužívajte prípravky s obsahom chlóru, pretože môžu baktérie zničiť a tým narušiť celý proces.

Chlórnan sodný, hydroxidy a niektoré kyseliny ako chlorovodíková a sírová sú takisto nezlučiteľné s prirodzenou mikroflórou. Preto si dajte naozaj pozor pri výbere čistiacich prostriedkov.

Typy baktérii do žumpy a čističky odpadových vôd

Jedným z najúčinnejších prípravkov do žumpy je Bactisan Septik. Sú to baktérie do žumpy a septikov založené na suchej báze. K ich aktivácii je potrebné zmiešanie s vodou. Jednou z  podmienok je, že žumpa musí byť naplnená aspoň do jednej tretiny. Na trhu nájdete viacero predajcov a je to jedna z možností aké baktérie do žumpy použiť. Cena bactisanu septik je za 500 gramové balenie cca 11 eur. Výrobkom z tohto radu pre ČOV je Bactisan domová ČOV. Prípravok zlepšuje činnosť ČOV a likviduje zápachy. Dávkuje sa do čističky pomocou sociálneho zariadenia v dome. Cena za pol kilové balenie je do 11 eur.

Bactisan Septik - baktérie do žumpy

Inou možnosťou na trhu je napríklad SCD Purus. Predstavuje chémiu do septiku, žumpy a ČOV. Je to tekutý koncentrát živých probiotických kultúr prírodného pôvodu. Na trhu ho dostanete v balení po 1, 2, 5, 10 a 20 litrov. Cena za 5 litrov je 32 eur.

Ďalšou možnosťou ako sa zbaviť nežiadúceho zápachu je použiť bio tablety do žumpy. Sú balené väčšinou po šiestich alebo po dvanástich kusoch. Množstvo, ktoré je potrebné použiť sa určuje v závislosti od veľkosti odpadového zariadenia. Cena baktérii do žumpy sa v tomto prípade pohybuje okolo sedem eur za šesť kusové balenie. Aj v tomto prípade je veľmi dôležité prečítať si návod na použitie a nekombinovať tablety s čistiacimi prípravkami obsahujúcimi látky spomenutými v texte vyššie.

 

Jedným z najväčších výrobcov s dlhoročnou tradíciou je spoločnosť Baktoma. Zameriavajú sa na predaj baktérií do žumpy a septikov, ale takisto na predaj baktérií do ČOV. Prípravok baktérie do žumpy Bacti ZS je pracuje na rovnakom princípe ako vyššie spomenutý Bactisan. Sú to suché baktérie, ktoré je pred použitím potrebné aktivovať zmiešaním s vodou. Táto spoločnosť takisto predstavuje možnosť, kde kúpiť baktérie do ČOV. Je to prípravok určený špeciálne pre domové čističky. V ponuke sú baktérie v sáčku alebo väčšie balenie v prášku. Takisto je potrebná aktivácia vodou a aplikujú sa priamo do domácich toaliet. Cena za pol kilové balenie je v oboch prípadoch necelých 13 eur.

Tip: Na trhu existujú aj prípravky na ošetrenie a zazimovanie žumpy a septiku. Tieto prípravky rozkladajú organické nečistoty, usadeniny a kaly aj pri nízkych teplotách.

Polievanie záhrady vodou z hadice

Špecifiká použitia baktérií do žumpy, septiku a ČOV

Žumpa a septik používajú tie isté baktérie. Rozdiel je pri čističke odpadových vôd. Odpad zo žúmp alebo septikov sa dá aj vyviezť a v podstate - baktérie ani nemusíte použiť, pokiaľ vám zápach a istý druh nehygieny neprekáža. Pri ČOV je to však iné. Tu sú baktérie nevyhnutnosťou. Veľakrát už pri kúpe čističky dostanete ako súčasť balenia aj štartovacie baktérie do ČOV. Za predpokladu, že sa o čističku staráte, kontrolujete pravidelne kal, čistička má dostatok kyslíku a baktérie krmiva, tak sa baktérie množia sami a stačia len štartovacie baktérie.

Na záver je dôležité spomenúť, že  baktérie do žumpy neprečistia odpadovú vodu tak, ako čistička odpadových vôd. Skúsenosti s baktériami do žumpy sa rôznia. Niektorí odpadovou vodou zo žumpy pomocou čerpadla polievajú trávniky. Iné názory hovoria, že odpadová voda nie je vôbec čistá, práve kvôli aktívnemu kyslíku, ktoré ČOV majú a septiky/žumpy nie. Takisto sa určite neodporúča vypúšťať odpadovú vodu do záhrady, ak do žumpy vylievate aj saponáty a podobne. Žumpa je v prvom rade učená na skladovanie odpadovej vody, nie na čistenie. Práve na to slúži len čistička odpadových vôd. Podľa platnej legislatívy sa žumpa do životného prostredia vypúšťať nesmie. Legislatíva zaoberajúca sa touto problematikou je ukotvená v zákone 364/2004 Z.z. Odpadové vody z objektov, ktoré nie sú napojené na kanalizáciu, ale sú zachytávané v žumpách je vlastník povinný vyvážať do čistiarne odpadových vôd.

Ako ideálne riešenie podľa textu vyššie teda vychádza čistička. Má svoje klady, ale aj zápory - a to je cena. Je teda len na vás, aký spôsob zvolíte. Nezabúdajte si pred konečným rozhodnutím preštudovať čo najviac zdrojov. Vyhnete sa tak prípadným nedorozumeniam, škodám alebo pokutám.


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 22.09.2017
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky Hučanie práčky nielen pri žmýkaní. Výmena ložiska odstráni čudné zvuky

Určite to poznáte – týždeň pred výplatou, veci špinavé a práčka vŕzga, vydáva čudné zvuky a vy začínate tušiť, že dlho už fungovať nebude. Nie každá porucha práčky je však taká vážna,...

Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov Ako vybrať najlepší prací prostriedok pre deti, novorodencov, alergikov a atopikov

Detičkám s veľmi citlivou pokožkou môžu nevhodné pracie prostriedky či kozmetika spôsobovať nepríjemné kožné problémy. Čo je dôležité vedieť o pracích prostriedkoch pre deti? Ktoré látky...

Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže Koľko aviváže, pracieho prášku a gélu? Hitom je aj ocot namiesto aviváže

Správne dávkovanie pracieho prášku a aviváže vám pomôže ušetriť. Podľa čoho sa pri praní riadiť? Poradíme vám.