Výrobky z bambusu do domácnosti – výhody a nevýhody bambusových eko produktov

Bambusové produkty sú určite kvalitnejšie a menej škodlivé ako PVC (polyvinylchlorid). Čo to je vlastne bambus, čo všetko sa z neho vyrába, aké sú jeho výhody a nevýhody a prečo si zvoliť namiesto bavlny a dreva bambus? To sa teraz dozviete.

Aké sú výhody a nevýhody bambusových produktov?

Po prečítaní nasledujúcho článku sa určite zamyslíte nad kúpou bambusových produktov.

Bambus – strom alebo tráva?

Bambus má mimoriadne silné a tvrdé drevo. Niektoré druhy bambusov sú také silné, že sa môžu rovnať sile a odolnosti ocele. Lenže čo je teda bambus, strom, ker alebo nebodaj tráva? Bambus je tráva, ktorá sa charakterom podobá obilninám, ktoré pestujeme na slovenských poliach. Steblo bambusa môže dosiahnuť výšku až 36 metrov a zdrevnatieť až na niekoľko centimetrov v priemere a dosahuje pevnosť ocele.

Nejde o žiadnu novinku

To, že Slováci sa len postupne dostávajú k "bambusovým výhodám" neznamená, že ide o novinku. Čína využíva bambusový materiál už viac ako 7 000 rokov. Spočiatku sa bambus využíval na výrobu oblečenia, ale aj na výroby kuchynských misiek. Pred vynájdením papiera sa písalo v Číne na bambusové prúžky, hralo sa na hudobných nástrojoch, ktoré sa vyrábali z bambusu, vyrábali sa bambusové šperky. Vďaka sile bambusových vlákien sa veľmi rýchlo dostal aj do stavebníctva, kde jeho silu a výhody znovu objavujeme v dnešnej modernej architektúre.

Niekoľko stoviek druhov

Čína je známa aj tým, že sa v nej pestuje viac ako 400 druhov bambusov. Dokopy poznáme až 600 druhov. Niektoré sa pestujú na výrobu textílií, niektoré sa používajú na výrobu nábytku, iné sa používajú v stavebníctve. Niektoré druhy dokážu za jeden deň narásť až 100 cm, niektoré dorastajú až do výšky 36 metrov. Bambusy sú zaujímavé aj tým, že majú rôznu farbu stebiel, resp. tyčí a aj rôzne štruktúry, ktoré vytvárajú bambusové vlásočnice.

Existuje až 600 druhov bambusu

Medzi tie najzaujímavejšie druhy patria:

  • Madake bambus – je najrýchlejšie rastúci bambus, v dokonalých podmienkach dokáže behom jedného dňa narásť až o 132 cm. Tento rýchly rast sa prejavuje zvláštnym praskaním.
  • Brandisov bambus je druh bambusa, ktorý dorastá až do výšky 40 m.
  • Niagara bambus má tyče čierne ako ebenové drevo.
  • Golden bambus patrí medzi druhy, ktoré sú invazívne, ak sa mu u vás zapáči, len ťažko sa ho potom zbavíte.

Výhody bambusových produktov

Zo všetkých dostupných materiálov, z ktorých sa vyrába textil alebo nábytok, sa bambus radí k  tým lepším – a to z viacerých dôvodov. Medzi TOP výhody jednoznačne patrí jeho nenáročné pestovanie a šetrenie klasických lesov. Aké ďalšie výhody a nevýhody poskytuje tento exotický materiál?

✅ Ekologickosť

Bambus nezaťažuje životné prostredie a to od jeho pestovania cez spracovanie až po rozklad. Pri pestovaní nevyžaduje hnojivá, pesticídy, chemické postreky a ani nejakú špeciálnu starostlivosť, čo sa týka okopávania, pikírovania a pod. Pri spracúvaní a výrobe prostriedkov si nevyžaduje náročnú úpravu ani extrémne veľké používanie chemického ošetrenia či napúšťania a zafarbovania. Možno povedať, že v niektorých prípadoch sa nepoužíva žiadny syntetický prostriedok.

✅ Šetrný a rýchly rozklad

Tento druh trávy je prirodzeným prírodným javom, ktorý je aj napriek svojej mimoriadnej odolnosti schopný sa prirodzene rozkladať. Niektoré druhy sa v prírode, bez akéhokoľvek zásahu človeka, už behom 3 rokov rozložia bez toho, aby po sebe niečo zanechali.

✅ Univerzálne využitie

Z bambusa dnes vyrobíte naozaj čokoľvek. Veľmi populárne sú bambusové ponožky, ale aj bambusové kefky, ktoré sú zdraviu neškodné a jemné k ústnej flóre, kefy na vlasy, ktoré sa pokladajú za najkvalitnejšie spomedzi všetkých vlasových kief, rôzne riady, poháre, skrine. Bambus sa používa aj na výrobu kozmetiky, napr. šampónov. Bambusové tyče sa používajú ako dekoračný a veľmi moderný prvok do bytov, do umelých bytových fontán, na trámy do dreveníc a pod.

Bambus je univerzálny materiál vhodný na výrobu čohokoľvek

✅ Antibakteriálne vlastnosti

Bambus je vysoko antibakteriálny, čo znamená, že je odolný voči plesniam, baktériám a ďalším mikróbom. Môže za to bambusový kun, látka, ktorá je pridozene antibakteriálny a antimikrobická.

✅ Odolnosť

Z bambusa sa vyrába už čokoľvek, veľmi populárne sú aj bambusové rolety, kuchynské dosky či exteriérové a interiérové podlahy. Produkty sú ošetrené tak, aby boli odolné voči vlhkosti. Bambus nepučí pri dlhšom pôsobení vody a nescvrkáva sa pri vysychaní. Pri produktoch, ktoré sú určené do exteriérov, je potrebné dodržiavať precíznu starostlivosť, ktorá zahŕňa olejovanie, voskovanie, leštenie. Pri krájaní zeleniny a ďalších pokrmov priamo na kuchynskej linke z bambusu si zachová svoj pôvodný tvar, bez zárezov. Bambus sa pokladá za silný materiál, ktorý sa využíva aj ako podpery či lešenie.

✅ Farebná variabilita a textúra

Vo všeobecnosti sa tvrdí, že farba bambusa je žltohnedá, ale existujú aj druhy, ktoré majú červenú farbu, napr. Himalayacalamus falconeri, oranžovú, žltú a čiernu, napr. druh Phyllostachys nigra. Každý bambus má odlišnú textúru dreva, aj napriek tomu, že ide o ten istý druh. Niektoré stonky sa vyznačujú vodorovnou textúrou vlákien, niektoré sú zvislé, dokonca aj diagonálne s výraznejším lemovaním steblových článkov a pod.

✅ Nenáročnosť

Okrem toho, že pri pestovaní sa o bambus netreba nejako obzvlášť starať, je nenáročný aj pri údržbe. Nato, aby vám vydržali produkty z neho čo najdlhšie, vám postačí len suchá handrička. Týka sa to produktov určených do interiéru. Pri produktoch na exteriérové použitie je vhodné ošetrenie špeciálnymi olejmi.

Vitamínová bomba

Bambus nie je potravou len pre pandy, ale vzhľadom na svoju nízku kalorickú hodnotu a vysoký obsah vlákniny je výbornou surovinou na prípravu rôznych jedál, od šalátov až po hlavné jedlá, či polievky. Obsahuje množstvo draslíka, vitamínu E, C, A, B6, vápnik, tiamín, fosfor, zinok, meď a mangán. Obsahuje protirakovinové látky, má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti.

Bambusové výhonky sú vitamínovou bombou

✅ Absorpcia

Textil utkaný z bambusovej tkaniny je antibakteriálnym a hypoalergénnym produktom. Oblečenie rýchlo a bezpečne absorbuje pot, bez vytvárania zápachov. Ľuďom, ktorí majú citlivú pokožku, nespôsobuje kožné problémy, spareniny, zápaly, ekzémy a pod. Navyše, oblečenie je mäkšie ako to z bavlny.

✅ Ďalšie výhody

Medzi ďalšie výhody, hlavne čo sa týka oblečenia, patrí: suší sa 2-krát rýchlejšie ako bavlnené oblečenie; ide o prispôsobivý materiál – v lete chladí, v zime zohrieva; bambus sa ľahko farbí, bez použitia chlóru a bez zákerných chemických metód; neuvoľňuje toxíny ani pri styku s horúcou vodou či s pracími prachmi.

Vyberáme z nášho katalógu

Nevýhody bambusových produktov

Každá minca má 2 strany, to znamená, ak má niečo výhody, nájdu sa aj nevýhody a pri bambuse to platí tiež. Medzi zjavné nevýhody patrí:

Bambusové drevo pracuje

Je známe, že aj posteľ z klasického masívu pracuje. To znamená, že vplyvom oxidácie sa mení jeho štruktúra, slabne jeho sila a dostávajú sa doň aj rôzne organizmy. Nedostatočne vysušené drevo pracuje rýchlejšie. Každopádne, aj drevo, tak ako všetko, má svoju životnosť. Je prirodzené, že bambusové drevo pracuje o niečo rýchlejšie ako klasické drevo. Ak je však kvalitne vypestované trvalo udržateľným spôsobom a o bambusové produkty sa staráte aj v domácom prostredí, môže mať dlhšiu životnosť ako masív.

Chemické a toxické prísady?

Pri bambusových produktoch si dávajte pozor na to, aby išlo o 100% prírodný produkt, teda taký, ktorý je čisto vyrobený z bambusu. Ak to tak nie je, produkt je napustený rôznymi chemickými prostriedkami, lepidlami, syntetickými živicami a ďalšími škodlivými prostriedkami, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka. Uvoľňujú sa hlavne pri kontakte s horúcou vodou, kyslými potravinami, nápojmi, pri pôsobení horúcej pary alebo pri kontakte s inými chemikáliami, napr. pri praní a používaní pracieho prostriedku.

Bambusové produkty sú zdraviu neškodné, pokiaľ sú 100% prírodnými produktmi

❎ Vyššia cena

Napriek tomu, že bambus je surovinou, ktorú je možné vypestovať rýchlo vo veľkom množstve, produkty z bambusu sú drahé. Dôvodom je, že je to niečo nové, zaujímavé a je po tom veľký dopyt. Nábytkový, textilný a iný priemysel využil tento fakt vo svoj prospech a za bambusové výrobky si priplatíte.

Tipy na bambusové produkty

V prípade kúpy bambusového produktu sa oň určite starajte čo najlepšie, nech vám vydrží čo najdlhšie. Pre inšpiráciu vám ponúkame niektoré produkty z bambusového dreva, ktorými by ste si mohli oživiť svoj každodenný život.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 06.07.2020
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Oplatí sa kupovať nábytok z bazáru? Na čo si dať pozor pri kúpe nábytku z bazáruOplatí sa kupovať nábytok z bazáru? Na čo si dať pozor pri kúpe nábytku z bazáru

Nákup nábytku z bazára je nepochybne veľmi výhodným riešením. Mnohokrát môžete naraziť na vskutku originálne či historické kúsky alebo naopak, na takmer úplne nový nábytok za polovičnú...

Trendy vo výbave kuchýň v roku 2020Trendy vo výbave kuchýň v roku 2020

Plánujete novú, alebo ste sa rozhodli pre rekonštrukciu súčasnej kuchyne? Viete, aké trendy budú vládnuť moderným kuchyniam v roku 2020? V našom článku sa môžete inšpirovať a vytvoriť...

Ako zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problémAko zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problém

Vedeli ste, že? Najväčšiu položku pri zariaďovaní bytu predstavuje kuchyňa. Po nej nasleduje obývacia izba a na chvoste s najnižšími nákladmi je práve spálňa. Poradíme vám ako ju zariadiť.