Najlacnejšie betónové ploty z Poľska nie sú kvalitné. Rozpadnú sa za pár rokov

Chcete plot, ktorý vám zabezpečí dostatok súkromia, dlho vydrží a bude dobre vyzerať. Náročná kombinácia, jednoduché riešenie. Betónový plot splní vaše očakávania. Cena nie je hlavným kritériom, na ktoré by ste sa mali pri ich výbere zamerať. Plot nestaviate na pár rokov. Kvalitný betónový stĺpik je základ.

Betónový plot lemovaný zeleňou

Porovnali sme stĺpiky z Poľska a tie naše, slovenské. Čo myslíte, ktorý betónový stĺpik obstál lepšie?

Betónového plota sa nemusíte báť

Betónový plot netvorí len rovná sivá platňa, ktorá svojou plochou láka pouličných umelcov. Dnes ho zdobia rôzne vzorky, oblúky a v niektorých prípadoch dokonca farby. Betónový plot vyzerá vkusne a naviac vás uchráni od rušivých zvukov z ulice. Rýchlo ho postavíte, dlho vydrží a zaručene každý si ho všimne. Oploťte ním rodinný dom, záhradu alebo priemyselný objekt. Nepriehľadný alebo polopriehľadný betón dodá objektu historickú tajomnosť.

Betónový plot, ktorý vydrží

Hlavnou oporou betónového plota zloženého z výrobných panelov sú betónové stĺpiky, ktoré treba do zeme zasadiť dostatočne hlboko, aby platne udržali. Ich výber je pre stabilitu plota veľmi dôležitý. Prvé kroky záujemcov o betónový plot väčšinou smerujú do Poľska. Cena rozhoduje. Výsledkom je často vyvalený stĺpik a rozbitá platňa. K oprave plota sa hneď nedostanete a každý deň pozerať na sfušovaný plot, do ktorého ste investovali nemalé peniaze, nie je nič príjemné. Betónové stĺpiky kupujte doma a stavte na slovenskú kvalitu.

Stavba betónové plota a príprava na osadenie stĺpikov

Prečo je slovenský betónový stĺpik lepší?

Slovenský stĺpik spĺňa normu STN EN 12839, pri ktorej musí mať vrchný koniec betónových stĺpikov tvar upravený na odtok vody z povrchu stĺpika. Stĺpik bez tejto úpravy vodu neodvedie a tá si postupne nájde cestu až do jeho útrob.

V jednom stĺpiku sa nachádza viac kusov betonárskej ocele, preto je stĺpik v ohybe pevnejší. Stĺpik je vytvorený z dvoch častí, ľahšie sa prenáša a bez problémov ho dostanete aj do náročnejšieho terénu. Postaviť betónový plot je v tomto prípade oveľa jednoduchšie.

Betónové stĺpiky

Porovnanie betónových stĺpikov – poľský vs. slovenský výrobca

Stĺpiky zo Slovenska sú masívnejšie, pretože slovenský výrobca na vytvorenie 100-metrového plotu pri výške 2,4 metra použije o 13,5 ton betónu a 2,4 km betonárskej výstuže viac ako jeho poľský konkurent.

  Poľský stĺpik Slovenský stĺpik
dĺžka (cm) 260 cm 260 cm
šírka (cm) 8,5 cm 19 cm
prierez (cm2) 80 cm2 240 cm2
váha (kg) 50 kg 160 kg
betonárska oceľ (ks) 4 ks 8 ks
pevnosť (%) 25 % 100 %
rozdiel nákladov na výrobu - 70 %  

(rozdiel vo výpočtoch môže byť +/- 10 %)

Porovnanie betónových H stĺpikov – poľský vs. slovenský výrobca

Pri výrobe H stĺpika je použitie betónu v slovenskom a poľskom variante neporovnateľné. 100 m oplotenia pri výške 2,4 m v tomto prípade obsahuje až o 7 516 kg betónu a 456 m betonárskej výstuže viac ako poľský H stĺpik.

  Poľský stĺpik Slovenský stĺpik
dĺžka (cm) 260 cm 260 cm
šírka (cm) 15 cm 19 cm
prierez (cm2) 140 cm2 240 cm2
váha (kg) 90 kg 160 kg
betonárska oceľ (ks) 4 ks 8 ks
pevnosť (%) 50 % 100 %
rozdiel nákladov na výrobu - 40 %  

(rozdiel vo výpočtoch môže byť +/- 10 %)

Cena betónových stĺpikov

Cena betónových stĺpikov, ktoré sme porovnávali, je skoro rovnaká. Klasický stĺpik je v Poľsku o cca 10 % lacnejší. H stĺpik sa v oboch krajinách pohybuje v rovnakej cene. Betónový plot z Poľska vás nevyjde až o toľko lacnejšie, ako ste si mysleli. Cesta a váš čas tiež nie sú drobnou investíciou. V použití a množstve materiálu sú na tom slovenské stĺpiky oveľa lepšie. Dobre si svoj výber premyslite. 

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 16.04.2019
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prerábka kuchyne v byte aj paneláku – Tipy, triky, návody Prerábka kuchyne v byte aj paneláku – Tipy, triky, návody

Chystáte sa prerobiť kuchyňu v paneláku alebo v rodinnom dome? V tomto článku sa dozviete, ako postupovať pri rekonštrukcii kuchyne krok po kroku od plánovania až po vašu novú, útulnú...

Lak alebo olej na drevenú podlahu? Ako natrieť drevené parkety? Lak alebo olej na drevenú podlahu? Ako natrieť drevené parkety?

Existuje viacero možností, ako si môžete efektívne zrenovovať starú drevenú podlahu, navrátiť jej pôvodný vzhľad a to všetko svojpomocne, s troškou šikovnosti. Poradíme vám, ako si...

Latrína (kadibúdka) stavba a údržba Latrína (kadibúdka) stavba a údržba

Viete, ako postaviť latrínu a aké povolenia na stavbu potrebujete? Chcete sa o ňu správne starať tak, aby vám vydržala čo najdlhšie a bola hygienicky neškodná pre vás aj životné...