Najlacnejšie betónové ploty z Poľska nie sú kvalitné. Rozpadnú sa za pár rokov

Chcete plot, ktorý vám zabezpečí dostatok súkromia, dlho vydrží a bude dobre vyzerať. Náročná kombinácia, jednoduché riešenie. Betónový plot splní vaše očakávania. Cena nie je hlavným kritériom, na ktoré by ste sa mali pri ich výbere zamerať. Plot nestaviate na pár rokov. Kvalitný betónový stĺpik je základ.

Betónový plot lemovaný zeleňou

Porovnali sme stĺpiky z Poľska a tie naše, slovenské. Čo myslíte, ktorý betónový stĺpik obstál lepšie?

Betónového plota sa nemusíte báť

Betónový plot netvorí len rovná sivá platňa, ktorá svojou plochou láka pouličných umelcov. Dnes ho zdobia rôzne vzorky, oblúky a v niektorých prípadoch dokonca farby. Betónový plot vyzerá vkusne a naviac vás uchráni od rušivých zvukov z ulice. Rýchlo ho postavíte, dlho vydrží a zaručene každý si ho všimne. Oploťte ním rodinný dom, záhradu alebo priemyselný objekt. Nepriehľadný alebo polopriehľadný betón dodá objektu historickú tajomnosť.

Betónový plot, ktorý vydrží

Hlavnou oporou betónového plota zloženého z výrobných panelov sú betónové stĺpiky, ktoré treba do zeme zasadiť dostatočne hlboko, aby platne udržali. Ich výber je pre stabilitu plota veľmi dôležitý. Prvé kroky záujemcov o betónový plot väčšinou smerujú do Poľska. Cena rozhoduje. Výsledkom je často vyvalený stĺpik a rozbitá platňa. K oprave plota sa hneď nedostanete a každý deň pozerať na sfušovaný plot, do ktorého ste investovali nemalé peniaze, nie je nič príjemné. Betónové stĺpiky kupujte doma a stavte na slovenskú kvalitu.

Stavba betónové plota a príprava na osadenie stĺpikov

Prečo je slovenský betónový stĺpik lepší?

Slovenský stĺpik spĺňa normu STN EN 12839, pri ktorej musí mať vrchný koniec betónových stĺpikov tvar upravený na odtok vody z povrchu stĺpika. Stĺpik bez tejto úpravy vodu neodvedie a tá si postupne nájde cestu až do jeho útrob.

V jednom stĺpiku sa nachádza viac kusov betonárskej ocele, preto je stĺpik v ohybe pevnejší. Stĺpik je vytvorený z dvoch častí, ľahšie sa prenáša a bez problémov ho dostanete aj do náročnejšieho terénu. Postaviť betónový plot je v tomto prípade oveľa jednoduchšie.

Betónové stĺpiky

Porovnanie betónových stĺpikov – poľský vs. slovenský výrobca

Stĺpiky zo Slovenska sú masívnejšie, pretože slovenský výrobca na vytvorenie 100-metrového plotu pri výške 2,4 metra použije o 13,5 ton betónu a 2,4 km betonárskej výstuže viac ako jeho poľský konkurent.

  Poľský stĺpik Slovenský stĺpik
dĺžka (cm) 260 cm 260 cm
šírka (cm) 8,5 cm 19 cm
prierez (cm2) 80 cm2 240 cm2
váha (kg) 50 kg 160 kg
betonárska oceľ (ks) 4 ks 8 ks
pevnosť (%) 25 % 100 %
rozdiel nákladov na výrobu - 70 %  

(rozdiel vo výpočtoch môže byť +/- 10 %)

Porovnanie betónových H stĺpikov – poľský vs. slovenský výrobca

Pri výrobe H stĺpika je použitie betónu v slovenskom a poľskom variante neporovnateľné. 100 m oplotenia pri výške 2,4 m v tomto prípade obsahuje až o 7 516 kg betónu a 456 m betonárskej výstuže viac ako poľský H stĺpik.

  Poľský stĺpik Slovenský stĺpik
dĺžka (cm) 260 cm 260 cm
šírka (cm) 15 cm 19 cm
prierez (cm2) 140 cm2 240 cm2
váha (kg) 90 kg 160 kg
betonárska oceľ (ks) 4 ks 8 ks
pevnosť (%) 50 % 100 %
rozdiel nákladov na výrobu - 40 %  

(rozdiel vo výpočtoch môže byť +/- 10 %)

Cena betónových stĺpikov

Cena betónových stĺpikov, ktoré sme porovnávali, je skoro rovnaká. Klasický stĺpik je v Poľsku o cca 10 % lacnejší. H stĺpik sa v oboch krajinách pohybuje v rovnakej cene. Betónový plot z Poľska vás nevyjde až o toľko lacnejšie, ako ste si mysleli. Cesta a váš čas tiež nie sú drobnou investíciou. V použití a množstve materiálu sú na tom slovenské stĺpiky oveľa lepšie. Dobre si svoj výber premyslite. 

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 16.04.2019
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Živý plot z tují, hraba, smreka alebo muchovníka. Ktoré sú vhodné rastliny? Živý plot z tují, hraba, smreka alebo muchovníka. Ktoré sú vhodné rastliny?

Živý plot je najprirodzenejšou formou oplotenia, ktoré vždy zapadne do koloritu akejkoľvek krajiny. Aké rastliny sa najčastejšie na jeho realizáciu využívajú a aké sú ich výhody a...

Najlepší rázový uťahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex alebo Dewalt Najlepší rázový uťahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex alebo Dewalt

Rázový uťahovák je dobrým pomocníkom do domácej dielne, kde dokáže nahradiť vidlicové či račňové kľúče. Poradíme vám, ako si vybrať ten správny pre vaše potreby.

Ako na silikónovanie vane, dlažby, umývadla, sprchového kúta a rohov kúpeľne Ako na silikónovanie vane, dlažby, umývadla, sprchového kúta a rohov kúpeľne

Výmena silikónu utesňujúceho vaňu, sprchový kút či umývadlo nie je nič, čo by ste nezvládli svojpomocne. Prinášame vám stručný návod, ako na to.