Bidet s WC v jednom, samostatne alebo len bidetová sprška?

V dnešnej dobe je stále veľa ľudí, ktorí nevedia na čo bidet presne slúži alebo ho pokladajú za príliš veľký luxus. Bidet sa však pokladá za súčasť kúpeľne a jeho využitie je nielen moderným, ale čoraz viac hygienickým prostriedkom. Čo teda bidet je a aké sú jeho výhody?

Závesné WC a bidet v kúpelni

Čo je to bidet najjednoduchšie vysvetľuje definícia na wikipédií: “Bidet je nízko umiestnená vodovodná armatúra alebo typ umývadla prispôsobeného na umývanie vonkajších genitálií a análneho otvoru. Spravidla sa používa po použití záchodu.”

Jeho história siaha do 17. storočia a francúzskeho kráľovského dvora. Prvé bidety boli používané v spálňach, neskôr sa začali používať na toaletách. V súčasnej dobe sú umiestnené vedľa toaliet, teda v bezprostrednej blízkosti záchoda.

WC s bidetom si môžete pozrieť v ✅ e-shope siko.sk.

Bidet versus toaletný papier

Ak už ste začali uvažovať o bidete, tak je potrebné zhrnúť nasledovné výhody a fakty.

Hygiena a čistota. Hygiena je jedna z najdôležitejších výhod bidetu. Toaletný papier môže spôsobiť, že na našej pokožke zostanú nežiadúce nečistoty v podobe rôznych mikroorganizmov. Z týchto následne vznikajú infekcie. Veľmi dôležité je výhoda bidetu napríklad pri hemoroidoch, intímnej hygiene žien, ale aj pre hendikepovaných ľudí.

Dopad na životné prostredie. Bidet znižuje množstvo použitého toaletného papiera, čo mápriaznivý dopad na životné prostredie. Služby, ktoré sú spojené s výrobou, balením a prepravou sú nepriaznivé pre životné prostredie. Takisto bieliaci proces toaletného papiera je škodlivý pre životné prostredie. Pri bielené vznikajú totiž vedľajšie produkty, ktoré môžu v papieri zanechávať toxíny.

Žena na WC s toaletným papierom

Úspora peňazí. Táto skutočnosť hovorí tiež za bidet. Pri použití bidetu miniete oveľa menšie množstvo toaletného papiera ako bez neho a investícia do bidetu sa vám časom určite vráti.

Pohodlie. Práve pri vyššie spomenutých problémoch - ako napríklad hemoroidy- je očista toaletným papierom nepohodlná a častokrát aj bolestivá. Naopak, teplá voda z bidetu môže pôsobiť na vaše problémy upokojujúco.

Kanalizácia a odpad. Bidet zabraňuje nadmernému používaniu toaletného papiera a tým predchádza upchatiu kanalizácie. Bidet v kombinácii so suchým vzduchom môže toaletný papier eliminovať na minimum.

Tip: Ak nepoužívate bidet či už kvôli priestoru alebo presvedčeniu, tak nepoužívajte ani parfumované toaletný papier. Tieto látky môžu byť zdraviu škodlivé, najmä pri ženách. Pri kúpe si prečítajte zloženie a či neobsahuje toaletný papier škodlivé látky ako chlór a jeho deriváty, ktoré sa dostávajú do pokožky a nepriaznivo vplývajú na zdravie človeka.

Typy bidetov

Bidetov je viacero typov. Najčastejšie poznáme bidety ako “druhú” misu vedľa záchoda. V súčasnosti je však druhov omnoho viac. Jedným z druhov bidetu je záchodová misa s bidetom. Predstavuje klasické WC so zabudovanou bidetovoutryskou, čiže kúpite bidet a wc v jednom. Nejde o elektroniku, ani výsuvný mechanizmus - ide len o externú zmiešavaciu batériu (viď obrázok).

Cena záchodu s bidetom sa pohybuje v rozpätí 250 - 500 eur. Výhoda takéhoto bidetu spočíva najmä v úspore miesta. Tento typ sa nazýva aj wc bidet kombi a takto sa dá ľahko vyhľadať u viacerých predajcov a porovnať ceny.

WC s bidetom v jednom

Závesné alebo samostatne stojace bidety sú práve také, ktoré sú umiestnené vedľa záchodu. Tieto sú o niečo lacnejšie ako vyššie spomenuté a cena bidetu je v priemere okolo 200 eur. Tieto bidety je vhodné kúpiť, ak máte v kúpeľni alebo na toalete dostatok miesta.

Závesné WC a bidet v kúpelni

Ak náhodou už máte WC, s ktorým ste spokojní a nemáte priestor na samostatne stojaci bidet, tak je pre vás najlepšia voľba prídavný bidet. Tieto sú vhodné pre všetky typy wc - ako stojace, tak aj závesné WC. Závesné WC s bidetom ako aj voľne stojace toalety s prídavným bidetom sú ideálnym riešením aj vtedy, pokiaľ nechcete meniť vzhľad toalety, respektíve kúpeľne. Nevyžadujú sa pri nich žiadne stavebné úpravy. Cena bidetu je už od 99 eur.

Elektronický bidet je ďalším variantom a dal by sa nazvať ako najluxusnejší typ. Jeho najväčšia výhoda spočíva v ovládaní, keďže je ľahko ovládateľný aj pre ľudí s hendikepom. Elektronické bidety zabezpečujú aj sušenie, prípadne masáž. Elektronický bidet má zabudovanú aj funkciu samočistenia a trysky sa pred a po každom použití samočistia. Cena je okolo 400 eur.

Ďalším typom je cestovný bidet. Je to mobilná spŕška, ktorú poháňa batéria. Je prenosný a slúži k použitiu na verejných toaletách. Cena tohto bidetuje už okolo 60 eur.

Úplne inou možnosťou je bidetováspŕška. Je vhodná takisto do kúpeľní, kde je veľmi málo miesta a nezmestí sa do nej klasický bidet. Montuje sa na štandardný vodovodný rozvod. WC s bidetovou spŕškou je teda alternatívnou náhradou za klasický bidet a takisto zabezpečuje potrebnú hygienu. Inou výhodou bidetovejspŕšky je, že sa s ňou dá manipulovať, čo sa so vstavaným bidetom nedá.

Bidetová sprška na wc

V predaji sú dostupné rôzne WC bidetové sety, ktoré obsahujú už aj záchod a aj bidet s rôznymi vlastnosťami a funkciami. Pokiaľ si byt alebo dom len zariaďujete, tak je ideálne zvážiť už na začiatku či bidet chcete alebo nie. Ušetrí vám to náklady neskôr, ale ako z vyššie uvedeného vyplýva - sú aj iné možnosti.

Odporúčanie: Pri cene za bidet - najmä závesný, voľne stojaci alebo prídavný - nezabúdajte ešte na náklady spojené s inštaláciou, inštalačným systémom a batériou.

Kúpeľňa s WC a bidetom

Každému ale vyhovuje niečo iné. Skúsenosti s wc bidet v jednom hovoria o tom, že je to ideálne riešenie, ak máte málo miesta, takisto aj bidetovéspŕšky. Samostatne stojace bidety sú vhodné do väčších kúpeľní a elektronické bidety predstavujú už istý druh luxusu.

Nech si vyberiete ale akýkoľvek bidet, dôležité je, že všetky spájajú základné funkcie spomenuté v článku. Využívanie bidetu sa stáva čoraz populárnejším práve kvôli hygiene a ekologicko-ekonomickým výhodám.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 29.10.2017
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕnTipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕn

Každý čalúnený nábytok, či už sedacia súprava, posteľ alebo jedálenské stoličky, je denne vystavovaný našej záťaži. Vďaka správnemu čisteniu môžete takémuto nábytku predĺžiť životnosť.

Nápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačkeNápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačke

Úložných priestorov nie je nikdy dosť. Vytvoriť si ich môžete aj z toho, čo máte doma, alebo z iných kusov nábytku, ktoré zapadnú do vášho interiérového dizajnu.

Zlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miestZlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miest

Pri upratovaní si každý hľadá spôsoby, ako si prácu uľahčiť a urýchliť. Takéto rôzne tipy a triky nemusia byť vždy správne.