Brečtan popínavý - pestovanie, rozmnožovanie, starostlivosť

Brečtan patrí medzi popínavé rastliny a vďaka svojej popínavosti a jednoduchej manipulácii dokáže veľmi ľahko skrášliť akékoľvek prostredie podľa vašich predstáv.

Pestovanie brečtanu v exteriéri

Estetické kreácie brečtanov sú dosť široké a preto si nájdu svoje miesto v interiéroch a aj exteriéroch. Aj keď sa jedná o relatívne nenáročnú rastlinu, tak pri jej pestovaní by ste sa stále mali pridržiavať istých pravidiel. 

Brečtan môžete pokojne pestovať vonku, napríklad na dvore, kde vám pomôže prekryť a skrášliť staré múry či ploty. Túto funkciu môže rovnako tak plniť aj vo vnútri domu – tam sa okrem iného postará aj o čistenie vzduchu. Poďme si však rozobrať body, ktoré by ste pri pestovaní tejto rastliny mali dodržiavať. 

Koľko svetla by ste brečtanom mali dopriať?

Ak si chceme na túto otázku odpovedať, tak musíme vychádzať z toho, aký druh brečtanu v domácnosti pestujeme. Brečtany sú síce rastliny, ktorým sa darí v tieni, respektíve polotieni, no ich konkrétne požiadavky na svetlo vyplývajú z  farebnosti listov. 

Ak má váš brečtan tmavé, prevažne zelené, listy, tak jeho nároky na svetlo nebudú vysoké a bohato sa uspokojí s tienistými a polotienistými miestami. Ak sú listy brečtanu svetlejšie a pestrofarebnejšie, tak pre svoj správny rast bude vyžadovať viacej svetla.

Rozrastený brečtan na dome

Či už sú listy tmavé alebo svetlé, tak pri oboch prípadoch platí pre množstvo svetla jedno pravidlo – svetlo nesmie byť priame, pretože by „vyšťavilo“ rastlinu a časom spálilo. Najvhodnejšie svetlo pre brečtany je nerozptýlené, teda nepriame. 

Aká teplota je pre brečtany vhodná?

Brečtan ako izbová rastlina je vhodná prakticky do akejkoľvek miestnosti v rámci bytu/domu, pretože je dobre uspôsobená bežnej izbovej teplote. Ak však máte na výber, tak určite preferujte miestnosti s trochu nižšou teplotou – chodba, schodisko a tak ďalej.  

Na internete sa dočítate o rôznych odporúčaných teplotách pri pestovaní brečtanov, no najčastejšie sa tieto čísla pohybujú v intervale približne od 12°C až 22°C, závisiac od konkrétneho druhu. Vyššia teplota by mohla mať na rast rastliny negatívny vplyv, no v prípade nižšej teploty sa nemusíte báť, pretože brečtany znesú teplotu aj nižšiu ako 12°C. 

Pestovanie brečtanu v črepníki v interiéri

Ako pri množstve svetla, tak i tu závisia požiadavky od farby listov. Tmavšie, zelenolisté druhy, sú odolnejšie voči nižšej teplote. Nároky pestrofarebných typov sú opäť vyššie. Určite ich nepestujte v blízkosti radiátorov a iných vykurovacích miestach. Vykúrený priestor a suchý vzduch má na kvet negatívny vplyv, ktorý môže zapríčiniť napríklad hnednutie listov.

Polievanie

Brečtany pre svoj rast nepotrebujú až tak veľa vody, no za to si potrpia na pravidelnom polievaní. Substrát by ste mali udržiavať rovnomerne vlhký, kvetinu zbytočne „neprelievať“, no zároveň dohliadnuť na to, aby sa zemina zbytočne nevysušovala.

Polievajte v menších dávkach, ale častejšie. Prílišné preliatie by mohlo spôsobiť sčernenie listov. V letných mesiacoch je potrebné polievať častejšie, v zime je potreba vlahy menšia. Odporúčame používať vodu izbovej teploty. 

Presádzanie a rozmnožovanie brečtanu

Rozmnožovanie je veľmi jednoduché. Postačia nám k tomu vrcholové a stonkové odrezky alebo koreňové úponky. Tieto časti odrežeme, zasadíme no čerstvého substrátu a okrem polievania sa nemusíme starať prakticky o nič, keďže „nová“ rastlina by sa mala chytiť veľmi rýchlo a ľahko. Odporúča sa sadiť po 3-4 kusoch do jedného kvetináča a udržiavať teplotu 15°C. Po asi dvoch týždňoch začne mať brečtan veľké korene a preto sa odporúča presadiť do väčšej nádoby. 

Rozmnožovanie brečtanu odrezkami

Na presádzanie brečtanov je najvhodnejšie obdobie jar. Keďže ide o popínavú a preto relatívne veľkú rastlinu, tak manipulácia s ňou pri presádzaní môže byť trochu náročnejšia, no to neznamená, že by sa presádzať nemala – stačí, ak s ňou budete manipulovať opatrne. Ak sa brečtan rozhodnete presadiť do kvetináču, tak by ste mali zvoliť hlbšiu nádobu, v ktorej bude dostatok priestoru pre rast koreňového systému. 

Počas presádzania zbavte rastlinu vysušených a odumretých listov a výhonkov, vďaka čomu podporíte jej nasledovný rast. 

Pôda a hnojenie

Brečtany nepotrebujú byť udržiavané v extra kvalitných substrátoch a na ich udržiavanie pokojne postačia rašelinové alebo ílovité pôdy strednej kvality, do ktorých môžete zamiešať piesok. Okrem toho im vyhovujú aj stredne ťažké zeminy, dôležité je, aby bol zvolený substrát dobre priepustný. 

Počas polievania netreba zabúdať ani na pravidelné hnojenie. Počas teplých letných mesiacoch hnojte brečtany približne raz za dva týždne klasickými tekutými hnojivami. Počas zimy postačí, ak budete prihnojovať raz za mesiac. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 09.03.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ibištek - presádzanie, rozmnožovanie, strihanie a hnojenie Ibištek - presádzanie, rozmnožovanie, strihanie a hnojenie

Vres obyčajný - pestovanie, strihanie a rozmnožovanie Vres obyčajný - pestovanie, strihanie a rozmnožovanie

Vres sa radí sa k liečivým bylinám. Ako ho pestovať? Ako rozmnožovať? Vyžaduje si vres zložitú starostlivosť? Všetko podstatné o tejto rastline sa dozviete v nasledujúcom článku.

Muchovník - odrody, rozmnožovanie, rez a presádzanie Muchovník - odrody, rozmnožovanie, rez a presádzanie

Jeho pestovanie sa rozšírilo najmä vďaka magickým účinkom jeho plodov. Sú veľmi zdravé a prospešné pre organizmus. Ako sa správne starať o muchovník? Všetko podstatné v našom článku!


Pridať komentár