Buxus (krušpán) často trápia škodcovia a choroby

Pestovanie buxusu známeho aj ako krušpánu je čoraz väčším trendom. Tento krík je skvelým prostriedkom pre tvorenie živého plotu či ako okrasná drevina. Výhodou je možnosť jeho tvarovania, sýta zelená farba a nenáročnosť na pestovanie.

Pestovanie buxusu a starostlivosť oň

Práve vďaka zelenej farbe listov preto dostal krušpán prívlastok vždyzelený. Buxus je vďačný ker, ktorý má svoje korene pri šľachtení bonsajov. Svoje miesto si nájde predovšetkým v exteriéri pred vchodovými dvermi, ako živý plot, rôzne tvarovaný krík alebo takisto aj v interiéri priamo v kvetináči.

Ako dopestovať zdravý buxus? Je potrebné buxus zazimovať? Čomu sa pri pestovaní vyvarovať? Všetko podstatné nájdete v tomto článku.

Obľúbené produkty

Buxus – krušpán vždyzelený

Predovšetkým samotný buxus má len jeden pôvodný druh a všetky ostatné vznikli len tým, že získali určité prívlastky. Buxus microphylla alebo Buxus sempervirens s rôznymi prívlastkami ako „aureovariegata“ či „Morris Midget.“ U nás najčastejšie zakúpite Krušpán drobnolistý alebo Krušpán vždyzelený. Existujú však aj rôzne odrody, ktoré sa odlišujú aj farbou listov. Tie môžu byť bielozelené, žltozelené, tmavozelené alebo svetlozelené.

Tento ker dorastá do výšky 40 až 80 cm podľa daného druhu. Prirodzene, nájdu sa aj väčšie druhy, ktoré časom môžu dorásť aj do výšky niekoľkých metrov. Existujú aj zakrpatené odrody, ktoré možno pestovať v kvetináčoch vonku či v interiéri.

Sadenie a pestovanie buxusu

Buxus je v skutku nenáročný ker, ktorý si svoje miesto nájde na slnečnom mieste ako aj v tieni. V zásade mu neprekáža ťažšia či redšia pôda. Problém nemá ani na rašeliniskách. Nevadí mu ani zima. Preto krušpán nie je potrebné nijak špeciálne zazimovávať. Počas rastu vám buxus umožňuje ho zastrihávať a regulovať tak jeho hustotu koruny či výšku. Vysádzať je ideálne na skorú jar. Krásne vynikne pred vchodom, v skalkách či v záhonoch.

Často sa využíva ako živý plot. V takom prípade vám odporúčame jednotlivé sadenice sadiť v medzerách od seba 25 až 35cm. Čím chcete, aby bol živý plot vyšší, tým väčšie medzery sú lepšie. Tvarovanie za pomoci strihania, je pochopiteľne, vítané a jeho výsledný vzhľad je iba na vašej fantázii. Pravidelná zálievka buxusu neuškodí a v podstate ju aj vyžaduje, netreba to však preháňať. Ako drevnatý ker si udržuje svoje živiny pomerne stabilne.

Sadenie do nádob

Opäť je ideálne sadiť buxus do kvetináčov na začiatku jari. Substrát by mal mať svoje pH okolo 5-6. Môžete ho miešať so zmesou rašeliny akéhokoľvek druhu. Pri výsadbe do kvetináča je dobré do zeminy primiešať hydrogel pre lepšie zadržiavanie vlhkosti. Ešte predtým ako buxus zasadíte do nádoby, ideálne je použiť drenážnu vrstvu v podobe kamienkov. Môžete použiť takisto koreňový bal.

Pestovanie buxusu v kvetináči

Buxus zatlačte do substrátu a prihrňte zeminou. Ako vhodná izolácia môže byť zhora mulčovacia kôra.

Škodcovia krušpánu

Škodcov, ktorý vám môžu pestovanie buxusu znepríjemniť je viac. Jedným z nich je napríklad Byľomor krušpánový, ktorý sa postará o zničenie listov. Predovšetkým sa zameriava na vnútornú časť listov, ktoré požiera. Listy začnú strácať farbu a začnú vznikať škvrny. Ideálne je použiť postrek Karate Zeon 5 CS alebo Decis 50 EW.

Ak na svojom krušpáne nájdete húsenicu, vedzte že ide o Vijačku krušpánovú, ktorá dokáže zožrať celú rastlinu už za pár dní. Húseníc sa zbavíte jedine pomocou chemických postrekov (napr. Dimilin 48 SC).

Vijačka krušpánová - škodca na buxuse

Ďalším možným škodcom je Méra krušpánová. Opäť sa kŕmi listami vášho buxusu. Listy sa krútia, strácajú tvar a začnú opadávať. Opäť môžete použiť overené postreky uvedené vyššie.

To platí aj v prípade Roztoča krušpánového, ktorého poškodenie sa dá ľahko prehliadnuť. Roztoč totiž spôsobuje malé vizuálne poškodenie, no jeho dlhodobá aktivita môže spôsobovať, že buxus stráca farbu a vitalitu. Možná ochrana je insekticídny olejový postrek alebo postrek (Karate) proti cicavým a žravým škodcom.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

13/01/2019 12:23
Dušan

Dobrý deň,kedy na jar treba urobiť prvý postrek krušpánu.
Ďakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 22.03.2018
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!