Bytové jadro zo sadrokartónu – áno či nie?

Ak sa chystáte prerobiť staré umakartové bytové jadro, iste sa rozhodujete, ako na to. Medzi najčastejšie kladené otázky patrí: je sadrokartón dobrým riešením? Alebo sú lepšie tvárnice typu Ytong či Porfix?

Bytové jadro zo sadrokartónu

Hneď v úvode vám odkazujeme, že sadrokartón je lacnejším a plnohodnotným riešením. Prečo to tvrdíme tak sebaisto? Jednoducho preto, lebo to tak je. Murovanie pomocou tvárnic má nesporne svoje výhody, ale funkčne je so sadrokartónom porovnateľné. Navyše, prerábka bytového jadra s použítím sadrokartónu vás vyjde aj lacnejšie a práca s ním je pohodlnejšia ako s tvárnicami.

Sadrokartón je navyše neporovnateľne ľahší, čite nezaťažuje stropnú konštrukciu bytu pod vami, čo by mohlo byť pri niektorých typoch bytov problémom pri získaní stavebného povolenia.

Prečo je bytové jadro zo sadrokartónu lacnejšie?

Práce na bytovom jadre zo sadrokartónu sú skutočne lacnejšie, hoci sa to na prvý pohľad celkom nemusí zdať. Keby ste si spravili predbežnú cenovú kalkuláciu, tak by vás sadrokartón vyšiel rovnako, ako Ytong a možno dokonca ešte o čosi drahšie ako Porfix.

Treba však brať do úvahy aj to, že ak sa rozhodnete pre vybudovanie vynoveného bytového jadra zo sadrokartónu, nemusíte kupovať lepidlo, ale ani sieťku a stierku, ktoré sú nevyhnutné na vyrovnanie povrchu a zabránenie neskôršiemu praskaniu povrchu steny.

Pri sadrokartóne sa tmelia len spoje (čiže prechody medzi sadrokartónovými doskami) a skrutky, pomocou ktorých sa sadrokartón upevňuje ku profilovej konštrukcii, aby ste dosiahli jednoliaty pekný rovný povrch.

Navyše, väčšina stavebných firiem si účtuje vyššiu hodinovú sadzbu pri budovaní jadra z tvárnic, ako zo sadrokartónu. Aj to je úspora, s ktorou musíte počítať a vo výslednej sume nemusí ísť o nízku položku!

Prerábka bytového jadra so sadrokartónom je summa summarum jednoznačne lacnejšia. Miernou nevýhodou oproti "ytongom" je skutočnosť, že práca so sadrokartónom býva hlučnejšia a prašnejšia.

Ostatné výhody však tento diskomfort vyvažujú. Keď zoberiete do úvahy, že celá prerábka bytového jadra trvá solídnej firme, ktorá sa tým zaoberá, približne jeden týždeň, nejde o nič, čo by ste vy alebo vaši susedia nemohli vydržať.

Prerábku bytového jadra prenechajte radšej odborníkom!

Možno niektorí z vás uvažujete, že sa s prestavbou bytového jadra popasujete sami. Toto riešenie vám neodporúčame, pretože ak nie ste skutočne technicky zdatní, môžete pri prestavbe bytového jadra natrafiť na mnoho problémov.

Tie síce nie sú neriešiteľné, ale môžu spomaliť priebeh prestavby a spôsobiť vám nemálo zbytočným nervov. Pri prestavbe bytového jadra sa vám totiž môže stať, že zistíte, že potrebujete vymeniť aj vodovodné či odpadové potrubie a odporúča sa aj celková výmena elektroinštalácie. Tieto práce určite nezvládnete sami a budete potrebovať privolať odborníkov. Ak si na prestavbu bytového jadra zavoláte firmu, ktorá má s tým dlhoročné skúsenosti, práce budú prebiehať hladko. Majstri sú totiž už zvyčajne dopredu dohodnutí s vodármi aj elektroinštalatérmi.

Navyše, ak plánujete vo svojom bytovom jadre meniť aj dispozičné parametre, v takom prípade je prenechať prácu odbornej stavebnej firme priam nevyhnutné. Dôrazne vás varujeme pred prácami na vlastnú päsť! V konečnom dôsledku vás môže náprava škôd stáť viac, ako ušetríte na práci robotníkov.

V neposlednom rade ešte dôležitá vec: pri prerábke bytového jadra potrebujete mať vždy povolenie od príslušného stavebného úradu! Niekedy sa stáva, že na stavbu bytového jadra z tvárnic nedostanete povolenie, ale na bytové jadro zo sadrokartónu áno. Zvyčajne to býva kvôli váhe celej vystavanej konštrukcie. Aj to je jedna z výhod riešenia zo sadrokartónu.

Myslite na to, čo budete chcieť vešať na steny zo sadrokartónu!

Pri sadrokartóne netreba robiť drážky na vodovodné potrubie a káble, ako je tomu pri tvárniciach. Tie sa totiž zmestia do priečky medzi vnútornou a vonkajšou stenou vybudovanou zo sadrokartónu, teda do priestoru medzi nosnou konštrukciou, pozostávajúcu z obvodových a stojkových profilov, na ktoré sa upevňujú jednotlivé sadrokartónové dosky. Hovorí sa tomu oplášťovanie. Dutina v priečke sa vypĺňa minerálnou vlnou, ktorá slúži ako zvuková izolácia.

Je potrebné robiť pevné výstužové konštrukcie na miestach, kam budete potrebovať niečo vešať, napríklad umývadlo, skrinky, závesné WC či bidet a podobne. Na toto treba myslieť dopredu. S majstrami, ktorí vám prídu stavať bytové jadro zo sadrokartónu, by ste mali dôkladne prebrať, kde plánujete mať zavesenú sanitu, alebo iné ťažšie prvky kúpeľňového nábytku. Robotníci budú podľa toho postupovať a na týchto miestach nainštalujú špeciálne výstuže, ktoré umožnia neskoršiu inštaláciu týchto zariadení.

Najpevnejšia a najširšia musí byť konštrukcia steny, na ktorej bude umiestnená kuchynská linka. Tadiaľ aj najčastejšie vedie vodovodné a odpadové potrubie, ktoré býva bežne hrubé aj 50 milimetrov. Zároveň treba myslieť aj na to, či nechcete mať na tejto stene závesný typ kuchynskej linky, čo treba tiež zohľadniť pri príprave vhodných výstuží skôr, než sa prejde k osádzaniu sadrokartónových dosák.

Obloženie sadrokartónu i maľovanie sú jednoduché

Sadrokartón je výborný povrch na lepenie obkladačiek. Nie je pritom potrebné ani jeho zdrsnenie, môže sa hneď lepiť. Jedinou podmienkou je, že skrutky a škáry musia byť dobre a dorovna zatmelené.

Lepenie obkladačiek na sadrokartón

Aj na maľovanie je sadrokartón ideálna plocha, ktorú netreba nijako špeciálne upravovať. Zatmelené škáry by sa mali vybrúsiť dohladka jemným brúsnym papierom a odporúča sa aj akrylová dipserzná penetrácia.

Miesta, o ktorých sa predpokladá, že budú v priamom kontakte s vodou, sa odporúča natrieť ochranným hydroizolačným náterom. Potom už stačí len maľovať, pričom sa vo vnútornej časti bytového jadra odporúča použiť kvalitnú vodou umývateľnú a oteruzdornú farbu na steny.

Mýty a fakty o bytovom jadre zo sadrokartónu

Hlavne na internetových fórach sa ozývajú kuvičie hlasy o tom, že rýchlosť výstavby je pri sadrokartóne dlhšia. Nie je to však pravda, čas potrebný celú prerábku je zhodný s dobou budovania bytového jadra z tvárnic.

Ďalším často uvádzaným mýtom je, že ak si dáte spraviť bytové jadro zo sadrokartónu, pri najbližšom možnom vytopení susedmi, budete zalamovať rukami. Ani toto nie je pravda! Na budovanie bytového jadra zo sadrokartónu sa totiž používa takzvaný zelený sadrokartón, ktorý je impregnovaný, a tým pádom odolný voči vlhkosti. Zároveň je aj pevnejší. Impregnovaný zelený sadrokartón pritom stačí použiť pri budovaní vnútorných stien kúpeľne, na vonkajšie obvodové steny to nie je nevyhntuné, ale odporúča sa to.

Pre objektivitu však treba priznať, že sadrokartón má jednu malú nevýhodu. A to, že oproti tvárniciam nedokáže kúpeľňu tak dobre odhlučniť od ostatnej časti vášho bytu. Z praktického hľadiska však tento aspekt nie je taký dôležitý, ako sa na prvý pohľad môže javiť, pretože to, že vaše spievanie v sprche nebudú počuť vaši rodinní príslušníci, neznamená, že sa nebude linúť naprieč poschodiami cez vetraciu šachtu.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 20.11.2017
Hodnotenie článku:
(91.8%)

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Písaniu sa profesionálne venujem od začiatku svojich vysokoškolských štúdií až doteraz. Tvorím texty pre weby s ohľadom na najnovšie trendy v...

V tejto kategórií nájdete aj:

Aký rebríkový radiátor do kúpeľne? Najobľúbenejšie sú elektrické Aký rebríkový radiátor do kúpeľne? Najobľúbenejšie sú elektrické

Pri kúpe rebríkového radiátora do kúpeľne máte vacero možností. Na čo sa pri výbere zamerať a ktorý variant bude najlepší práve pre vás, sa dozviete v článku.

Ako si poradiť so zamrznutým autom? Pomôže škrabka a elektrický rozmrazovač čelného skla Ako si poradiť so zamrznutým autom? Pomôže škrabka a elektrický rozmrazovač čelného skla

Zamrznuté sklo na aute, zamrznuté dvere či odídená baterka sú počas mrazivých zím každodenn chou starosťou ľudí s autom bez garáže. Poradíme vám, ako prežiť rozmrazovanie okien bez stresu.

Ktorý podomietkový WC modul je najlepší? Vybrať si Geberit, Grohe, Kolo či set aj s WC? Ktorý podomietkový WC modul je najlepší? Vybrať si Geberit, Grohe, Kolo či set aj s WC?

Uvažujete nad podomietkovým WC modulom? V čom je závesné WC lepšie ako to klasické? Poradíme vám, čo si pri výbere všímať.


Pridať komentár