Bývanie v byte, či v dome? Každé má svoje výhody

To, aké bývanie si vyberiete celkovo ovplyvní nie len to, koľko budete mať životného priestoru, ale aj ďalšie dôležité aspekty vášho života. Sú takí ľudia, ktorí by na byt nedali dopustiť. Často sú to tí, ktorí sa v byte narodili a vyrastali tam od malička. Život v centre diania a v strede mesta si nevedia vynachváliť a baví ich žiť taký ten rýchly mestský život.

Výhody a nevýhody bývania v byte a v rodinnom dome

Po bývaní v byte často túžia aj mladí ľudia, ktorí vyrastali na dedine a chýbala im tá dostupnosť ku všetkému, aj veľké spektrum možností. Na druhej strane tejto škály sú ľudia, ktorí sa tešia na bývanie v dome, považujú to za najlepšiu voľbu a už od mladého veku si začínajú na túto investíciu šetriť. Buď sú to tí, ktorí vyrastali v dome a sú zvyknutí na množstvo priestoru, alebo tí, ktorých už nebaví tlačiť sa v byte a sú pripravený na bývanie v dome.

Či už patríte k jednej skupine alebo druhej, určite by ste vedeli argumentovať prečo si vybrať jedno alebo druhé. Tieto nekonečné boje plné presviedčania vedie množstvo ľudí a veľa ľudí sa tiež nevie rozhodnúť, čo by bolo pre nich lepšie. Predsa len, kúpa bytu alebo domu nepatrí k tým najnižším investíciám, a ak si vyberiete bývanie, ktoré vám nebude vyhovovať, tak budete musieť s vaším rozhodnutím jednoducho žiť.

Ako sa rozhodnúť správne? Treba poznať všetky možné výhody aj nevýhody bývania v dome a byte. Podľa toho sa potom rozhodnete, čo je pre vás dôležité, a čo naopak viete oželieť. A keďže ja som bývala aj v dome aj v byte, tak vám skúsim povedať svoj subjektívny názor a možno vám dopomôže k rozhodnutiu.

Výhody bývania v byte

Bývanie v byte je väčšinou prvou voľbou u mladých párov, ktoré spolu začínajú a aj tých, ktoré sú čerstvo po svadbe. Hľadanie toho pravého bytu na začiatok v súčasnosti vôbec nie je zložité, ak viete kde hľadať. Ponuka je široká a či už si chcete byt prenajať alebo kúpiť, dajú sa nájsť ponuky v rôznych cenových kategóriách. Podľa toho, aký máte na byt rozpočet (či už v podobe mesačného prenájmu alebo predajnej ceny), od toho by sa mali odvíjať aj vaše požiadavky. Aké sú ale výhody a nevýhody bývania v byte?

Konštanté náklady na bývanie

Prvou z výhod pri byte, ktorá sa vzťahuje hlavne ak bývate v prenájme a súvisia s finančnou stránkou sú konštantné náklady na bývanie. Či už je to platba za vodu, elektrinu, prenájom, plyn či internet, presne viete, koľko si máte na tieto účely odložiť. Ak máte daný mesiac vyšší príjem alebo ste si viac ušetrili, viete si zaplatiť nájom dopredu a tak sa o svoje bývanie nemusíte báť. Toto napríklad nemôžete očakávať v dome. Pri dome sa náklady líšia od ročného obdobia, počtu osôb v dome alebo podľa toho, ako často ste púšťali televíziu či vodu.

Ušetrený čas na upratovanie

Výhoda u bytov, ktorá poteší hlavne ženy. Ak ste bývali najprv v dome, potom sa osamostatníte a presťahujete sa do bytu, tak si určite vydýchnete. Upratovanie vám totiž zaberie len zlomok času, ktorí ste strávili upratovaním veľkého domu. Miniete taktiež na to menej čistiacich prostriedkov a utieranie prachu vám tiež pôjde jedna radosť. Navyše, ak si platíte v bytovke službu, ktorá vám umýva spoločné priestory a schody, tak máte toho ešte o čosi menej.

Viac možností

Určite viete, že bývanie v meste vám dáva oveľa viac možností na život, než bývanie na dedine. Každý deň si môžete vymyslieť na program niečo iné a nemusíte za zábavou chodiť ďaleko. Či už je to napríklad kino, divadlo, koncerty, nakupovanie, dobré reštaurácie alebo párty. Stačí, že sadnete do MHD-čky alebo vyjdete von z bytu a máte o program postarané. Bývanie v byte vo väčšom meste ale neponúka len možnosti čo sa týka kultúrneho vyžitia, no veľmi zásadné sú aj pracovné príležitosti. Hlavne kvôli nim sa mladí ľudia sťahujú do bytov vo väčších mestách. Predsa len, keď už mladý človek vyštuduje vysokú školu, tak sa mu neoplatí presťahovať sa niekam na dedinu.

Začiatok spoločného života

Asi si nikto z nás nevie predstaviť, že by sa hneď po svadbe nasťahoval so svojou polovičkou do spoločného domu. Iba ak by ste boli milionári alebo mali za sebou značnú časť života. Ak ale patríte k mladším párom, približne do 30 rokov, a nechcete bývať po svadbe s rodičmi, byt je pravdepodobne jedinou voľbou. Byty sú pre mladé páry veľmi dostupné, hlavne ak nemáte náročné požiadavky a vystačíte si s jednoizbovým alebo dvojizbovým bytom. Riešením nemusí byť len podnájom, ale taktiež hypotéka a kúpa bytu. Záleží hlavne na tom, či chcete v danom meste zotrvať na dlhší čas alebo si chcete po čase postaviť dom. Celkovo je podľa môjho názoru lepšie si byt kúpiť. Predsa len, neplatíte zbytočne mesačný nájom, z ktorého v podstate nakoniec nič nemáte. Lepšie je splácať hypotéku, vďaka ktorej je byt váš a aj keby ste v danom meste nezostali, stále môžete byt predať alebo prenajímať, čo vám zabezpečí pasívny príjem.

Nevýhody bývania v bytoch

Nedostatok priestoru

Ak nebývate v mezonete, pravdepodobne nemáte toľko miesta na bývanie, ako by ste si želali. Ak ste len dvojčlenná rodina, dá sa to zvládnuť, no s deťmi v byte to je komplikovanejšie. Hlavne deti sú na priestor naozaj náročné a potrebujú behať, objavovať a nebyť neustále zavreté v byte, medzi štyrmi stenami. Hlavný rozdiel medzi bytom a domom je to, že pri dome máte svoj vlastný kúsok zeme, no pri byte máte len tú obytnú plochu. Práve záhrada je to, čo mnohým ľuďom v byte chýba a aj keď si môžete povedať, že si to vynahradíte balkónom alebo terasou, nikdy to nebude ono.

Byt v meste alebo dom na dedine? Výhody a nevýhody

Najťažšie je, ak sa ako mladý pár presťahujete do menšieho bytu a potom viac, či menej nečakane prídu deti. Zrazu vám je ten byt primalý, ešte menší, ako vám bol na začiatku. A keď musíte myslieť na prácu, deti a aj na sťahovanie či kúpu nového bytu, je to náročné obdobie. V tomto majú ľudia v domoch výhodu, majú viac izieb a už rátajú s deťmi.

Susedia

Aj keď to nie je tá najväčšia nevýhoda, predsa len to mnohým ľuďom strpčuje život. Susedské vzťahy môžu byť komplikované aj pri bývaní v dome, hlavne ak riešite rôzne problémy ohľadom pozemkov alebo plotu. No susedské vzťahy v bytovkách sú o čosi komplikovanejšie. Či už v spojení so súkromím alebo s obmedzovaním. Počúvanie hudby nahlas alebo dupanie je častým problémom u susedov a takým „spúšťačom“ hádok. Tiež musíte riešiť spoločný rozpočet, ktorý slúži na opravu bytovky a úpravu okolia. Keďže každý z nás je iný a má iné predstavy, je ťažké splniť požiadavky všetkých. Bývanie v bytovke preto vyžaduje trpezlivosť, prispôsobivosť a občas aj ovládanie sa.

Uponáhľanejší život

Čo môže byť pre niekoho výhodou, to môže byť na druhej strane pre niekoho aj nevýhodou. Bývanie v byte v centre mesta prináša množstvo možností a pracovných príležitostí. Na druhej strane ale žijete uponáhľanejší život. Všetko je v neustálom kolobehu, len práca, sem-tam nakupovanie, no väčšinu času trávite len v práci alebo v byte. Dni vám prechádzajú strašne rýchlo a vlastne si ani neuvedomujete, ako vám plynie čas. To sa potom môže prejaviť vo viacerých oblastiach, najčastejšie to je zdravie a uvedomenie si, že to vlastne vôbec nemalo zmysel.

Výhody a nevýhody bývania v dome

Viac priestoru

Keďže väčšina nevýhod bytu sú výhody domu, a naopak, tak je asi zbytočné opäť vymenovávať všetky tie konkrétne vlastnosti tohto typu bývania. Aj tak je ale dobré to aspoň zopakovať. Výhod bývania v dome je dostatok. Medzi tie najväčšie určite patrí súkromie a vlastný priestor. V dome vám nikto nemôže v noci vŕtať alebo púšťať nahlas hudbu, ak to teda nie ste vy sami. Tiež už to nie je len pár miestností, ale máte oveľa viac priestoru na život.

Bývanie v dome - výhody a nevýhody oproti bývaniu v byte

Keď chcete, trávite čas vo vnútri, no vyjsť si môžete do záhrady a tráviť čas tam. Taktiež je to oveľa lepší priestor pre výchovu vašich detí. Je veľký rozdiel medzi tým, keď deti vyrastajú na dedine a nemáte problém ich pustiť von hrať sa aj samé, a keď vyrastajú v uponáhľanom meste, kde sú síce možnosti, ale nie je to také isté detstvo, ako na dedine.

Domáce zvieratá a pestovanie

Okrem týchto výhod tu patrí aj to, že si môžete zaobstarať akéhokoľvek domáceho miláčika. Či už sú to väčšie psy, zajace alebo iné zvieratká. S týmto je spojený aj chov úžitkových zvierat a tiež pestovanie vlastného ovocia a zeleniny. V tejto dobe je veľmi vzácne chovať vlastné zvieratá a pestovať si vlastné suroviny. A ešte lepšie je aj to, že tým ušetríte veľa peňazí. Bude to pravdepodobne stáť viac námahy, než zájsť len do obchodu a ovocie či zeleninu si kúpiť. No ak máte po krk práce a chcete si trochu oddýchnuť, pre množstvo ľudí je to miesto relaxu a priestor pre ich myšlienky. Dokonca aj kosenie trávy môže byť pre niektorých relax. Celkovo je život v dome o čosi pokojnejší a nie tak uponáhľaný, hlavne ak bývate buď na dedine alebo niekde ďalej od mesta.

Náklady na bývanie a stavba domu

Dom má však aj svoje nevýhody. Prvou, a asi aj rozhodujúcou je jeho cena. Či už si chcete dom od základov postaviť sami alebo si necháte dom postavať na kľúč, vždy to bude obrovská investícia, ktorá vyžaduje buď vysokú pôžičku alebo dlhé roky šetrenia. Možnosťou je aj prerábka staršieho domu, no to sa moc neodporúča. Staršie domy je potrebné neustále prerábať a nikdy nebudete mať od nich pokoj. Oveľa lepšie je potom dom zbúrať a postavať si na danom pozemku nový. Tak či tak, ak plánujete dom, pripravte si veľký obnos peňazí a kopu trpezlivosti. S tým je spojená aj ďalšia nevýhoda. Ak ste sa rozhodli pre stavbu domu, tak to bude beh na dlhšiu trať. Možno sa vám zdá, že sa dá dom postavať veľmi rýchlo, no to je len naoko, pretože vidíte rásť len hrubú stavbu. Rozhodujúca je potom úprava interiéru a všetky práce s tým spojené. Podlahy, steny, elektrina, voda, zariadenie či obklady.

Upratovanie a mesačné náklady

Ďalšou veľkou nevýhodou je údržba domu, keďže je to oveľa väčší priestor, tak vám to zaberie viac času. Pomocníkom vám potom môže byť napríklad robotický vysávač. A nevýhodou, ktorú si môžete odvodiť z výhod bytu sú rozdielne mesačné platby, ktoré sú oveľa vyššie ako v byte. Keďže je priestor na bývanie väčší, tak je pravdepodobné, že budete potrebovať viac energií na vykurovanie, vodu aj na elektrospotrebiče. Medzi náklady si musíte zarátať aj peniaze vynaložené na udržiavanie okolia domu a napríklad aj na ploty.

Dom alebo byt – moje skúsenosti

Tak, už ste sa rozhodli, či je lepšie bývanie v byte alebo v dome? Ak nie, tak vám možno pomôžu aj moje skúsenosti. Celý život som bývala na dedine v dome, no posledného pol roka bývam vo veľkom meste v byte. Dosť rozdiel a skok z jedného prostredia do úplne odlišného, však? Bolo to však také postupné, keďže som začala vo väčšom meste študovať a až po nejakom čase som sa tam presťahovala natrvalo. Takže, byt alebo dom? Pre mňa to je takmer jednoznačné rozhodnutie.

Ak porovnávame tieto dva varianty, tak za mňa je jednoznačnou voľbou dom. Odmalička som v ňom vyrastala a nevedela by som si to predstaviť inak. Rodičia ma cez letné prázdniny pomaly nevideli, pretože som celé dni trávila s kamarátmi vonku. Viete si to teraz predstaviť, ak máte tak 6 ročné deti a bývate v meste? Asi moc nie. No pre nás to bolo vtedy úplne normálne. Tiež by som si nevedela predstaviť, že by sme nemali záhradu alebo že by sme si sami nepestovali zemiaky, kapustu, strukoviny, jablká, hrušky alebo slivky. Brala som ako samozrejmosť to, že som mohla ísť do záhrady a odtrhnúť si jablko.

Výhody bývania v dome na dedine - záhrada a domáce zvieratá

Normálne bolo pre nás chovať zvieratá. Aj keď to bolo namáhavé a bolo potrebné v lete hrabať seno, celoročne sa o tie zvieratá starať, tak potom za to stálo, že sme mali vlastné mlieko, mäso a vajíčka. Skvelé na tom bolo aj to, že sme sa mohli s kamarátmi hrať vo vlastnej záhrade a v zime sa tam sánkovať aj lyžovať. Veľkou výhodou bolo aj to, že som mala vlastnú izbu a to súkromie, ktoré som mala bolo na nezaplatenie. Jediné nevýhody, ktoré som ja v dome pocítila, boli hlavne keď som bola staršia. Upratovanie nám zabralo celú sobotu a bolo to takým našim zvykom, že jednoducho sobota je ten deň, kedy dom dôkladne upraceme od hora dole.

Naopak, čo sa týka bytu, tak aj tam pociťujem veľa výhod, no nevýhod je oveľa viac. Začnem ale tým pozitívnejším. Najlepšie na bývaní v meste je dostupnosť všetkého a skvelá doprava. Neustále tam chodí verejná doprava a keď si zmyslíte, tak môžete ísť do fitka, do kina, plávať, nakupovať alebo skúšať reštaurácie. V dome to bolo pre mňa také vzácnejšie, no nevravím, že to bolo zlé. Tiež mi oproti celej sobote trvá upratovanie asi tak pol hodiny, keďže bývame v byte, ktorý je niečo medzi jednoizbovým a dvojizbovým. Výhodou je určite aj to, že nemusím každý týždeň cestovať do školy a aj zo školy, a keby sme už mali deti, tak aj tie sa vyhnú cestovaniu. Veľkou výhodou je stretávanie so spolužiakmi. Keďže na základnú aj strednú školu som musela dochádzať, zriedkavo som trávila čas so spolužiakmi a nemali sme vďaka tomu až také dobré vzťahy, ako sme mohli mať. Teraz sa môžem s nimi stretávať pravidelne a máme oveľa lepšie vzťahy.

No ale teraz k nevýhodám. Vždy som bola zvyknutá na veľa miesta, preto mi vadia len tie dve izby, ktoré v byte máme. Nevyhovuje mi ani menšia kúpeľňa, iba jeden záchod a neustály neporiadok, ktorý je vďaka menším priestorom oveľa viac viditeľný. Nevyhovuje mi ani to, že sme v meste v podstate sami a že okrem mojich spolužiakov tam nikoho nepoznám. Celú rodinu máme v jednej oblasti vzdialenej asi 100 kilometrov od nášho mesta, takže sa nemôžeme stretávať až tak často. Celkovo sa mi nepáči ani ten uponáhľaný život v meste a množstvá ľudí s ktorými prichádzam každý deň do kontaktu. Veľkou nevýhodou je aj to, že bývame v podnájme, takže si musíme každý mesiac našetriť na túto platbu, z ktorej vlastne v budúcnosti nič nebudeme mať.

Takže ako som už povedala, za mňa určite bývanie v dome. Na druhej strane vám ale odporúčam, aby ste vyskúšali obidve možnosti a podľa toho si vybrali, čo vám viac vyhovuje. Všetci sme iní a všetkým nám aj niečo iné vyhovuje. Keďže ja mám rada pokoj, rodinu v mojej blízkosti a veľa miesta na život, tak som hneď vedela, že bývanie v byte nebude nič pre mňa. Nad každým pre a proti sa skúste preto zamyslieť a povedzte si, ako to máte. Či to je pre vás naozaj veľká nevýhoda, ktorú nedokážete prekonať alebo vám to nevadí. Dokáže vám to uľahčiť proces rozhodovania.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 29.06.2020
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Povinnosti pri kúpe a po predaji bytu: daň, uvoľnenie bytu po predajiPovinnosti pri kúpe a po predaji bytu: daň, uvoľnenie bytu po predaji

Pri predaji a po kúpe bytu vám zákonne prislúchajú isté povinnosti. Ponúkame vám návod, čo všetko a ako vybaviť. 

Tipy, ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti (hodnotu domu či bytu) pred predajomTipy, ako zvýšiť cenu nehnuteľnosti (hodnotu domu či bytu) pred predajom

Chystáte sa predať byt alebo dom? V tom prípade by ste mali vedieť, že existujú spôsoby, ako cenu nehnuteľnosti navýšiť.

Chyby pri predaji nehnuteľnosti: predajná cena, prvý dojem, marketing, daneChyby pri predaji nehnuteľnosti: predajná cena, prvý dojem, marketing, dane

Ako sa vyhnúť chybám pri predaji nehnutľnosti a ako predať nehnuteľnosť čo najvýhodnejšie? Poradíme vám, ako zdvihnúť cenu predávanej nehnuteľnosti a ušetriť na daniach či DPH.