Chcete perfektné záclony a závesy? Zamerajte sa na závesné systémy

Dokončujete nové bývanie, či prerábate a váhate, či sa Vám do interiéru hodia záclony alebo závesy? A ak áno, akú majú spĺňať funkciu okrem estetickej?

Záclony majú nielen estetický, ale aj funkčný význam.

Pokúsime sa Vám pomôcť v rozhodovaní a priblížiť celý proces výberu a realizácie záclon, resp. závesov. Na pomoc sme si zavolali odborníkov na záclony na mieru, spoločnosť STYLdesign.

Funkcia záclon a závesov

V prvom rade je dôležité vedieť do ktorých izieb a s akou funkciou chcete záclony realizovať. Záclony do moderných interiérov sa väčšinou šijú jednoduché bez vzorov v bielej alebo maslovej farbe. Rozdiely sú hlavne v štruktúre a v zložení materiálu. Napriek tomu je v ponuke niekoľko desiatok materiálov na záclony.

Z pohľadu funkcie sú dôležitejšie závesy. Výber je obrovský a zorientovať sa v tomto množstve je niekedy problém. Pri realizácii je ideálna konzultácia s interiérovým dizajnérom, prípadne so špecialistom na záclony a závesy. Najlepšie priamo v štúdiu, kde Vám Vaše dekorácie okien budú šiť.

Záves typu Blackout je skvelou voľbou do spálne.

Do spální sa veľmi často používa záves typu Blackout. Tento typ závesu je vyslovene funkčný. Zatemní Vám izbu takmer na úroveň noci, dokonca aj počas dňa. Túto vlastnosť získal vďaka vnútornému pretkaniu čiernou niťou. Na výber máte širokú paletu farieb, bohužiaľ väčšinou jednofarebných, bez vzoru.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie závesy

Ak nepotrebujete miestnosť zatemňovať, máte na výber obrovské množstvo materiálov rôznych vzorov a štýlov s niekoľkými možnosťami realizácie. Často sa závesy riešia len ako dekoračný, mierne nariasený pás po stranách okien, prípadne len na jednej strane. Najpoužívanejšia je však stále klasická podoba závesov po stranách, ktorá sa dá v prípade potreby zatiahnuť a vytvoriť dokonalé súkromie.

Závesy po stranách okna sú najpoužívanejšou variantou vôbec.

Aký zvoliť štýl

Ak už viete, akú funkciu majú záclony spĺňať, môžete prejsť k výberu konkrétnych materiálov. Štýlovo by mali záclony ladiť s interiérom. Ak máte moderný minimalistický interiér, môžete zvoliť jednoduchú, nenápadnú bielu alebo maslovú záclonu, ktorá dodá interiéru teplo a zútulní celú miestnosť. Ostatné už záleží na konkrétnom interiéri. Ak je v ňom dominantný prvok, zväčša sa volia jednoduché dekoračné závesy. Ak nie, môže sa dominantným prvkom interiéru stať práve výrazný záves.

Tmavé výrazné závesy môžu byť dominantným prvkom každého interiéru.

Do interiérov ladených v Provensálskom štýle sa častejšie používajú záclony s jemným vzorom alebo výšivkou, prípadne čipkou. V tomto duchu sa ladia aj závesy, ale treba dať pozor, aby sme to so vzormi neprehnali.

Závesy so vzorom sa často používajú v interiéroch, ktoré sú ladené do Provensálskeho štýlu.

Niečo o materiáloch

Materiálom používaných pri šití záclon a závesov dominuje 100% polyester. Pomer cena a funkčnosť je v prípade tohto materálu rozhodujúca. Často sa používajú aj zmesové materály ako napríklad bavlna s polyesterom, ale tieto materiály sú oveľa krčivejšie a tým pádom náročnejšie na údržbu. 

Najpoužívanejším materiálom na výrobu záclon je polyester.

Pri závesových materiáloch sa môžete stretnúť aj so zmesou polyester – viskóza. Výhoda materálu spočíva v jeho padavosti, nevýhoda je väčšia zrážanlivosť materiálu, ktorá sa ale rieši vyzrážaním závesu pred jeho ušitím.

Pre náročnejších klientov sú v ponuke závesové materály s obsahom hodvábu. Hodváb má jemnejšie vlákno a vyšší lesk. Preto závesy s obsahom hodvábu pôsobia luxusnejšie. Nevýhodou je ale vysoká cena týchto materiálov.

Tmavé Blackout závesy sú skvelým a výrazným doplnkom modernej domácnosti.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záclony

Rada na záver

Veľmi dôležitou súčasťou realizácie záclon a závesov sú závesné systémy a nariasenie materiálov. Máte na výber opäť niekoľko možností a každá je vhodná do iného interiéru. Do moderného interiéru sa hodia skôr hliníkové koľajničky, ktoré sa montujú do stropu a po zavesení hotových záclon ich nie je vidieť vďaka riasenke a spôsobu ušitia.

Závesné systémy záclon a závesov treba vyberať s prihliadnutím na štýl interiéru.

V moderných interiéroch môžete záclony a závesy uchytiť na hliníkové koľajničky, ktoré sa montujú do stropu.

Do klasickejších alebo provensálsky ladených interiérov sa môžu použiť výraznejšie tyčky na konzolách s ozdobnými koncovkami, a to v rôznych kovových prevedeniach.

Možností v tejto oblasti je naozaj veľmi veľa a vybrať to najvhodnejšie nie je vôbec jednoduché. Preto si nechajte poradiť a pri návšteve záclonového štúdia majte pri sebe fotky interiéru, prípadne, ak ide o realizáciu do viacerých miestností, dohodnite si obhliadku a zameranie Vášho interiéru. Všetko dôležité tak dohodnete priamo na mieste.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

21/06/2017 13:47
Lenka

wau! skutocne nadherne zladeny moderny interier, klobuk dole pred tym, kto to takto vymyslel :-)

26/07/2017 22:14
Monika

Prosím vás na kovovej koľajnice je aký systém na zaclonu ďakujem.Ak by bolo možné nejaký link na tie koľajnicky dakujem

27/07/2017 09:11
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň Monika, zavolajte si na číslo 0918 466 327, oni vám poskytnú všetky potrebné informácie. Pekný deň

09/02/2019 19:53
Ján Manga

Dobrý potreboval by som závesy od plafonu po zem asi 240 cm a šírka 400
cm spalna

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 31.05.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík

Záhrada nemusí slúžiť iba na prácu a pestovanie plodín. Vytvorte si v tej vašej nádhernú oázu pokoja, kde si budete môcť oddýchnuť. Ozdobiť si ju môžete vkusnými dekoráciami, ktoré sú...

Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere

Jar a pomaly aj Veľká noc sú už na spadnutie. Najkrajšie sviatky jari však nie sú len o povinnom upratovaní, spájajú sa aj so zdobením príbytku a prejavením kreativity. Chcete, aby vaša...

Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha

Podľa pôvodnej kresťanskej tradície trvá v týchto týždňoch až do Veľkonočnej nedele obdobie 40-dňového pôstu. Ako vyzerali pôstne jedlá našich starých rodičov a čo si, naopak, počas...