Chemická kotva do dreva, do dutej tehly, betónu a pórobetónu. Zloženie, cena, návod

Vo svete majstrov stavbárov sa zvykne hovorievať, „ keď nevieš čo, použi chemickú kotvu“. Tento prípravok udrží všetko ťažké tam, kde si neporadí obyčajná skrutka alebo hmoždinka.

Ako vybrať chemickú kotvu

Poradíme vám, ako a podľa čoho vybrať chemickú kotvu na váš domáci projekt.

Chemické kotvy do dreva i do betónu


Použitie chemickej kotvy

Keď potrebujete na stenu upevniť ťažšiu poličku, pripevniť zábradlie na betónový múrik alebo zavesiť luster, nestačí použiť obyčajnú skrutku. V takýchto prípadoch vstupuje na scénu hmoždinka, ktorú však taktiež nie je možné použiť vždy. Nemusí odolať vysokej záťaži, nedrží dostatočne v dutých tehlách, rozpadnutom murive alebo na okrajoch stien. Všade tam, kde nie je možné použiť hmoždinku, je teda nutné využiť práve chemickú kotvu. Zjednodušene povedané, skrutku alebo iný spojovací materiál so závitom doslova zalepí. Takéto kotvenie v stene nevytvára pnutie, vďaka čomu vytvára trvácnejšie, pevnejšie a kvalitnejšie spoje.  

Chemická kotva obsahuje polyesterovú alebo vinylesterovú živicu a cement, poprípade iné tvrdidlo. Je možné ju použiť pri kotvení svorníkov, roxorov, zábradlí, schodíkov, ťažkého nábytku, techniky či závitových tyčí, a to do plného aj dutého materiálu – betón, pieskovec, prírodný kameň, tehly, Porotherm, Ytong, plynobetón, pemza atď. Chemickú kotvu využijete jednoducho všade tam, kde potrebujete mať istotu, že daný spoj vydrží.

Druhy chemickej kotvy

Chemické kotvy môžeme rozdeliť do dvoch väčších skupín, a to na tekuté prípravky balené v kartuši, ktoré pripomínajú klasický tmel, a na ampuly, nazývané tiež patróny. Ampuly na prvý pohľad skutočne pripomínajú náboje. Ich obal je vyrobený zo skla, ktorý je potrebné po umiestnení do otvoru rozbiť pomocou skrutky – oceľového svorníka, ktorý doň zavŕtate.

Inštalácia chemickej kotvy do tehly

Chemická kotva môže byť vyrobená z polyesterovej alebo vinylesterovej živice a rôznych druhov tvrdidiel. Vinylester je o niečo odolnejší materiál, jeho hlavnou výhodou je schopnosť odolávať vlhkosti a vode. Polyester sa využíva skôr v interiéri alebo pri menej namáhaných spojoch.

Chemická kotva – teplota

Pri kúpe konkrétneho produktu si všímajte údaje o teplotnej odolnosti. Dokopy ich nájdete dva. Jeden hovorí o teplote, pri ktorej je možné chemickú kotvu aplikovať. Väčšinou sa pohybuje od –5 °C alebo –10 °C po 25 °C alebo 35 °C. Ak chcete s kotvou pracovať pri silnejších mrazoch alebo naopak vyšších teplotách, vyberajte si odolnejšie výrobky. Tie môžete použiť v rozmedzí od cca – 20 °C do + 40 °C.  Tieto informácie sú pre vás dôležité hlavne vtedy, keď sa s kotvou chystáte pracovať v exteriéri či na iných „extrémnych“ miestach (v blízkosti pece, v mraziarňach atď.).

Druhý údaj hovorí o tepelnej odolnosti po vytvrdnutí. Tu sa už čísla pohybujú od viac ako –40 °C po viac ako +80 °C. Niektoré prípravky dokážu krátkodobo odolať i teplote nad +120 °C. Tie sú vhodné napríklad na použitie v blízkosti tepelného zdroja.

Nosnosť chemickej kotvy

Chemické kotvy sú extrémne odolné. Dokážu „udržať“ aj viac ako 1 500 kg. Aj tento údaj musíte však nájsť priamo na obale daného výrobku. Niekde natrafíte na to, že chemická kotva má nosnosť do 1 000 kg, inde je táto informácia uvedená v kilonewtonoch. Všímajte si aj údaje o nosnosti v ťahu a strihu a tiež doporučené zaťaženie vzhľadom na konkrétny materiál. Všetky tieto informácie nájdete v technickom liste pri danom produkte. Ak sú pre vás tieto parametre absolútne nezrozumiteľné, poraďte sa radšej priamo v predajni.

Inštalácia chemickej kotvy do tehly

Cena chemickej kotvy

Cena chemickej kotvy sa pohybuje v priemere od 14 do 16 eur za 280 ml balenie a od 17 do 25 eur za 380 ml balenie. Vinylesterové kotvy sú vo všeobecnosti drahšie, keďže tento materiál patrí k odolnejším. Presná suma závisí samozrejme od konkrétnej značky. Cena chemickej kotvy v ampule je cca 1,20 až po 2,90 eur za kus, a to v závislosti od jej veľkosti – priemeru. Ampuly zvyknú byť dostupné skôr v podobe celého balenia s 10 ks.

Chemické kotvy do dreva i do betónu


Výber chemickej kotvy podľa spôsobu použitia

Univerzálne chemické kotvy je možné použiť na spoje v betóne, dreve, porobetóne, murive či prírodnom kameni. Na trhu však nájdete aj také, ktoré sú určené len na použitie v kombinácii kov + betón či kov + drevo. To, aké konkrétne materiály môžete pomocou danej kotvy spájať a kotviť, si preto musíte prečítať priamo na danom výrobku.

TIP: Ak chcete chemickú kotvu použiť v trvalo vlhkom prostredí alebo priamo pod vodou (napr. schodíky v bazéne) vyberajte si výrobky z vinylesterovej živice.

Pri výbere si všímajte, či je daný produkt určený na použitie v interiéri alebo exteriéri. Tento parameter je jeden z najpodstatnejších. Rozhodujúca je tepelná odolnosť po vytuhnutí, schopnosť odolávať vlhkosti, no aj zloženie chemickej kotvy. Vo všeobecnosti platí, že kotvy, ktoré je možné použiť v interiéri, je možné použiť aj v exteriéri, nie však naopak. Nie, nepomýlili sme sa. I keď pri väčšine produktov to funguje presne opačne, chemické kotvy sú výnimkou.

Exteriérové kotvy môžu obsahovať látku styrén, ktorá spĺňa úlohu tvrdidla. Styrén je silným karcinogénom a nie je ideálny ani pre životné prostredie. Ak teda na takýto produkt natrafíte, používajte ho zásadne vo vonkajších priestoroch, vo všeobecnosti je však lepšie sa tejto látke vyhýbať úplne.

Chemická kotva – postup použitia

Spôsob použitia závisí od toho, či si vyberiete chemickú kotvu v ampule alebo kartuši a do akého materiálu ju budete aplikovať. Rozdiel je v jej použití v pevnom materiáli alebo dutej tehle. Postup aplikácie chemickej kotvy do dreva či do betónu je však rovnaký.

Tekutá chemická kotva do pevného materiálu (betón, drevo, kameň atď.):

  • Pomocou vŕtačky vyvŕtajte otvor požadovanej veľkosti – vrták musí byť o 2 – 4 mm hrubší ako spojovací prvok, ktorý použijete (napr. na ukotvenie skrutky s hrúbkou 5 mm, použite vrták s hrúbkou min. 7 mm).
  • Otvor dôkladne očistite od nečistôt, hlavne od prachu – najviac vám pomôže nadstavec na vŕtačku s kefkou a následné povysávanie.
  • Otvorte vrchnák na chemickej kotve, nasaďte naň plastový aplikátor a aplikujte ju do ½ alebo ⅓ otvoru (tento údaj nájdete priamo na produkte).
  • Do otvoru krúživým pohybom zaskrutkujte skrutku – použite ručný skrutkovač alebo vašu ruku, pomocou vŕtačky by ste sa mohli omylom prevŕtať hlbšie.
  • Skrutku alebo iný spojovací materiál vyrovnajte do požadovanej polohy, nezaťažujte ho ihneď – doba tvrdnutia chemickej kotvy sa môže líšiť, tento údaj nájdete priamo na obale daného výrobku.

TIP: Chemickú kotvu do Ytongu (aj iného pórobetónu) upevníte najlepšie vyvŕtaním kónického otvoru, ktorý je širší vo vnútri steny.

Postup použitia chemickej kotvy v ampule

Chemická kotva v ampule na prvý pohľad pripomína náboj. Spolu s ňou je potrebné použiť oceľový svorník. Potom, ako ampulu umiestnite do vyvŕtaného otvoru a zavŕtate doň svorník, sklenený obal praskne, uvoľní sa z neho materiál, ktorý po chvíľke stuhne podobne ako kotva v paste. V tomto prípade musíte na začiatok vyvŕtať otvor s rovnakým priemerom, aký má ampula, a svorník do nej navŕtať pomocou vŕtačky. Taktiež nezabudnite na dôkladné vyčistenie otvoru po jeho vyvŕtaní a chemickej kotve doprajte čas na vytvrdnutie.

Chemická kotva – postup použitia pri umiestnení v dutej tehle

Keď budete chcieť upevniť ktorúkoľvek zo spomínaných chemických kotiev do dutej tehly, musíte použiť špeciálne plastové alebo kovové sitko, ktoré zabráni jej rozliatiu po celej dutine. Postup použitia je rovnaký – vyvŕtajte otvor, vyčistite ho, vložte doň sitko a aplikujte kotvu. Dajte si pozor, aby mal vyvŕtaný otvor rovnaký priemer ako použité sitko.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 22.08.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.