Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade

Aby ste si mohli dopriať pikantné domáce potešenie, nepotrebujete záhradu ani žiadny skleník. Chilli si viete dopestovať v pohodlí domova priamo v kvetináči. Existujú chilli odrody, ktorým sú podmienky na parapete okna či balkóne úplne vhodné.

Červené chilli v kvetináči

Je možné pestovanie chilli v byte? Ako pestovať chilli v kvetináči? Všetko podstatné o tom, ako sa o chilli starať sa dozviete v nasledujúcom článku.

Obľúbené mlynčeky na chilli papričky

Odrody chilli do bytu

Je pravda, že mnohé typické odrody chilli ako Habanero, Guntur, Serrano či Trinidad Moruga Scorpion v panelákovom byte nedopestujete. To však neznamená, že sa to nemôže podariť iným odrodám. Tieto odrody sú typické menším vzrastom a takisto menšími nárokmi na náročnosť pestovania. Ideálne odrody na pestovanie v kvetináčoch v prostredí interiéru bytu či domu sú:

  • Loco (24 000 SHU)
  • Border (15 000 SHU)
  • Chinese Ornamental (30 000 SHU)
  • Pequin (30 000 SHU)
  • Praiere Fire (1 200 SHU)
  • Chyilly Chili (1 000 SHU)

(SHU – Scovillova stupnica pálivosti. Číselný údaj značí hladinu kapsaicínu v jednotlivých plodoch papričiek.)

Existuje omnoho viac odrôd, ktoré možno dopestovať v byte. Vybrať si môžete podľa pálivosti. Skôr, ako semienka zasejete, udržujte ich v suchu, tme a chlade. Semienka staršie ako tri roky nevysádzajte.

Začíname s pestovaním

Ak chcete pocítiť pálivosť vašich chilli koncom leta, s výsadbou (klíčením osiva) je rozumné začať už na začiatku, prípadne v polovici marca. Papričky v byte nepotrebujú žiadny špeciálny ohrev ani špeciálne lampy a žiariče. Ak sú na mieste, kde majú dostatok svetla, nemusíte sa obávať, že by ste im uškodili.

Chilli papričky pestované v kvetináčoch

Pri výsadbe vám odporúčame využiť tzv. Jiffy. Ide o rašelinové tablety, ktoré sú určené pre klíčenie chilli papričiek. Tieto rašelinové tablety dáte do vody a necháte ich nasiaknuť. Následne semienka vložíte do rašeliny a prihrniete asi 3 mm rašeliny. Následne tablety vložíte do ľubovoľnej nádoby alebo na podnos a prekryjete igelitovým vreckom.

Druhou alternatívou pre klíčenie môže byť vlhká vreckovka či vata, kde semienka budete zalievať a necháte vyklíčiť. Lepšou možnosťou však je, ak chilli osivo zasejete do bežného substrátu bez sterilizácie, ktorý budete udržiavať vlhký a prekryjete igelitovým vrecúškom pre reguláciu teploty. Po približne 14 dňoch by semienka mali byť vyklíčené. Dôležité je, aby mali dostatočnú teplotu a vlhkosť. Preto je dobré, ak položíte vysiate chilli semiačka na parapet, kde je radiátor a zároveň dostatok svetla. Zalievajte podľa potreby, aby bola pôda neustále vlhká.

Môžeme vysádzať

Po približne troch mesiacoch, kedy už vidíte, že sú sadeničky schopné, prichádza ďalšia fáza. Pripraviť si môžete kvetináče. Ideálne je, ak odtokové dierky upcháte papierovým obrúskom alebo dáte na spodok drenáž, aby sa voda pri zálievke nevyplavovala von. Pre presádzanie použite klasický záhradnícky substrát. Pri presádzaní dávajte pozor na korienky, ktoré sú veľmi jemné. Ak ste sadeničky úspešne premiestnili do kvetináčov, nezabudnite ich zaliať.

Pestovanie chilli doma v byte

Nezabúdajte aj na to, že ak ste vysádzali viacero odrôd, kvetináče si označte. Hneď ako sa lístky chilli papričiek zväčšia, je to dobrý znak. V tomto období môžete prihnojiť. Pestovanie chilli papričiek v byte vám zrejme nedovolí používať príliš aromatické hnojivá, preto vám odporúčame klasické hnojivo buď v tekutej, alebo granulovanej forme určené pre rajčiny a papriky. V tomto období papričky zalievame podľa potreby každých 4-5 dni. Pozor, aby ste však substrát nebahnili. Radšej polievať menej a často, ako korienky vytopiť.

Presúvame na balkón

Ak sa už „zletnieva“, chilli papričkám prospeje, ak sa ich dotknú slnečné lúče priamo. Rastlinky začnú mohutnieť. Pokiaľ už máte pocit, že chilli papričky z pôvodného kvetináča vyrástli, je správny čas dopriať im viac priestoru. Ak ste však zvolili ideálnu veľkosť kvetináča, máte o starosť menej. Čoskoro môžete očakávať, že rastlinka začne tvoriť púčiky.

Očakávame kvietky

Približne koncom júna či v polovici júla by ste boli radi, ak by vaše chilli začali kvitnúť. Ak všetko išlo podľa plánu, bude to tak. Kvety majú zvyčajne bielu až fialovú farbu a na balkóne ich statočne opeľuje sezónny hmyz.

Pozor! Škodlivým hmyzom môžu byť vošky. Niekedy si možno všimnete lístok či dva, ktoré odtrhnete a vošiek sa zbavíte. Nie vždy to tak je. Ak sa chcete vošiek zbaviť, overeným prostriedkom je rastlinný olej zmiešaný s jarou a riedený s vodou. Niekedy však môže postrek skôr uškodiť, preto ak nemáte inú možnosť, použite dostupný chemický postrek proti voškám. Ošetrenie vykonajte čo najskôr, pretože potom už môže byť neskoro.

Kvietky opadávajú, čo robiť? Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Najčastejšie je príčinou premokrený substrát alebo prehnojenie dusíkom. Klasické hnojivá ho obsahujú, no hnojiť netreba prehnane. Polievať môžete pravidelne menším množstvom vody, alebo zhruba raz za týždeň väčšou zálievkou. Opačným dôvodom, prečo kvety opadávajú môže byť práve nedostatok živín alebo škodcovia (vošky).

Úroda sa blíži

Plody našej práce sú zdá sa na dosah. Koncom júla či v prvej polovici augusta by ste sa mohli dočkať prvých plodov. Samozrejme, ide len o plody, ktoré ešte nie sú vhodné na spracovanie. Nemajú ešte trvalý tvar, farbu a takisto štipľavosť je ešte vo vývoji.

Zelené chilli papričky pestované doma v kvetináči

Koniec augusta je však už obdobím, kedy chilli získava svoju finálnu podobu a čoskoro sa môžete tešiť na plody vašej práce. Treba však ešte počkať, kým plody dozrejú úplne, pretože chilli dozrieva priebežne. V tejto fáze neurobíte zle, ak chilli v kvetináčoch prihnojíte opäť hnojivom na rajčiny a papriku.

Ako spracovať chilli plody

Zber, sušenie a mletie. Tento proces je pomerne častý pre spracovanie chilli papričiek. Po zbere je nutné chilli papričky dôkladne umyť a následne rozložiť na stojan, kde sa budú sušiť. Miesto musí byť dobre vetrané. Zavesiť ich môžete i na šnúrku. Ak sú chilli príliš veľké, pokojne ich rozrežte na polovicu. Následne vám ostáva len čakať, kým budú chilli suché. Znakom je vyššia tvrdosť.

Urýchliť proces sušenia môžete pomocou sušičky ovocia a zeleniny, kde sa plody vysušia pri 40 °C. Následne môžete prejsť k mletiu papričiek. Ak je možné, pokojne ich rozdrvte na menšie kúsky. Potom stačí použiť klasický mlynček na kávu a zomlieť na jemný prášok. Týmto spôsobom doma budete mať chutné domáce chilli, ktoré môžete pridávať do akéhokoľvek pokrmu.

Sušené chilli papričky

TIP: Domáca chilli omáčka

Je skvelou alternatívou, ak sa vám nechce čakať na usušené plody. Môžete plody chilli spracovať okamžite.

Čo budete potrebovať?

300 g chilli papričiek

2 ČL soli

4 PL hnedého cukru

4 strúčiky cesnaku

80 ml vínneho octu

Ako na to?

Papričky umyte, odrežte stopky a takisto i vrchné hlavičky (zelené). Pokrájajte cesnak na menšie kusy a spolu so soľou, chilli a cukrom presuňte do mixéra. Prilievajte približne 100 ml vody podľa hustoty. Následne zmes presuňte do nádoby a uzavrite. Nechajte 5 až 7 dní kvasiť na teplom a tmavom mieste.

Po tejto dobe zmes opäť dajte do mixéra a prilejte vínny ocot. Premiešajte, prepasírujte cez sitko a dajte do sklených nádob. Omáčku skladujte v chladničke. Vydrží vám niekoľko mesiacov.

Obľúbené mlynčeky na chilli papričky

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 02.03.2019
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanieAko pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanie

Skúšali ste už pestovať arašidy? Možno budete prekvapení, že pestovanie arašidov na Slovensku nie je nijakou novinkou a navyše to nie je veľmi náročné. Prezradíme vám, ako si doma...

Dálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanieDálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanie

Georgíny sú typickými kvetmi babieho leta a ožívajú pri vlhkom, no zároveň už chladnejšom počasí. Ich pestovanie je pomerne jednoduché. Ako postupovať, aby vám tieto kvety vydržali...

Ako pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovaťAko pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovať

Jar je obdobím, v ktorom máte poslednú šancu v záhradne dohnať to, čo ste nestihli na jeseň. Niektoré práce by ste mali stihnúť už v priebehu februára, iné zas počkajú aj do mája....