16 najčastejších chýb pri vysávaní

Zvuk zapnutého vysávača je (okrem nikdy nekončiacich rekonštrukčných prác susedov) najčastejší zvuk, na ktorý sme cez víkend zvyknutí. Sobotné upratovanie býva pravidelnou záležitosťou, do ktorej sa snáď nikomu nechce. Preto často rýchlo prebehneme vysávačom celý byt, nech to máme čo najskôr za sebou.

Najčastejšie chyby pri vysávaní

Práve vtedy sa dopúšťame množstva chýb, kvôli ktorým sa stáva vsávanie neefektívne. Chcete sa im vyhnúť? Poradíme vám niekoľko tipov.

Obľúbené modely vysávačov

16 chýb, ktoré robí pri vysávaní takmer každý

Ako už môžete tušiť, spôsob vysávania má skutočne veľký vplyv na výsledok vášho snaženia. V dome zvyčajne nemáme len jednu hladkú plochu, ktorú stačí prejsť jediným nástavcom. Vo viacerých miestnostiach sa líšia povrchy podláh, hladké dlaždice či plávajúca podlaha bývajú pokryté kobercami s hustými krátkymi vláknami i s dlhými vlasmi. Nepríjemnou prekážkou sú rôzne na zemi pohodené predmety aj menší nábytok, ktorý je treba presúvať. A napokon je tu aj večná dilema – vysávať pred alebo po utieraní prachu? Nuž, poďme sa pozrieť na časté i menej časté chyby pri vysávaní.

1.      Vrecko vymieňate až vtedy, keď je maximálne plné

Plnosťou vrecka sa zvyčajne človek nezaoberá až do chvíle, keď vysávač saje výrazne horšie a neustále sa upcháva – čo je znakom plného vrecka. Vtedy ho vymení a ďalej nič nerieši, až kým sa opäť nezaplní na maximum. Pravdou je, že vrecko by sa malo meniť už vtedy, keď sa zaplní do polovice, max. 3/4 svojej kapacity, keďže jeho plnosť výrazne vplýva na efektivitu vysávača. To isté platí aj pre vysávače bez vreciek – nečakajte s vyprázdnením obsahu až do chvíle, keď je vysávač maximálne plný.

Ak sa zamýšľate nad ekologickým aspektom – vymieňanie vrecka tak často predsa nemôže byť pre životné prostredie prospešné – riešením je len výmena vysávača za nový. Vysávače bez vrecka poskytujú priestor, v ktorom sa nečistoty zachytávajú, a tie stačí po čase vyprázdniť. No dostupné sú aj vodné vysávače, vďaka ktorým sa prach zachytí vo vode a nevracia sa späť do ovzdušia. Tieto vysávače nie sú ovplyvnené plnosťou kapacity, keďže po vysávaní obsah jednoducho vyprázdnite a ušetríte tak peniaze za neustálu kúpu nových vrecúšok.

2.      Neskontrolujete stav filtra

Vrecká síce nevymieňame dostatočne často, no napokon ich predsa len vymeníme. To neplatí v prípade filtra – množstvo ľudí si naň často ani len nespomenie. Filter je pritom veľmi dôležitý – zabraňuje tomu, aby vysávač naspäť vyfukoval prach a taktiež predchádza zápachu. Niektoré filtre dokonca zachytávajú až 99 % alergénov z okolia, predovšetkým prach a peľ. Starostlivosť o filter je teda v domácnosti alergikov kľúčová. Filter je potrebné raz za čas umyť a vymeniť raz za 1 – 3 roky, v závislosti od typu filtra a odporúčaní na obale.

3.      Neplánujete si vysávanie

Vysávanie je dobré si vopred naplánovať. Vyhraďte si na to presne stanovený deň a časový horizont, napríklad sobotňajšie ráno, v prípade domácností s domácimi miláčikmi aj viackrát do týždňa. Plánovanie je dôležité preto, aby ste si dokázali vo svojom harmonograme vyhradiť na všetko dostatok času. Veľakrát totiž vysávate rýchlo, v zhone, pričom celé vysávanie dopadne veľmi povrchne, nevenujete sa všetkým kútom, nestihnete poodsúvať nábytok a nezájdete aj do komplikovanejších priestorov. Naplánovať si vysávanie je dôležité aj kvôli pravidelnosti tejto aktivity.

Muž vysávajúci kuchyňu spolu s 2 malými deťmi

4.      Nepripravíte si miestnosť vopred

Je síce pohodlné do miestnosti len tak vojsť a začať hneď vysávať tam, kde to ide ľahko. Takýmto spôsobom však vynecháte množstvo kútov a ťažšie dostupných miest. Miestnosť je potrebné si vopred pripraviť. Zo zeme pozbierajte všetko, čo na nej nemá byť – kusy oblečenia, hračky, knihy, ale i drobné predmety, ktoré vám mohli neopatrnosťou popadať, najmä náušnice a šperky, odpadnutý gombík, kúsky obalov, prípadne mince. Všetko toto by vám jednak mohlo chýbať a vo vrecku vysávača by ste to už nenašli, ale zároveň predmety ako kúsky z obalov, plastu, menšie črepiny skla a podobne do vysávača nepatria, môžu ho upchať alebo poškodiť.

5.      Neutriete prach pred vysávaním

Utieranie prachu si často nechávame až na neskôr, ak nám po vysávaní ešte zostane čas a chuť upratovať. Po vysávaní sa utieraním prachu prach rozvíri a nemalé množstvo skončí na zemi, teda na už povysávanom povrchu. Vyhnite sa tejto chybe a začnite svoje upratovanie utieraním prachu. To by ste mali smerovať zhora dolu. Teda najprv utrite prach z lámp, zvrchu šatníkov a skriniek, potom sa presuňte na nižšie poličky, stoly, stoličky, komody až po najnižšie postavený nábytok, sošky a iné predmety.

6.      Nevysávate dostatočne často

Tento problém je spojený s neplánovaním vysávania. Ak si na vysávanie nezadelíte konkrétny čas, stane sa, že prejde týždeň – dva a na vysávanie si nikto nespomenie až dovtedy, kým sa na zemi neobjavia viditeľné chumáče prachu. Prach sa pritom ukladá už skôr, hoci ho nevidíte, a má tak dostatok času schovať sa hlbšie vo vláknach kobercov. Nedostatočným vysávaním tak prispievate k väčšiemu znečisteniu kobercov, s ktorým si už bude ťažšie poradiť – špina sa bude časom usádzať a vlákna kobercov sa budú viac mechanicky opotrebúvať. Samozrejme, nepravidelné vysávanie neprospieva ani vášmu zdraviu, hlavne čo sa týka alergikov.

7.      Vysávate len otvorený priestor

Otvorený priestor, na ktorom nič nestojí, sa vysáva jednoducho. Stačí párkrát prejsť vysávačom z každej strany a je hotovo. V realite však takýchto otvorených priestorov máme minimum. Nezabúdajte preto odsúvať nábytok, ten, ktorý sa odsúvať dá, pretože aj zaň padá množstvo prachu. Skrine a šatníky, ktoré neodsuniete, môžete minimálne povysávať s úzkym nadstavcom a dostať sa tak do rohu, za skriňu. Nevynechávajte priestor pod skrinkami, ak stoja na nôžkach. Pozdĺž stien, na schodoch aj v miestnostiach bývajú umiestnené lišty, na ktorých sa zachytáva prach a je potrebné ich povysávať úzkym nadstavcom. Nezanedbávajte miesta, na ktoré sa dostáva ťažšie, pretože práve tam sa potom hromadí špina a množia baktérie.

8.      Spoliehate sa len na robotický vysávač

Robotický vysávač je skvelým pomocníkom v domácnosti. Pomôže vám zbaviť sa špiny priebežne, a to najmä ak máte malé deti, domácich miláčikov, ste zaneprázdnení v práci či inde a na vysávanie nemáte dostatok času. Problémom robotických vysávačov je to, že sa nedostanú všade. Nečistotu z rohov, úzkych priestorov a líšt budete musieť povysávať dodatočne na to určeným nadstavcom. Nezabudnite ani na schody a malé miestnosti, do ktorých robotický vysávač nevpúšťate. Ak aj teda robotický vysávač urobí veľa práce za vás, nezabudnite ju dokončiť vaším dôkladným vysávaním minimálne raz za čas.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysávače

9.      Vysávate len v jednom smere

Táto chyba sa týka predovšetkým vysávania kobercov, no platí to aj pri vysávaní hladkej podlahy. Je dôležité vysávať nielen smerom zľava doprava, ale aj zhora dole a naopak. Ak presúvate hlavicu len jedným smerom, vlasy koberca nemajú šancu sa dostatočne presunúť, aby mohol vysávač nasať aj špinu skrytú za prekríženými vláknami. Inými slovami, ak jedno miesto prejdete z viacerých uhlov či smerov, je väčšia pravdepodobnosť, že vysávač vsaje tie nečistoty, ktoré mohol pri prvom pokuse nezachytiť. Ideálne je prejsť jedno miesto aspoň 2- až 3-krát.

10.  Nemeníte výšku hubice

Aj keď sa môže zdať pohodlnejšie povysávať celý dom bez zbytočného upravovania výšky hubice, opak je pravdou. Toto nastavenie je potrebné najmä pri prechode z hladnej podlahy na koberec a naopak. Rozdiel pocítite okamžite. Na koberci sa bude hlavica pohybovať hladšie a ľahšie sa vám bude manipulovať z viacerých uhlov. Na parketách či inom druhu hladkej podlahy vám zase nebude hlavica oškierať podlahu a nestane sa, že by ste hlavicou poškrabali povrch.

11.  Neuvoľníte zachytené nečistoty

Hlavica vysávača máva na konci štetinky a hladší povrch, aby ste pri vysávaní nepoškrabali podlahu. Na tejto časti sa neraz zachytávajú chumáče prachu a vlasov, ktoré sú napoly prichytené a napoly nasaté v hadici. Všetky tieto nazbierané nečistoty znemožňujú plnú saciu silu vysávača, a tak je vysávanie neefektívne. Okrem čistenia hlavice nezabudnite kontrolovať aj hadicu, ak spozorujete, že vysávač saje nedostatočne. Hadica môže byť upchatá gučou prachu a vlasov, prípadne malých predmetov, ktoré ste nechtiac vsali.

12.  Vysávate prirýchlo

Na vysávanie si vždy vyhraďte dostatok času. Rýchlym vysávaním totiž nikdy nedosiahnete požadovaný efekt. Aj keď ide o aktivitu, ktorej sa každý radšej vyhýba, a preto ju chce mať rýchlo za sebou, skutočne sa oplatí ísť na to pomalšie. Ak hlavicou prejdete miesto rýchlo, vysávač nestihne vysať všetku špinu, a to predovšetkým pri vysávaní koberca, pri ktorom sa odporúčajú pomalšie pohyby a venovať sa jednému miestu dlhšie.

Vysávanie líšt klasickým vysávačom

13.  Nestriedate rôzne nástavce

Často opakovanou chybou je nepoužívanie rôznych nadstavcov. Je jednoduché používať nadstavec na podlahu počas celej doby vysávania, ale takýmto spôsobom sa dôkladne povysávať nedá. Každý vysávač má minimálne nadstavec na čalúnenie s hladkým povrchom, úzky nadstavec na všetky kúty, lišty a úzke priestory a nadstavec so štetinkami na prach. Striedaním nadstavcov si ľahko poradíte s vysávaním nábytku, oprášenia tienidiel, zábradlí či okenných parapet. Zaujímavé sú aj nástavce na zvieraciu srsť s rotačnými kefkami, ktoré ocenia majitelia štvornohých miláčikov. Aj keď všetky nadstavce nemusíte používať na týždennej báze, vytiahnite ich aspoň raz za 2 – 3 týždne.

14.  Nadmerne opotrebúvate hubicu

Technika vysávania vplýva aj na stav a životnosť vysávača. Ak chcete špinu poriadne povysávať, často sa do toho vžijete tak, že hubicu o povrch tlačíte príliš silno. Výslednom sú zodreté štetinky (a niekedy aj koberec) a opotrebovaná hlavica. Tá sa dokáže rýchlo opotrebovať aj vtedy, ak vysávate zbytočne príliš často. Namiesto každodenného vysávania si preto vyhraďte 1 – 3 dni v týždni na vysávanie a držte sa svojho plánu.

15.  Najpoužívanejšie a najrýchlejšie znečistené miestnosti nevysávate častejšie

Kým väčšinu miestností v dome stačí povysávať raz týždenne, v niektorých miestnostiach je upratovanie potrebné častejšie. Vstupná hala býva hlavne v chladnejších mesiacoch zanesená rôznymi kamienkami a kúskami blata, ktoré na topánkach oschne a opadne na podlahu. V kuchyni často na zem dopadnú menšie kúsky potravy, omrviny z chleba, sem-tam sa zatúla hrášok, spadne kúsok nakrájanej zeleniny, rozsype sa múka alebo za sporák dopadne zopár cestovín.

V obývačke sa zase zvyknete zdržiavať častejšie, neraz sa tam aj stravujete alebo večer namrvíte čipsy a krekry. Tieto miesta skrátka dostávajú zabrať viac než akékoľvek iné miestnosti, preto by ste ich mali povysávať častejšie. No nezabudnite väčšie kúsky vopred pozbierať, a to najmä v kuchyni, kde môže ísť o biologický odpad, ktorý by sa vám vo vysávači začal rozkladať.

16.  Nečistíte samotný vysávač

Vysávač je nástroj na čistenie, preto zabúdate, že aj samotný vysávač potrebuje občas vyčistiť. Takto sa predlžuje jeho životnosť a zlepšuje sa efektivita vysávania. Z vysávača je možné odňať nadstavce a dôkladne ich umyť, najmä kefky, v ktorých sa zachytáva prach a vlasy. Ak sa niečo zaseklo v hadici, odpojte ju a skúste predmet uvoľniť dlhým drôtom. Čistenie zahŕňa aj čistenie filtra a časti, v ktorej sa nachádza vrecko. Pri vysávačoch bez vrecka sa táto časť dá vyňať a umyť. Po umytí častí, ktoré sú vhodné na umývanie, počkajte, kým úplne vyschnú a nikdy ich nevkladajte späť mokré.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 24.03.2021
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cenaAko vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní.

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.

Najlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, testNajlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, test

Pri výbere kosačky je niekoľko dôležitých aspektov, ktoré sa oplatí zvážiť a ktoré vám pomôžu vybrať ten správny model pre vás.