Čo robiť so snehom na streche? Aká je prevencia?

Zima so sebou prináša aj bielu nádielku v podobe snehu, ktorý vždy v decembrové obdobie už túžobne očakávame, samozrejme, len dovtedy pokým naozaj nepríde. Sneh nie je len radosť, ale aj mnoho starostí a oveľa viac práce ako zima bez neho.

Čo robiť so snehom na streche? Aká je prevencia?

Každé ráno musíte skôr vstať, odhrabať príjazdovú cestu, možno garáž alebo chodník, kde sa počas noci zosypalo kopec snehu, aby ste mohli vôbec ísť do práce. Odhŕňanie a lopatovanie sa stane každodennou rutinou, dokým neprestane snežiť a jedinú skutočnú radosť majú len bezstarostné deti.

Hoci sneh na zemi, resp. tam kde na neho máte dosah, viete s veľkou "radosťou" odpratať, možno ste si ani neuvedomili, že mimoriadnu pozornosť treba v tomto ročnom období venovať aj údržbe strechy. Sneh na nej môže byť pre vás, ale aj pre strechu, veľkým nebezpečenstvom. Poradíme vám ako chrániť strechu pred snehom, na čo by ste si mali dávať pozor a aká je prevencia proti možným nehodám.

Nezabúdajte na odkvapy

Možno ste sa počas jesene vôbec nezaoberali vyčistením odkvapov. Urobte tak ešte pred tým ako napadne sneh, lebo skôr či neskôr vás to nepekne dobehne. Buďte radšej pripravení a snažte sa aby v odkvapoch neostalo žiadne napadané lístie. Ak na lístie v odkvape napadne vrstva snehu, voda nebude mať kam odchádzať, keďže prilepené lístie na dno odkvapu ju dostatočne neprepustí. Z tohto malého problému môže vzniknúť niekoľko eurová oprava poškodeného alebo spadnutého odkvapu. Navyše pomaly odkvapkávajúca voda spomedzi listov, spôsobuje pri bode mrazu vznik cencúľov, ktoré vás a vaše deti môžu pri odmŕzaní vážne zraniť.

Tvar strechy

Možno si pri predstave a realizácii vášho nového bývania alebo novej strechy ani neuvedomujete aký dôležitý je tvar strechy. Samozrejme, že nielen z estetického hľadiska, ale hlavne kvôli efektívnosti. Strecha s malým uhlom naklonenia zapríčiňuje, že sneh sa bude ukladať na celej ploche rovnomerne, čo vedie síce k lepšiemu rozloženiu hmotnosti, no sneh sa nebude posúvať smerom dole a efektívne roztápať. Šikmejšia strecha je preto lepšou voľbou, nazýva sa aj sedlová. Pozor však na príliš šikmé strechy, ktoré sú dnes maximálne moderné. Pri nich sa sneh roztápa rýchlejšie, ale aj rýchlejšie padá na zem, preto si takéto a aj iné strechy "pre každý prípad" určite neváhajte ošetriť vhodnými snehovými zábranami.

Kopec snehu na streche

Strechy z kvalitných materiálov vykazujú vysokú odolnosť proti poveternostným podmienkam, preto by pre nich váha snehu nemala byť žiadny problém až do rozpustenia. Naschvál sme použili spojenie "nemala by byť", pretože nejaké percento zlyhania tu vždy je. Problém môže hlavne nastať v prípade, ak sa na streche nachádza veľká vrstva čerstvo-napadaného snehu, ktorá pôsobením tepla alebo dažďa oťažie tak, že poškodí celú strešnú konštrukciu.

Najlepším riešením je myslieť na dostatočnú nosnosť strešného systému už pri projektovaní domu. Pri výbere krytiny máte 2 možnosti. Buď zvolíte krytinu (napríklad hlinenú) s nižšou odolnosťou, ktorá vyžaduje viac práce s odstraňovaním snehu alebo zvoľte krytinu s vysokou odolnosťou (napr. betónovú škridlu), čo vedie k nižšej údržbe, ale k vyššej cene.

Strešné zábrany

Strešné zábrany sú zariadenia, ktoré bránia padajúcemu snehu urobiť vám robotu navyše, napr. s očisťovaním zasypaného auta. Okrem toho plnia aj bezpečnostnú funkciu, pretože chránia váš majetok aj pred poškodením, ktoré môže vzniknúť pádom veľkého objemu snehu, napr. na spomínané auto.

Inštalácia strešných zábran proti pádu snehu

Ak budete mať vhodne zvolené a upevnené zábrany, nestane sa, že by uvoľnení sneh z hora strechy zasypal chodník alebo niečo či niekoho. S upevnenými zábranami sa bezpečne môžete pohybovať aj pod strechou so snehom.

Druhy zábran

Existujú viaceré druhy snehových zábran, napr. háky, zúbky, mriežky, rúrkové zachytávače snehum lapače snehu a ďalšie. Rozlišujú sa podľa toho, či chcete padajúci sneh rozsekať na menšie kusy, tzv, bodové zábrany alebo chcete sneh bezpečne udržiavať na streche, pokým sa nerozpustí sám. Sem spadajú snehové háky, protisnehové mreže, zachytávače a lapače snehu na strechu, tyčové zábrany. Všetky si môžete zvoliť v niekoľkých farebných prevedeniach tak, aby ladila s vašou škridlou.

Nasiakovosť škridiel

Pred pokládkou strechy sa informujte aj o nasiakavosti škridiel. Je to dôležitý technický parameter, ktorý vám môže zachrániť strechu a aj celkové bývanie. Čím nižšia nasiakavosť, tým lepšie. Škridla s nižšou nasiakavosťou je oveľa odolnejšia proti poveternostným zmenám ako tá s vyššou nasiakovosťou. Takouto škridlou je aj betónová. A čo to vlastne znamená? Jednoducho to, že škridla do seba nenasiakne veľa vody, ktorá by mohla počas zimy zamrznúť na ľad, ktorý sa rozpína, rastie a týmto spôsobom poškodzuje nielen škridlu, ale aj celú strechu. Prevenciou je, pri rekonštrukcii alebo pri budovaní novej strechy, siahnuť po škridlách s čo najnižšou nasiakavosťou.

Zároveň sa informujte o tom, či je alebo nie je povrchová úprava krytiny náchylná na poškodenie mrazom.

Zakúrte škridlám

Pri veľkých nánosoch snehu, ktoré nie a nie sa na streche rozpustiť, pomôže zakúrenie. Sneh sa rýchlejšie roztopí a v prípade novej vrstvy snehu strechu nezaťažuje dovtedy, pokým sa strecha neprepadne. Zakúrením však nemyslíme klasické kúrenie pomocou kachiel, ale inštaláciou špeciálnych elektrických káblov, ktoré sa upevňujú len na niektoré miesta. Ktoré to sú? Ide o kritické body strechy, kde sa sneh podľa vášho vlastného pozorovania neroztápa alebo sa roztápa len ťažko. Dobre umiestnené káble zabezpečia roztápanie snehu aj v iných miestach, okolo vodičov.

Čo robiť v prípade nehody?

Ak napriek všetkým možným spôsobom ako zabrániť nehode, k nej dôjde, je vo väčšine prípadov na vine majiteľ objektu. Ten, podľa práv a povinností, musí neustále zabezpečovať čo najvyššiu starostlivosť o strechu, hlavne počas zimných mesiacov.

Sneh a ľad na streche - ako sa ich zbaviť?

Ak ste si istí, že ste všetko urobili preto, aby sa nehoda nestala, kontaktujte výrobcov resp. predajcov strechy, od ktorých ste škridlu kupovali a ľudí, ktorí vám ju montovali. Oni urobia podrobnú analýzu a vyhodnotia, koho chyba to skutočne bola. Nehovoríme, môže sa stať, že akurát vaše škridle boli z várky, ktorá sa pri výrobe znehodnotila alebo bola škridla nekvalitne poukladaná.

Pár neoceniteľných rád na záver

  • Výber materiálu - uvedomte si, že pri vzniknutej snehovej záťaži je dôležitá informácia o tom, aká je ťarcha samotnej krytiny na m². Je to dôležité, pretože pri napadanom snehu bude strecha namáhaná o túto hodnotu viac. Preto sa krytiny rozlišujú na ľahké a ťažké a niečo medzi nimi. Bez rozdielov váhy, však musia stále spĺňať základný parameter, nosnosť 200 kg / 1 ks.
    (Upozornenie: rozlišujte medzi nadimenzovanou nosnosťou krovu, nosnosťou krytiny - kg / 1 ks a nosnosťou krytiny udávanej v - kg / m2)
  • Nasiakavosť škridiel - vyberajte škridle s nízkou nasiakavosťou do 6%, od overených kvalitných výrobcov. Väčšinou na domoch, ktoré boli stavané pred pár rokmi rokmi stále nachádza klasická pálená škridla, ktorá má príliš vysokú nasiakavosť, až vyše 40%.
  • Kvalitná práca s kvalitnou škridlou - vyberajte si škridlu, ktorej záruka je niekoľko rokov (aj 15 rokov). Možno si za to priplatíte viac peňazí, ale nikdy neviete, čo sa môže stať. Na pokládku strechy si, takisto, vyberte kvalitnú firmu. Určite vám to neodporúčame robiť svojpomocne. Môžete prísť o dohodnutú záruku a prísť veľmi ľahko k úrazu.
  • Čítajte čo podpisujete - pri výbere škridly si dobre preštudujte všetky papiere, ktoré podpisujete, aby ste vedeli čo vlastne kupujete. Pretože ak sa stane, že kúpite lacnú škridlu od pofidérnej firmy a pri poškodení strechy zistíte, že škridla disponovala len nosnosťou do 150 kg na m², bude už neskoro.
  • Strešné zábrany - pre čo najväčšiu efektivitu je potrebné zvoliť originálne zábrany od výrobcu škridiel, ktoré máte na streche, pretože jednotlivé značky sa môžu svojim príslušenstvom líšiť. Výber strešnej zábran od iného výrobcu, nemusí byť efektívne. Lapače snehu rozmiestňujte a inštalujte presne podľa pokynov alebo si na to zavolajte firmu, ktorá všetko urobí za vás, tak ako má.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

27/01/2020 13:20
ivo

esteze tento rok na zapade vobec nesnezilo, o robotu menej so spratavanim snehu (aj zo strechy)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 17.12.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?Čistenie dotykového displeja smartfónu a tabletu. Ako dezinfikovať mobil a odstrániť škrabance z displeja?

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...