Využitie živého vianočného stromčeka po Vianociach – palivo, mulč či dekorácie

Niektorí sú fanúšikmi umelých stromčekov, veď vám vydržia na niekoľko rokov a máte to bez starostí. No niektorí zas na živý stromček nedajú dopustiť. Jeho vôňa a celkovo ten proces vyberania stromčeka a komplikovaného prevážania domov, je pre nich akýsi rituál, bez ktorého by nemali Vianoce.

Ako využiť vianočný stromček po Vianociach?

Keď už ho konečne donesú do obývačky, tak sa vyžívajú v jeho zdobení a omotávaní svetielok. Sú aj takí, ktorí si zaobstarajú vianočný stromček už na začiatku decembra, či už umelý alebo živý. Ako náhle už ale prejdú sviatky a nový rok, stromček začne v obývačke zavadzať a ľudia sa ho snažia zbaviť. No čo s ním urobiť, aby to bolo správne?

Tento kúsok prírody, ktorý ste mali doma počas Vianoc určite nepatrí do komunálneho odpadu ani nikam vedľa košov. Mali by sme sa skôr informovať, aké sú všetky možné cesty, ako sa stromčeka zbaviť správnym spôsobom. A práve toto všetko sa dočítate v dnešnom článku.

Stromček do ZOO?

Kam s Vianočným stromčekom po Vianociach? Možno ste nikdy nad tým ani neuvažovali, niektorých ľudí napadne dať stromček po Vianociach do ZOO, veď tam si na ňom zvieratká pochutnajú. Aj keď je to zaujímavá myšlienka, tak nie je ani trochu realistická. Prečo? Hlavným dôvodom je to, že zoologické záhrady vianočné stromčeky neprijímajú, čiže nie je žiadna možnosť ako by ste ho tam mohli darovať, a majú na to pádny dôvod.

Takmer všetci používame na vianočný stromček rôzne typy ozdôb. Či už sú to trblietavé vianočné gule, lesklé reťaze alebo svetielka, z týchto ozdôb padajú čiastočky, ktoré sa zachytia v ihličí. A tieto čiastočky sú pre zvieratá nebezpečné. Môžu im veľmi vážne poškodiť tráviaci systém, spôsobiť nevyliečiteľné ochorenia a dôjsť to môže až k tomu najhoršiemu.

Vianočný stromček ako potrava pre zvieratá v ZOO

„Vianočné stromčeky nie sú vhodné ako materiál pre zvieratá, pretože môžu obsahovať rôzne zvyšky ozdôb a háčikov. Preto nie je vhodné ich prinášať do ZOO alebo odhadzovať v prírode.“, potvrdzuje pre Glob.sk hovorca lesov SR Pavel Machava.

Na druhej strane zoologické záhrady používajú vianočné stromčeky, no len tie od predajcov. Nepredali sa, a teda nikdy neboli ozdobené, takže sú pre zvieratá bezpečné. Takto sa aspoň ušetrí bioodpad, keďže nič iné sa s takýmito stromčekmi robiť nedá a inak by zostali úplne nevyužité.

Recyklácia vianočného stromčeka

Aby ste sa netrápili s tým, čo s tým vianočným stromčekom urobiť, aby to bolo správne, tak je to jeho recyklácia. A ako zrecyklovať živý vianočný stromček? Je viacero spôsobov, čo s ním môžete urobiť a výber je len na vás. Záleží hlavne od toho, čo bude pre vás najjednoduchším a najviac ekonomickým spôsobom. Môžete si vybrať jednu z týchto nasledujúcich možností:

Palivo

Ak máte dom a vykurujete drevom, tak najlepšie, čo môžete so stromčekom po Vianociach urobiť, je využiť ho na tieto účely. Stačí ho jednoducho rozpíliť na menšie časti a tie už len porúbať na triesky. Pri ihličnatých stromoch je ale dôležité pamätať si, že nie sú vhodné do krbov. Keďže obsahujú veľa živice, ktorá pri pálení prská a na základe toho odskakujú uhlíky, tak to môže spôsobiť požiar.

Dekorácie

Nikde nebolo povedané, že vám vianočný stromček nemôže zdobiť domov celoročne. No nie je to v jeho klasickej podobe. Čečinu môžete aj po Vianociach využiť na prírodné venčeky, ikebany, svietniky alebo kytice na hroby. 

Vianočný stromček a jeho využitie na dekorácie na hrob

Čo sa týka kmeňa, tak ten sa dá využiť naozaj na kadejaké dekorácie. Keď ho narežete na 5 cm široké kolieska, vyrobiť si z nich môžete napríklad tácku na šperky alebo sviečku, aj ako obrubník pre záhony v záhrade. Stolári alebo rezbári dokážu z takéhoto kmeňa vytvoriť vtáčiu búdku, hračky, obrazy alebo iné dekorácie do domu.

Kompost

Kompostéry sú čoraz obľúbenejšie a nachádzajú sa v nespočetnom množstve slovenských domácností, hlavne kvôli dotáciám na tieto „zariadenia“. Ak teda neviete čo so živým vianočným stromčekom, pridajte ho k vášmu kompostu! Samozrejme, nie v celku. Keďže sa drevo z ihličnatých stromov rozkladá pomaly, tak je dobré „rozdrvenie“ tohto dreva na malé čiastočky – piliny. Váš stromček sa potom skompostuje oveľa rýchlejšie.

Ochrana rastlín pred mrazom

Keďže sme poväčšine písali len o využití dreva z vianočného stromčeka, čo sa teda dá urobiť s čečinou? Využiť ju môžete vo vašej záhradke. Aj keď ste už vaše stromy, trvalky a niektoré druhy zeleniny určite zazimovali a tak ochránili pred nízkymi teplotami, tie najväčšie mrazy prichádzajú najčastejšie až po Vianociach. Prečo teda nevyužiť materiál navyše na ich izoláciu? Zo stromčeka poolamujte všetky konáriky s ihličím a poprikrývajte nimi všetky rastliny.

Mulč

Okrem skrášľovania vášho interiéru viete využiť vianočný stromček aj na skrášľovanie exteriéru. Stačí, keď si z neho vyrobíte mulč a naaranžujete si ho v záhrade. Ihličnaté stromy sú na výrobu mulču úplne ideálne, pretože, ako sme už vyššie spomínali, drevo z ihličnanov sa rozkladá veľmi dlho.

Využitie vianočného stromčeka na mulčovanie

Tým pádom vám aj veľmi dlho vydrží a bude ochranou pre pôdu a rastliny. Pomocou štiepkovača si tak pripravíte mulč na nasledujúce sezóny do vašej záhrady.

Zber stromčekov v mestách

Ak bývate v bytovke, tak pre vás môže byť ťažké stromček zrecyklovať vyššie spomenutými spôsobmi. Alebo ste sa len rozhodli, že sa vám neoplatí strácať čas so stromčekom, keď už splnil tú funkciu, na ktorú bol určený. Najjednoduchším spôsobom je potom pre vás zbaviť sa stromčeka bez starostí a zabitého času. Nechajte to na mesto, v ktorom bývate! Keďže bol vždy problém s množstvom stromčekov, ktoré ľudia vyhadzovali vedľa kontajnerov, slovenské mestá sa rozhodli toto vyriešiť. Preto sa vždy po Vianociach organizuje hromadný zvoz nepotrebných vianočných stromčekov. Takéto služby môžete využiť napríklad v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici aj Košiciach, ale aj v niektorých menších mestách.

V Bratislave sa odvoz stromčekov organizuje zvyčajne od polky januára až do konca marca. Podmienkou, aby odviezli aj váš stromček je, aby bol kompletne bez ozdôb a ak ste z domu alebo bytu, stromček musíte zaniesť k stojisku na triedenie odpadu, ktoré máte najbližšie. Čo je ďalším plusom, tak okrem živých stromčekov zbierajú aj umelé, ktoré si už odslúžili to, čo mali a vy si tak môžete kúpiť nový.

Čo sa týka Žiliny, tak tam je možnosť zbaviť sa stromčeka už po sviatku Troch kráľov. Stromček, rovnako ako v Bratislave, umiestnite ku stojiskám na kontajnery a následne sa pomocou spoločností, ktoré majú toto na starosť odvezú. Okrem toho môžete stromček bezplatne odovzdať do zberne odpadu, ktorá sa nachádza v Považskom Chlmci. Aj v tomto prípade je likvidácia vianočných stromčekov ekologická, pretože sa potom štiepkujú a následne kompostujú.

Zber vianočných stromčekov v slovenských mestách

V Trnave sa zazmluvnená spoločnosť postará o opotrebované vianočné stromčeky v priebehu januára, začnú v domami zastavaných oblastiach a pokračovať budú na sídliská. Stromčeky potom poputujú do miestnej kompostárne a tam budú spracované. Mesto Trenčín zbiera stromčeky od polky januára do polky februára, kde taktiež končia stromčeky na miestnom kompostovisku.

Ak ste z Banskej Bystrice, tak tam sa začína so zberom stromčekov už po Troch kráľoch a zvykom je to, že sa raz do týždňa zbierajú po celom meste. Skvelé na týchto službách je to, že si stromček môžete nechať tak dlho, ako vy chcete, a to nie len v tomto, ale aj v ostatných mestách. Keď už vás prejde vianočná nálada alebo vám začne stromček schnúť, tak stačí keď dáte dolu ozdoby a umiestnite ich na miesto zberu komunálneho odpadu. Mesto ich potom nechá skompostovať.

No a na koniec, v Košiciach zazmluvnená spoločnosť sa postará o všetky stromčeky, ktoré budú odložené pri akýchkoľvek kontajneroch. Tento odpad pôjde do Kompostárne mesta Košice a tam stromčeky spracujú. Zber štartuje 8. januára. Okrem živých stromčekov odvážajú aj tie umelé, stačí ak ich taktiež umiestnite ku kontajnerom alebo roztriedite do žltých nádob na plasty.

Máme tu pre vás jeden malý tip. Ak neviete kam odovzdať stromček po Vianociach a nebývate ani v jednom z miest, ktoré sme vyššie spomenuli, no máte to do nich pomerne blízko, svoj stromček môžete odviezť k najbližším kontajnerom a tak máte o starosť menej. A ak nebývate ani v blízkosti týchto miest, ale nejakého iného veľkého mesta, skontrolujte aktuálne informácie na oficiálnej stránke tohto mesta a tam možno budú informácie ohľadom vývozu stromčekov.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

14/01/2020 08:58
iva

u nas v meste sa tiez hromadne zbieraju a potom sa predpokladam melu na biomasu (mame tu kotolnu na jej spalovanie), takze vyuzitie je celkom dobre

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 04.01.2020
Hodnotenie článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianočná výzdoba sa netýka len interiéru, čoraz viac sa pozornosť zameriava na exteriérové osvetlenie. Ak si chcete skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko...

Vianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – receptyVianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – recepty

Poznáte tajný zaručený recept na vianočné oblátky? Vyskúšali ste už slané vianočné oblátky alebo uprednostňujete skôr tradičné tenké sladké oblátky bez príchutí?

Ako utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážkyAko utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážky

Jedna z možností, ako ušetriť počas vykurovacieho obdobia, sú, samozrejme kvalitne utesnené okná a dvere. Prezradíme vám, ako správne utesniť okná, ale aj vchodové plastové dvere.