Čo so starým mobilom? Kde ho odovzdať, výmena mobilu starý za nový, smartfón ako kamera

V súčasnosti vlastní vyše 5 miliárd ľudí mobilný telefón a z toho podstatná časť mení mobil viac ako 1-krát za 2 roky. Niekto je držiteľom až 2 telefónov, a to pracovného a  súkromného. Len 10 % z užívateľov mobilu odovzdá starý telefón na recykláciu. Viete, čo by ste mali urobiť so starým mobilom?

Čo so starým mobilom?

Budete prekvapení, koľko zaujímavých ekologických, a navyše aj výhodných, možností existuje, ale komunálny odpad to určite nebude.

Obľúbené mobilné telefóny

Prečo recyklovať mobil?

Mobil je odpad, ktorý obsahuje plastové časti, batérie, kov. Pri likvidácii sa nemusíte zaoberať tým, ako ho rozobrať a roztriediť jednotlivé časti medzi 4 kontajnery. To všetko urobia za vás, len musíte vedieť, kam telefón zaniesť. Každopádne, mobil je elektronický odpad, ktorý nepatrí do bežného komunálneho odpadu. Znázorňuje to aj grafická ikona na zadnej strane telefónu alebo na krabici, v ktorej bol zabalený. Mimo častí, ktoré sme uviedli, sa v mobile nachádzajú rôzne zliatiny ťažkých kovov, ich zlúčeniny a toxické látky, ktoré sú zdraviu škodlivé a zaťažujú prírodu. Pri nevhodnom spracovaní, sa uvoľňovaním dostávajú do ovzdušia, do pôdy, do spodných vôd. Napríklad taká ortuť, ktorá sa nachádza v osvetlených trubiciach v displeji, nikel z batérie, ktorý presiakne do pôdy, na ktorej rastie tráva pre dobytok, alebo spodná voda, ktorá plní naše studne. Hrozné, ako môže váš starý mobil ohroziť planétu. A predstavte si tých 5 miliárd ľudí, ktorí sa nevhodným spôsobom zbavia svojho starého mobilu, napr. hodením do komunálneho odpadu.

Ekologická likvidácia mobilov

To, že ste ešte nepočuli o rôznych spôsoboch, ako sa čo najlepšie striasť svojho starého telefónu, neznamená, že neexistuje žiadne riešenie. Práve naopak, je ich niekoľko a dokonca za niektoré z nich môžete byť odmenení aj finančnou alebo hmotnou cenou. Dobrou správou je, že odberné miesta pre mobilné telefóny sa nachádzajú na každom kroku. Kde ich hľadať?

Pobočky operátorov

Jednou z najlepších možností je zaniesť telefón na miesto, kde ste ho aj kúpili, samozrejme, že ak ste kupovali mobil spod ruky, tak určite nie pôvodnému majiteľovi, ale k jednému z mobilných operátorov. Tam sa o váš telefón adekvátne postarajú a niekto vás za to aj odmení, napr. Orange zbiera staré opotrebované alebo nefunkčné telefóny už niekoľko rokov, presnejšie od roku 2005. Za rok dokáže nahromadiť vyše 70 000 mobilov, z ktorých sa získa až 1 tona batérií. Takýmto spôsobom môžete ochrániť planétu a niekomu aj pomôcť. Orange za každý telefón daruje 0,50 € vybranej neziskovej organizácii na podporu ich projektov. Takže, nielenže ochránite planétu, ale taktiež pomôžete niekomu, kto to naozaj potrebuje. Výrobcovia motivujú ľudí k tomuto činu aj prostredníctvom rôznych súťaží, napr. odovzdaním mobilu, ste automaticky zaradení do hry o špičkový telefón. Skvelé však? Šetrné zbavenie sa telefónu vás môže ešte aj obohatiť o nový.

Starý vs nový mobilný telefón

Pravidlá pri odovzdávaní mobilu operátorovi

Na to, aby ste mohli bez problémov odovzdať svoj starý alebo poškodený telefón operátorovi, je potrebné vedieť, že za to nezaplatíte vôbec nič. Je to úplne zadarmo. Jedinou podmienkou je, že odovzdanie takéhoto mobilu nemôže byť podmienené kúpou nového. Nie je to výmysel operátorov, platí to pre všetky malé elektrospotrebiče.

Vymeňte starý mobil za nový

Ide o miesto, resp. službu, ktorú ponúkajú predajne elektrospotrebičov alebo aj operátori. Nie je to však také jednoduché a má to háčik. Väčšinou ide o odovzdanie telefónu, na základe ktorého dostanete nejakú poukážku, napr. Datart ponúkal 100 €, ktoré môžete využiť na kúpu vyhradenej elektrotechniky, samozrejme, v ich predajni. Za starý telefón ste získali poukážku na kúpu nového mobilu značky Samsung. Na podobnej politike funguje aj Alza a ďalšie predajne, treba len hľadať, pozorne čítať a ani neviete, ako jednoducho prídete k novému smartfónu.

Výkup mobilov

Existujú odberné miesta a aj predajne, kde vykupujú mobily. Najlepšie je takýto druh obchodu riešiť online, kde vám daná spoločnosť alebo predajňa na základe vášho technického stavu mobilu pošle cenovú ponuku a je len na vás, či telefón za túto cenu predáte alebo nie. Spoločnosť, ktorá vykupuje telefóny, ich pravdepodobne dá do pôvodného stavu, opraví ich a znovu ponúkne na predaj. Dokonca, na rôznych bazároch nájdete aj inzeráty od ľudí, ktorí vykupujú staré telefóny, stačí len trochu prehľadať internet. Je jasné, že vďaka sume, ktorú vám ponúknu, nezbohatnete, ale dôležité je, že ste sa šetrne zbavili mobilu a navyše ste získali pár eur.

Vedeli ste, že?

 • Ekologické organizácie robia rozličné odhady, aký dopad má recyklácia odpadu na planétu a pod. Prišli aj s odhadom, ktorý sa týka práve spomínanej problematiky. Podľa nich sa z jedného milióna odovzdaných mobilov dá získať okolo 16 ton medi, 350 kg striebra, 34 kg zlata a 15 kg paládia.
 • Kovy získané z mobilných zariadení sa využívajú aj v šperkárstve, pretože v mobile nájdeme aj cenné kovy, ako sú striebro a zlato, len musíte vedieť, kde hľadať a ako správne recyklovať. Ak vám napadlo, že by ste to skúsili sami, nerobte to. Pravdepodobne sa k týmto častiam bežnými dostupnými pomôckami nedostanete a ak aj áno, môžete spôsobiť uvoľnenie toxických látok a poškodiť si tak natrvalo zdravie.
 • Japonská firma, ktorá sa špecializuje na spracovanie vyradených mobilov a elektroniky, vyťaží ročne okolo 300 kg zlatých ingotov, čo sa dá prirovnať k ťažbe zlata v malej bani.
 • Spomínaných 50 centov, ktoré dáva Orange organizáciám za každý odovzdaný mobil, daroval od roku 2013 už viac ako 160-tisíc eur.

7 tipov, ako využiť starý mobil?

Len málokto má mobilný telefón tak dlho, pokým naozaj funguje. Každý túžime po novom, ešte výkonnejšom telefóne, preto, hoci starý telefón je absolútne spoľahlivý, kupujeme nový. Viete, čo môžete urobiť so starým mobilom?

Starý tlačidlový mobilný telefón

Pripravili sme pre vás 7 nápadov, ktoré vás možno inšpirujú.

 1. Predajte ho – jednou z najbežnejších možností je predaj. Na internete sa to len tak hemží rôznymi bazármi, neváhajte a vyskúšajte to aj vy. Pri troche šťastia sa možno starého mobilu aj výhodne zbavíte.
 2. Darujte ho – možno máte v domácnosti niekoho, koho by nový telefón veľmi potešil, napr. taká mamina alebo ocino, ktorým už ich telefón poriadne neslúži.
 3. Odložte si ho na horšie časy – je dobré mať jeden telefón aj v zálohe v prípade, ak sa ten váš nový pokazí, nebude s ním niečo v poriadku alebo si ho stratíte.
 4. Starý mobil ako kamera – možno to znie bláznivo, ale ak to raz vyskúšate, nebudete sa vedieť toho zbaviť. Nainštalujte do svojho starého mobilu Skype, umiestnite ho k svojmu novorodencovi a ak bude spinkať v inej miestnosti, budete ho mať vďaka Skype vždy pod kontrolou. Predsa len je lepšie vidieť a zároveň aj počuť ako len počuť. Kameru môžete využiť aj v prípade, že nie ste doma, na prekontrolovanie stavu svojho bytu a pod. Postačí vám k tomu len šikovná aplikácia a Wi-Fi.
 5. Voľný čas – túžili ste niekedy mať čítačku kníh alebo nejakú šikovnú hernú konzolu? Ak áno, starý telefón vám na tieto účely určite bude stačiť. Môžete z neho urobiť aj hračku pre vaše batoľa. Veď každý z nás vie, ako deti už od útleho veku priťahujú mobily. Akákoľvek hračka nie je taká zaujímavá ako váš mobilný telefón. Pred tým, ako ho darujete svojej ratolesti, ho nezabudnite poriadne vydezinfikovať.
 6. MP3 prehrávač – značná časť ľudí, ktorá cestuje v autobuse či vlaku, má v ušiach slúchadlá a v ruke mobilný telefón. Ak máte starý telefón, nebudete si musieť prehadzovať svoj playlist na nový. Urobte zo svojho starého mobilu MP3-ku. Navyše neriskujete, že sa vám vybije baterka, keď budete mobil naozaj potrebovať, lebo vo vrecku máte ešte jeden.
 7. Kreatívne využitie – fantázii sa medze nekladú, a preto môžete svoj starý telefón zakomponovať do nejakého umeleckého diela, napr. do futuristickej maľby alebo do zaujímavej dekorácie.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 11.11.2020
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líšiAké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líši

Vstupné dvere slúžia ako brána do domu, a preto je ich výber zodpovednou úlohou. Hliníkové, plastové aj drevené vstupné dvere totiž majú odlišné bezpečnostné, izolačné a ďalšie...

Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?

Neodmysliteľným symbolom Vianoc je vianočný stromček. Ak mávate živý stromček, nezaobídete sa bez poriadneho stojana. Poradímevám, ako ho vybrať.

Ako zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vámAko zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vám

Garáže, naše sklady nepotrebného i potrebného náradia, sa dajú zariadiť tak, aby ste sa v nich vedeli krásne zorientovať. Stačí použiť ten správny nábytok, veci ukladať logicky a vedieť,...