Čo so starými knihami? Darujte ich do knižnice, antikvariátu, za odvoz, vyrobte z nich obraz či lampu

Z času na čas robí každá domácnosť veľké upratovanie, ktoré zahŕňa aj triedenie a vyraďovanie vecí, ktoré buď už nepotrebujete, nepoužívate alebo sú staré. Zriedkavou vecou, ktorú ľudia vyhadzujú sú staré knihy. Dôvod prečo je to tak, nie je ten, že doma žiadne knihy nemajú, ale pretože im je za nimi clivo. Možností, čo urobiť s nepotrebnými knihami, je pritom mnoho.

Ako použiť staré knihy

Poradíme vám, ako využiť staré knihykoho by ste s nimi mohli obdarovať i alternatívy, kam by ste mohli nepotrebné knihy zaniesť.

Výkup starožitných kníh

Dnes je náročné nájsť niekoho, kto si od vás kúpi staré knihy, ale stále sa nájdu vášniví zberatelia alebo výkupné miesta, ktoré možno za tie vaše zaplatia "mastnú odmenu". Väčšinou sa tieto miesta nachádzajú vo väčších mestách ako Bratislava, Banská Bystrica a pod. Hoci môžete pri odovzdaní kníh poriadne zarobiť, väčšinou je výkup obmedzený nejakými pravidlami, napr. vykupujú sa len knihy od istého roku, od určitého autora, rozprávkové knihy, drámy a pod. Novodobá moderná technológia umožnila vykupovať knihy aj online. Napr. na www.vykupujeme-knihy-online.sk, si môžete podľa ISBN vyhľadať vašu knihu, pri ktorej sa nachádza cena, ktorú je za ňu vykupovateľ ochotný zaplatiť. Tento, nazvime to e-shop, sa zameriava predovšetkým na knihy od roku 2002, pri posielaní viac ako 3 kníh je poštovné zdarma.

Kúpa a predaj kníh

Staré knihy môžete ponúknuť aj v online inzerátoch alebo burzách a čakať, kým sa vám niekto neozve. Na týchto stránkach nájdete aj niekoho, kto staré knihy vykupuje, poprípade niekoho, kto už dlhé roky zháňa knihu, ktorú vy chcete vyhodiť. Niekedy človek ani nevie, že má staré, no popritom mimoriadne cenné knihy. Možno knihu darujete alebo sa s kupujúcim dohodnete na rozumnej cene. Ak knihu nechcete predať, len sa jej čo najrýchlejšie zbaviť, dajte na internet ponuku, že darujete knihy za odvoz a budete prekvapení, ako rýchlo sa ich zbavíte.

Kúpa a predaj starých kníh

Burza starých vecí

Ďalšou možnosťou je zúčastniť sa na burze, ktorú organizujú niektoré mestá, dediny. Je jasné, že na burze, kde sa predáva oblečenie nikto nepríde, aby si kúpil staré knihy. Vhodným miestom môže byť napr. burza starých vecí, alebo choďte na to priamo a zúčastnite sa burzy starých kníh. Ak nič také vo vašom bydlisku nefunguje, spojte sa s niekoľkými ľuďmi z okolia, ktorí by mali záujem a spoločne podajte návrh na obecný obce, resp. mestský úrad. Na facebooku sa nachádzajú aj rôzne skupiny, v ktorých ľudia zháňajú knihy, napr. Knižná burza, Burza časopisov, novín a tlačovín, Burza kníh nonstop a pod.

Knižnica, domov dôchodcov, nemocnice

Určite vám napadla myšlienka darovať knihy do knižnice alebo na ďalšie miesta, ktoré by vaše knihy prijali s otvorenou náručou, napr. detský domov, domov dôchodcov, nemocnice, centrá pre slobodné matky a pod. Buďte však realisti, nie každý váš dobrý úmysel je vždy ocenený. Darovať knihy knižnici by bolo pekným gestom, avšak nie všetky o to majú záujem. Vo viacerých je vyhradený pult, kde predávajú staršie knihy za malý poplatok, niektoré ich dávajú zdarma. Preto odporúčame vždy dané miesto alebo organizáciu, ktorej chcete darovať knihy, kontaktovať a opýtať sa, či je tu takáto možnosť.

Prečítaj si a vráť

Problém, kam s prečítanými a nechcenými knihami, môžete vyriešiť pomocou búdok s knihami. O čo ide? Niektoré mestá a obce sa zapojili do projektu s názvom KnihoBúdky. Princípom je, že na niektorých miestach vo vašom bydlisku sa nachádzajú malé drevené búdky, ktoré za svojimi presklenými dvierkami ukrývajú voľne dostupné knihy. Väčšinou sa pri nich nachádza aj lavička, aby ste si knihu z búdky mohli prečítať priamo na mieste alebo si knihu môžete zobrať domov a po prečítaní ju vrátiť alebo... Knihu si môžete zobrať aj do svojho osobného vlastníctva a na miesto nej tam pridáte knihy, ktoré už nechcete. Základným cieľom projektu je nevyhadzovať staré knihy.

Staré knihy v krabici

Darujte ich

Ak chcete, nový domov knihám nájdete. Môžete ich darovať, napr. knižniciam, ktoré sa nachádzajú v školách alebo do antikvariátov, ktoré knihy určite radi privítajú, veď predsa šanca, že z nich nejaký zisk bude antikvariát mať, je vždy. Niektoré antikvariáty prídu po knihy až k vám domov a vy nemáte žiadne starosti s odosielaním alebo zavezením kníh. Existujú kaviarne, ktoré sú vybavené knihami od ľudí. Vy si ich môžete pri šálke kávy čítať, aj si ich vziať domov.

Domov použitých kníh

Počuli ste už o občianskom združení Domov použitých kníh? Ak chcete vyhodiť knihy, je to pre vás jedna z tých najlepších možností. Združenie dáva prachom zapadnutým knihám druhú šancu. Funguje to úplne jednoducho. V teréne si nájdete jeden zo stánkov Domova použitých kníh, na poličku pridáte vaše knihy a so sebou si zoberiete knihy, ktoré vás oslovili. V stánku sa nachádzajú aj lavičky pre prípad, že by ste si chceli čítať priamo tam. Tieto stánky majú svoju atmosféru a nájdete ich vo Svätom Jure, v Bratislave a v Pezinku.

Vyrobte si zo starých kníh niečo zaujímavé

Nájdite si trochu času, vypnite hlavu a venujte sa tvorivému procesu, pri ktorom použijete staré knihy. Z kníh sa dá vyrobiť naozaj kadečo od zaujímavého nábytku až po bytové dekorácie a dokonca aj kabelku. Na internete nájdete naozaj čokoľvek. Dokonca existujú e-shopy alebo firmy, ktoré sa zameriavajú na výrobu a predaj výrobkov zo starých kníh. My vám ponúkame pár zaujímavých tipov. Pri každom z nich, sú samozrejme základom nepotrebné knihy, ktoré chcete vyhodiť.

Výroba obrazu zo starých kníh

Šperkovnica

Vedeli ste, že existuje firma, ktorá staré knihy premieňa na krásne elegantné šperkovnice a lampy? Nazýva sa Fox and Dye Design. Ide o ručnú prácu, pri ktorej sa do otvorenej knihy, medzi strany vyreže otvor. Vrchný pevný obal sa ponechá pôvodný alebo sa potiahne látkou. Šperkovnice sú väčšinou viacposchodové, zostavené z viacerých kníh. Sú dotvárané vintage gombíkmi alebo úchytkami, ktoré imitujú šuplíky. Sú unikátnym skvostom, ktorý si jednoducho môžete vyhotoviť aj sami doma.

Obraz

Ani by ste neverili, aký úžasný obraz sa zo starých kníh dá vyrobiť. Ak sa na to dáte a zavesíte si ho do svojho bytu, bude to hotová pastva pre oči. Je to jednoduché, možno si pri jeho výbere spomeniete aj na svoje školské časy, keď ste hrany strán zakladali do stredu a vznikal vám akoby vejár alebo piktogram, ktorý symbolizuje lotosový kvet. Postačí vám hromada starých kníh a jedna voľná polica. Základom je všetky knihy, ktoré chcete na obraz použiť, odbremeniť ťažkými pevnými obalmi. Potom každú knihu v strede otvorte a strany buď po jednom, alebo v štóse zakladajte do stredu. Mal by vám vzniknúť vejárovitý tvar. Ak má kniha veľa listov, zvyšné odstráňte odrezaním. Knihy následne len poukladajte do regálu, jednu na druhú a vznikne vám zaujímavý obraz. Pre ešte lepší dojem, nalepte knihy napevno na orámovaný podklad.

Nábytok

Množstvo starých kníh viete využiť aj na zhotovenie zaujímavého a rôzneho nábytku. Urobte si z nich lavicu na chodbu, na ktorú sa môžete posadiť počas vyzúvania. Okrem kníh na to budete potrebovať buď extrémne silné lepidlo, alebo poriadne dlhé klince či skrutky. Postup je jednoduchý, len poukladajte knihy do želaného tvaru a zlepte ich alebo ich prekladaním zaklincujte. Aj stôl z prekladaných kníh do tvaru točitého schodiska vyzerá super, i keď si na vrch umiestnite nezaujímavú drevenú okrúhlu dosku.

Vianočný stromček zo starých kníh

Lampa

S lampu je to podobne, nakopte knihy na seba rôzne poukladané, zlepte ich, do stredu urobte otvor od hora až dole, prevlečte cez otvor kábel, kde na jednom konci je zástrčka a na druhom konci sa dá pripojiť žiarovka. Žiarovku zakryte sklenou zaváraninovou fľašou rôznych rozmerov. Fľašu môžete dekoračne vyzdobiť čipkou alebo špagátom a vintage lampička je na svete.

Kabelka zo starej knihy

Zo starých nepotrebných kníh si urobte štýlovú kabelku. Ako na to? Možností je opäť niekoľko. Potrebujete: knihu, látku, kabelkové úchytky, lepidlo. Odrežte všetky strany v knihe, tak aby vám zostal len pevný obal. Oblepte ho z vonkajšej strany látkou a boky vyplňte takisto látkou. Na každú vnútornú stranu nalepte úchytky na ušká, na ne upevnite drevené alebo iné ušká (držadlá, za ktoré sa kabelka drží) a máte hotovo. Kabelku môžete rôzne dotvoriť, buď nejakými aplikáciami, alebo gombíkmi, nášivkami a pod. Jednou z variantov je aj ponechanie pôvodnej titulnej strany knihy. 

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 03.07.2020
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa zbaviť hmyzu na balkóne? Pomôže sviečka proti hmyzu aj kvety proti komárom a muchámAko sa zbaviť hmyzu na balkóne? Pomôže sviečka proti hmyzu aj kvety proti komárom a muchám

Otravuje vás na balkóne nepríjemný hmyz, od ktorého máte štípance na pokožke? Obrňte sa vhodnými prostriedkami, povieme vám, ktoré to sú.

Ako odstrániť škvrny od jahôd, čerešní, marhúľ a ďalšieho ovociaAko odstrániť škvrny od jahôd, čerešní, marhúľ a ďalšieho ovocia

Škvrny od vocia sú počas leta bežnou záležitosťou. Poradíme vám, ako odstránite čerešňové, jahodové a ďalšie ovocné škvrny z oblečenia.

Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?

Vtáky sa živia hmyzom, hlodavcami aj bezstavovcami, inými slovami, živia sa tým, čo zvykneme označovať za škodcov. Niektoré druhy vašu záhradu vyčistia aj od zdochlín alebo hnijúceho...