Cumlík pre novorodenca – áno, či nie? Kedy dať bábätku cumlík a ako ho naučiť na cumeľ

Dať bábätku cumeľ alebo nie? Roky trvajúca debata má svoje opodstatnenie pre každú čerstvú mamičku, ktorá si láme hlavu nad tým, či upokojiť dieťa cumlíkom, alebo ho radšej naň vôbec nezvykať.

Cumlík pre novorodenca – áno, či nie?

Cmúľanie je pre dieťa prirodzená vec spojená s dojčením i trávením potravy. Ako je to však s cumlíkom – má cumeľ pre novorodenca svoje opodstatnenie alebo ide o zlozvyk modernej doby?

Obľúbené cumlíky pre najmenších


Cumeľ ako súčasť bežnej výbavy novorodenca

Satie je pre bábätká prirodzené a upokojujúce, tak ako dojčenie. Nie je preto prekvapujúce, že až 70 – 80 % mamičiek dáva svojim bábätkám cumlík. Takýto vynález často prináša jednoduché riešenie na to, aby sa bábätko utíšilo, keď je nespokojné a plače. Bábätku dodáva pocit istoty a bezpečia. Cumeľ bol totiž vyvinutý preto, aby uspokojil potrebu dojčaťa sať aj vtedy, keď nemá k dispozícii prsník, napríklad ak je už najedené alebo mu ho matka z rôznych dôvodov práve nemôže poskytnúť. Cumlíky sa vyrábajú zo zdravotne neškodného silikónu alebo latexu a tvarom majú pripomínať bradavku. Trh dnes ponúka rôzne veľkosti a tvary cumlíkov na základe veku, ale i preferencií bábätka – je si teda z čoho vyberať.

Je používanie cumľa pre dieťa dobré, či zlé?

Cumlík má svoje výhody aj nevýhody. Od vynájdenia prvého cumľa ako ho dnes poznáme v roku 1898 a dneškom ubehla už dlhá doba, počas ktorej sa cumeľ striedavo chválil a zatracoval. Už odjakživa sa bábätkám dávali do úst predmety, ktoré by mohli cmúľať, na utíšenie plaču, no až s vynájdením cumľa vznikla skupina zástancov a skupina odporcov tohto vynálezu. Pediatri ho raz odporúčali, inokedy zakazovali ako spôsob, ktorý vedie k pokriveniu ústnej dutiny dieťaťa.

Malé dieťa s cumľom

Ani v dnešnej dobe nie sú názory jasné. Medzi najväčšie obavy odporcov používania cumľov rozhodne patrí neschopnosť dieťaťa zvyknúť si na striedanie satia cumlíka a skutočnej bradavky, čím by došlo k odmietaniu prsníka, nižšiu frekvenciu dojčenia, následnú zníženú tvorbu materského mlieka i nesprávny či oneskorený vývoj dieťaťa. Sú však tieto obavy opodstatnené a aké sú skutočné výhody a nevýhody cumľa?

Výhody používania cumľa

  • Upokojí, keď bábätko nedostáva prsník. Ak bábätko plače, často si tým vyžaduje prsník. Nie vždy je pritom hladné. Satie je preňho prirodzené a upokojujúce, aj keď má plné bruško. Cumlík tak upokojí, keď je dieťatko najedené, ak dojčenie v danej chvíli nie je možné či ak skrátka mamička s boľavými bradavkami potrebuje nachvíľu zastúpiť.
  • Umožňuje pokojnejšie cestovanie. Či už ide o cestovanie lietadlom alebo dlhšiu cestu v aute, cumlík prináša upokojujúci efekt, ktorý je pri tomto stresujúcom zážitku pre dieťa dôležitý. V lietadle tiež cmúľanie cumľa pomôže pri bolesti ušiek, ktorá sa môže vyskytnúť pri vzlietaní a pristávaní.
  • Znižuje riziko SIDS. Štúdia, ktorá analyzovala používanie cumľa v Medline databáze z rokov 1966 až 2004 zistila, že u dojčiat, ktoré používali cumeľ počas spánku, bol výskyt SIDS (= syndróm náhleho úmrtia dojčaťa) omnoho nižší, preto používanie cumľa počas noci odporúča ako jednu z metód možnej prevencie SIDS.
  • Tíši nielen plač, ale aj bolesť. Bábätká, ktoré musia podstúpiť určitý lekársky zákrok, napríklad odber krvi či očkovanie, ktorý spôsobuje bolesť a stres, zvládajú takúto procedúru omnoho lepšie a pokojnejšie, ak cmúľajú cumlík.
  • Môže napomôcť k dojčeniu pri popôrodnej depresii.štúdii venovanej dojčeniu pri popôrodnej depresii došlo k zisteniu, že používaniu cumlíka viedlo matky k lepšiemu dojčeniu bábätka. Vďaka cumľu plakalo dieťa menej, bolo pokojnejšie a matka mala viac času medzi jednotlivým dojčením, čo viedlo k menej stresujúcim zážitkom.

Nevýhody používania cumľa

  • Viac cumľa = menej dojčenia. Cmúľanie cumlíka uspokojuje potrebu dieťaťa sať, čo vedie k zníženej potrebe dojčenia. Materské mlieko a dojčenie je pre správny vývin dieťaťa potrebné. Jeho nedostatok môže ovplyvniť, ako dieťa rastie a naberá hmotnosť. Satie prsníka a cumľa tiež predstavuje iný druh pohybu, čo môže viesť k odmietaniu prsníka a zníženému dojčeniu.
  • Môže viesť k predčasnému ukončeniu dojčenia. Ak si dieťa navykne na cumlík až tak, že začne prsník odmietať, menej časté dojčenie povedie k pomalšej produkcii materského mlieka. Menej materského mlieka môže postupne viesť až k ukončeniu jeho produkcie a tým aj predčasnému ukončeniu dojčenia.

Nevýhod používania cumľa

  • Od dobrého sa ťažko odvyká. Ak cumeľ poskytne dieťaťu emocionálny komfort a utíšenie, bude preňho čím ďalej, tým ťažšie sa ho vzdať. Navyše namiesto toho, aby sa o komfort uchádzalo v náručí rodiča, bude dieťa hľadať upokojenie v cumlíku. Čím viac času s cumlíkom strávi, tým ťažšie bude upokojiť a utíšiť ho inými stratégiami.
  • Zvyšuje riziko ušnej infekcie. Satie cumlíka spôsobuje určitý tlak za uškami dieťaťa, čo vedie k presunu tekutín do stredného uška a vzniku infekcie. Navyše s cumlíkom často dieťa prijíma aj množstvo baktérií, ktoré rozvoju infekcie len pomáhajú. Riziko vzniku infekcie však možno znížiť obmedzením používania cumľa len na noc a spánok dieťaťa.
  • Môže viesť k problémom v ústnej dutine. V tomto prípade sa bavíme o dlhodobom používaní cumľa, ktoré môže ovplyvniť rast zubov vtedy, ak dieťa používa cumeľ aj po 1. roku. Cmúľanie cumľa vtedy môže ovplyvniť zhryz zubov, spôsobiť predhryz, ale aj tvarovať zuby a ústnu dutinu.

Kedy je vhodné dať bábätku cumlík?

Jednou z najčastejších obáv spojených s cumlíkom je, aby jeho používanie nenarušilo dojčenie a potrebu materského mlieka. Pri dojčení saje bábätko materské mlieko iným spôsobom, ako keď cmúľa cumlík a zároveň je pre úspešné dojčenie potrebné, aby si dieťa zvyklo najprv na prsník. Ak by novorodenec v prvých týždňoch striedal prsník a cumeľ, mohlo by to viesť k zmäteniu, nesprávnemu satiu z prsníka, neschopnosti nasať materské mlieko.

Ako naučiť dieťa na cumeľ

Preto je nevyhnutné sa najprv uistiť, že je dieťa na dojčenie navyknuté a všetko funguje tak, ako má. S cumľom sa vo všeobecnosti odporúča počkať aspoň do 4. týždňa veku bábätka. Ak sa však bábätko od začiatku nedojčí a bude sa kŕmiť len prostredníctvom fľaše, nie je potrebné s cumlíkom čakať, keďže cumeľ na fľaši je v mnohom podobný.

V akom veku prestať s cumľom

Prestať s cumlíkom je väčšinou omnoho ťažšie než začať. Všetko však závisí od individuality dieťaťa. Niektoré bábätká v istom období jednoducho cumeľ zahodia a nechcú ho naďalej používať, iné sa ho vzdajú len ťažko. Odporúčaná doba, kedy je potrebné začať dieťa od cumľa odvykať, je vo veku 6 – 12 mesiacov. Aj keď môže ísť v mnohých prípadoch o ťažký boj a veľa kriku a plaču, je dobré pamätať na to, že táto prechodná fáza potrvá niekoľko dní a časom si bábätko zvykne. Ak by cumeľ používalo aj po roku, môže sa stať, že to bude mať vplyv na vývoj a rast zubov a spôsobiť predhryz.

Ako správne používať cumeľ

Mnohým negatívam, ktoré z používania cumlíka plynú, sa dá správnym používaním vyhnúť. V prvom rade sa uistite, že bábätko dostane cumeľ vo vhodný čas. Ak dovŕšilo 4. týždeň, no stále má problém s dojčením, je potrebné tento problém najprv vyriešiť, až tak je možné dať mu cumlík. Cumeľ vždy kupujte v špecializovaných obchodoch pre dojčatá. Pri výbere sa zamerajte na výber cumľa podľa veku dieťaťa. Niektorí rodičia preferujú, aby nebol cumeľ vyrobený z latexu a aby bol z jedného kusa, teda aby nedošlo k odlomeniu časti a zaduseniu.

Ako správne používať cumeľ?

Problémom býva aj to, ak sa rodič rozhodne každý plač tíšiť cumlíkom a používa ho ako akúsi „zátku“ na ústa dieťaťa. Vždy je potrebné najprv zistiť príčinu. Veľakrát je dieťa hladné a potrebuje mlieko, inokedy jednoducho postačí, ak ho upokojíte svojím hlasom alebo v náručí. Cumlík nie je vhodné používať vždy na každý plač, ale obmedziť jeho používanie skôr na čas spánku alebo počas cestovania.

Infekcie uška, candidu alebo tvorbu zubného kazu je tiež možné redukovať správnym používaním cumlíka. Tieto problémy často vznikajú baktériami, ktoré sa na povrchu cumľa nachádzajú. Častou chybou je cumeľ namáčať do medu alebo niečoho sladkého. To totiž prispieva k vzniku zubného kazu. Nepomáha ani ak sa snažíte cumeľ „očistiť“ tým, že ho najprv vložíte do svojich úst – práve naopak, to môže byť zdrojom baktérií. Je potrebné naučiť sa, ako cumeľ sterilizovať a vykonávať to pravidelne. Ak zistíte, že je cumeľ rozhryzený alebo sú na ňom praskliny, je čas vymeniť ho za nový.

Po zavedení cumlíka buďte vnímaví. Ak pocítite zvýšenú bolesť bradaviek alebo odmietanie dojčenia, skúste opäť na nejaký čas s cumľom prestať. Podobne postupujte aj vtedy, ak zistíte nižšiu tvorbu materského mlieka alebo častý výskyt ušných infekcií. Napokon je dôležité frekvenciu používania cumlíka od 6. mesiaca postupne znižovať, najmä ak dieťaťu už začínajú rásť zúbky. Počas tohto prechodného obdobia môžete na upokojenie dieťa viac objímať, hojdať, hladkať, pustiť mu príjemnú hudbu či prehovárať k nemu jemným hlasom.

Obľúbené cumlíky pre najmenších


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.Publikované dňa: 11.09.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?

Najlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzieNajlepšie ohrievače fliaš – ohrievačka mlieka Avent má skvelé recenzie

Ohrievate mlieko pre vaše dieťatko v hrnci s horúcou vodou alebo v mikrovlnke? Ohreivač mlieka, resp. ohrievač fliaš s kojeneckou stravou dokáže výrazne ušetriť čas a zohriať mlieko na...