Tipy na originálne vianočné darčeky pre deti a dospelých + nápady, kam ich schovať

Niektorí ľudia považujú nákup vianočných darčekov za tú menej príjemnú súčasť Vianoc. To platí hlavne pre tých, ktorí majú večný problém vybrať niečo, čo by druhá osoba ocenila. Preto s blížiacim sa termínom Vianoc stúpa aj stres a panika. Nákupné centrá sú preplnené, no vybrať ten správny darček nie je jednoduché.

Ako vybrať vianočný darček?

Nezúfajte, poradíme vám, ako na to.

Nákup vianočných darčekov včas a s rozvahou

Tento rok bude nákup vianočných darčekov asi o čosi iný než po minulé roky. Svet sa snaží bojovať a vyrovnať sa s pandémiou koronavírusu, čo ovplyvní nielen to, s kým sa na Vianoce budeme môcť stretnúť, ale i koľko si budeme môcť dovoliť minúť či spôsob, akým budeme nakupovať. Vianočné trhy a preplnené nákupné centrá tentoraz asi nezažijeme a omnoho väčšie množstvo ľudí bude nakupovať online. No aby ste aj tohtoročné sviatočné nákupy zvládli v čo najväčšej pohode, vyhraďte si na nákupy dostatok času a hlavne nevrhnite sa na ne bezhlavo.

S výberom vianočných darčekov začnite čím skôr. Ani by ste neverili, koľko vám toho ľudia sami prezradia, stačí pozorne počúvať a mať pri sebe mobil s poznámkami. Tak sa napríklad dozviete, že starká by ocenila nový pekáč, otec by si rád prečítal práve vychádzajúcu knihu a kamoška zase potrebuje nový set na manikúru. Všetky nápady si starostlivo spíšte a pri samotnom výbere budete mať inšpirácie stále po ruke.

Ak sa však už rozprávame o pandémiou ovplyvnenom nakupovaní, vopred si zosumarizujte aj rozpočet, koľko ste ochotní a schopní na vianočné darčeky minúť. Pre množstvo ľudí budú tieto Vianoce skromnejšie, a to sa okrem rôznych iných skupín týka aj malých a stredných podnikateľov. Preto sa pri nákupe skúste zamyslieť nad tým, či by ste mohli aspoň niektoré darčeky nakúpiť od lokálnych výrobcov, napríklad od miestneho včelára, šperkárky, výrobcu drevených hračiek, šikovnej krajčírky, malého kníhkupectva či iných kreatívcov a remeselníkov. Stačí sa okolo seba rozhľadieť a razom zistíte, aké je Slovensko plné šikovných a talentovaných ľudí.

Tipy na vianočné darčeky pre deti

Hovorí sa, že najjednoduchšie je kupovať darčeky práve pre deti. Stačí vstúpiť do hračkárstva a vybrať niečo pekné a zaujímavé. Nuž, môže to byť o čosi komplikovanejšie. V prvom rade je treba povedať, že pri deťoch máme tendenciu minúť omnoho viac peňazí mimo plánovaného rozpočtu a nakúpiť zbytočne veľa. Svoje dieťa však naozaj o nič neochudobníte, ak mu kúpite jeden hlavný a 1 – 2 menšie darčeky. Ak nie ste rodič a kupujete darček pre dieťa niekoho iného, vždy skontrolujte, či je daná hračka, kniha alebo oblečenie vhodné veku dieťaťa.

Pre najmenšie batoľatá do jedného roka sú vhodné hračky na rozvoj úchytu, vnímania aj také, ktoré možno jednoducho cmúľať. Potešia hrkálky, závesné hračky na postieľku, hračky podporujúce rozvoj dieťaťa, interaktívne podložky a z praktických darčekov i oblečenie. Deti vo veku 1 roka dokážete zaujať čímkoľvek, preto výber nebude ťažký. Vo veku 1 – 3 rokov vhodné hračky na rozvoj jemnej motoriky, rôzne skladačky, kocky i hudobné nástroje, kuchynky a podobné sety, v ktorých dieťa napodobňuje hru na niečo. Vhodné sú leporelá a interaktívne knižky so zvukmi a aktivitami.

Dieťa s náručím plným darčekov

Pre 3- až 5-ročné deti môžete zakúpiť darčeky na rozvoj zručností potrebných do školy – omaľovánky s farbičkami, plastelínu, obrázkové knižky, pracovné zošity s aktivitami či knihy so zvukovými nahrávkami, ktoré ich naučia zopár anglických slovíčok. V tomto veku sa zamerajte na to, k akým koníčkom inklinujú. Niektoré deti ocenia hračkárske hudobné nástroje, karaoke set, iné zase detskú vedeckú súpravu, ďalšie sety na stavenie kociek, autíčok či legá. Výtvarne nadané detičky potešia sety s výtvarnými potrebami a sety na výrobu rôznych kreatívnych vecičiek. Aktívne deti potešíte loptou, športovou súpravou, prvým bicyklom, trampolínou a podobne. Skvelými darčekmi sú aj stolové a kartové hry, puzzle a ďalšie hry, ktoré zapoja celú rodinu.

Mladých školákov potešia detské knihy a komiksy, na ktorých si budú môcť trénovať zručnosti naučené v škole, hudobné nástroje (gitara či klávesy), rôzne detské sety na výrobu, tvorenie či experimentovanie podľa záľub dieťaťa, kozmetické sety, súpravy na výtvarné aktivity, pomôcky na šport podľa preferencií dieťaťa, napríklad korčule. Výbornou voľbou sú interaktívne a edukatívne hračky, ale i stolové hry, aby sa hranie stalo spoločnou aktivitou.

S pribúdajúcim vekom sa zameriavajte najmä na mimoškolské aktivity a záľuby dieťaťa. Ak dieťa nie je fyzicky zdatné a šport ho nebaví, futbalovou loptou ho nepotešíte, práve naopak – takéto darčeky, ktoré plnia len zbožné priania rodičov, sú skutočne nevhodné a môžu na dieťa vplývať negatívne. Skúste sa započúvať, čo má dieťa rado, čo ho baví, zamyslieť sa nad tým, pri akej aktivite dokáže stráviť hodiny (ak nejde len o obrazovku mobilu či počítača) a vhodným darčekom sa snažte podporiť jeho rozvoj, vzdelanie, kreativitu a záujmy

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie hračky

Tipy na vianočné darčeky pre tínedžerov

V tomto veku nie je nič horšie, než nájsť si pod stromčekom „mäkký“ darček, teda darček typu ponožky alebo kúsok oblečenia, ktorý neladí s vyhradeným vkusom tínedžera. Staviť môžete na klasické darčeky v podobe kníh podľa záujmov obdarovaného či kozmetických balíčkov. Ak si nie ste istí, dobrou voľbou sú aj poukážky do kníhkupectva či obľúbeného obchodu s oblečením alebo kozmetikou. Aj keď množstvo rodičov sa snaží vyhýbať elektronike, nemusí ísť nevyhnutne o zlý nápad. Vhodným darčekom je napríklad elektronická čítačka kníh, bezdrôtové slúchadlá či bluetooth reproduktor.

Rozhodne sa však riaďte záujmami alebo prianiami vášho tínedžera. Nejeden chlapec túži naučiť sa hrať na gitare, no obľúbené sú aj ďalšie nástroje ako klavír či bicie. Umelecké vlohy podporíte nielen kúpou nástroja, ale aj zaplatením kurzu, na ktorom sa naň naučia hrať. Veľa tínedžerov sa venuje hraniu PC a konzolových hier, preto im môžete zadovážiť novú hru či slúchadlá. Podobne môžete podporiť aj ich športové aktivity kúpou športovej výbavy a pomôcok, umelecké vlohy kúpou výtvarných pomôcok či grafického tabletu, a podobne podporiť hoci aj túžbu stať sa internetovým influencerom a zakúpením kvalitného mikrofónu alebo kamery.

Niektorých tínedžerov zaujímajú ekologické otázky, trápi ich globálne otepľovanie a aktívne aj vo vlastnej domácnosti vzdelávajú členov rodiny o potrebe lepšieho prístupu k prostrediu. Práve tých môžete potešiť eko darčekmi, napríklad sklenenou fľašou na vodu, ktorú si môžu brávať do školy, ekologickou kozmetikou, znovu použiteľnými odličovacími tampónmi, elektrickou kolobežkou či bicyklom. No keďže v tomto veku majú mnohí tínedžeri naozaj vyhradený vkus, v niektorých prípadoch je najlepšie sa tínedžera rovno opýtať, čo by si prial dostať.

Tipy na vianočné darčeky pre mamu

Darček pre mamu by sa mal odvíjať od jej veku a záľub. Takmer kdekoľvek vám totiž odporučia kúpiť jej nový set varešiek, kuchárku či peknú zásterku. Ak však varenie nie je vyslovene jej hobby alebo si tieto darčeky sama nevyžiadala, skúste sa vyvarovať týchto darčekov. Zamerajte sa skôr na tie, ktoré jej prinesú relax a využije ich vo voľnom čase. Z wellness darčekov sú obľúbené poukážky do kúpeľov, na masáže či wellness pobyty, no tento rok si radšej overte, dokedy majú platnosť a či je možné využiť ich aj v inom termíne. Wellness jej môžete pripraviť aj doma, napríklad luxusnou kozmetikou, aróma difuzérom, sadou vonných solí a pien do kúpeľa, masiek na tvár či vlasy, ale poteší aj dekoratívna kozmetika, ak ju využíva.

Oddych sa dá dopriať aj  pri dobrej knihe. Preto ak vaša mamka rada číta, nájdite pre ňu niečo z jej obľúbeného žánra. Nezabudnite ani na aktívne mamičky, ktoré si rady vyjdú na túru alebo zbehnú do fitka či zacvičia v obývačke. Tie poteší nová sada cvičebných pomôcok alebo trendy oblečenie. Ak však vaša mamka necvičí a nevyslovila zámer s cvičením začať, tomuto tipu darčekov sa radšej vyhnite – mohlo by to vypáliť presne opačne. Ak si nie ste istí jej záľubami, stále sú tu ešte univerzálne darčeky, ako napr. šperky, set kvalitných potravín (napr. čokolád, džemov), pekné pyžamo, parfum, denník či zápisník na nový rok, zaujímavá súprava šálu a rukavíc alebo kožená kabelka.

Vyberáme z nášho katalógu

Tipy na vianočné darčeky pre otca

Pre otcov je niekedy skutočne ťažké kupovať darčeky, a to hlavne vtedy, ak sa žiadnej záľube nevenujú. Vtedy v zúfalstve siahame po tom, čo v darčekových obchodoch nájdeme – po hrnčeku s nápisom „Najlepší otec“, plechovej tabuľke s „vtipnou“ životnou múdrosťou o manželstve alebo po klasike všetkých Vianoc, ponožkách. Skúste to tieto Vianoce inak. V prvom rade sa zamyslite nad tým, čo má skutočne rád. Pre tých otcov, ktorí nedajú na svoje auto dopustiť, môžete zakúpiť doplnky do auta alebo pomôcky na starostlivosť oň, ako výhrevnú podložku na sedadlo, vysávač do auta, kameru do autaGPS alebo aj elegantnú auto-moto kľúčenku.

Mnohých otcov potešíte aj rôznymi vychytávkami z elektroniky či fitnes hodinkami, bezdrôtovým reproduktorom či slúchadlami, kávovarom na ich obľúbené espresso či elektronickou čítačkou kníh. Niektorí zas ocenia doplnky ako kvalitný kožený opasok, vkusnú čiapku a rukavice, pánsku peňaženku a možno aj tie často zatracované ponožky. Nič však nepokazíte ani vkusným parfumom, sadou na úpravu brady, kvalitnou britvou, vreckovým nožom a ďalšími outdoor doplnkami, stolnou hrou, športovým príslušenstvom či sadou kvalitného vína alebo piva.

Tipy na vianočné darčeky pre ženy

Pri kúpe darčeka pre ženy sú možnosti široké – od praktických darčekov cez kozmetiku, šperky až k zážitkom. Stačí si vybrať podľa záujmov vašej polovičky. Z praktických darčekov sa ale vyhnite nevyžiadaným pomocníkom do domácnosti ako žehlička či vysávač. Ak o to žena sama nepožiada, rozhodne ju nepoteší nástroj, ktorým bude môcť pre vás upratovať a variť. Potešiť ju môže skôr pekný kus oblečenia, moderný kabát či hrejivá čiapka. Určite nepohrdne ani topánkami alebo kabelkou, ktoré sa budú do jej šatníka hodiť. Ak rada športuje, stavte na elegantné hodinky s krokomerom, novú súpravu na beh či tenisky.

Tipa ny vianočné darčeky pre ženu

Žiadna žena určite nepohrdne ani šperkom. Nemusí pritom ísť o drahý kúsok s diamantmi. Stačí sa pozrieť aj na lokálnu tvorbu a šperky z minerálov, šujtášové náhrdelníky, macramé náušnice, jednoduché kovové prstienky či brošne z hliny. Handmade výrobky zaujmú určite každú ženu, pretože sú originálne a vaša polovička sa tak bude môcť predviesť v niečom, čo žiadna iná nemá. To platí aj pre kozmetiku. V dnešnej dobre sú cenené domáce výrobky z prírodných materiálov, preto vaša priateľka či manželka určite ocení kozmetickú súpravu do kúpeľa či na starostlivosť o vlasy s argánovým olejom, medom či bambuckým maslom.

Dopriať svojej polovičke relax môžete darovaním poukážky na masáž či relaxačný pobyt, no nezabudnite na domáci wellness. Masážny prístroj, hrejivá deka či perličková podložka do vane – to všetko môže spríjemniť dlhé chladné večery. Potešiť môže aj vonná lampa či difuzér s vonnými olejmi spolu s aromatickými sviečkami a dobrou knihou. Tú môžete zakúpiť v papierovej podobe alebo staviť na elektronickú čítačku kníh. A ako potešiť beznádejnú romantičku? Vyrobte jej darček vlastnoručne, napríklad vytlačte spoločné fotografie do nového rámčeka alebo z nich vytvorte mozaiku na nástenku alebo do pamätného albumu, ktorý doplníte pamätnými drobnosťami z vášho vzťahu.

Tipy na vianočné darčeky pre mužov

Vianočnou dilemou žien býva, čo kúpiť svojej polovičke. Ženy milujú prekvapenia a romantické darčeky, a tak sa snažia v podobnom duchu obdarovať aj svojho chlapa, čo neraz býva výstrelom vedľa. Ako vybrať ten správny darček pre chlapa? Zamerajte sa na to, čo robí a aké má záľuby. Ak pracuje ako kouč, tréner či poradca, možno ho poteší práve literatúra, ktorá mu pomôže k profesijnému rastu. Z kníh zvyknú chlapi oceniť hlavne krimi, trilery, literatúru o osobnom raste či odbornú literatúru súvisiacu s individuálnymi záujmami. Ak sa neviete rozhodnúť pre knihu, stavte na elektronickú čítačku kníh alebo poukážku do kníhkupectva.

Ako vybrať vianočný darček pre muža?

Darčekové poukážky môžete z pohodlia domova zakúpiť napr. ✅ v Martinuse.

Ak máte doma „geeka“, stavte na PC alebo konzolovú hru alebo aj tričko, spodnú bielizeň či hrnček s motívom jeho obľúbených akčných hrdinov či Star Wars. Veselá spodná bielizeň je v poslednej dobe celkom populárna a muži si obľúbili aj nosenie pestrofarebných ponožiek, ktoré tak nemusia byť pod vianočným stromčekom sklamaním. Pre bradáčov sú skvelým darčekom sady na starostlivosť o bradu obsahujúce špeciálnu kefku, nožnice, šampón či vosk. Hipsterský vzhľad doplní aj stále populárny motýlik z dreva, ktorý určite nájdete aj u slovenských handmade tvorcov, alebo kvalitná kožená taška.

Aj mužov určite potešia šperky, ak sú zvyknutí ich nosiť, napríklad retiazka alebo elegantné hodinky. Športovci však určite ocenia skôr tie s krokomerom, bežecké tenisky či závažia alebo ďalšiu výbavu do domácej posilňovne v prípade, že sa do fitnescentra nedostanú. Aj mužov potešia zážitkové darčeky v podobe poukážok či lístkov na obľúbené podujatia alebo netradičné zážitky ako skok padákom či iný adrenalínový zážitok. Z potravinových darčekov zase bodujú darčekové balenia piva, vína alebo rôznych pochutín.

Tipy na vianočné darčeky pre starých rodičov

Vonná sviečka a papuče. To býva klasika medzi vianočnými darčekmi pre seniorov. Ale je to skutočne to, čo chcú dostať? Pri výbere darčekov stavte na ich osobnosť a záľuby. Nie každý senior chce tráviť dni doma pri telke – mnohí sú aktívni, zapájajú sa do turistických klubov, spevokolov a zúčastňujú sa voľnočasových aktivít. Milovníkov turistiky a prírody môžu potešiť turistické palice, plecniak, hubársky nôž či fitness hodinky s krokomerom. Záhradkárom spríjemní Vianoce ozdobná taška na záhradné náradie či iná vychytávka do záhrady. Darčekovou klasikou bývajú aj poukazy a lístky na rôzne aktivity, do divadla, na koncerty, kurzy, masáže či wellness pobyty, no v tomto období si skutočne vopred overte, kedy a kde je možné poukaz využiť, za akých podmienok a či je možné v prípade potreby použiť poukaz aj v inom termíne.

Tipy na vianočné darčeky pre starých rodičov

Stereotyp o slovenskej babičke, ktorú nič nepoteší viac než to, keď vám u nej chutí, je často realitou, ktorú môžete podporiť novou kuchárskou knihou, kuchynským robotom (ak ho potrebuje a využije), formičkami na keksíky, zaujímavou zásterou či novou súpravou na servírovanie. Výhrevné podložky, masážne vaničky na nohy či masážne kreslo kupujte vtedy, ak viete, že po nich skutočne túžia. Rovnako to platí o baleniach vitamínov a výživových doplnkov. Nič však nepokazíte príjemnou teplou dekou, bytovým doplnkom (o ktorom viete, že po ňom túžia), knižkou obľúbeného žánru, balením kvalitného medu či džemu, zaujímavými vyrezávanými hodinami či šperkom – veď aj babka sa chce parádiť.

Kam schovať vianočné darčeky?

Niet väčšej detskej radosti, ako vybrať sa pred Vianocami na tajnú misiu hľadania vianočných darčekov. A keďže zvyknú byť každý rok ukryté na predvídateľnom či dokonca rovnakom mieste, býva to celkom hračka. Hľadanie vianočných darčekov však nie je len detská neresť – neraz sa „na lov“ vyberú aj netrpezliví dospelí, ktorí si chcú overiť, či skutočne dostanú to, po čom túžia. Ak sú darčeky schované ledabolo, neraz sa odhalia aj náhodou. Chcete sa v skrývaní vianočných darčekov polepšiť? Vyskúšajte naše tipy.

Najlepšie skrýše tvoria miesta, kam by sa pátračom naozaj nechcelo alebo ani nenapadlo vybrať. Zaprášené tmavé podkrovie či studená pivnica so zaváraninami sú vďačné miesta. Pokiaľ ide o partnera, popremýšľajte nad zákutiami, do ktorých by sa nevybrali – žienky môžu skryť darček za kôpkou kuchynských utierok, čistiacich prostriedkov i pri šijacích potrebách, muži zase môžu ukryť darček pri náradí, prostriedkoch na starostlivosť o auto, v garáži či v samotnom aute. Na menšie darčeky je skvelým miestom zásuvka na spodnú bielizeň, kam by nenapadlo snoriť deťom ani dospelým.

Dobrým úkrytom sú okrem nevyužívaných miest aj menej využívané veci, napríklad cestovné tašky a kufre, kam sa zmestia aj väčšie škatule, odložené nadrozmerné hrnce či škatule od elektrospotrebičov. Ak chcete, aby darčeky nepôsobili nápadne aj pri odhalení skrýše, zabaľte ich do starého oblečenia alebo použite prázdne vrecia na odpadky. Pomôcť môže aj darčeky jednoducho zabaliť – ak ich aj niekto nájde, rozbaľovať ich určite nebude. Ak ide o nadrozmerný či nebodaj živý darček, ktorý len tak neschováte, poproste o úkryt priateľa alebo susedu. Niekedy pomôže nechať darčeky priamo pod nosom. Nikomu nenapadne hľadať ich napríklad v obývačke za knihami či v detskej izbe v šatníku za kôpkou pyžám. Hovorí sa predsa, že pod lampou je najväčšia tma, a tak to platí aj pri schovávaní vianočných darčekov.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

02/11/2021 21:48
Lea

Naša malá má 5 a tento rok si popýtala lego a sedací vak na váľanie sa v detskej pri hraní a tak sme jej objednali cez lovel úplne úžasný Pom Pom Poof vak a je neskutočný! Už sa teším ako ho nájde pod stromčekom

03/05/2022 21:40
Simona

mam rada prakticke, ale zaroven vyrazne darčeky, preto som nam dala spravit plaketu zo skla a je to top originalny darček

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 02.11.2020
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Cyber Monday 2021 Slovensko: veľké výpredaje už 29.11.!Cyber Monday 2021 Slovensko: veľké výpredaje už 29.11.!

Black Friday 2021 Slovensko – najväčší nákupný festival!Black Friday 2021 Slovensko – najväčší nákupný festival!

Black Friday 2021 je nákupný sviatok, ktorého sa už nevieme dočkať. Tisíce kusov domácich spotrebičov, nábytku, bytových doplnkov, textilu a vianočných darčekov čakajú len na vás! Kedy...

Taktické okuliare, hodinky aj rukavice – profi výbava nielen na airsoftTaktické okuliare, hodinky aj rukavice – profi výbava nielen na airsoft

Pre taktické vybavenie je charakteristická vysoká miera užitočnosti a predovšetkým komfortu (napríklad aj vďaka rôznym moderným „vychytávkam“). Čo všetko pod tento pojem spadá?