Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj.

Chlapček ležiaci na hracej deke

Na čo sa pri výbere deky zamerať a akú vybrať, aby ste svojmu dieťaťu poskytli to najlepšie?

Obľúbené hracie deky

Všetko, čo hracia deka prináša

Dieťa sa už od narodenia zoznamuje s okolitým svetom a postupne spoznáva všetko okolo seba. Je zvedavé a chce byť súčasťou všetkého, čo sa okolo neho deje, aj keď to dospelí často vidia inak. Na rodičoch je, aby mu vytvorili prostredie, ktoré je nie je vhodné len na hru, ale aj na učenie.

Vďaka detskej hracej deke dieťa rozvíja

 • Zmysly (sluchové, hmatové),
 • jemnú a hrubú motoriku,
 • koordináciu,
 • inteligenciu.

Detskú podložku prispôsobte veku dieťaťa

Vek dieťaťa je pre výber podložky rozhodujúci. Pre tých najmenších vyberte hraciu deku s oblúkom, na ktorom sú zavesené rôzne hračky. Hračky by mali byť umiestnené tak, aby na ne dieťa dosiahlo a mohlo sa ich dotknúť. Dieťa so záujmom sleduje, ako sa zvieratko, do ktorého buchne, hýbe a keď si uvedomí, že to dokázalo samo, od radosti kope nohami. Doprajte mu trochu zábavy!

Hracia deka, podložka pre malé dieťa

 • 0-3 mesiace – jemné farebné odtiene, hrázdička s hračkami na zavesenie, zvýšený okraj, hračky zavesené vďaka suchému zipsu, dajú sa odobrať. Umiestnite ich tak, aby sa ich dieťa v treťom mesiaci vedelo dotknúť rúčkami a nôžkami. 
 • 4 mesiace a viac – deti sa v štvrtom mesiaci začínajú otáčať a radšej ako na chrbte ležia na brušku. Hračky, ktoré visia, už pre nich nie sú zaujímavé. Viac ich láka to, čo je umiestnené na podložke, to, čo šuští, píska, vydáva zvuky. Dieťatko sa už viac hýbe. Zvoľte hraciu deku s ohradkou a umiestnite ju na zem. Nikdy neviete, akého pohybu je dieťa schopné a na jeho bezpečnosti predsa najviac záleží.

Prečo zvoliť detskú deku s ohrádkou?

Hracia deka 2 v 1 s ohrádkou má tú výhodu, že sa z nej dieťa bez vašej pomoci nedostane. Je zhotovená tak, aby z nej dieťa tak ľahko neušlo. Urobili ste všetko, čo treba, takže budete dieťaťu stále na blízku? Ohrádku rozložte a doprajte svojmu dieťaťu ešte viac hracej plochy a stimulov, s ktorými bude hra ešte zábavnejšia.

Interaktívne prvky k detskej podložke patria

Detská hracia podložka je často doplnená rôznymi interaktívnymi prvkami, ktoré šuštia alebo pískajú a vo väčšine je zrkadielko, v ktorom sa dieťa môže vidieť. Dieťa je zvedavé, ktorá hračka ako zareaguje, ale poteší sa aj pohľadu na seba. Pri hre sa oboznámi samo so sebou a trochu si pobľabotá, aby sa lepšie spoznalo.

Hracia deka s ohrádkou pre bezpečnosť dieťaťa

Jemná melodická hudba dieťa upokojuje, môže sa stať, že ho na podložke nájdete sladko spinkať. To je ten lepší prípad. Niektoré deky vydávajú zvuky, ktoré pôsobia rušivo. Dajte si na to pri výbere deky pozor.

Viete, z čoho je deka vyrobená? Mali by ste

Na prvom mieste je kvalita. V prípade hracej deky to platí na 100 %. Dieťa spoznáva. Všetko v prvom rade smeruje do pusy. Aj preto, že dieťa má ako prvý vyvinutý sací reflex. Je to pochopiteľné. Berte ohľad na to, aby bola hračka bezpečná a aby si dieťa mohlo dovoliť aj túto pre neho prirodzenú činnosť.

Hracia podložka pre deti sa najčastejšie vyrába z bavlny, aby sa deti na nej cítili príjemne a aby im nebola zima. Bavlna je dobrou voľbou aj preto, že sa netrhá, nezráža a ľahko ju vyperiete. Ak chcete, aby bola deka ešte teplejšia a jemnejšia, stavte na flanel. Je priedušný a flanelová deka je jemná a príjemná aj na dotyk. Syntetické látky sa nekrčia a rýchlo schnú, ale nie každý sa s nimi dokáže stotožniť.

Látka, z ktorej je deka vyrobená má:

 • byť pevná,
 • nepúšťať farbu,
 • neobsahovať toxické látky,
 • príjemná a jemná,
 • sa dať prať v práčke.

Deka má v dieťati vzbudiť zvedavosť

Hracia deka má byť farebná, aby bola pre dieťa čo najpríťažlivejšia. Každá hračka, ktorá je na deke umiestnená by mala byť vyrobená z iného materiálu, aby neboli rovnaké. Farba, tvar, veľkosť a zvuk hračiek sa majú od seba líšiť. Aby malo dieťa stále niečo nové, a aby do hry zapojili všetky zmysly. Čím viac stimulov dieťa do hry zapojí, tým lepšie.

Farebná hracia deka pre malé deti

Bezpečnosť a čistota

Hračky musia byť dostatočne veľké a nesmú obsahovať malé časti, aby ste sa vyhli riziku vdýchnutia či prehĺtnutia. Oblé tvary znižujú riziko poranení a vďaka tomu, že ich bez problémov z hracej deky odoberiete a umyjete, udržíte deku stále čistú. A hračky môžete častejšie obmieňať.

Okrúhla alebo úplne iná?

Na trhu sa najčastejšie stretnete s dekami v tvare štvorca a s okrúhlymi dekami. Ich veľkosť je rôzna. Jej výber záleží na tom, koľko jej doma vyčleníte miesta. Jednou z možností je aj cestovná hracia deka. Je rozmerovo menšia, ale využijete ju doma aj na cestách. Jej výhodou je to, že ju ľahko zložíte, nezaberie veľa miesta a rýchlo ju prenesiete tam, kde potrebujete.

Cena hracej deky je rôzna

Cena hracej deky sa odvíja od veľkosti, kvality vypracovania a od toho, čo všetko do nej výrobcovia zakomponovali. V ponuke sú lacné hracie deky s tým najjednoduchším prevedením, ale aj prepracovanejšie deky s množstvom hračiek, vankúšikov a doplnkových elementov. Vyberte si takú, ktorá sa bude najviac pozdávať vám. Najdrahšia deka nemusí byť stále najlepšia.

Predstavíme vám hracie deky, o ktoré je najväčší záujem:

S detskými dekami na hranie sú rodičia väčšinou spokojní. Je ťažké nájsť nevýhody, s ktorými by boli nespokojní. Základom je vidieť spokojné dieťa. A to pri hre na detskej podložke rozhodne je!

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

18/10/2019 15:54
adka

paradna vecicka, nasa mala je z tych visiacich hraciek cela bez seba :)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 20.07.2019
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasuHélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...

Drevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastovéDrevené detské kuchynky pre deti? Najlacnejšie sú plastové

Detská kuchynka nie je hračka určená výlučne dievčatám. Aj chlapci v nej radi skúšajú svoje kulinárske schopnosti a vedia v nej stráviť veľa času. Prečo do tejto interaktívnej hračky...