Rady, ako naučiť dieťa umývať si zuby

Detský čas nie je len plný hier a zábavy, ale je aj o získavaní nových zručností a každodennom učení sa niečoho nového o svete. Jedným z dôležitých návykov, ktoré si musia deti v rannom detstve osvojiť, je pravidelná starostlivosť o svoje zúbky. V útlom veku ešte nevedia, aké dôležité je ich čistenie a do akej miery ovplyvní vývoj ich zubov v neskoršom veku, preto je povinnosťou rodičov viesť ich k tomuto návyku.

Ako naučiť dieťa čistiť si zuby

Ako si však s čistením zubov u detí poradiť a ako ich motivovať? Poradíme vám niekoľko trikov.

Obľúbené elektrické zubné kefky pre deti

Prečo je potrebné nezanedbať starostlivosť o mliečne zuby?

Rovnako ako sú trvalé zuby „dospelákov“ ohrozené vznikom zubného kazu, sa môže zubný kaz vyvinúť v mliečnych zuboch detí. Zubné kazy môžu byť bolestivou záležitosťou, viesť k opuchom a pri vzniku hlbokého kazu dochádza k nepríjemnému ošetreniu či extrakcii zuba, čo pre dieťa predstavuje určitú traumu. O chrup detí sa nestaráme len preto, aby sa vyhli nepríjemným návštevám zubného lekára. Pod mliečnymi zubmi sa začínajú vyvíjať trvalé zuby, a tie môže zlý stav mliečnych zubov ovplyvniť.

Ak je v mliečnom zube hlboký kaz, ten môže cez zubný kanálik rozšíriť infekciu až k trvanému zubu pod ním. Silné a zdravé mliečne zuby sú taktiež dôležité pre správny rast trvalých zubov. Ak sú mliečne zuby v zlom stave, môže to do istej miery ovplyvniť, ako rastú, či nevznikajú predhryzy alebo iné odchýlky. Pokiaľ sa zanedbáva starostlivosť o mliečne zuby, pri prerezaní trvalého zuba taktiež hrozí vznik kazu, hlavne ak si dieťa nestihlo vybudovať návyk pravidelnej ústnej hygieny, bude s tým mať problém aj po prerezaní trvalých zubov.

Vybudovanie návyku starostlivosti o zdravie zubov je kľúčové. Dieťa si v čo najskoršom veku musí za pomoci rodičov vybudovať zvyk čistiť si zuby ráno i večer po dobu približne 3 minút, správne sa o ne starať a pri čistení sa venovať každému kvartálu zubov. K starostlivosti patria aj návyky ako obmedzovanie konzumácie sladkostí a sladených nápojov, ktoré ak už dieťa skonzumuje, tak bezprostredne po konzumácii hlavného jedla, aby si lepkavý nános zo zubov mohlo pri čistení umyť. U dieťaťa tak pestujete pozitívny vzťah k starostlivosti o zuby, pretože dôkladná zubná hygiena sa odrazí tak, že pri preventívnych prehliadkach zubár neodhalí zubné kazy a dieťa nebude musieť absolvovať nepríjemné návštevy v zubnom kresle.

V akom veku je vhodné začať zuby umývať?

Častou otázkou u rodičov býva, kedy je vhodné začať s umývaním zubov u detí, keďže čím sú menšie, tým je tento proces komplikovanejší. Dieťaťu býva zubná kefka v ústach nepríjemná, preto sa vrtí a nenechá si zúbky umyť. Je preto vhodnejšie počkať, kým si zuby zvládne umývať samo? Rozhodne nie! O zúbky je potrebné začať sa starať vtedy, keď sa prerežú, ak aj ide o jediný zúbok. Prvé prerezané zúbky sú často vystavované zubnému povlaku a tvorbe kyseliny v ústach, keďže dieťa prijíma mliečko, sladené čajíky, detské výživy a rôzne druhy nápojov a potravín, ktoré obsahujú cukry.

Deti a umývanie zubov

Cukry v ústnej dutine začnú tvoriť kyselinu a tá spolu s baktériami pôsobí na zubnú sklovinu, čím ju oslabuje a postupne vedie k vzniku zubného kazu. Tomu je potrebné predísť pravidelným čistením zubov. Malému bábätku je, samozrejme, nevhodné čistiť zuby klasickou zubnou kefkou, ktorá by podráždila jeho ďasná. Zubní lekári tak odporúčajú zubný povlak zotrieť buď navlhčenou gázou, alebo opatrne single kefkou, ktorou sa viete presne zamerať na zúbok a nezasahovať tak do ďasna. U takýchto malých bábätiek nie je potrebné používať zubnú pastu, dôležité je to, aby sa odstránil zubný povlak.

Ako umývať zuby ročnému dieťaťu?

Keď dieťa dosiahne rok, je čas prestať s umývaním zúbkov vlhkou gázou. So zubnou kefkou sa začína približne od 1. roka dieťaťa, pričom je dôležité vybrať mäkkú zubnú kefku vhodnú pre deti, teda bude mať menšiu hlavicu, aby sa ňou jednoducho čistili malé detské zúbky. Stále však nie je potrebná zubná pasta. Tú stačí začať používať od 18 mesiacov, dbajte však na to, že vyberiete detskú zubnú pastu, ktorá obsahuje množstvo fluoridu vhodného pre deti, pričom neprekračujte odporúčané množstvo zubnej pasty približne vo veľkosti hrášku.

V tomto období sa často stáva, že ročné dieťa si nechce dať zuby umývať. Treba pripomenúť, že v tomto veku je za stav zubov dieťaťa zodpovedný rodič. Umývanie zubov môže byť boj, pretože je to pre dieťa nepríjemné, ale je to potrebné. Rovnako ako rôzne iné aktivity – strihanie nechtov, čistenie ušiek, strihanie vláskov, prebaľovanie a podobne. Pri týchto a mnohých iných aktivitách dieťa nezanedbáte, tak prečo by ste to robili práve pri čistení zubov?

Ako by ste mali deti naučiť čistiť si zúbky?

Aj keď spočiatku táto úloha padne vám, hneď, ako bude dieťa schopné umývať si samo zúbky, ho do tejto aktivity zapojte a naučte ho správne sa o ne starať. Spolu si ukážte, ako si na zubnú kefku vytlačiť vhodné množstvo zubnej pasty (len vo veľkosti hrášku), dieťa si postavte pred sebou pred zrkadlo a ukážte mu pohyb zubnej kefky. Krúživým pohybom umývajte zuby systematicky po kvartáloch, teda napríklad venujte sa najprv horným zubom z vonkajšej strany, od stredu až celú ľavú stranu, potom od stredu doprava, následne rovnakým spôsobom čistite dolné zuby.

Po vyčistení vonkajšej strany prejdite na vnútornú plochu zubov, krúživým pohybom čistite horné zuby od stredu smerom doľava, neskôr doprava a napokon spodné zuby. Posledným krokom je vyčistiť stoličky hore, dole, napravo i naľavo. Po vyčistení je potrebné pastu vypľuť, aby v ústach neostali zvyšky, ktoré by dieťa prehĺtalo, no nie je potrebné vyplachovanie, pretože takto môže fluorid v zubnej paste na zuboch pôsobiť. Čistenie by malo trvať približne 3 minúty, aby bolo naozaj dôkladné.

Spoločné čistenie zubov

Pre podchytenie správnej techniky čistenia zubov je pri starších deťoch vhodné navštíviť zubnú hygieničku, ktorá im správne čistenie ukáže. V skorom veku nie je potrebné používať ďalšie pomôcky ako zubné vody, nite či medzizubné kefky, no s pribúdajúcim vekom sa dieťa musí naučiť pracovať s medzizubnými kefkami a zubnou niťou, čím predchádza vzniku medzizubného kazu. Zubná voda nie je potrebná, pokiaľ špeciálnu zubnú vodu nenariadi zubný lekár. Alkohol v zubnej vode totiž môže vysušovať sliznice a zabíjať aj dobré baktérie, ktoré sú v ústach potrebné.

Tipy, ako naučiť dieťa pravidelne si čistiť zuby

Motivovať dieťa k pravidelnému čisteniu zubov môže byť niekedy skutočný boj. Ten však netreba vzdávať. Máme pre vás niekoľko tipov, ktorými ho môžete pozitívne povzbudiť a viesť k zodpovednému prístupu k svojim zúbkom.

Choďte príkladom

Deťom sa často nechce umývať zuby, pretože sú do aktivity akoby nútené. Do postele idú skôr než rodičia, preto si zuby neumývajú v rovnakom čase a nevidia v nich vzor. Zmeňte to a choďte deťom príkladom. Zuby si umývajte všetci spolu. Deti po dospelých rady opakujú a takto zistia, že nejde o nejakú nepríjemnú aktivitu, do ktorej sú nútené len ony, ale o bežnú súčasť dennej rutiny, ktorá sa týka každého, podobne ako prezliekanie či umývanie sa.

Nechajte ich si vybrať

Na to, aby sa na umývanie zúbkov tešili, často postačí obyčajný trik – a to nechať ich vybrať si detskú zubnú kefku podľa svojich predstáv. Tie vychádzajú v rôznych farebných a dizajnových prevedeniach, preto skôr než bežná a nudná zubná kefka ich zaujme ružová kefka s Disney princeznou či modrá kefka s akčnou figúrkou. V tomto sú skvelé aj sonické elektrické kefky, ktoré sa deťom hodia viac než rotačné. Elektrické kefky pre deti majú v súprave niekedy aj zaujímavý stojanček či presýpacie hodiny, ktoré im indikujú, ako dlho by sa mali zubom venovať. Pri výbere zubnej kefky nezabudnite skontrolovať, aby boli extra mäkké, inak by mohli citlivé detské ďasná poraniť.

Obľúbené elektrické zubné kefky pre deti

Vyberte vhodnú zubnú pastu

Deti sa môžu čisteniu zubov brániť aj vtedy, keď im zubná pasta nechutí, teda je vyslovene nepríjemná. Mentolové zubné pasty pre dospelých sú pre deti nevhodné, štípu ich a hlavne majú nevhodné množstvo fluoridu. Vyberte im preto kvalitnejšiu zubnú pastu pre deti s príjemnou chuťou a vôňou, najlepšie s obľúbenou postavičkou na obale, ktorú budú samy rady používať.

Vhodná zubná pasta na čistenie zubov pre deti

Vysvetlite im potrebu čistenia zubov

Okrem zábavných spôsobov, ako ich k čisteniu motivovať, nezabudnite deťom vysvetliť, prečo je to dôležité. Deti potrebujú počuť, že ak si nebudú pravidelne čistiť zuby, zostanú im na nich zvyšky jedla, čo im v zrkadle môžete aj ukázať na zubnom povlaku, a to bude viesť k pokazeným kazom a bolestivým návštevám zubára. Zároveň je čistenie dôležité pre svieži dych a biele zúbky, na ktoré by tiež mali dbať. Tým najmenším vysvetlenie prispôsobte veku, hoci aj hravo, napríklad tým, že umývaním zubov „oprášite škriatkov, ktorí v noci robia neplechu a kazia zúbky“. Nebojte sa zapojiť fantáziu a vymyslieť si napríklad rozprávku.

Nemusíte na to vyhradzovať špeciálny čas

Čistenie zubov majú deti často spojené s tým, že potom už musia ísť do postele a spať, proti čomu neraz protestujú. No zuby si môžu vyčistiť aj po večeri, keď už dojedli posledné jedlo dňa a sledujú televíziu či detský program. Vtedy ich môžete cez reklamu poslať do kúpeľne po kefky a nechať ich čistiť si zúbky pri telke. Jedna reklama trvá približne 30 sekúnd, a tak môžete vytvoriť hru, pri ktorej si deti musia umyť zuby počas 6 reklám a potom si už len v kúpeľni opláchnuť ústa.

3 minúty ubehnú rýchlo

Odporúčaný čas čistenia zubov sú 3 minúty, no dieťa nemá odhad, koľko také 3 minúty trvajú. Preto môžete zakúpiť časovač pre umývanie zubov v podobe hravých presýpacích hodín, ktoré budú deti rady používať. Alternatívou je pustenie pesničky, ktorá potrvá približne 3 minúty. Nechajte deti vybrať si, do rytmu akej melódie si budú zúbky umývať. Môže ísť o hru – každý deň má jedno z detí na starosti výber pesničky, ktorú si pri umývaní vypočujú.

Ponúknite im odmenu

Touto cestou by ste sa mali vybrať až vtedy, keď je umývanie zubov skutočný zápas a nič iné nepomáha. Zúbky by si totiž nemali umývať za odmenu, ale ako súčasť dennej rutiny. Ak už aj odmenu ponúknete, nemá byť v podobe sladkostí. Ponúknite napríklad, že im pred spaním ešte pustíte ich obľúbenú rozprávku alebo prečítate z knižky. Odmeny by mali byť motivujúce, ale nie prehnané, lebo dieťa hneď zistí, že ak niečo bude veľmi chcieť, stačí, ak si odmietne umyť zuby.

Nevzdávajte to

Ak dieťa akokoľvek odmieta umyť si zuby, urobte to zaňho. Ak totižto svoje snahy vzdáte a necháte ho pravidelne ísť do postele s neumytými zubami, čakajú vás nepríjemné a nelacné návštevy u lekára. Dieťa postupom času samo zistí, že sa mu viac „oplatí“ umyť si zuby samo, veď mamky a ockovia umývajú zuby len malým deťom a ono je už predsa veľké. Vhodné je, ak mu ide príkladom aj starší súrodenec, ktorý už aktivitu zvládne sám a bez nariekania.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie elektrické zubné kefky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...Publikované dňa: 08.10.2021
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať odrážadlo pre deti, výhody, vhodný vekAko vybrať odrážadlo pre deti, výhody, vhodný vek

Prečo sa oplatí dieťaťu zaobstarať odrážadlo a ako si poradiť s jeho výberom? V článku vám to prezradíme.

Drevená, plastová, nafukovacia šmykľavka pre deti do záhrady i do bytu – recenzie, skúsenostiDrevená, plastová, nafukovacia šmykľavka pre deti do záhrady i do bytu – recenzie, skúsenosti

Väčšia menších detských šmýkačiek je vhodná do interiéru i exteriéru. Viete, ako vybrať najlepšiu šmýkačku pre dieťa, ktorá sa stane jeho zábavným spoločníkom na dlhé chvíle?

Magnetická tabuľa na kreslenie pre deti – 90 x 60 cm, 120 x 90 cm alebo na mieru?Magnetická tabuľa na kreslenie pre deti – 90 x 60 cm, 120 x 90 cm alebo na mieru?

Magnetická tabuľa je vhodná nielen pre deti, ale aj dospelých – na kreslenie i vešanie obrázkov. Poradíme vám, ako si magnetickú vybrať tak, aby ste s ňou boli spokojní v každom ohľade.