Dizajnové knižnice do obývačky

Knižnice predstavujú jeden z najobľúbenejších dizajnových prvkov v domácnosti. Môžete ju umiestniť do spálne, obývačky, ale aj do detskej izby. Knižnica odhaľuje osobnosť rodiny. Predstavuje nositeľa zbierok kníh, spomienok, fotografií alebo obľúbených kníh. Knižnice dotvárajú celkový dojem danej miestnosti a veci, respektíve knihy vnej, by mali byť usporiadané vyvážene tak, aby sa dosiahol čo najlepší vizuálny efekt.

Drevená knižnica v obývačke

Knihy majú svoju históriu v ďalekej minulosti. Spôsob ich ukladania do knižníc a spôsob ako ich ukladáme však zďaleka nie je taký starý. Knihy sa odkladali do políc bez nejakého väčšieho zmyslu. Ukladanie kníh do knižníc zviazanou stranou von sa datuje k roku 1535 a je tomu tak preto, lebo sa knihy začali potláčať aj na “chrbátiku”. 

Ako si však uložíme knihy je však len na nás. Uložiť si ich môžeme do policovej zostavy, do regálov alebo do sólo políc na stene. Toto sú štandardné spôsoby ukladania. V dnešnej dobe však už nájdete veľké množstvo dizajnových kúskov alebo si jednoducho nejaký vytvoríte sami doma. 

Knižnica pre rôzne štýly bývania

Škandinávsky štýl sa vyznačuje najmä minimalizmom, funkčnosťou, čistotou a využívaním prírodných materiálov. V tomto duchu sa nesú aj knižnice. Drevené knižnice majú buď prírodnú alebo bielu farbu. Minimalizmus a funkčnosť sa prejavuje v tom, že škandinávske knižnice sú väčšinou policové. Častokrát predstavuje knižnica len akýsi regál na knihy a okrem kníh v nich je ešte pár rodinných fotiek.  

V škandinávskom štýle sú ale časté aj “výklenky” do okien, ktoré sa využívajú ako miesto na čítanie. Ak také nemáte alebo to nie je dispozične možné, tak si skúste urobiť knižnicu so sedením v nej - ako je na obrázku nižšie. 

Knižnica so sedením v škandinávskom štýle

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie knižnice

Rustikálny štýl sa zase naopak vyznačuje svojou drsnosťou a “neopracovanosťou” materiálu. Knižnice v tomto štýle sú z prírodných a čo najmenej opracovaných materiálov. Tento štýl ponúka priestor napríklad na masívnu knižnicu. Tieto sú väčšinou veľké. Alebo potom knižnica, ktorá vnesie do domu trochu prírody - napríklad ako konár zavesený na stene. 

Knižnica v rustikálnom štýle

Podľa fengšuej sú zase odporúčania ani nie tak v dizajne, ale v tom, čo knižnica obsahuje. Feng šuej odporúča zbaviť sa kníh, na ktoré máte zlé spomienky a vyčistiť od nich knižnicu. Navrhnite si jednoduchý systém ukladania kníh tak, aby uloženie bolo prehľadné. Knihy vždy udržujte čisté bez zbytočného prachu. Do knižnice neukladajte príliš veľa vecí a drobností, ale vložte do nej určite niečo lesklé.  

Pokiaľ máte malý byt, tak existuje pár trikov ako umiestniť knižnicu a vyťažiť z nej priestorovo a dizajnovo čo najviac. Umiestnite knižnicu do chodby. Chodby väčšinou slúžia len na prechod z bodu A do bodu B a častokrát zabúdame, že môžu mať aj oveľa efektívnejšie využitie. Alebo knižnicou rozdeľte priestor napríklad v garzónke alebo v jednoizbovom byte. 

Drevená knižnica na oddelenie miestnosti 

Pár tipov ako zariadiť knižnicu

- nenapĺňajte každú policu knihami. Držte sa zásady, menej je viac. Je veľa možností, čo môžete vložiť do poličiek. Knižnicu do obývačky môžete zaplniť fotografiami, obrazmi alebo sviečkami. Nechajte knižnicu dýchať.  

- myslite “out of box”. Knižnicu v detskej izbe takisto nemusíte napĺňať iba knihami. Môže poslúžiť aj ako úložisko pre hračky.  

- nie každá kniha sa zmestí do police vertikálne. Nechajte to tak. Vyberte knihy, ktoré sa nezmestia vertikálne a jednoducho ich na seba poukladajte horizontálne. 

- myslite na pozadie. Pokiaľ máte veľkú knižnicu na knihy, ktorá nemá zadnú stenu, tak myslite aj na pozadie. Vytapetujte ho tak, aby dotváralo celkový dizajn miestnosti. 

Tip: Máte knihy zoradené podľa abecedy? Čo tak popustiť uzdu fantázii a zoradiť ich podľa farebnosti? Váš priestor nadobudne zrazu celkom iný farebný dojem. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie knižnice

Tri tipy na knižnicu lacno a rýchlo

Vyrobiť si knižnicu svojpomocne nemusí byť vôbec zložité. Veľakrát stačí trošku kreativity, zručnosti, pár klincov a kladivo. Ako si vyrobiť knižnicu najjednoduchšie aj doma? 

Použite krabice, napríklad z Ikey alebo akékoľvek rovnaké aké máte doma. Môžete ich natrieť alebo polepiť. Spojte ich kancelárskymi klipsami a knižnica na mieru je hotová. 

Knižnica do obývačky svojpomocne

Máte na záhrade starý rebrík a dosky? Nie je nič ľahšie ako urobiť knižnicu. Na skrášlenie môžete takisto použiť farby. Kreativite sa hranice nekladú a drevená knižnica je na svete! 

Doma vyrobená knižnica z rebríka

Ak máte prístup k paletám, tak tento nápad je určený práve vám. Jednoducho ich naukladajte na seba a základy knižnice sú postavené. Ak máte viac času, tak ich takisto môžete opracovať a natrieť farbou. A asi najjednoduchší spôsob ako vyrobiť knižnicu doma zaberie ozaj málo času. 

Knižnica z euro paliet

Netradičné knižnice

Knižníc je ozaj veľa. Či už obyčajné policové, veľké masívne alebo prírodne drevené, na výber je ozaj široká paleta. Na záver článku prinášame pár fotiek netradičných knižníc, ktorými sa možno inšpirujete a vymyslíte si knižnicu, ktorá sa bude dokonale hodiť práve do vášho interiéru. 

Knižnica ako strom  

Knižnica v tvare stromu

 

Knižnica ako sedadlo

Knižnica a sedenie v jednom

Nerovnomerná knižnica

Asymetrická knižnica do obývačky

Knižnica ako húsenica 

Dizajnová knižnica v tvare húsenice

Check knižnica 

Netradičná knižnica do bytu

Už viete akú knižnicu si vyberiete do svojho príbytku? 

Prezrieť ďalšie dizajnové knižnice

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 14.12.2017
Hodnotenie článku:
(91.2%)

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...

V tejto kategórií nájdete aj:

Drevená truhlica je skvelá na uskladnenie hračiek, prádla, ale aj na sedenie Drevená truhlica je skvelá na uskladnenie hračiek, prádla, ale aj na sedenie

Toto dedičstvo z minulosti je praktickým doplnkom či nábytkom, ktorý má svoju riadnu funkciu. Prečo by retro drevená truhlica nemala chýbať ani u vás doma? Inšpirujte sa s nami!

Aké sú výhody nábytku z masívu dubu, buku, borovice, smreku či palisandra? Aké sú výhody nábytku z masívu dubu, buku, borovice, smreku či palisandra?

Masív je mimoriadne obľúbeným prírodným materiálom.  Aký nábytok z masívu do interiéru vybrať? Z akého dreva masív je? Toto a ešte viac sa dozviete v našom dnešnom článku.

Ako vybrať najlepší jedálenský stôl aj do malej kuchyne? Obľúbené sú rozkladacie, ale aj sety so stoličkami Ako vybrať najlepší jedálenský stôl aj do malej kuchyne? Obľúbené sú rozkladacie, ale aj sety so stoličkami

Ak chcete vo svojom dome či byte vytvoriť ideálne stolovacie podmienky, výber stola je potrebné prispôsobiť rôznym premenným.  Pozrite sa na to, ako správne vybrať jedálenské stoly.


Pridať komentár