Dobrá firma na rekonštrukciu bytu? Vieme, podľa čoho ju vyberať!

Čaká vás plánovaná rekonštrukcia bytu? Alebo ste sa práve nasťahovali do nového, chcete dať všetko do poriadku a zariadiť podľa vašich predstáv? Vyberte si správnych ľudí, ktorí váš sen premenia na realitu. Dobrá stavebná firmu, je základný krok k úspešnej prerábke.

Plánovaná rekonštrukcia bytu

Ako si ju či jednotlivých remeslníkov vybrať, na čo si dávať pozor a čo všetko je nevyhnuntné? Odpovede na všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Výber stavebnej firmy

Ak potrebujete vymaľovať či vyspraviť prasklinu na stene s trochou snahy to určite zvládnete. S kompletnou rekonštrukciou však prichádza omnoho viac povinností a úkonov, ako by ste možno čakali. Výmena okien, elektroinštalácia, vodoinštalácia, obkladanie či pokladanie podlahy. V takom prípade je riešením stavebná firma, ktorá sa postará o všetko za vás. Ušetrí vám čas i starosti. Ako si dobrú stavebnú firmu vybrať?

Nie vždy rozhoduje cena. V prípade komplexnej rekonštrukcie nie je vždy to najdôležitejšie. Respektíve, nemala by rozhodovať. Ideálne je, ak si preveríte viaceré firmy a necháte vypracovať predbežné kalkulácie. Spoznáte prístup firmy, termíny a pochopiteľne i cenu za vykonanú prácu.

Dôraz klaďte na referencie. Je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že firma, ktorá má 9/10 zákazníkov spokojných dokáže vyhovieť aj vašim požiadavkám a splniť vaše predstavy. Zistite si informácie aj u známych, ktorí majú s rekonštrukciou skúsenosti.

Plánovanie rekonštrukcie

Ak firma, tak sa musí postarať o všetko. Výhodou firmy má byť práve plynulosť a nadväznosť práce. Bez toho, aby ste museli čakať na elektrikára či obkladača. Všetky podstatné papiere a úkony, ako i nákup materiálu a podobne zabezpečuje práve najatá stavebná firma. V prípade reklamácie sa obraciate na danú firmu, nie na rôznych dodávateľov.

Pýtajte sa na záruku. Garancia kvality je síce skvelá, no už zo zákona je dané, aby vám firma dala určité záruky. Okrem dodržania termínu by to mala byť aj záruka na vykonanú prácu. Aj to je znakom solídneho jednania firmy.

Zmluva o diele nesmie chýbať. Viac menej ide o formalitu. Každá seriózna firma na zmluve bazíruje, pretože ide o záruku aj pre ňu. Zároveň vám zmluva garantuje cenu rekonštrukcie, na ktorej ste sa dohodli. Pochopiteľne, ak sa nevyskytnú nečakané problémy.

Prerábanie bytu svojpomocne

Dozerajte na kvalitu práce. Ako laik zrejme kvalitu práce odhadnete len veľmi ťažko. Nie je preto na škodu prizvať  si „stavebný dozor," pokojne môže ísť o známeho, ktorý má pojem o tom, ako má taká práca vyzerať. V prípade nespokojnosti stavebnú firmu informujte a žiadajte náhradu alebo opravu.

Zálohe sa nevyhnete. Maximálna záloha je 10 % z dohodnutej ceny za rekonštrukciu. Vrámci zmluvy je možné dohodnúť sa na sume za nákup potrebného materiálu. Všetko však musí byť na papieri. Kompletnú sumu firme uhraďte až po kolaudácii, ktorú by mala taktiež zabezpečiť.

Výhody a nevýhody stavebnej firmy

Pozitívom stavebných firiem je to, že práce vykonávajú tzv. na kľúč. Firma sa postará o všetko od podlahy až po strop a vy tak nemáte žiadne iné starosti. Rovnako tak firma plní vaše požiadavky a v prípade nespokojnosti máte garantované určité záruky. S reklamáciou sa obraciate na jeden subjekt. Práce zvyčajne trvajú kratšie a idú plynulo.

Nevýhodou firiem je určite vyššia cena za prácu. Aj firmy majú svoje slabiny. Nie každý zamestnanec musí byť odborníkom a určitá pracovná činnosť nemusí vyzerať tak, ako si predstavujete. Firma zvládne všetko, no obkladač nemusí byť práve najšikovnejší.

Výber remeselníkov

V prípade, že proces rekonštrukcie zveríte do rúk remeselníkom určite ušetríte váš rozpočet. Zároveň však budete súčasťou celého procesu rekonštrukcie intenzívnejšie, keďže sa stanete tak povediac asistentom. Kvalitných remeselníkov je dnes nedostatok, čo môže byť rovnako problém. Pri výbere remeselníkov myslite na tieto veci:

Nájdite tých lepších. Opäť platí to, čo pri firmách. Vsaďte na referencie a názory iných zákazníkov. Pokojne dajte na odporúčania známych.

Ochota spolupracovať. Určite hľadajte remeselníkov, ktorí s vami ochotne komunikujú a reagujú na vaše podnety. Aj týmto spôsobom si človek robí renomé a tvorí si tým vlastnú reputáciu. zároveň to vám pomáha tvoriť si obraz. Od toho následne závisí aj ich práca, keďže robia meno len a len sebe. Sledujte ochotu remeselníka.

Kde začať pri prerábaní bytu

Zmluva to istí. Samozrejme, funguje to rôzne, no po správnosti by ste pre začatím práce mali mať v rukách aspoň razítko a podpis človeka, ktorý sa pracovný úkon chystá vykonať.

Oslovte viacerých. Rovnako ako v prípade firiem. Pokojne sa môže stať, že zatiaľ, čo jeden vám v termíne nevyhovie, druhý áno. Takisto vám jeden môže vyčísliť výmenu okien na 3 000 €, iný to dokáže o 1 000 € lacnejšie. Máte možnosť výberu, využite to.

Výhody a nevýhody remeselníkov

Rekonštrukcia bytu vás vyjde lacnejšie ako v prípade profesionálnej firmy. Zároveň je vyššia pravdepodobnosť, že práca bude odvedená svedomitejšie. Neraz sa stane, že remeselník pridá k pôvodnému aj niečo navyše.

Rozsiahla rekonštrukcia nehnuteľnosti

Avšak, stretnete sa aj s mnohými nevýhodami. Jednou z vecí môže byť problematická reklamácia, kedy je často ťažké dovolať náhrady. Hoci je zmluva podpísaná, neraz sa jeden remeselník vyhovára na druhého a naopak. Takisto môže byť problém s plynulosťou a nadväznosťou prác. Je veľmi ťažké zosúladiť všetkých majstrov v takých termínoch, aby šla práca kontinuálne.

Čo má zmluva o dielo obsahovať?

Dôležité je, aby zmluva chránila predovšetkým samotného spotrebiteľa, teda vás. Bez zmluvy do rekonštrukcie ani nechoďte. Áno, možno vám niekto navrhne, že cena tým pádom klesne o niekoľko stoviek eur, no v prípade nezrovnalostí si budete trhať vlasy, prečo ste zmluvu neuzavreli. Zmluva by mala obsahovať tieto body:

  • komplexný popis rekonštrukcie
  • cena práce
  • cena za materiál
  • celková suma za vykonanú službu
  • termíny ukončenia
  • podmienky platnosti zmluvy

Rekonštrukcia svojpomocne

Vždy je tu aj táto možnosť. Ak si veríte, že takúto prácu zvládnete sami, prečo nie? Odporúčame vám pustiť sa do toho len v tom prípade, ak presne viete, čo všetko to obnáša. Ak preceníte svoje sily, náklady si navýšite viac ako niekoľkonásobne. Možno máte kamarátov alebo rodinných príslušníkov, ktorí sa takejto práci venujú a sú ochotní s vami do toho ísť. Len pozor, aby nenastali zbytočné nezhody.

Na záver...

Možností, ktoré v oblasti rekonštrukcie bytu máte je naozaj mnoho. Stavebná firma, živnostníci alebo na vlastnú päsť. Pokiaľ máte možnosť zohnať kvalitných remeselníkov, radíme využiť túto možnosť. I keď ste šikovný kutil, práce môže byť na vás priveľa a pôjde pomaly. Stavebná firma je drahšou možnosťou, no v prípade kvalitných referencií je to zrejme najpohodlnejšia možnosť, ktorá na trhu je.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...Publikované dňa: 09.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zistiť vek nehnuteľnosti? Pomôže súpisné číslo na dom alebo žiadosť o potvrdenie veku stavbyAko zistiť vek nehnuteľnosti? Pomôže súpisné číslo na dom alebo žiadosť o potvrdenie veku stavby

Plánujete predaj alebo kúpu nehnuteľnosti alebo sa chcete pustiť do rozsiahlej rekonštrukcie? V rámci vybavovania znaleckého posudku budete potrebovať jvek nehnuteľnosti.

Poistenie nehnuteľnosti vs. poistenie domácnosti – rozdiely, porovnanie, skúsenostiPoistenie nehnuteľnosti vs. poistenie domácnosti – rozdiely, porovnanie, skúsenosti

Chystáte sa uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti? Najprv sa pozrite na to, aký je medzi nimi rozdiel a čo je pre vás najvýhodnejšie.

Bývanie v byte, či v dome? Každé má svoje výhodyBývanie v byte, či v dome? Každé má svoje výhody

Ako sa rozhodnúť správne? Treba poznať všetky možné výhody aj nevýhody bývania v dome a byte. Podľa toho sa potom rozhodnete, čo je pre vás dôležité, a čo naopak viete oželieť.