Domáca lekárnička – základné lieky a pomôcky v domácnosti

Lekárnička – v aute povinná výbava, v domácnostiach častokrát chýba. A to aj napriek tomu, že práve doma vzniká najväčšie množstvo úrazov.

Obsah domácej lekárničky - aké lieky by mala obsahovať?

Čo by malo byť štandardnou výbavou vašej domácej lekárničky a čo potrebujete dokúpiť do skrinky na lieky? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Naše tipy na kvalitnú domácu lekárničku

10 dôvodov, prečo by mala byť lekárnička v každej domácnosti

 1. Prvá pomoc – úrazy sa stávajú kdekoľvek, dokonca v domácnostiach sa dejú o čosi častejšie. Preto je dôležité mať po ruke potrebné nástroje a prostriedky na to, aby sme v prípade potreby dokázali poskytnúť účinnú prvú pomoc.
 2. Všetko po ruke – prípady núdze sú pre človeka veľmi stresujúce a mať jasnú myseľ nemusí byť jednoduché. Mať všetky potrebné nástroje a lieky po kope môže byť rozhodujúce.
 3. Nižšie riziko komplikácií – áno, môžete si povedať, že v prípade núdze jednoducho zavoláte záchranku. To určite, avšak začatím včasného poskytovania prvej pomoci predídete rôznym rizikám a komplikáciám, napríklad včasným zastavením krvácania, použitím dezinfekcie či ochranných prostriedkov na to, aby ste do rany nezaviedli infekciu.
 4. Okamžitá úľava – bolesti hlavy či horúčky dokážu byť pre ľudské telo vyčerpávajúce až ohrozujúce. Snažiť sa prečkať noc, kým ráno otvoria lekáreň, nemusí byť najšťastnejšou voľbou. Preto je vhodné mať základnú výbavu liekov vždy pri sebe.
 5. Myslite na najbližších – deti a seniori sú pri poraneniach a nehodách obzvlášť zraniteľná skupina, pre ktorú môže byť včasná prvá pomoc rozhodujúca.

Ošetrenie vďaka domácej lekárničke pre deti, dospelých aj novorodencov

 1. Očakávajte neočakávané – nehody sa nedajú len tak predvídať, nikdy netušíte, kedy k ním môže dôjsť. Vždy sa však dokážete pripraviť zabezpečením si vlastnej lekárničky.
 2. Čas hrá rolu – je to jednoduché – čím rýchlejšie začnete s poskytovaním prvej pomoci, tým úspešnejší budete. Vlastnením lekárničky dokážete znížiť následky nehody a aj čas potrebný na rekonvalescenciu.
 3. Malé problémy vám môžu prerásť cez hlavu – čím dlhšie budete čakať na pomoc, tým viac sa staviate do nebezpečenstva rozšírenia poranení a zhoršenia symptómov.
 4. Nezabudnite na chronické ochorenia – mnohí ľudia s chronickými ochoreniami sa môžu dostať do život ohrozujúcich stavov. Ide napríklad o diabetikov, srdciarov, astmatikov či alergikov. Mať domácu lekárničku so všetkými dôležitými liekmi a pomôckami môže neraz zachrániť život.
 5. Pokoj v duši – mať domácu lekárničku je dôležité aj z iného hľadiska – pre pokoj v duši. To, že viete, ako a čím svojim blížnym v prípade potreby pomôcť, je určite lepší pocit, než byť v danej situácii v strese a nepripravený.

Obsah lekárničky si musí každý prispôsobiť

Nie je lekárnička ako lekárnička a lekárničky v dvoch rozdielnych domácnostiach sa budú určite líšiť. Dokonca musia. Ich obsah by totiž mal odrážať to, kto v domácnosti žije, či ide o seniorov, rodinku s deťmi alebo ľudí s chronickými ochoreniami. U detí sú totiž úrazy pomerne časté – popália sa, spadnú, zlomia si ruku či vypijú niečo, čo by malo byť mimo ich dosahu. Seniorom sa môžu pritrafiť pády a rôzne menšie úrazy. Dlhodobo chorí zas musia myslieť na zásobu liekov či pomôcok, ktoré v prípade núdze budú potrebovať, napríklad antihistaminiká pre alergikov či záchranný inhalátor pre astmatikov.

Prvá pomoc

 • Dezinfekčný prípravok – aj pri menších rezných ranách je dôležité ranu dezinfikovať roztokom, alkoholom alebo dezinfekčným sprejom. Pri poraneniach pomôžu aj sterilné tampóny, ktoré sú už impregnované s alkoholom.
 • Náplasti – slúžia na prelepenie menších rezných rán
 • Leukoplast, nožnice a spinky – dôležité pri aplikovaní obväzov, nožnicami sa obväz nastrihne a leukoplastom alebo spinkami prichytí
 • Pinzeta – pomôže pri bodnutí hmyzom na vytiahnutie žihadla alebo pri zapichnutej trieske
 • Trojrohá šatka – je potrebná pri fixácii zlomeniny hornej končatiny, najlepšie z elastického materiálu

Obsah domácej lekárničky pre dospelých aj deti

 • Obväzový materiál – patria sem tampóny, gázové kompresy a gázové rolky, ktoré sa pri poranení stlačia do rany a majú za úlohu tlakom zastaviť tok krvi a absorbovať tečúcu krv.
 • Obväzy v rôznych veľkostiach – tak, ako v autolekárničke, ani tu by nemali chýbať obväzy rôznych šírok, ktoré sa v prípade poranení omotajú okolo gazy stlačenej v rane.
 • Elastické obväzy – slúžia pri fixácií poranených kostí a kĺbov.
 • Teplomer – patrí klasicky ku každej základnej výbave v domácnosti, najmä s malými deťmi.
 • Sterilné rukavice – gumené chirurgické rukavice je vhodné používať pri ošetrovaní rán. Predídete tak zavedeniu infekcie do rany, prípadne prenosu ochorenia od nakazeného.

Základné lieky a pomôcky v domácnosti

 • Lieky na zníženie teploty a proti bolesti – ak sa neskoro večer dostaví horúčka, bolesť hlavy a prejavy chrípky, určite sa hodí mať v lekárničke napríklad Paralen či Panadol. Tieto lieky sú vhodné aj mladším ročníkom a nezaťažujú trávenie. Ak máte v domácnosti aj starších ľudí, môžete do lekárničky zaradiť aj Aspirín či Acylpyrín, ktoré nielen znižujú horúčku a tlmia bolesť, ale podávajú sa aj ako prvá pomoc pri infarkte.
 • Lieky na sezónne ochorenia – na jeseň a v zime sú prechladnutie a chrípka najbežnejšími ochoreniami, na ktoré môžete pripraviť aj svoju lekárničku. Ide napríklad o nosové spreje, sirupy proti kašľu či cmúľacie tablety na bolesť hrdla. Tieto lieky sú však skôr voliteľné a ak radi volíte prírodné alternatívy, pomôcť si budete môcť aj inak. Pri upchatom nose pomôže naparovanie či špeciálne cvičenia na odblokovanie nosa, pri kašli med a bylinné čaje a na bolesť hrdla je účinné kloktanie vody so soľou.
 • Lieky pre alergikov – antihistaminiká musia byť povinnou výbavou každého alergika, no vo výbave ich môžu mať aj ostatní, keďže alergia na rôzne druhy jedál sa môže prejaviť u hocikoho. Antihistaminiká môžu pomôcť aj pri svrbivej pokožke, napríklad pri atopickom ekzéme. Alergie spôsobené bodnutím hmyzom môžu pomôcť zmierniť chladivé gély ako Fenistil.
 • Lieky na tráviace problémy a vylučovanie – tieto lieky sa zídu najmä v období prejedania, teda na Vianoce, Nový rok či Veľkú noc. Nepríjemný pocit plnosti, tlaku alebo nadúvania pomôže zlepšiť napríklad Pancreolan. Pri cestovaní alebo stresovo náročnejšom období sa môžu vyskytnúť hnačky a zápchy. Na to pomôže klasické čierne uhlie, lieky na hnačku či preháňadlá vo forme kvapiek alebo čípkov.
 • Kvapky na vypláchnutie očí – očné kvapky sa zídu najmä v domácnosti s deťmi, kde sa ľahko môže stať, že sa dieťaťu do oka dostane nečistota, farba alebo smietka. Pomocou očných kvapiek sa podráždenia ľahko zbavíte. Kvapky na suché a podráždené oči by zas mala obsahovať lekárnička ľudí, ktorí pracujú v prievane, dlho šoférujú alebo pracujú s počítačom a ich oči potrebujú úľavu.
 • Masti a krémy – popáleniny sa v domácnosti s deťmi stávajú pomerne bežne, preto je vždy vhodné mať v lekárničke masť na popáleniny. Ľuďom s manuálnou prácou, zvýšenou fyzikou námahou či seniorom prídu vhod krémy uvoľňujúce svalové napätie s chladivým účinkom.
 • Lieky a pomôcky pre ľudí s chronickými ochoreniami – túto kategóriu si dokáže každý doplniť sám na základe svojho zdravotného stavu a ochorení členov v domácnosti. U astmatika by rozhodne nemal chýbať náhradný inhalátor, človeku s hypertenziou by sa zišiel tlakomer na pravidelné meranie tlaku a tomu, kto niekedy trpí nespavosťou zas lieky na spanie.

Vytvoriť alebo zakúpiť?

Pri zakladaní si svojej vlastnej domácej lekárničky máte dve možnosti – buď to si ju od základov vytvoriť a zakúpiť všetko potrebné príslušenstvo zvlášť, alebo si môžete lekárničku zakúpiť. Siahnuť môžete po klasickej autolekárničke, ktorú pri prvej pomoci využijete rovnako dobre aj doma. V autolekárničke nájdete pomôcky na záchranu, ako rukavice, nožnice, zatváracie špendlíky a podobne, náplasti a tampóny na malé poranenia a odreniny, niekoľko druhov obväzov na veľké rany, krvácanie a popáleniny a stabilizačné obväzy, ktoré sa využívajú pri zlomeninách a poraneniach kĺbov. Autolekárnička navyše obsahuje aj kartu prvej pomoci, ktorá v prípade núdze môže byť veľmi užitočná a zachrániť život.

Okrem autolekárničiek jestvujú drevené nástenné lekárničky, ktoré si vo vašej domácnosti určite nájdu miesto. Po zakúpení si lekárničky si priebežne môžete dopĺňať obsah. Pamätajte na to, že aj obsah lekárničky má svoju dobu expirácie, po ktorej je veľmi dôležité zakúpiť novú výbavu. Dnes už však môžete dostať náplne do lekárničky so všetkým potrebným vybavením, veľkostne podľa toho, koľko členov má vaša domácnosť. Lieky vo svojej domácej lekárničke si však určite zakúpte podľa svojich individuálnych potrieb a možností. Vy predsa najlepšie poznáte svoje telo a zdravotný stav.

Naše tipy na kvalitnú domácu lekárničku

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

12/06/2020 14:59
lenuška

Mať doma domácu lekárničku je skvelá vec. Človek nikdy nevie, kedy sa zraní či poreže. U mňa nemôže chýbať octanová masť, kvapky do nosa a lieky na bolesť hlavy.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 05.06.2020
Hodnotenie článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Interiérové a exteriérové fólie na okná – výhody, nevýhody

Interiérové alebo exteriérové fólie? Pozrieme sa na ich výhody a nevýhody a tiež na to, pre koho sú lepšou voľbou interiérové a pre koho zas exteriérové fólie.

Povinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničíPovinná výbava auta na STK na Slovensku a v zahraničí

Povinná výbava sa musí nachádzať v každom jednom osobnom automobile, ktoré vyjde na cestu. Pri jej nedodržaní vám hrozí pokuta vo výške do 50 eur.

Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?Návod, ako správne separovať odpad v domácnosti. Kam patrí kov, tetrapak či farby?

Separujete? A ste si istí, že separujete správne? Alebo neseparujete vôbec? Triedenie odpadu v skutočnosti nie je až také jednoduché, na druhej strane to pri troške snahy zvládne aj malé...