Ako si vyrobiť domáce vlhčené utierky (obrúsky)

Vlhčené utierky sa dnes už využívajú na dennej báze. Ocení ich každý ako praktickú pomôcku na čistenie pokožky, povrchov aj dezinfekciu. O ich obľube svedčí aj ich dostupnosť – nájdete ich v každej drogérii, väčších potravinách a dokonca niekedy aj v reštauráciách alebo v kancelárii.

Ako vyrobiť vlhčené utierky

Vlhčené utierky nemusíte len kupovať, viete si ich jednoducho vyrobiť aj doma, vďaka čomu budete mať úplný prehľad o tom, z čoho sú vyrobené. Návod je jednoduchý a zvládne ho úplne každý.

Kupované vlhčené utierky pre deti aj dospelých


Na čo všetko sa dajú vlhčené obrúsky použiť

Vlhčené obrúsky sa vyrábajú v rôznych formách. Samotné obrúsky môžu byť z rôznorodých materiálov a textílií namočených v odlišných roztokoch podľa toho, na aký účel slúžia. Svoju popularitu si získali vďaka tomu, že ich použitie je veľmi výhodné a pohodlné – možno si ich so sebou vziať kamkoľvek a keď potrebujete niečo očistiť, nemusíte mať po ruke mydlo a tečúcu vodu. Jestvuje množstvo typov vlhčených utierok, pozrime sa teda na tie najčastejšie používané.

 • Detské vlhčené utierky – Bez týchto utierok si nejeden rodič nevie prvé mesiace novorodenca ani len predstaviť. Dajú sa využiť veľmi univerzálne a sú vždy po ruke. Používajú sa pri prebaľovaní, na ušpinené rúčky a pokožku, po jedení na odstránenie zvyškov jedál z tváričky, ale aj na očistenie rôznych detských predmetov a hračiek, ktoré sa prirodzene znečistia. Od iných utierok sa líšia zložením, ktoré musí byť citlivé k detskej pokožke.
 • Vlhčené utierky na intímnu hygienu – V mnohom sú podobné detským obrúskom. Sú však určené pre dospelých na intímnu hygienu. Sú skvelou pomôckou hlavne pre dámy počas menštruácie, ale použiť ich môže každý, napr. pri cestovaní. Mnohé sú však zamerané špeciálne na ženskú hygienu a obsahujú zloženie, ktoré má intímnym partiám prinavrátiť rovnováhu pH. Tieto utierky tak musia byť vhodné na použitie pre citlivú pokožku intímnych oblastí.
 • Odličovacie vlhčené utierky – Ďalším praktickým využitím vlhčených utierok je na odličovanie make-upu. Sú praktické hlavne pri cestovaní a ak sa chystáte stráviť noc mimo domu, keďže si so sebou nemusíte brať celý odličovač a tampóny. Od iných utierok na pokožku sa líšia svojím zložením tak, že sú schopné poradiť si s odstraňovaním vrstiev make-upu, pričom pokožku nedráždia, ale zvlhčia, príp. jemne vyživujú.
 • Antibakteriálne vlhčené utierky – Tento druh vlhčených obrúskov zaznamenal dopyt hlavne počas pandémie. Rovnako ako dezinfekčné gély aj obrúsky slúžia na dezinfekciu rúk vtedy, ak ste mimo domova a nemáte prístup k vode a mydlu. Obrúskami sa dezinfikujú aj predmety, napr. v čase koronakrízy ich mnohí využívali na rýchlu dezinfekciu kľúčov, mobilu a  predmetov osobnej potreby po príchode domov. Ich zloženie je iné v tom, že obsahuje alkohol alebo iné dezinfekčné látky, ktoré zabíjajú 99 % baktérií.
 • Vlhčené utierky na upratovanie – Utierky na upratovanie majú široké využitie. Poslúžia na utieranie prachu, utretie podlahy, vyčistenie kľučiek a vypínačov, utretie klávesnice, nábytku, kníh, dokonca aj na zbavenie sa prachu z listov rastlín. Sú vhodné tam, kde nemáte po ruke klasickú prachovku alebo handričku, napr. do kancelárií a na pracoviskách. Nie sú vhodné na pokožku, majú zbaviť prachu a očistiť.
 • Dezinfekčné vlhčené utierky na upratovanie – Podobne ako antibakteriálne utierky aj tieto slúžia na dezinfekciu a odstránenie baktérii. Rozdiel je v tom, že tieto utierky nie sú určené na pokožku, ale na čistenie rôznych povrchov, napr. kúpeľní a toaliet, kuchynskej linky alebo kľučiek a vypínačov. Sú praktické aj na dezinfekciu predmetov vtedy, ak jeden člen rodiny trpí nákazlivým ochorením.
 • Vlhčené utierky pre zvieratá – Ako už z názvu vyplýva, tieto utierky sú určené špeciálne pre domácich miláčikov. Utierky určené pre ľudí totiž nie sú bezpečné pre zvieraciu pokožku, ktorá má iné nároky. Preto je potrebné pre zvieratá kupovať iba tento druh vlhčených obrúskov. Používajú sa na rýchle očistenie labiek po príchode zvonku alebo iných častí tela podľa znečistenia.

Prečo si vyrobiť vlhčené obrúsky doma

Vlhčené obrúsky si môžete zakúpiť v ktorejkoľvek drogérii, čo sa môže zdať praktickejšie a jednoduchšie, tak prečo sa trápiť domácou výrobou? Dôvodov je niekoľko. Pre rodičov novorodencov a detí je určite veľmi dôležité poznať, aké ingrediencie obsahuje balenie obrúskov. Často sú v roztoku primiešané aj látky, ktoré sú rozporuplné a môžu spôsobovať alergické prejavy či iné zdravotné problémy. Vlastnou výrobou budete mať úplný prehľad o všetkom, čo obrúsky obsahujú.

Postup výroby domácich vlhčených obrúskov

Dôležitým aspektom je aj ekológia. Pri kúpe vlhčených obrúskov kupujete taktiež plastový obal, v ktorom sú balené, a samotné obrúsky často obsahujú plasty, aby boli pevnejšie a lepšie držali. Takéto materiály nie sú rozložiteľné a predstavujú pre životné prostredie problém. Na výrobu domácich vlhčených utierok sa používa kuchynská rolka, ktorá je, naopak, ľahko rozložiteľná. Je síce pravda, že najekologickejším riešením by bolo nepoužívať nič jednorazové, avšak v tomto prípade ide o lepšiu alternatívu.

Ďalším dôvodom je ekonomická stránka. Ak ich v domácnosti spotrebúvate väčšie množstvo, určite viete, že náklady za vlhčené obrúsky sa rýchlo môžu vyšplhať. Predovšetkým v rodinách s malými deťmi, kde sú náklady už beztak vysoké, je dobré kde-tu ušetriť. A ušetriť sa vám s domácimi obrúskami určite podarí, keďže ich výroba vás vyjde lacnejšie. Okrem všetkých týchto benefitov je potrebné poznamenať aj to, že výroba domácich obrúskov je rýchla a jednoduchá. Nezaberie vám tak veľa času a pripraviť si ich môžete kedykoľvek, keď sa vám utierky minú.

Príprava domácich vlhčených obrúskov vám zaberie len pár minút. Budete na ňu potrebovať niekoľko pomôcok. Na všetky druhy vlhčených utierok budete potrebovať plastovú škatuľku alebo sklenený pohár s vekom, ktoré budú dostatočne veľké na to, aby sa do nich vošla polovica kuchynskej rolky. Niektorí si vyťahovanie vlhčených obrúskov uľahčujú tým, že do plastového veka vyrobia zárezy v tvare X, cez ktorý budú obrúsky vyťahovať, ale nie je to nutnosťou. Ak je veko neporušené, utierky vám nebudú vysychať.

Ďalej budete potrebovať kuchynskú rolku, ktorá musí byť z kvalitného, nie tenkého recyklovaného papiera, aby sa pri namočení rýchlo nerozpustila, ale jednotlivé obrúsky držali integritu. Jedna rolka vám vydrží na dvakrát – je potrebné ju v polovici prerezať. Na prerezanie používajte len veľký a dobre naostrený kuchynský nôž, pôjde to ľahšie. Polovicu rolky si vložte do plastovej škatuľky a pripravte si roztok, ktorým rolku zalejete. Na výber máte z niekoľkých roztokov podľa toho, na čo budete vlhčené utierky používať.

Vlhčené utierky pre deti

Na výrobu roztoku budete potrebovať:

 • 450 ml destilovanej vody alebo vychladenej prevarenej vody (nie vodu priamo z vodovodu, keďže v takom roztoku by sa rýchlo rozmnožili baktérie)
 • 2 PL detského šampónu alebo sprchového gélu (vďaka čomu budú môcť vlhčené utierky aj čistiť pokožku)
 • 1,5 PL kokosového oleja alebo olivového oleja (na hydratáciu pokožky)
 • 1,5 PL detského olejčeka

Domáce vlhčené utierky pre deti

Všetky ingrediencie môžete zmiešať v jednej nádobe. Voda by mala mať izbovú teplotu alebo byť mierne teplá. Kokosový olej si ohrejte, kým sa neskvapalní. Po zmiešaní ingrediencií vložte prerezanú rolku do pripravenej plastovej nádoby (nezabudnite ju dobre umyť, aby ste si nezaniesli baktérie) a rolku zalejte pripraveným roztokom. Plastovú nádobku uzavrite vekom a nechajte utierky dobre nasiaknuť. Na druhý deň sa bude dať zo stredu ľahko vytiahnuť kartónová rolka a zo stredu budete môcť začať vyťahovať vlhčené utierky rovnako ako z balenia kupovaných utierok.

Vlhčené utierky na odličovanie

Na výrobu roztoku budete potrebovať:

 • 450 ml destilovanej vody alebo vychladenej prevarenej vody
 • 2 PL odličovača alebo micelárnej vody(zabezpečí odstránenie make-upu)
 • 2 PL kokosového oleja alebo olivového oleja (na hydratáciu pokožky)
 • (voliteľné) pár kvapiek oleja s vitamínom E (ktorý je účinný antioxidant, znižuje zápaly a chráni pred starnutím pokožky)
 • (voliteľné) pár kvapiek esenciálneho oleja (ktorý dodá vlhčeným utierkam príjemnú vôňu; vynechajte v prípade citlivej pokožky)

Ingrediencie si môžete prispôsobiť vlastným preferenciám. Namiesto kokosového oleja pokojne použite váš obľúbený olej, napr. mandľový, jojobový, marhuľový či avokádový. Pridať môžete aj ďalšie zložky, ktoré radi používate na pleť, ako aloe vera či ružovú vodu. Všetky ingrediencie zmiešajte vo vode izbovej teploty alebo mierne teplej vode. Ak použijete kokosový olej, pred zmiešaním si ho rozpustite. Kuchynskú rolku vložte do plastovej nádobky a zalejte ju roztokom. Prikryte vekom a nechajte 24 hodín postáť. Na druhý deň vyberte kartónový stred a vlhčené utierky môžete začať vyťahovať zo stredu.

Antibakteriálne vlhčené utierky na ruky

Na výrobu roztoku budete potrebovať:

 • 200 ml destilovanej vody alebo vychladenej prevarenej vody
 • 150 ml čistého liehu (na dezinfekciu)
 • 1 ČL tekutého mydla
 • (voliteľné) pár kvapiek esenciálneho oleja (ktorý dodá vlhčeným utierkam príjemnú vôňu)

Všetky ingrediencie spolu zmiešajte v jednej nádobke. Destilovaná voda by mala mať izbovú teplotu alebo byť mierne teplá. Kuchynskú rolku vložte do plastovej nádobky a zalejte ju pripraveným roztokom. Zakryte vekom a nechajte postáť do druhého dňa. Po nasiaknutí vyberte zo stredu kartónovú rolku a môžete používať.

Antibakteriálne vlhčené obrúsky/utierky

Vlhčené utierky na upratovanie

Na výrobu roztoku budete potrebovať:

 • 250 ml destilovanej vody alebo vychladenej prevarenej vody
 • 120 ml octu (dobre rozpúšťa nečistoty a mastnoty a poradí si aj s plesňami)
 • 1 PL saponátu na riad alebo iného čistiaceho prípravku, ak chcete obrúsky použiť na špecifický účel, napr. prípravok na podlahy alebo prípravok na čistenie dreveného nábytku
 • pár kvapiek esenciálneho oleja (ktorý dodá vlhčeným utierkam príjemnú vôňu)
 • (voliteľné) čistý lieh (môžete pridať v prípade, ak chcete, aby mali utierky dezinfekčný účinok)

Všetky ingrediencie spolu zmiešajte, voda by mala mať izbovú teplotu alebo byť mierne teplá. Po dobrom premiešaní zalejte kuchynskú rolku v plastovej nádobke. Zakryte vekom a nechajte 24 hodín postáť. Na druhý deň vyberte zo stredu kartónovú rolku a začnite vyťahovať utierky zo stredu.

Ako skladovať vlhčené utierky

Vlhčené utierky je potrebné uchovávať pri bežnej izbovej teplote, teda nie v extrémnych teplách alebo chlade. Je potrebné mať ich uskladnené v uzatvárateľnej nádobe, najlepšie v plastovej nádobke s vekom, aby si udržali svoju vlhkosť a nevysychali. Vlhčené utierky môžu vydržať 2 – 4 týždne podľa toho, ako dobre ich uchovávate. Ak sa do nich zanesú nečistoty, môže sa stať, že sa v nich začne tvoriť pleseň. V takom prípade obrúsky ihneď vyhoďte.

Eko tip

Všetky druhy vlhčených obrúskov si môžete pripraviť aj v ekologickom variante, ak namiesto kuchynskej rolky použijete látku. Na detské utierky si môžete nastrihať rovnako veľké štvorce osušky, na odličovacie utierky môžete použiť buď taktiež nastrihaný uterák, alebo látkové tampóny. Na prípravu obrúskov na upratovanie zase môžete použiť staré, znosené oblečenie, ktoré už nikomu nepodarujete. Látku si nastrihajte na štvorčeky 10 x 10 cm a vložte do plastovej nádobky s vrchnákom. Zalejte ktorýmkoľvek roztokom z predchádzajúcich návodov podľa toho, na čo ich potrebujete. Zvyšnú tekutinu vylejte a obrúsky jemne vyžmýkajte, aby boli vlhké, nie úplne mokré. Po použití ich vhoďte do koša na bielizeň a vyperte v práčke. Skladujú sa rovnako ako papierové obrúsky.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 03.08.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Matrace, deky a vankúše Dormeo – skúsenosti a recenzie hovoria ánoMatrace, deky a vankúše Dormeo – skúsenosti a recenzie hovoria áno

Pokiaľ máte zlý a nekvalitný spánok, problémom môže byť zlý matrac či vankúš. Čo takto skúsiť Dormeo, firmu, ktorá sľubuje kvalitný spánok.

Medvedík obyčajný – krtonôžka v záhrade. Ako sa zbaviť medvedíkov?Medvedík obyčajný – krtonôžka v záhrade. Ako sa zbaviť medvedíkov?

Medvedík obyčajný v záhrade skutočne značí nemalý problém a niekedy ani odporúčaná ochrana proti medvedíkom nezaberie podľa predstáv. Ako teda s medvedíkom v záhrade bojovať?

Ohlásenie drobnej stavby. Čo je drobná stavba? Všetko, čo potrebujete vedieťOhlásenie drobnej stavby. Čo je drobná stavba? Všetko, čo potrebujete vedieť

Čo je drobná stavba? Ako vybaviť povolenie na jej realizáciu? Môžem vykonať aj dodatočné ohlásenie drobnej stavby? Poradíme vám, čo všetko musíte vedieť pred začiatkom prác a aké...