Drevená fasáda na dom – všetko, čo potrebujete vedieť

Odvetrané drevené fasády môžete využiť pri akomkoľvek type stavby. Majú výborné izolačné vlastnosti, sú lacné a ekologické, majú dlhú životnosť a ich estetická stránka taktiež nie je na zahodenie.

Ako vybrať drevenú fasádu na dom

Poradíme vám, ako si vybrať vhodný druh dreva, izolačného materiálu a typ drevenej fasády.

Bohatý výber farieb a lakob na drevo na ošetrenie drevenej fasády nájdete v ✅ e-shope efarby.sk.

Čo je drevená fasáda

Drevená fasáda je typom odvetranej fasády, čo v preklade znamená, že sa neupevňuje priamo na stenu domu, ale na takzvaný rošt. Táto konštrukcia môže byť vytvorená z rôznych materiálov, väčšinou je však využívaný hliník alebo drevo. Do roštu sa vkladá izolácia, najčastejšie minerálna vata, niekoľko fólií (parovzdorných a paropriepustných) a drevná fasáda sa upevňuje na jeho vrch. Medzi stenou domu a fasádou tak vznikne priestor, ktorý slúži ako samostatná izolačná vrstva.

Výhody odvetranej fasády (všetkých typov, nielen drevenej):

 • V lete alebo pri silnom slnečnom žiarení sa nenahrieva priamo stena domu, pretože fasáda je od nej oddelená – vzduch slúži ako prirodzená izolačná vrstva, ktorá zabraňuje vzniku teplotných výkyvov.
 • Odvetrané fasády majú dobré akumulačné vlastnosti. Teplo sa drží v stenách, čím je teplota v interiéri príjemná počas celého roka.
 • Slúži ako dokonalá ochrana pred vodou – dažďom. Fyzikálne vlastnosti týchto fasád zabraňujú, aby sa voda dostala priamo do izolačnej vrstvy (izolácia upevnená medzi roštom, priamo na stene domu). Tá je prirodzene chránená a pri prípadnom navlhnutí môže preschne rýchlejšie.
 • Zabezpečuje účinnú protihlukovú ochranu. Niektoré zdroje uvádzajú, že vďaka odvetranej fasáde môžete hlučnosť vášho interiéru znížiť až pod 7 dB.

Výhody a nevýhody drevenej fasády

Ako to už býva, nič nie je len čierne alebo biele. Platí to aj pri drevených fasádach. Niektoré plusy môžu pre niekoho predstavovať skôr mínusy a naopak, to čo jednému prekáža, môže druhý vnímať ako pozitívum. Pri rozhodovaní sa teda riaďte hlavne vašimi osobnými požiadavkami a očakávaniami.

Plusy:

 • Drevo je prírodný a ekologický materiál. Je pravdou, že na výrobu dosiek musia byť najprv vyrúbané stromy. Na druhej strane je však drevo dokonale rozložiteľné, takže z pohľadu uhlíkovej stopy hovoríme o jednoznačnom pluse.
 • Drevom je možné obložiť drevostavby aj domy z tehál a iných „pevných“ materiálov.
 • Drevo je nadčasové. „IN“ bolo v minulosti, je dnes a bude aj zajtra. Hodí sa ako k modernej, tak ku klasickej architektúre.
 • Drevené fasády majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti.
 • Drevo je dobrou voľbou zo zdravotného hľadiska. Dom vďaka nemu môže prirodzene „dýchať“.

Mínusy:

 • Drevo je v porovnaní s inými – syntetickými materiálmi - o čosi ťažšie. Preto nemusí byť ideálnou voľbou na fasády starých drevených stavieb.
 • Realizácia odvetranej drevenej fasády zaberie viac času.
 • Drevo časom mení svoj vzhľad (pre niekoho je táto jeho vlastnosť skôr plusom).
 • Drevo môžu napadnúť škodcovia a plesne, preto potrebuje pravidelnú údržbu.
 • Drevené fasády majú kratšiu životnosť. Tú ovplyvňuje aj vaša starostlivosť a faktory ako priame slnko, silný vietor či vyšší výskyt škodcov.  

Vodorovné verzus zvislé drevené fasády

To, akým smerom budú zoradené dosky na drevenej fasáde, nie je len otázkou vkusu, ale taktiež funkčnosti. Vodorovne uložené dosky predstavujú riziko pri silnejších dažďoch alebo nedostatočne zabezpečenom odkvape. Voda totiž po nich nesteká najlepšie, navyše sa môže zadržiavať v drobných medzerách, v ktorých môžu časom narásť plesne alebo mach.

Vodorovná drevená fasáda

Zvislo uložené dosky odvádzajú vodu omnoho lepšie, vďaka čomu nehrozí riziko vlhnutia celej fasády. Obklad však bude o niečo hrubší, pretože na rošt musíte umiestniť dosku navyše. Ak by ste predsa len chceli vodorovne usporiadanú fasádu, musíte ju dôkladne ochrániť pred priamym dažďom, a to kvalitne zabezpečenými odkvapmi, poprípade dlhšou strieškou.

Plný obklad verzus medzery

Drevené fasády – zvislé aj vodorovné, môžu byť vytvorené doskami, ktoré sú uložené tesne vedľa seba, alebo sú medzi nimi ponechané medzery. Prvá možnosť je dobrou voľbou najmä vtedy, ak sa v okolí vášho príbytku pohybujú hlodavce. Odvetrané fasády sú pre nich veľkým lákadlom. Plný obklad taktiež zabráni tomu, aby sa pod neho dostávali nečistoty a voda.

Drobné medzery medzi doskami na druhej strane zabezpečujú lepšiu cirkuláciu vzduchu pod fasádou, múry domu aj izolácia preto môžu lepšie „dýchať“, čo zároveň slúži aj ako ochrana pred vznikom plesní. Podobne ako pri vodorovných drevených fasádach, by ste aj v tomto prípade mali obvodové steny domu zabezpečiť pred priamym kontaktom s vodou.

Ošetrovanie drevenej fasády

K drevenej fasáde je potrebné pristupovať rovnako ako ku akýmkoľvek iným dreveným „veciam“. To znamená, že potrebuje pravidelnú údržbu v podobe morenia a lakovania. Ak chcete fasáde životnosť predĺžiť čo najviac, mali by ste jej venovať pozornosť aspoň raz za rok.

Ošetrenie drevenej fasády lakom

 • Ošetrenie pred inštaláciou fasády je v podstate základom. Drevo by malo byť kvalitne a hĺbkovo ošetrené proti škodcom a chorobám. Ak si kúpite neošetrené dosky, je potrebné ich namoriť, poprípade i nalakovať.
 • Niektorí ľudia svoje drevené fasády nechávajú takpovediac „napospas prírode“. Drevo sa do istej miery dokáže ochrániť aj samo, preto i bez pravidelnej starostlivosti vydrží dlhé roky. Váš nezáujem sa však prejaví časom, teda na celkovej životnosti fasády. Na druhej strane sa takto drevo zakonzervuje samé a získa neopakovateľný prirodzený vzhľad. Nepochybne ide i o ekologickejší prístup.  
 • K pravidelnej starostlivosti patrí morenie a lakovanie dosiek. Je dobré používať kvalitné impregnačné prostriedky, ktoré drevo ošetria do hĺbky. Pri chemických prípravkoch sa údržbe stačí venovať každý druhý až štvrtý rok.
 • Ak sa rozhodnete pre prírodné prípravky, akým je napríklad olej na drevo, fasádu by ste mali ošetriť každý rok.
 • Na prípadné lakovanie používajte bezfarebné laky. Drevo je krásne samé o sebe, zakryť ho farbou by bola obrovská škoda!
 • Pred každým morením a lakovaním je potrebné celú fasádu dôkladne očistiť od mechanických nečistôt. V prípade nadmerne poškodeného dreva, je možné ho jemne obrúsiť.
 • Pravidelné a jemné brúsenie môže nahradiť ostatné úkony, teda morenie a lakovanie.
 • Drevená fasáda môže meniť farbu a celkový vzhľad v závislosti od mnohých vonkajších faktorov – priame slnko, poveternostné podmienky atď.. Preto je možné, že i pri pravidelnej starostlivosti nebude váš dom vyzerať na všetkých miestach úplne rovnako.

Výber vhodného roštu na upevnenie drevenej fasády

Ako sme si povedali v úvode, rošt, na ktorý pripevníte drevenú fasádu, môže byť vytvorený z dreva alebo hliníka. Použiť sa dajú aj iné kovy, tie však môžu nadmerne zaťažiť obvodové steny domu. Oba spomínané materiály majú svoje plusy aj mínusy. Tie si musíte dobre zvážiť hlavne z hľadiska ceny a životnosti. Na použitie v kombinácii s drevenou fasádou sú drevo aj hliník vhodné, tým sa teda nemusíte zaťažovať.

Zvislá drevená fasáda

Drevo:

 • Je lacnejšie, má však o čosi kratšiu životnosť,
 • Manipulácia, respektíve jeho spracovanie, zvládnete aj sami – nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie.
 • Je pomerne ťažkým materiálom, preto nemusí byť drevený rošt vhodný na staršie  drevostavby, kde môže byť nadmerná záťaž stien problémom.
 • Môžu ho napadnúť škodcovia alebo plesne – keďže rošt „prikryjete“ fasádou, nemáte ako priebežne kontrolovať jeho stav a ošetrovať ho,

Hliník:

 • Jeho cena je v porovnaní s drevom omnoho vyššia, čo však platí aj o jeho životnosti (kvalitný hliník môžete v podstate používať donekonečna).
 • Pri práci s ním potrebujete nejaké to špeciálne náradie a hlavne zručnosti.
 • Má veľmi nízku hmotnosť.
 • Je prirodzene nehrdzavejúcim materiálom.
 • Je odolný voči mechanickému poškodeniu.
 • Nenapádajú ho plesne ani škodcovia.

Výber izolačného materiálu pod drevenú fasádu

Výber izolácie, ktorá sa upevňuje priamo na stenu domu, medzi rošt, závisí skôr od toho, z akého materiálu máte postavený samotný dom, a ako veľmi ho potrebujete zaizolovať. S drevenou fasádou totiž nepríde do priameho kontaktu. V odvetraných fasádach je vo všeobecnosti lepšie používať pevné izolačné materiály, teda minerálne dosky, polystyrén, poprípade fúkanú izoláciu, ktorú je však potrebné zabezpečiť dostatočne odolným krytom (napr. hrubými OSB doskami či kovom). Priestor medzi domom a fasádou je totiž veľkým lákadlom pre hlodavcov. V mäkkých izoláciách, akou je napríklad minerálna vata, si s obľubou vytvárajú brlohy kuny, plchy, myši aj potkany (nezastaví ich ani pichľavá sklená vata).

Drevená fasáda – výber dreva

Výberu vhodného dreva by ste mali venovať asi najväčšiu pozornosť. Dôležitá je ako jeho estetická, tak i praktická stránka. Lacné dreviny rýchlo strácajú svoje funkčné aj vzhľadové vlastnosti, tie drahšie zas podstatne predražia celý projekt. Myslite tiež na to, že niektoré druhy dreva ľahšie podliehajú plesňovým nákazám alebo škodcom, preto je do nich potrebné investovať viac času a financií v rámci dlhodobej údržby.

Drevená fasáda – výber vhodného dreva

Pôvodné slovenské dreviny

 • Smrekové dosky: Sú najdostupnejšie, najlacnejšie a majú nižšiu hmotnosť. Preto sa na drevených fasádach objavujú veľmi často. Ich životnosť sa však pohybuje len okolo 5 – 10 rokov, navyše veľmi rýchlo strácajú svoju pôvodnú farbu. Smrekové dosky je potrebné veľmi často ošetrovať.
 • Borovicové dosky: Taktiež pomerne lacná alternatíva s mierne dlhšou životnosťou  (10 – 15 rokov). Borovicové drevo je o niečo pevnejšie a svoj prirodzený vzhľad si zanecháva dlhšiu dobu. Je ho však taktiež potrebné pravidelne ošetrovať.
 • Smrekovcové dosky: Sú kompromisom medzi lacným a drahým drevom. Ich životnosť sa pohybuje okolo 15 rokov. Výhodou týchto dosiek je však pomalá degradácia farby, resp. čerstvé dosky majú červené odtiene, časom sa farba mení na modrú, čo však v rámci estetiky nie je na škodu. Podobné vlastnosti majú aj fasády z orechového dreva.
 • Dubové a gaštanové dosky: Tu sa dostávame k drahším alternatívam, avšak s omnoho dlhšou životnosťou, v priemere 15 – 25 rokov. Dubové aj gaštanové drevo svoj vzhľad mení veľmi pomaly a starostlivosť oň je omnoho menej náročná.
 • Agátové dosky: Drevo patrí do prvej triedy životnosti – nad 25 rokov. Hovoríme o skutočne pevnom a odolnom dreve, ktoré si dobre zanecháva svoje funkčné aj estetické vlastnosti.

Exotické dreviny

 • Ipe wood má životnosť viac ako 40 rokov. Hovoríme však asi o jednej z najdrahších drevín. Cena dosiek sa pohybuje v rozmedzí 80 – 130 eur za m². Má krásnu tmavohnedú farbu, ktorá sa nemení dlhé roky. Má pomerne vysokú hustotu (cca 1 050 kg/m3), takže ide o dosť ťažké drevo.
 • Drevo cumaru je lacnejšou alternatívou k drevu Ipe, no má podobné vlastnosti. Bežná trhová cena dosiek sa pohybuje medzi 70 až 80 eurami za m². Jeho životnosť je 30 – 50 rokov. Podobne ako Ipe wood má vysokú hustotu (cca 1 080 kg/m3). Obe dreviny sú extrémne odolné voči vlhkosti (zapustené v zemi vydržia bez poškodenia viac ako 25 rokov) a odolné voči poškrabaniu.
 • Škandinávsky smrek je u nás dobre dostupnou drevinou. Drevo má krémovú farbu a jemnú štruktúru. Časom postupne bledne. Jeho prirodzenou vlastnosťou sú tiež malé dutinky, praskliny a iné nedokonalosti, takže je vhodné hlavne pre tých, ktorí obľubujú skutočne prírodný vzhľad dreva.
 • Kanadský červený céder je v porovnaní s ostatnými drevinami s dlhou životnosťou omnoho ľahší. Radí sa do druhej triedy životnosti, čo znamená, že „prežije“ okolo 20 – 30 rokov. Je odolný voči deformácii pod vplyvom vlhkosti a taktiež mechanickému poškodeniu, nemení radikálne farbu a nenapádajú ho škodcovia.
 • Drevo massaranduba pochádza zo stromu Manilkara bidentata. Patrí taktiež k veľmi exoticky vyzerajúcim drevinám. Má extrémne dlhú životnosť (nad 50 rokov) a je odolné voči drevokazným hubám a škodcom. Nehodí sa do nadmerne vlhkého prostredia. Pod vplyvom vlhkosti sa zvykne výrazne deformovať.
 • Drevo Merbau pochádza z afrického stromu Intsia bijuga. Má životnosť nad 25 rokov, je prirodzene odolné voči škodcom a chorobám a pri schnutí mení svoj objem len minimálne. Jeho výzor je exotický, za čo si však i pekne priplatíte. Cena za meter štvorcový dosiek sa pohybuje okolo 80 eur.
 • Padouk (drevo zo stromu Pterocarpus soyauxii) má krásny tmavočervený odtieň a životnosť nad 30 rokov. Pri pravidelnom olejovaní takmer vôbec nemení farbu. Za meter štvorcový zaplatíte od 60 do 80 eur.

Termodrevo a tlakovo impregnované drevo

 • Termodrevo je upravené špeciálnym postupom, pri ktorom je vystavené vysokej teplote (160 °C – 180 °C), a to počas 2 – 5 dní. Tým je vo vnútri v podstate upečené, vďaka čomu sa stáva odolné voči drevokaznému hmyzu a chorobám. Jeho životnosť je omnoho dlhšia z pohľadu funkčnej stránky, ale i estetiky – nemení svoju farbu. Pri tomto type fasády nie je potrebná každoročná údržba ako lakovanie či morenie. Drevo je zároveň považované bezpečnostné, pretože v prípade požiaru dokáže odolávať omnoho vyšším teplotám.
 • Tlakovo impregnované drevo sa najprv vloží do pretlakovej komory, kde sa z neho vysaje vzduch pri atmosférickom tlaku 1/10 až 1/20, čo je ekvivalentom k vákuu. Drevo je takto nechané istý čas, pri ktorom sa z každého póru uvoľní vzduch a vlhkosť. Následne je impregnované pri tlaku 6 – 20 atmosfér, čo zabezpečí danému prostriedku preniknúť do každej molekuly dreva.

Je potrebné podotknúť, že oba druhy dreva nemôžeme označiť za čisto prírodné. Sú odolné a veľmi jednoduché na údržbu, no ak by ste ich chceli jedného dňa hodiť na kompost, nebude to možné.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 07.09.2020
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Umiestnenie zásuviek a vypínačov – výška osadenia podľa normy, vzdialenosť od zárubneUmiestnenie zásuviek a vypínačov – výška osadenia podľa normy, vzdialenosť od zárubne

To, ako a kde sú vypínače a zásuvky umiestnené, je veľmi dôležité, pretože prispievajú k pohodliu človeka, ale aj k bezpečnosti. Myslite na to, kde by zásuvka a vypínač určite nemali...

Ohlásenie rekonštrukcie bytu: Treba súhlas susedov? Vzor oznámenia a ohlasovacia povinnosťOhlásenie rekonštrukcie bytu: Treba súhlas susedov? Vzor oznámenia a ohlasovacia povinnosť

Chystáte sa rekonštruovať alebo kompletne prerábať váš byt? S niektorými prácami môžete začať ihneď, iné si vyžadujú ohlášku alebo stavebné povolenie.

Ako vybrať najlepšie záhradné nožnice na konáre, trávu, živý plotAko vybrať najlepšie záhradné nožnice na konáre, trávu, živý plot

Správne záhradné nožnice vám uľahčia prácu s mnohými porastmi od kvetov, byliniek, krov, stromov až po živé ploty a hrubé konáre stromov. AKo si ich vybrať?