Drevený alebo hliníkový rebrík? Výsuvné porážajú maliarske

Nie vždy je možné mať všetko na dosah ruky. Tak to už v živote chodí. Toto pravidlo platí o to viac, ak na danú vec doslova nedočiahneme. Nie však, že by sme to nedokázali, ibaže je poriadne vysoko.

Hliníkový rebrík na domáce práce

A práve vtedy pomôže rebrík. Vďaka rebríku sa dostaneme medzi koruny stromov, dosiahneme na vysoké steny či strop počas maľovania, alebo dokonca vylezieme na strechu. Aké rebríky sú momentálne na trhu najobľúbenejšie? Drevený či hliníkový rebrík? Je výsuvný rebrík vhodný do záhrady? My vám poradíme.

Účel rebríka

Predtým ako sa definitívne rozhodnete pre kúpu nového rebríka, určite by sta mali zvážiť predovšetkým jeho účel. Existuje totiž niekoľko druhov rebríkov, ktoré sú prioritne určené pre konkrétne činnosti. Preto zvážte či chcete rebrík využívať vonku či vnútri. Či chcete rebrík využívať v záhrade, pri stavbe alebo pri maľovaní.

S tým súvisí aj to, akú výšku rebríka potrebujete. Rozhodne vám pri maľovaní domu postačí menší rebrík, ako keď sa chystáte oberať zo stromu čerešne. Na tento účel nadväzuje aj frekvencia využívania rebríka. Ak je rebrík vašim pracovným nástrojom, mali by ste v prvom rade myslieť na kvalitu a cenu brať ako druhotný faktor. Naopak ak rebrík využívate 3 – 4 krát do roka, postačí vám rebrík v štandardnej cenovej relácii.

Najdôležitejšie parametre pri výbere

  • Druh rebríka - maliarsky, výsuvný, výsuvný s lankom, teleskopický, rozkladací, schodíky
  • Typ konštrukcie – jednodielny (jeden nosný trám), dvojdielny (A-rebrík), trojdielny
  • Materiál rebríka – drevený rebrík, hliníkový rebrík, rebrík s vystuženou konštrukciou
  • Výška rebríka – v závislosti od potrieb spotrebiteľa. Riadiť by ste sa však mali pracovnou výškou, ktorú uvádza výrobca. Uvádzaná je aj tzv. operná výška, teda výška, do ktorej smiete na rebríku vyliezť, no pracovná činnosť sa už neodporúča

✅ Široká ponuka rebríkov v hej.sk

Hliníkové rebríky do domu

Vyberte si zo jednodielnych, dvoj / troj / štvordielnych či teleskopických rebríkov s maximálnym dosahom až do 8 m. 

» kvalitné hliníkové rebríky
» dosah od 2 do 8 m
»  nosnosť až do 150 kg

 

Viac informácií

Jednoduchý rebrík (oporný rebrík)

Ide o klasickú jednodielnu konštrukciu, ktorá je zložená z jedného nosného trámu. To znamená, že v prípade, že chcete na rebrík liezť, musí sa oprieť o stabilnú plochu (stena, strom...). Najčastejšie sú dnes takéto rebríky vyrábané z hliníku. Avšak nájdu sa aj drevené.

Z hľadiska trvácnosti i nosnosti však rozhodne odporúčame práve hliníkovú konštrukciu. Cenová relácia sa pohybuje od 54 do 80 €. Svoje uplatnenie nájdu najčastejšie v záhradách a na miestach, kde nie je rovný terén.

Rozkladací rebrík (maliarsky rebrík)

V rámci konštrukcie ide o dvojdielne rebríky v tvare písmena A. Najčastejšie je vyrábaný z hliníka. Rozkladací rebrík sa najčastejšie využíva práve pri maľovaní ale takisto pri práci v záhrade.

Rozkladací hliníkový rebrík na maľovanie

Cena takýchto rebríkov sa pohybuje od 60 do 180 €. Samozrejme, vybrať si môžete podľa výšky, ktorá vám postačuje.

Výsuvný rebrík

Dnes rozhodne najpopulárnejší typ rebríka. Predovšetkým vďaka praktickému využitiu. Svoje uplatnenie totiž nájdu ako v záhrade, na stavbe, pri maľovaní alebo aj v prípad. Že sa chcete dostať na skutočne vysoké miesta, kde sa s klasickým rebríkom nedostanete. Tieto rebríky sú vždy viacdielne a dajú sa rozložiť do tvaru A. Zvyčajne ide o 3-dielne konštrukcie s rôznym počtom priečok (3x15, 3x12, 3x7), z ktorých minimálne jednu je možné vysúvať.

Často sú nosné trámy prepojené lankom pre lepšiu stabilitu celej konštrukcie rebríka. V tejto podobe je najbežnejší práve hliníkový rebrík. Drevený býva maximálne dvojdielny. Cena výsuvných rebríkov sa pohybuje od 90 do 225 € v závislosti od výrobcu a kvality materiálu. Takýto rebrík je však rozhodne multifunkčným pomocníkom.

Teleskopický rebrík

Možno nie až tak populárny, no svojich fanúšikov si určite nájde. Ide o jednodielnu konštrukciu, ktorá v prípade používania vyžaduje opornú plochu. Výhodou však je, že rebrík vďaka teleskopickej konštrukcii môžete nastaviť na takú výšku akú potrebujete.

Teleskopický rebrík do záhrady

Svoje využitie tak nájde, ako v interiéri tak i v exteriéri. Veľkou výhodou je jeho skladnosť. Je skutočne veľmi praktický a zároveň splní svoj účel. Cena teleskopických rebríkov sa pohybuje od 60 do 100 €.

Schodíky

Medzi špeciálnu kategóriu rebríkov patria schodíky. Najčastejšie z hliníku alebo zliatiny. Tie svoje využitie nájdu predovšetkým v rámci domácnosti a pri rôznych činnostiach. Zakúpiť si môžete schodíky s rôznou výškou. Ide buď o jednostranné alebo obojstranné konštrukcie. Cena sa pohybuje od 20 do 60 €.

Maliarske schodíky - štafle

Schodíky s vyššou výškou (cca 180 cm) možno považovať takisto za maliarske rebríky. Ľudovo povedané ide o tzv. štafle, ktoré sú nižšie ako klasický rozkladací maliarsky rebrík.

Všeobecne pri kúpe rebríka je dobré uvažovať trochu vpred. To znamená, že i keď chcem rebrík využiť na určitý účel, oplatí sa myslieť na to, že v budúcnosti ho ešte môžem využiť na inú činnosť ako len oberanie ovocných stromov.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

10/08/2021 07:44
Braňo M.

Nedávno som si kúpil multifunkčný rebrík G21 GA-SZ-4x4-4, ktorý má dĺžku až 6 metrov v rozloženom stave. Rebrík je vyrobený z hliníka, preto pôsobí stabilne a odolne a predpokladám dlhú životnosť. Rebrík sa dá skvele polohovať, je ľahký a keďže je skladateľný, veľmi dobre sa skladuje, ak ho práve nepoužívam. Oceňujem prijateľnú cenu a možnosti rôznych polôh vrátane funkcie plošiny. Rebrík je praktický a vďaka multifunkčnosti ho používam doma, ale aj na chalupe. Odporúčam ho každému, kto chce dlhý, ľahko skladovateľný, stabilný a veľmi variabilný rebrík. Myslím si, že za tie peniaze lepší nenájdete. Odporúčam kúpiť si ho v nejakom internetovom obchode, pretože v kamenných predajniach je o dosť drahší.

10/08/2021 09:01
Alex V.

Používam rebrík Elkop M 4 x 4 priečky, ktorý je vhodný na domáce, ale aj profesionálne použitie. Ja ho využívam doma, v záhrade i v dielni a som s ním spokojný. Konštrukcia je pevná a zaujímavo riešená. Vďaka tomu, že rebrík si môžem zložiť do minimálnej veľkosti, je úžasne skladný. Rebrík sa dá použiť v klasickom tvare „A“, no tiež ako prenosné lešenie, čo v je v niektorých situáciách super. Rebrík je pomerne ľahký a dá sa jednoducho prenášať z miesta na miesto. Napriek nízkej hmotnosti je pevný a stabilný. Vďaka rebríku sa dostanem všade tam, kde potrebujem. Po zložený sa bez problémov zmestí do kufra combi auta. Pre mňa je to praktická pomôcka, či už pri zbieraní ovocia na záhrade, alebo doma, keď potrebujem niečo opraviť či dosiahnuť na vysoké miesto. Myslím si, že s ním bude spokojný každý, kto hľadá variabilný rebrík za prijateľnú cenu.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 02.06.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.