Drevený alebo hliníkový rebrík? Výsuvné porážajú maliarske

Nie vždy je možné mať všetko na dosah ruky. Tak to už v živote chodí. Toto pravidlo platí o to viac, ak na danú vec doslova nedočiahneme. Nie však, že by sme to nedokázali, ibaže je poriadne vysoko.

Hliníkový rebrík na domáce práce

A práve vtedy pomôže rebrík. Vďaka rebríku sa dostaneme medzi koruny stromov, dosiahneme na vysoké steny či strop počas maľovania, alebo dokonca vylezieme na strechu. Aké rebríky sú momentálne na trhu najobľúbenejšie? Drevený či hliníkový rebrík? Je výsuvný rebrík vhodný do záhrady? My vám poradíme.

Účel rebríka

Predtým ako sa definitívne rozhodnete pre kúpu nového rebríka, určite by sta mali zvážiť predovšetkým jeho účel. Existuje totiž niekoľko druhov rebríkov, ktoré sú prioritne určené pre konkrétne činnosti. Preto zvážte či chcete rebrík využívať vonku či vnútri. Či chcete rebrík využívať v záhrade, pri stavbe alebo pri maľovaní.

S tým súvisí aj to, akú výšku rebríka potrebujete. Rozhodne vám pri maľovaní domu postačí menší rebrík, ako keď sa chystáte oberať zo stromu čerešne. Na tento účel nadväzuje aj frekvencia využívania rebríka. Ak je rebrík vašim pracovným nástrojom, mali by ste v prvom rade myslieť na kvalitu a cenu brať ako druhotný faktor. Naopak ak rebrík využívate 3 – 4 krát do roka, postačí vám rebrík v štandardnej cenovej relácii.

Najdôležitejšie parametre pri výbere:

  • Druh rebríka - maliarsky, výsuvný, výsuvný s lankom, teleskopický, rozkladací, schodíky
  • Typ konštrukcie – jednodielny (jeden nosný trám), dvojdielny (A-rebrík), trojdielny
  • Materiál rebríka – drevený rebrík, hliníkový rebrík, rebrík s vystuženou konštrukciou
  • Výška rebríka – v závislosti od potrieb spotrebiteľa. Riadiť by ste sa však mali pracovnou výškou, ktorú uvádza výrobca. Uvádzaná je aj tzv. operná výška, teda výška, do ktorej smiete na rebríku vyliezť, no pracovná činnosť sa už neodporúča

✅ Široká ponuka rebríkov v hej.sk

Hliníkové rebríky do domu

Vyberte si zo jednodielnych, dvoj / troj / štvordielnych či teleskopických rebríkov s maximálnym dosahom až do 8 m. 

» kvalitné hliníkové rebríky
» dosah od 2 do 8 m
»  nosnosť až do 150 kg

 

Viac informácií

Jednoduchý rebrík (oporný rebrík)

Ide o klasickú jednodielnu konštrukciu, ktorá je zložená z jedného nosného trámu. To znamená, že v prípade, že chcete na rebrík liezť, musí sa oprieť o stabilnú plochu (stena, strom...). Najčastejšie sú dnes takéto rebríky vyrábané z hliníku. Avšak nájdu sa aj drevené.

Z hľadiska trvácnosti i nosnosti však rozhodne odporúčame práve hliníkovú konštrukciu. Cenová relácia sa pohybuje od 54 do 80 €. Svoje uplatnenie nájdu najčastejšie v záhradách a na miestach, kde nie je rovný terén.

Rozkladací rebrík (maliarsky rebrík)

V rámci konštrukcie ide o dvojdielne rebríky v tvare písmena A. Najčastejšie je vyrábaný z hliníka. Rozkladací rebrík sa najčastejšie využíva práve pri maľovaní ale takisto pri práci v záhrade.

Rozkladací hliníkový rebrík na maľovanie

Cena takýchto rebríkov sa pohybuje od 60 do 180 €. Samozrejme, vybrať si môžete podľa výšky, ktorá vám postačuje.

Výsuvný rebrík

Dnes rozhodne najpopulárnejší typ rebríka. Predovšetkým vďaka praktickému využitiu. Svoje uplatnenie totiž nájdu ako v záhrade, na stavbe, pri maľovaní alebo aj v prípad. Že sa chcete dostať na skutočne vysoké miesta, kde sa s klasickým rebríkom nedostanete. Tieto rebríky sú vždy viacdielne a dajú sa rozložiť do tvaru A. Zvyčajne ide o 3-dielne konštrukcie s rôznym počtom priečok (3x15, 3x12, 3x7), z ktorých minimálne jednu je možné vysúvať.

Často sú nosné trámy prepojené lankom pre lepšiu stabilitu celej konštrukcie rebríka. V tejto podobe je najbežnejší práve hliníkový rebrík. Drevený býva maximálne dvojdielny. Cena výsuvných rebríkov sa pohybuje od 90 do 225 € v závislosti od výrobcu a kvality materiálu. Takýto rebrík je však rozhodne multifunkčným pomocníkom.

Teleskopický rebrík

Možno nie až tak populárny, no svojich fanúšikov si určite nájde. Ide o jednodielnu konštrukciu, ktorá v prípade používania vyžaduje opornú plochu. Výhodou však je, že rebrík vďaka teleskopickej konštrukcii môžete nastaviť na takú výšku akú potrebujete.

Teleskopický rebrík do záhrady

Svoje využitie tak nájde, ako v interiéri tak i v exteriéri. Veľkou výhodou je jeho skladnosť. Je skutočne veľmi praktický a zároveň splní svoj účel. Cena teleskopických rebríkov sa pohybuje od 60 do 100 €.

Schodíky

Medzi špeciálnu kategóriu rebríkov patria schodíky. Najčastejšie z hliníku alebo zliatiny. Tie svoje využitie nájdu predovšetkým v rámci domácnosti a pri rôznych činnostiach. Zakúpiť si môžete schodíky s rôznou výškou. Ide buď o jednostranné alebo obojstranné konštrukcie. Cena sa pohybuje od 20 do 60 €.

Maliarske schodíky - štafle

Schodíky s vyššou výškou (cca 180 cm) možno považovať takisto za maliarske rebríky. Ľudovo povedané ide o tzv. štafle, ktoré sú nižšie ako klasický rozkladací maliarsky rebrík.

Všeobecne pri kúpe rebríka je dobré uvažovať trochu vpred. To znamená, že i keď chcem rebrík využiť na určitý účel, oplatí sa myslieť na to, že v budúcnosti ho ešte môžem využiť na inú činnosť ako len oberanie ovocných stromov.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 02.06.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Antialergická interiérová farba - prevencia vzniku plesní v byte Antialergická interiérová farba - prevencia vzniku plesní v byte

Antialergická farba na stenu nie je vôbec nejakým rozmarom senzitívnych ľudí. Ide totiž práve o vaše zdravie, ktoré je v hre. Viete, prečo ju potrebujete?

Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti Parkside náradie z Lidlu - čo hovoria recenzie a skúsenosti

Pri ponuke príliš lacných výrobkov väčšina z nás zbystrí pozornosť v očakávaní, že výrobok bude oproti konkurencii menej kvalitný či spoľahlivý. Aké je teda náradie značky Parkside z...

Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať Najlepšia pokosová píla. Recenzie a test poradia, ako vybrať

Rozmýšľate nad tým, ako sa reže drevo do presne určeného stupňa? Na svedomí má všetko pokosová píla. Viete, na čo myslieť pri jej kúpe?