Druhy dreva na nabytok – ako ich kombinovať?

Pri kombinovaní rôznych druhov dreva sa niekedy poriadne zapotíte. Je vhodné kombinovať svetlé drevo s tmavým, exotické drevo s druhmi, ktoré rastú u nás?

Ako kombinovať drevo

Pozreli sme sa na to, aké sú výhody dreva i na to, ako drevo správne kombinovať. V závere vám ponúkame aj rozsiahly prehľad o druhoch dreva, ktoré sú na Slovensku najfrekventovanejšie.

Výhody dreva

 • Estetickosť – o estetickú stránku dreva sa stará jeho textúra a jedinečnosť. Drevo je prvok, s ktorým dokážete meniť štýl z jedného dňa na druhý, stačí len zvoliť drevo s tými správnymi vlastnosťami.
 • Životnosť – drevo je kvalitným materiálom. Napriek tomu, že neustále pracuje, pri správnej údržbe vydrží bez akejkoľvek zmeny roky.
 • Nadčasovosť – drevo nestratí svoj šarm ani po uplynutí niekoľkých rokoch.
 • Vôňa – drevo má jedinečnú špecifickú vôňu, ktorá vám vždy vyčarí úsmev na perách, keď prídete domov.

6 pravidiel, ako kombinovať drevo

 1. Ak túžite vo svojej miestnosti vzbudiť dojem elegancie, používajte tmavé drevo. Neformálnu, pohodovú atmosféru dosiahnete použitím svetlého dreva. Svetlé drevo miestnosť presvetlí a prevzdušní, pričom tmavé zaťaží. Na druhej strane tmavé dreviny, ktoré majú výraznú farbu, priestor zahrejú a zmenšia, kdežto svetlé drevo priestor zväčšuje.
 2. Aj textúra dreva je pri ladení interiéru veľmi dôležitá. Klasikou, ktorá nič nepokazí, je drevo z orecha a čerešne. Hodí sa do pracovne, do väčších miestností a do miestností, ktoré majú vzbudiť formálnosť. Rustikálny štýl miestnosti dosiahnete použitím borovice, smreku, smrekovca alebo brezy. Breza sa výborne komponuje aj s vidieckym štýlom, rovnako to platí aj pre jaseň a dub.
 3. Ak sa vám páči drevo s výraznou kresbou, nekombinujte ho s drevom, ktoré má tiež výraznú textúru. Radšej použite jeden dominantný druh dreva a ďalší, ktorý bude plniť doplnkovú funkciu. Malo by byť menej výrazné, nenápadné.
 4. Ak preferujete minimalizmusneumiestňujte do jednej izby množstvo drevených prvkov. Postačí jeden, výrazný.
 5. Akékoľvek drevo sa výborne kombinuje s bielou stenou. Miestnosť bude pôsobiť moderne, no zároveň elegantne, drevo prirodzene vynikne.
 6. Svetlé drevo bude vynikať v miestnostiach, kde sú použité teplé farby, napr. hnedá, oranžová, tmavozelená. Naopak, tmavé drevo vynikne v miestnosti, kde dominujú chladné farby, napr. biela, modrá, fialová. Pozor však na výrazný kontrast, ktorý je nežiaduci = biela stena s čiernym ebenom.

Aké drevo určite nekombinovať?

Nevhodnou voľbou je umiestnenie dvoch alebo viacerých druhov nábytku s výraznou textúrou do jednej izby. Platí to aj pre rôzne farby dreva. Ak bude drevo, farebne výrazne kontrastovať, výsledok nebude najlepší. Nekombinujte ani množstvo horizontálnych a vertikálnych drevených prvkov, vyzerá to chaoticky a žiaden z prvkov nevynikne. 

Druhy dreva na nábytok

Čo robiť, ak drevo spolu neladí?

Pokiaľ už máte byt či dom zariadený a nechcete sa vzdať ani jedného z drevených prvkov, môžete problém vyriešiť rôznymi spôsobmi. Napríklad dva odlišné a neladiace druhy od seba vzdiaľte čo najďalej a predeľte ich kobercom. Zaujímavým, no trochu komplikovanejším riešením je použitie mozaikovej podlahy (rustikálnej) v ktorej sa nachádza z každého dreva, ktoré už máte v miestnosti. Tak vytvoríte dojem, že nábytok rôzneho druhu dreva nie je vecou nevkusu, ale  výsledok bol vaším cieľom.

Vyberáme z nášho katalógu

Druhy dreva

Nie je drevo ako drevo. Jednotlivé dreviny sa od seba odlišujú farbou, štruktúrou a vlastnosťami. Drevo sa delí podľa tvrdosti, farby a, samozrejme, aj podľa toho, odkiaľ pochádza. Na základe toho rozlišujeme drevo z ihličnatých a listnatých stromov.  

Jedľové drevo

Nábytok z jedľového dreva sa nevyrába príliš často. Spracúva sa podobným spôsobom ako drevo smrekové a používa sa hlavne v stavebníctve. Drevo je svetlé, v odtieňoch žltobielej, sivej alebo ružovo-hnedej. Má výraznú textúru a na dotyk výrazné hrbolčeky. Ide o drevo, ktoré je mäkšie a pružné, čo vedie k jednoduchému opracovaniu. Živica nie je lepkavá a silno aromatizujúca ako pri borovici.

 • Výhody: výrazná textúra, jemnosť, flexibilita, jednoduché opracovanie, sušenie, morenie, cena.
 • Nevýhody: pórovitosť = hrče, slabá stabilita, vyžaduje starostlivosť, časom môže zmeniť farbu = zošedivieť alebo sčernieť.
 • Využitie: konštrukcia striech, rámy drevostavieb, okná, balkóny, schodisko.

Borovicové drevo

Drevo z borovice a z jedle je veľmi podobné. Minimálny rozdiel je vo farbe dreva, pričom borovica je o niečo tmavšia, resp. je sfarbená do červeno-hneda, so svetlou beľou a má výraznú kresbu. Je to mäkšie drevo, ktoré stráca svoju stabilitu pri nasiaknutí vodou. Ak je drevo vlhké, dochádza k jeho deformácii. Používa sa zväčša na výrobu nábytku, ktorý nie je veľmi namáhaný.

 • Výhody: flexibilné, mäkké, odolnejšie ako jedľa, ľahké, výrazná kresba, cena.
 • Nevýhody: vhodné skôr do interiéru, je náchylné na vlhkosť, nízka stabilita, je to porézne drevo = náročné opracovanie a brúsenie. 
 • Využitie: fasády, okná, dvere, tatranský profil, parkety, nábytok, trámy.

Stôl z borovicového dreva

Smrekové drevo

Drevo zo smreka je mäkšie, no celkom pevné. Dobre sa s ním pracuje, pretože je pružné a poddajné. Má zaujímavú smotanovo-bielu farbu, ktorá sa často prelína so svetlou hnedou. Drevo má výraznú textúru, po reze krásne vidieť letokruhy, ktoré majú odtiene oranžovej, hnedej. Drevo má hodvábny lesk, veľmi dobre reaguje s moridlom. Je to rezonančný druh dreva, čo znamená, že dokáže rozozvučať zvukové vlny, preto sa používa na výrobu hudobných nástrojov, ako sú husle, basa, gitara.

 • Výhody: pevné, vhodné na opracovanie a morenie, lesk, zaujímavá farba s textúrou, vôňa živice.
 • Nevýhody: vyššia prevencia a ochrana, náchylné na škodcov, náročnejšia impregnácia.
 • Využitie: trámy, krovy, tatranské a zrubové profily, podlahy, hudobné nástroje.

Smrekovec

Drevo zo smrekovca je vysoko odolné, preto je ho možné použiť aj na výrobu nábytku do exteriéru. Radí sa medzi polotvrdé dreviny, má okrovú farbu so žltohnedou beľou. Často sa používa v nábytkárstve, pretože má výraznú a príťažlivú textúru.

 • Výhody: odolné proti vlhkosti, pekne textúrované, pevné drevo.
 • Nevýhody: náročné sušenie, ľahko môže popraskať.
 • Využitie: podlahy, fasáda, šindle, schody, zábradlie, nábytok.

Agátové drevo

Najpevnejšie a najstabilnejšie drevo, s vysokou životnosťou, aspoň v našich končinách. Obsahuje množstvo trieslovín, minerálne soli, ktoré drevo vyživujú. Má hnedú, žltú alebo oranžovú farbu. Línie na dreve sú jasne viditeľné, pravidelné rovnobežné línie sa striedajú s oblúkovitými, väčšinou sú tmavšie, ich farba a tvar vyniká na bledom podklade.

 • Výhody: pružné, húževnaté drevo, vysoko odolné proti hnilobným procesom a škodcom, výrazná štruktúra.
 • Nevýhody: neustále pracuje, čo vedie k praskaniu, nie je vhodné na výrobu riadu a nádob na potraviny, pretože je mierne toxické.
 • Využitie: podlahy, záhradný nábytok, fasády, mosty.

Stôl z čerešňového dreva

Čerešňové drevo

Čerešňa, resp. drevo z nej, je sfarbené do červenkasto-hneda, až do mahagónova. Drevo sa vyznačuje hladkou štruktúrou. Čerešňa sa radí medzi tvrdé, pevné drevo, ktoré je vysoko odolné proti nepriaznivým vplyvom prostredia a počasia. Paradoxom však je, že aj keď je to pevné drevo, je flexibilné a poddajné, dobre sa s ním pracuje. Neodporúča sa vystavovať ho priamemu slnečnému žiareniu, pretože môže stmavnúť.

 • Výhody: flexibilita, ľahká opracovateľnosť, jedinečná červenkastá farba, odolnosť, kresba.
 • Nevýhody: potrebná zvýšená starostlivosť, aby sa zabránilo prirodzenému stmavnutiu dreva, slabá odolnosť proti slnečnému žiareniu, vyššia cena.
 • Využitie: podlahy, nábytok, hudobné nástroje.

Gaštanové drevo

Ak hľadáte drevo, ktoré má výraznú textúru a rôzne odtiene hnedej, potom bude pre vás výbornou voľbou gaštanové drevo. Má výraznú štruktúru, avšak ide o hladké drevo. Je tiež silné a odolné, má krásne červeno-hnedé odtiene. Veľmi často sa používa na výrobu jedálenských stolov a pracovných dosiek, pretože je odolné proti poškriabaniu. Je vodoodolné a výborne znáša poveternostné zmeny.

 • Výhody: odolnosť proti poškriabaniu a vlhkosti, minimálna pórovitosť, výrazná textúra.
 • Nevýhody: žiadne.
 • Využitie: kuchynské pracovné dosky, riad, ploty, oplotenia.

Orechové drevo

Obsahuje veľké množstvo triesla, čo mu zaručuje dlhú trvanlivosť bez zmien a odolnosť. Podobne ako čerešňa aj orech je flexibilným materiálom. Má ružovkasto-hnedú farbu, i keď pri čerstvom reze má nádych zelenej, šedej a ružovej. Ľahko sa opracúva, umožňuje jednoduché vyrezávanie a hobľovanie, vznikajú pekné dekoračné prvky.

 • Výhody: pevnosť, tvrdosť, vhodné na opracovávanie dlátom, ohybnosť.
 • Nevýhody: cena, praskavosť pri sušení, pri namáhaní sa preliačuje.
 • Využitie: umelecké produkty, dyhovanie, intarzia = vykladanie umeleckých diel, napr. plafóny, obrazy.

Orechové drevo textúra

Brezové drevo

Ide o jemné nevýrazné drevo svetlej farby, s jemnou vnútornou štruktúrou. Radí sa medzi stredne tvrdé drevo, na dotyk hladké. Je pevné a stabilné len v prípade, ak sa správne vysuší. Drevo je náchylné na vlhkosť.

 • Výhody: unikátny vzhľad bielej kôry, dobre znáša morenie, lepenie a je flexibilné.
 • Nevýhody: nie je odolné proti vlhkosti, rýchlo zhnije a splesnivie.
 • Využitie: rustikálny nábytok, bytové doplnky, výroba preglejky, využitie v letectve.

Bukové drevo

Stredne tvrdé až tvrdé drevo, farba je svetlohnedá, svetlé odtiene sa prelínajú s jemne tmavšími. Poznávaním znakom tohto dreva sú krátke čiaročky v textúre.

 • Výhody: pružnosť, pevnosť, výborne znáša lepidlo, dobre sa morí a upravuje, vhodné pre alergikov.
 • Nevýhody: nevýrazné letokruhy, časom stmavne na jemne ružový odtieň, náchylné na vlhkosť.
 • Využitie: podlahy, palivo, športové potreby = gymnastické kruhy, veslá...

Drevo z duba

Dubové drevo sa vyznačuje pevnosťou a dlhou životnosťou. Má výrazné letokruhy. Jadro má sfarbené do oranžovo-hnedej až do sivo-hnedej, ale vysušené je svetlejšie. Ľahko sa opracúva dlátom. Je vysoko odolné proti poveternostným zmenám a škodcom.

 • Výhody: odolnosť, dlhá životnosť, ľahká úprava.
 • Nevýhody: vyššia cena.
 • Využitie: interiérový i exteriérový nábytok, sudy, mosty.

Stôl z dubového dreva

Lipové drevo

Drevo z lipy má bielu farbu, v ktorej takmer nevidno štruktúrované vlásočnice dreva. Dobre znáša stolárske lepidlo, vďaka vysokej absorpcii sa aj dobre morí a tónuje. Drevo nemá špecifickú vôňu, vyznačuje sa ľahkosťou a výraznou poréznosťou.

 • Výhody: jednoduché opracovanie, morenie, lepenie, farbenie.
 • Nevýhody: trvanlivosť, náchylné na červotoče a slnečné žiarenie, ľahko sa znečistí.
 • Využitie: riady a nádoby na potraviny, hračky, bižutéria, umelecké diela, doplnky.

Drevo z jaseňa

Je pevné, no zároveň pružné a stále. Nemá žiadnu arómu, preto sa využíva na výrobu riadov a nádoby na uskladňovanie potravín. Má jemnooranžovo-ružovú farbu so zaujímavou textúrou. Drevo je mäkšie a nie je veľmi odolné proti vlhkosti.

 • Výhody: zlatistý lesk, pevnosť, flexibilita.
 • Nevýhody: citlivé na splesnivenie a vlhkosť, bez vône.
 • Využitie: potravinárske výrobky (košíky, chlebníky), obklady, schody, zábradlia, športové potreby (sánky, bradlá, hokejky, veslá).

Drevo z jablone

Farba jabloňového dreva závisí od odrody jablone. Môže mať výraznú oranžovú farbu, žltú alebo hnedú farbu viacerých odtieňov, od svetlej jemnej hnedej až po tmavú. Ide o husté, ťažké a pevné drevo. Vyznačuje sa vysokým leskom. Keďže je odolné proti výkyvom počasia, môže sa umiestňovať aj do exteriéru. Ak ho natriete ľanovým olejom, tmavšie línie dreva sa stanú výraznejšími.

 • Výhody: tvrdosť, farebná rozmanitosť, lesk, zaujímavá štruktúra, odolnosť.
 • Nevýhody: ťažko schne, pričom často praská.
 • Využitie: stoly, spojovacie diely, dvierka, schodisko, dekoračné predmety.

Jabloňové drevo textúra

Jelšové drevo

Ide o pomerne pevné a tvrdé drevo. Má rôzne odtiene hnedej. Textúra dreva je výrazná, obsahuje pravidelné i nepravidelné línie, resp. oblúky. Drevo je síce citlivejšie na hnilobu, ale pevné a silné. Na toto drevo sa dobre nanáša farba, pekne chytá, pričom drevo nepresvitá cez náter.

 • Výhody: jednoduché spracovanie, nízka cena, vo vlhkých podmienkam sa stáva pevnejším.
 • Nevýhody: citlivé na hnilobu, ohýba sa pod ťažkou váhou.
 • Využitie: posteľné rámy, hračky, hudobné nástroje, menšie kusy nábytku.

Javorové drevo

Drevo z javora má slonovinovú farbu. Jeho štruktúra je veľmi nenápadná. Ide o stredne ťažké drevo, ktoré sa podobá na bukové, ale nepracuje tak výrazne a rýchlo.

 • Výhody: farba dreva, dobre znáša impregnáciu, morenie a lepenie.
 • Nevýhody: trvanlivosť, komplikované sušenie, neodolné proti vlhkosti.
 • Využitie: hračky, sláčikové hudobné nástroje, dekorácie, nábytok, obklady stien v interiéri.

Cédrové drevo

Drevo s hnedo-oranžovou farbou s bledým žltozeleným lemom. Je ľahké a zároveň vysoko odolné. Nedochádza k jeho deformácii a k praskaniu. Je odolné proti vlhkosti, znáša aj slnečné žiarenie. Má silnú a výraznú arómu, ktorá odpudzuje hmyz. V skrini z cédrového dreva vám výskyt molí nehrozí.

 • Výhody: dobrá opracovateľnosť, odolné proti deformáciám a praskaniu, odolné proti vlhkosti a hnilobe, vôňa odpudzuje hmyz.
 • Nevýhody: vysoká cena.
 • Využitie: vírivky, sauny, exteriérový i interiérový nábytok.

Bambusové drevo

Je pevné, ale zároveň ohybné, sfarbené do rôznych odtieňov, podľa druhu bambusu (čierny, červený, žltý atď.). Materiál je odolný proti vlhkosti, silou pripomína dub. Vyrába sa z neho nábytok a je veľmi častým dekoračným prvkom.

 • Výhody: tvrdosť, pevnosť, odolnosť, farebná rozmanitosť, rýchly rast.
 • Nevýhody: potrebná starostlivosť, náročné spracovanie.
 • Využitie: nábytok, stavebníctvo.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie drevené hračky

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

16/01/2022 13:08
Romana

skvele je, že sa našiel aj priestor na pracovny kutik, len by som tam dala inu stoličku (ortopedicku a kancelarsku stoličku), lebo z tejto by ma bolel chrbat

23/06/2022 16:59
Besa

hlavne tak. aby to nebolo rovnake ako podlaha, ale aby tam bol nejaky kontrast , potom to bude vyzerat velmi pekne

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!Publikované dňa: 12.01.2022
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pečenie chleba doma – čo by vám nemalo chýbať?Pečenie chleba doma – čo by vám nemalo chýbať?

Chlieb je jedna z najobyčajnejších a najzákladnejších potravín, je ho všade mnoho a napriek tomu nám je vzácny ako soľ. Na prípravu domáceho chleba budete potrebovať len niekoľko pomôcok...

Železné panvice a riad: výhody, nevýhody používania, údržba, čistenie, vypekanie panviceŽelezné panvice a riad: výhody, nevýhody používania, údržba, čistenie, vypekanie panvice

Každý materiál poskytuje odlišné vlastnosti a možnosti využitia. Tak je to aj v prípade železných panvíc a riadu. Prekvapia svojimi výhodami.

Aké drevo na údenie klobás, rýb, slaniny, mäsa, zeleniny: slivkové, agátové, čerešňové, bukové, dubovéAké drevo na údenie klobás, rýb, slaniny, mäsa, zeleniny: slivkové, agátové, čerešňové, bukové, dubové

Každý druh dreva má svoje špecifické vlastnosti, ktoré sa odrazia na chuti jedla. Aké charakteristiky majú jednotlivé druhy jedla a akým druhom driev sa pri údení vyhnúť?