Najlepšie elektrické moka kávovary aj na indukciu. Ako si vybrať?

Moka kávovary patria medzi azda najklasickejšie prístroje na prípravu kávy a majú za sebou už dlhú históriu, počas ktorej si prešli svojim vývojom.

Tradičný moka kávovar na prípravu kávy

Tento vývoj zapríčinil vznik hneď niekoľkých druhov moka kávovarov a tým pádom sa výber toho "správneho" stal relatívne náročný. Preto sme sa rozhodli stručne objasniť niekoľko bodov, podľa ktorých sa pri voľbe vhodného moka kávovaru riadiť.

Obľúbené produkty

Krátke predstavenie moka kávovaru

Moka kávovary pracujú na princípe prípravy pressa a možno aj preto sú často označovené pojmom pressovar, čo však trošku mätúce, pretože espresso sa robí iným spôsobom. Taktiež sa používa nespisovný termín koťogo a ani to nie je dvakrát najsprávnejšie kvôli tomu, že koťogo je maďarská verzia talianskeho kávovaru a opäť funguje iným spôsobom. Preto asi najpresnejší názov je obyčajne kanvica na varenie kávy.

Aj keď sa predáva viacero druhov moka kávovarov, tak všetky fungujú na tom istom princípe tlaku vodnej pary. Zariadenie má celkovo tri časti, resp. nádobky:

  • Spodná nádobka: Do spodnej nádobky nalievame vodu do úrovne ventilu alebo risky. Odporúča sa horúca voda, keďže to urýchli proces výroby a taktiež to jemne ovplyvní výslednú chuť kávy.
  • Prostredná nádobka: Tu sa sype čerstvo pomletá káva, ktorá je približne stredne hrudá. Príliš jemne pomleté zrnká by mohli upchať filter.
  • Vrchná nádobka: Tu vzniká naša káva. Pod vplyvom ohrevu horúca para vytláča vodu zo spodu až na vrch a tak sa nám vytvorí nápoj.

Príprava kávy v moka kávovari

Výhody a nevýhody moka kávovaru

Medzi najhlavnejšie výhody patrí nízka cena a tiež jednoduchý a hlavne rýchly spôsob prípravy. Dokonca ani výsledná chuť kávy vôbec nie je na zahodenie. Jasné, nie je to síce klasické espresso, ale má k nemu veľmi blízko. Obsah kofeínu je pomerne vysoký a tým pádom je silnejšia na čo si potrpia hlavne gurmáni, ktorí radi pijú "poctivú" kávu.

Čo je pre niekoho výhoda, môže byť zas pre druhého nevýhoda. Ak ste zvyknutí piť slabšie kávy, 2v1 a podobné typy, tak si budete musieť zvyknúť, že káva z moka expressu trochu viac "kope". Množstvo kávy musí byť vždy maximálne a chuť môže byť niekedy trošku "pripálená" - obzvlášť vtedy, keď je naliata voda studená.

✅ Moka kávovar Bialetti Venus 4

Bialetti Venus 4

Kávovar od uznávaného talianskeho výrobcu Bialetti slúži na prípravu 4 porcií pravého talianskeho espressa. Pýši sa nadčasovým dizajnom, no najmä kvalitou, ktorú pretaví do vynikajúcej kávy. Je vhodný pre plynovú, indukčnú, sklokeramickú i liatinovú varnú dosku.

Jedinečný model s jednoduchým ovládaním a exkluzívnym dizajnom si naozaj obľúbite.

» TOP 1 na heureke
» výborná cena
» osvedčený výrobca

Zistiť viac

Ako si vybrať moka kávovar?

Faktorov ovplyvňujúcich výber moka kanvičky je pomerne dosť. Do úvahy musíme brať objem, teda koľko kávy chceme naraz spraviť. Ďalej to je materiál kanvice alebo spôsob ohrevu. No a je dobré prehodnotiť aj cenu i keď tá sa vo všeobecnosti pohybuje na nižších hladinách. Pusťme sa do toho.

Spôsob ohrevu

V prvom rade uvádzame, že spôsob prípravy nemá vplyv na chuť kávy. Preto sa pri tomto bode riadime čisto našimi možnosťami v kuchyni, najdôležitejší je typ sporáku.

  • Moka kávovary na plynový/eletrický sporák: Tento typ moka kanvičiek je ten najbežnejší a preto ho zoženiete prakticky všade. Spôsob varenia sa ničím neodlišuje od klasického varenia - jednoducho položíme kanvicu na zapnutý sporák a čakáme.
  • Moka kávovary na indukciu: Trochu špecifickou skupinou sú moka kávovary na indukčné typy sporákov. Musia byť tvorené špeciálnym materiálom, obvykle nerezovou oceľou, a taktiež musí veľkosť dna korešpondovať s veľkosťou vašej varnej dosky.
  • Elektrické moka kávovary: Posledná kategória kávovarov funguje na princípe elektriny a preto ich stačí zapojiť do zásuvky. Vhodné sú hlavne na cesty, dovolenky alebo na chaty.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie moka kávovary

Materiál

Čo sa týka materiálu, tak si môžeme vybrať z dvoch - hliník a nerezová oceľ. Pri hliníku niekedy vznikajú obavy, pretože v minulosti sa nepovažoval za najzdravší materiál, keďže do hliníkových zariadení často pridávalo olovo alebo iné prísady - čistý hliník je však kompletne neškodný. Navyše, je to dobrý vodič tepla a preto je káva rovnomerne ohriata. Je odolný a ľahký.

Antikorová alebo nerezová oceľ sa zase teší obľube vďaka jej veľkej odolnosti a modernému vzhľadu. Najčastejšie sa používa pri elektrických kávovaroch alebo kávovaroch na indukciu. Nie je však taký dobrý tepelný vodič a vyžaduje si väčšiu námahu pri čistení.

Objem

Pri výbere objemu, respektíve veľkosti kanvičky, musíme vedieť, pre koľkých ľudí alebo koľko šálok kávy budeme robievať. Tu sa prejavuje spomínaná nevýhoda, že množstvo kávy v nádobke je fixné a pri každom varení preto uvaríte vždy rovnaké množstvo kávy.

Moka kávovar s väčším kávovarom

Moka kávovary majú vo svojom popise udané množstvo šálok, ktoré naplníte pri jednom varení, ale tento údaj často skresľuje. Je to preto, že pod jednou šálkou sa často rozumie objem len 30 alebo 50 mililitrov. Väčšina z nás si dopraje kávy o niečo viacej a preto si dobre zistite, že ako to s objemom v skutočnosti je. Pokojne sa môže stať, že udaný objem 4 šálky bude reálne porcia pre jedného.

Zhrnutie

Moka kávovary teda predstavujú lacné a jednoduché riešenie prípravy kávy. Ponúkajú zaujímavú chuť, ktorá je podobná espressu a vyhovuje o niečo viac tým, ktorí preferujú silnejšie kávy. Dávkovanie je stále rovnaké, čo môže byť nevýhoda najmä vtedy, keď sa počet ľudí, pre ktorých varíme, mení.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 20.06.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne

Nie každý má k dispozícii záhradku – niektorí majitelia si pobyt v nej nahrádzajú grilovaním na balkóne. Za akých podmienok je takéto grilovanie dovolené? A aký gril je vhodný?

Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Pri výbere spotrebiča vám často ani nenapadne, že by ste sa mali zaujímať o jeho hlučnosť. Ide pritom o jednu z kategórií, ktorej dôležitosť sa často ukáže až po začatí používania...

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?